0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Piosenkarze hiszpańscy i muzycy hiszpańscy. Hiszpania, na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat, wydała na świat, wielu sławnych i utalentowanych muzyków i artystów sceny muzycznej, znanych w każdym zakątku świata. Od czasów punka, wiodącą postacią środowiska muzycznego Madrytu, jest Alaska, właściciel klubu, będący kiedyś muzą hiszpańskiej nowoczesności, którego własne płyty raczej nikogo nie zachwycają, choć jego występy wciąż wyróżniają się wielką żywiołowością. W tym klubie skupia się scena muzyczna Madrytu.
Teraz MTV Hiszpania emituje cykl reality show z udziałem Alaska.
Ponadto występował tutaj zespół Mecano. To zespół muzyki pop, składający się z trzech osób. Ich popularność w Hiszpanii, nie ma sobie równych. Inne, najbardziej znane zespóły muzyczne w Hiszpanii to, grający muzykę z domieszką country, Los Secretos, futurystyczna grupa o nazwie Aviador Dro, Miguel Rios, wspomniany już powyżej w naszym przewodniku po muzyce hiszpańskiej, następonie Ramoncin. Obydwoje pozostali wierni klasycznemu rockowi.
Jest także kilka grup muzyki heavy metal. Wśród nich takie zespoły, sławne również we wszystkich krajach hiszpańsko-języcznych i krajach Ameryki Łacińskiej: Rosendo, Baron Rojo i Obus. Trochę młodszą generację muzyczną reprezentują zespoły Gabinete Caligari, Los Coyotes (latynoamarykański rock i zespół La Frontera). Najmłodsze gwiazdy tej muzyki w Hiszpanii to Rosario i Luz. Szczególnie warta uwagi jest Rosario z niesamowitym głosem i umiejętnościami wokalnymi. Piosenkarka pochodzi z rodziny o tradycjach muzyki flamenco. Rosario to także córka Rosy Flores.
Pod koniec lat 80-tych XX wieku, grupa muzyczna Radio Futura wydała płytę "Semilla negra", na której wyraźnie słychać inspiracje muzyką latynoską i muzyką kubańską. Inni hiszpańscy artyści, których warto posłuchać to Juan Pero, Enrique Banbury (były członek grupy Heroes del Silencio), oraz Jarabe de Palo. Posłuchaj płyty zatytułowanej "La Flaca".
Natomiast w katalońskiej Barcelonie, najciekawszym zespołem muzycznym był zaspół El Ultimo de la Fila, duet muzyczny z dobrymi tekstami i wysmakowanym śródziemnomorskim brzmieniem muzycznym. W chwili obecnej Manolo Garcia robi karierę solową, po rozpadnięciu się grupy. Równie interesujący jest zespół Los Rebeldes, grający dawniej "rockabilly" szukający obecnie nowych kierunków rozwoju.
Inaczej ma się sprawa w Kraju Basków, który jest podzielony na dwie części. Do nurtu tak zwanego radykalnego rocka, neleży artysta o nazwisku Negu Gorriak, a także Potato, Hertzainak i La Polla Records, którzy z powodzeniem wykorzystują energiczne rytmy muzyki reggae, ska, itp. jako podłoże, dla przekazania treści politycznych w piosenkach. Do bardziej tradycyjnych grup rockowych w Kraju Basków, należą zespoły: 21 Japonesas, oraz La Dama se Esconde.
Chyba najbardziej płodnym regionem w kapele muzyczne w Hiszpanii, jest północna Galicja, zwłaszcza miasto Vigo, na granicy z Portugalią. Zaskakuje liczbą zespołów muzycznych i różnorodnością kapeli muzycznych. Dzieje się już tak od lat 80-tych. Do najpopularniejszych kapel należą Siniestro Total i zespół Os Resentidos, natomiast w latach 90-tych popularność zdobył zespół Os Diplomaticos. Z regionu Asturii, pochodzi zespół muzyczny Los Llegales, silna rockowa grupa z ogromnym zapleczem koncertowym, oraz zespół Hevia, prezentujący elektroniczą muzykę pop na dudach. Z innego sąsiadującego regionu Hiszpanii, z Aragonii, wywodzi się zespół Heroes del Silencio, jedna z najpopularniejszych grup rockowych w Hiszpanii w latach 90-tych.
Mala Rodriguez |
Festiwal w Benicassim |
Jeśli chodzi o południe Hiszpanii. Z andaluzyjskiej Malagi, pochodzi Danza Invisible, która wylansowała kilka niezapomnianych przebojów. Długą listę artystów z Sewilli, otwiera zadziwiający Martirio, który łączy muzykę pop z tradycyjnymi pieśniami hiszpańskimi, Arrajatabla i Kiko Veneno. Co kilka lat Kiko Veneno, wydaje własne płyty z intrygującymi typowo hiszpańskimi piosenkami rockowymi o ciekawych tekstach, możemy je śmiało polecić nie tylko fanom hiszpańskiej muzyki rozrywkowej.
Muzyka elektroniczna pojawiła się w Hiszpanii w latach 70 i 80-tych. Głównym ośrodkiem twórczym była katalońska Barcelona, gdzie tworzyły czołowe grupy hiszpańskie, wśród nich Macromassa, La Fura dels Baus, oraz zespół Gringos. Od tamtego czasu, powstało wiele wytwórni, a muzyka elektroniczna w Hiszpanii, przechodzuiła wiele etapów. Dzisiaj ta muzyka, skłania się bardziej ku brzmieniu tanecznemu. W latach 90-tych, narodził się festiwal muzyczny Sonar, na który w roku 2000, przybyło ponad 50.000 ludzi, miłośników tego rodzaju muzyki. Z tego nurtu muzycznego na największą uwagę zasługują DJ Toni Rox, Oscar Mulero, znany z klubów na Ibizie, Angel Molina i Sandro Bianchi.
Pojawił się w Hiszpani w latach 70-tych XX wieku, miał w Hiszpanii wielu lojalnych zwolenników w bywalcach małych klubów, ale pod koniec lat 70-tych i na początku lat 80-tych, nastąpiła ogromna eksplozja. Wielu muzyków, zdobyło międzynarodową sławę i to nie tylko dzięki muzyce jazzowej, ale również z powodu umiejętności połączenia jej z tradycyjnymi gatunkami muzycznymi, takich jak np. flamenco lub rytmy śródziemnomorskie.
Kiedy w latach 70-tych, wielki hiszpański pianista Tete Mantonliu był już każdemu dobrze znany, na scenie międzynarodowej, Pegasus zaczął wprowadzać eksperymentalne połączenia różnych dźwięków muzycznych, a gitarzysta Joan Bibiloni koncentrował się na brzmieniu i rytmach śródziemnomorskich. W latach 80-tych wyłoniła się zupełnie nowa grupa artystów zainspirowana muzyką flamenco, która szybko znalazła sposób, aby szybko stworzyć i wyrazić coś, co było zarówno tradycyjne hiszpańskie, jak i globalne, uniwersalne w swej wymowie.
Wielu z nich jak np. basista Carlos Banavent, saksofoniści Jorge Pardo i Pedro Iturralde, Perico Sambeat, oraz znany pianista Chano Dominguez, grało z Paco De Lucią i Camaronem. Ich zupełnie innowacyjny jazz z domieszką hiszpańskiego flamenco i wpływami z Brazylii, Peru i innych stron świata, zyskał sobie szybko zwolenników na całym świecie, nie tylko w Hiszpanii.
Bardzo popularnym artystą jazzowym w Hiszpanii, jest też Baldo Martinez, którego ostatni album "No pais dos ananos" zyskał ogromne uznanie wśród krytyków muzycznych, jak również wśród słuchaczy muzyki jazzowej w Hiszpanii. Znanym muzykiem jest również Angel Blanco. Chano Dominguez w roku 2000 założył Orquestra Nacional de Jazz de Espana, która prezentuje bardzo bogaty hiszpański jak i latynoski repertuar muzyczny.
Największy festiwal muzyki jazzowej w Hiszpanii, odbywa się w lipcu w San Sebastian w Kraju Basków, na północy Hiszpanii. W tym samym miesiącu, odbywa się podobny festiwal w mieście Vitoria w Kraju Basków. Natomiast do stolicy Hiszpanii, Madrytu, miłośnicy jazzu, zjeżdżają się w miesiącu maju, na Fiestas de San Isidro, oraz w listopadzie. W Barcelonie, również jest organizowany tego rodzaju festiwal muzyczny, również odbywający się w listopadzie. Inne godne uwagi wydarzenia muzyczne to Fiesta de Jazz na ulicach Murcji i Muestra de Jazz na wyspie Ibizie, na Balearach.
W Hiszpanii hip-hop objawił się w roku 1996, uznany za krytyków, za jeden z najbardziej kreatywnych nurtów sceny muzycznej z własnymi wyspecjalizowanymi wytwórniami płytowymi. Jedna z odmian hip hopu, szczególnie popularna wśród młodzieży zamieszkującej robotnicze dzielnice dużych hiszpańskich miast, odnosi się do głównych problemów politycznych targających Hiszpanią, takich jak faszyzm, rasizm, narkotyki, imigracja i ksenofobia. Do najbardziej popularnych i cenionych raperów w Hiszpanii, należy Mala Rodriguez, pochodząca z Sewilli.
Miłośnicy tego gatunku muzyki, powinni przyjechać do Hiszpanii, na odbywające się tutaj, trzy, duże festiwale hip hopowe, Festimad w Madrycie, festiwal w Benicassim na wybrzeżu Costa de Valencia w pobliżu Walencji, oraz festiwal Sonar w Barcelonie.
Muzyka hiszpańska
Dowiedz się więcej o artystach, muzykach i piosenkarzach hiszpańskich. Najpopularniejsze zespoły muzyczne Hiszpanii na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Hiszpańska scena muzyczna dziś. Zobacz najpopularniejszych hiszpańskich piosenkarzy i muzyków od rocka, przez pop do heavy metalu. Przewodnik po hiszpańskiej muzyce.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.