0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Turystyczna wyprawa do Hiszpanii nie obejdzie się bez wizyty na korridzie hiszpańskiej. Korrida informacje. Hiszpańska walka z bykami. W tej części naszego przewodnika dowiesz się wszystkiego jak wygląda hiszpańska korrida, czyli sławna walka z bykami na arenie. Matadorzy i torreadorzy hiszpańscy.
Korrida to legenda i integralna część wielu hiszpańskich świąt i uroczystości narodowych, fiest lokalnych i obchodów rocznic, wszelkiego rodzaju celebracji państwowych i lokalnych świąt. W języku polskim spotyka się dwa rodzaje pisowni słowa "korrida" przez literę "k", oraz przez literę "c". W naszym przewodniku po Hiszpanii i hiszpańskiej korridzie, będziemy używać obydwu pisowni wyrazu "korrida".
Korrida to kwintesencja Hiszpanii i hiszpańskiej kultury, oraz obyczajów tego niezwykłego kraju na Półwyspie Iberyjskim. Sport lub sztuka (jak twierdzą znawcy) budzi kontrowersje i spory od kilkudziesięciu lat, nawet wśród Hiszpanów. Moralność, okrucieństwo, tradycja w Hiszpanii..... ale w dalszym ciągu podczas spędzania wakacji w Hiszpanii, możesz pójść na arenę walki byków i zobaczyć prawdziwą hiszpańską korridę "na żywo".
Oprócz, niestety Katalonii, i Wysp Kanaryjskich, które to dwa regiony autonomiczne Hiszpanii, zakazały już, walki z bykami.
W szczególności na południu Hiszpanii, w Andaluzji, każda wioska lub małe miasteczko, które może sobie na to pozwolić, organizuje popołudniową korridę, podczas gdy w dużych miastach jak Madryt, Walencja czy Sewilla, główne święta są poprzedzane, tygodniowym lub nawet dłuższym okresem walk byków. Część tego typu imprez jest transmitowana "na żywo" przez telewizję hiszpańską.
Z wyjątkiem miasta Pampeluna, gdzie co roku w lipcu odbywa się święto i fiesta San Fermin, czyli gonitwa byków na ulicach Pampeluny, walki z bykami są bardziej popularne w Madrycie i w południowej części kraju, bardziej niż na północy Hiszpanii, oraz na Balearach. W niektórych północnych miastach Hiszpanii w ogólne nie istnieją areny do walki z bykami, a rząd Kanaryjski zupełnie zabronił rozgrywania walk na Teneryfie, Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote.
"Los Torros" jak Hiszpanie nazywają korridy, są bardzo lukratywnym interesem i ogromnym biznesem samym w sobie. Mówi się w Hiszpanii, że około 150 tysięcy osób w Hiszpanii, jest w jakiś sposób, pośrednio lub bezpośrednio, zaangażowanych w ten przemysł, a główni bohaterowie corridy, czyli matadorzy, zarabiają krocie, na równi z hiszpańskimi gwiazdami muzyki pop i innymi artystami w telewizji i kinie hiszpańskim. Co chwilę słychać głosy protestów, przeciwko temu procederowi, głównie ze strony towarzystw ochrony zwierząt, ale nie są one zbyt rozpowszechnione i skuteczne, aczkolwiek widoczne w środkach masowego przekazu.
Korrida na arenie |
W hiszpańskiej kolorowej i "różowej" prasie, regularnie pojawiają się gwiazdy korridy, wraz ze swoimi żonami, partnerkami i kochankami. Torreadorzy w Hiszpanii to znani wszystkim celebryci, na których polują paparazzi. Ich wybranki zawsze pojawiają się w portalach plotkarskich i hiszpańskiej prasie, poświęconej plotkom z życia gwiazd.
Jeśli Hiszpanie mówią, że korridy budzą kontrowersje, mają raczej na myśli, praktyki wewnątrz samego biznesu. W ostatnich latach krytycy walk z bykami, stale wyrażają swoje oburzenie wobec rozpowszechnionej, chociaż nielegalnej, praktyki spiłowywania rogów byka, tuż przed wyjściem na arenę.
Rogi byka są tak czułe jak paznokcie u człowieka, wystarczy przyciąć kilka milimetrów, aby powstrzymać zwierzę od szarżowania. Powoduje to także zachwianie równowagi byka, znacznie obniżając stopień niebezpieczeństwa zagrażającego matadorowi. Mimo tych nadużyć, Los Torros nadal cieszą się dużą popularnością w całej Hiszpanii. Dla miłośników korridy walki są rytuałem, w którym największe znaczenie ma sposób, w jaki człowiek i byk występują razem, bardziej liczy się "arte" czyli sztuka, niż okrucieństwo. Hiszpanie, wydaje się, w ogóle nie rozumieją wątpliwości moralnych, jakie budzi mordowanie zwierząt na oczach tysięcy ludzi. Byki, jak twierdzą, są specjalnie hodowane dla korridy. Zanim zostają zabite, mają troskliwą opiekę, a jeśli walki zostałyby zniesione w Hiszpanii, to stada byków by wybito.
Argumenty za i przecim można by mnożyć. Nie ustają głosy za i przeciw, ale wydaje się iż powoli Hiszpania idzie w kierunku zakazu walki z bykami, jaki już zrobiły regiony autonomiczne Katalonii i Wysp Kanaryjskich. Decyzje zależą od ustaw poszczególnych Comunidad Autonomas (rządów autonomicznych danego regionu Hiszpanii).
Kiedy przebywa się w Hiszpanii w sezonie od marca do października, chcąc czy nie chcąc, zawsze można zobaczyć korridę, choćby w telewizji, w barze czy kafeterii, co prawdopodobie powinno wystarczyć, by samemu zdecydować, czy chce się obejrzeć walki byków na żywo, czy też nie. Jeśli już ktoś postanowi zobaczyć korridę, niech postara się wybrać największą i najbardziej prestiżową imprezę, gdzie wielkie gwiazdy korridy potrafią uśmiercić byka "czysto" i szybko. Niewiele jest rzeczy mniej przyjemnych od widoku matadora zabijającego byka zbyt długo, podczas gdy z widowni dochodzą gwizdy, a poduszki z siedzeń na arenie, przelatują nad publicznością. To też zdarza się podczas transmisji telewizyjnych corridy w Hiszpanii.
Warto zwrócić uwagę iż najbardziej wymagające i pasjonujące są korridy w których biorą udział matadorzy na koniach, czyli "rejoneadores". Jest to najstarsza forma walk z bykami, która rozwinęła się w Andaluzji w XVII wieku.
Nasłynniejsi matadorzy w historii Hiszpanii to:
Enrique Ponce, Cesar Rincon, Victor Mendes, Joselito, Litri, David "El Rey" Silveti i Jose Maria Manzanares. To legendy hiszpańskiej korridy. W ostatnich latach pojawiły się nowe gwiazdy, cały czas obecne na czołówkach gazet i kolorowych pism, są to Julian zwany "El Juli" Lopez i stawiający swe pierwsze kroki w Grenadzie, David "El Fandi" Fandila.
Kobiety rzadko pojawiają się na arenach, ale jest ich kilka, o których warto wspomnieć w naszym przewodniku po hiszpańskiej korridzie, są to: najsławniejsza z nich to Cristina Sanchez, pierwsza od dziesiątków lat kobieta, której udało się osiągnąć sukces w tym trudnym i ryzykownym zawodzie/sporcie, odeszła na emeryturę w roku 1999, jednocześnie zarzucając seksizm organizatorom, widzom i innym matadorom, z których wielu nie zgadzało się, by ich nazwiska figurowały na jednym afiszu, reklamującym korridę, z nazwiskiem kobiety.
Korrida w Hiszpanii na przestrzeni wieków. Spektakl walki z bykami istniał w różnych formach od czasów antycznych. Zobacz, gdzie znajduje się kolebka hiszpańskiej korridy. Malunki na ścianach odkrytych w miejscowości Knossos na Krecie w Grecji, datowane na około 2.000 lat p.n.e. pokazują mężczyznę i kobietę w starciu z bykiem, chwytając go za rogi. Walki byków, oglądane przez publiczność "na żywo" były bardzo popularne w starożytnym Rzymie, ale najbardziej tego typu walki, człowieka ze zwierzęciem, rozwinęły się na Półwyspie Iberyjskim.
Maurowie z Północnej Afryki, którzy okupowali Półwysep Iberyjski i Andaluzję w roku 711 n.e. zmienili diametralnie formę walki, z brutalnego zabijania byków na oczach publiczności, przez podbitych Wizygotów, do rytualistycznego spektaklu, przeznaczonego wyłącznie dla publiczności. Korrida rozwinęła się do konfrontacji człowieka tylko ze zwierzęciem, bez obecności konia, to zaczęło przyciągać większą uwagę publiczności.
W ten sposób rozpoczęła się nowoczesna korrida w Hiszpanii. W dzisiejszych czasach korrida wygląda mniej więcej tak samo jak w roku 1726, kiedy to Francisco Romero z miasta Ronda w Andaluzji wprowadził "estoque" czyli miecz i "muleta" czyli czerwoną płachtę. Więcej o hiszpanskiej korridzie na naszych stronach.
Interesuje cię korrida? Odwiedź miasto Ronda w Andaluzji, to kolebka hiszpańskiej korridy. W mieście do zwiedzenia pierwsza arena do walki z bykami i muzeum poświęcone hiszpańskiej korridzie. Tylko 2h jazdy z wybrzeża Costa del Sol do miasta Ronda. Warto zorganizować sobie jednodniową wycieczke do Ronda, podczas wypoczynku na wybrzeżu Costa del Sol.
Korrida
Dowiedz się więcej o hiszpańskiej corridzie. Ten najbardziej hiszpański "sport" narodowy na naszych stronach internetowych. Poszukujesz informacje o korridzie w Hiszpanii? Wyczerpujące informacje o walce z bykami. Wybierasz się na wakacje do Hiszpanii? Chciałbyś doświadczyć korridy? Dowiedz się o zasadach i regułach panujących w tym najbardziej hiszpańskim sporcie/sztuce...
Bilety na walki byków w Hiszpanii
Informacje jak zdobyć bilety na walki byków. Kup bilet na korridę on-line. Rezerwacje i ceny biletów na spektakle korridy w Hiszpanii. Jedziesz na wakacje do Hiszpanii? Chciałbyś zobaczyć korridę "na żywo"? Sprawdź gdzie odbywaja się walki byków w Hiszpanii i kup bilet na korridę przez internet.
Zdjęcia z walk
Fotografie prezentujące walki byków w Hiszpanii. Korrida w obiektywie aparatu fotograficznego. Zobacz dobre zdjęcia torreadorów i gwiaz hiszpańskiej korridy. Walka z bykami na arenie do walki byków. Zdjęcia z walk byków z różnych regionów Hiszpanii. Obejrzyj najlepsze zdjęcia z hiszpańskiej korridy.
Manolete
Największy torreador w historii Hiszpanii. Legenda hiszpańskiej korridy. Życiorys i kariera Manolete, hiszpańskiego torreadora, największego mistrza tej sztuki walki w Hiszpanii. Informacje o Manolete. Zdobądź więcej informacji o tym legendarnym, hiszpańskim torreadorze. Życie i kariera Manolete.
Jesteś w Hiszpanii? Przeczytaj gdzie udać się na korridę. Korrida, czyli hiszpańska walka byków, jest jednym z najbardziej znanych symboli kultury hiszpańskiej. Mimo że nie jest to popularne wydarzenie wśród wszystkich Hiszpanów, to nadal przyciąga dużo turystów, którzy chcą zobaczyć tę tradycyjną hiszpańską atrakcję. Oto kilka z najbardziej popularnych miejsc na korridę w Hiszpanii:
Plaza de Toros de Las Ventas - znajdująca się w Madrycie, to największa arena korridowa w Hiszpanii. Jest ona także jednym z najważniejszych miejsc, gdzie odbywają się coroczne imprezy związane z korridą. To tutaj znajduje się Muzeum Korridy, gdzie można poznać historię i tradycje tego wydarzenia.
Plaza de Toros de la Maestranza - to jedna z najstarszych aren korridowych w Hiszpanii, znajdująca się w Sewilli. Zbudowana w XVIII wieku, jest to jeden z najważniejszych punktów w hiszpańskiej korridzie. Warto odwiedzić tę arenę, aby poznać tradycje i historię korridy.
Plaza de Toros de Valencia - to arena korridowa znajdująca się w Walencji. Jest to jeden z najbardziej znanych miejsc na korridę w Hiszpanii, a także jeden z największych obiektów na tym wydarzeniu. Wielu hiszpańskich torreadorów zaczynało swoją karierę właśnie na tej arenie.
Plaza de Toros de Ronda - to arena korridowa położona w Rondzie, Andaluzja. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na korridę w Hiszpanii, a także jedno z najstarszych. Budowa rozpoczęła się w 1779 roku, a otwarcie miało miejsce w 1785 roku. Ta piękna arena korridowa z pewnością zrobi wrażenie na każdym turyscie.
Plaza de Toros de Pamplona - to arena korridowa znajdująca się w stolicy Navarry, Pamplonie. Jest to jedno z najważniejszych miejsc na korridę w Hiszpanii, a także jedno z największych obiektów. Ta piękna arena korridowa ma pojemność ponad 19 000 widzów.
Wszystkie te miejsca to ważne punkty na hiszpańskiej korridzie i z pewnością przyciągną turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć to tradycyjne hiszpańskie wydarzenie.
Bilety na korridę w Hiszpanii można nabyć w kilku miejscach, w tym online lub bezpośrednio na arenie korridowej. Oto kilka sposobów na zakup biletów: Oficjalne strony internetowe aren korridowych - większość aren korridowych w Hiszpanii ma swoje oficjalne strony internetowe, gdzie można nabyć bilety online. Wystarczy wejść na stronę danego miejsca i przejść do sekcji "Bilety".
Biura turystyczne - istnieją biura turystyczne, które oferują pakiety wakacyjne, w tym bilety na korridę. Takie biura mogą pomóc w zorganizowaniu całego pobytu, od zakwaterowania po bilety na wydarzenie.
Kasy biletowe na arenach korridowych - jeśli chcesz kupić bilety na korridę bezpośrednio na miejscu, możesz to zrobić w kasach biletowych na arenie korridowej. Warto jednak pamiętać, że bilety często są szybko wyprzedawane, więc warto kupić je z wyprzedzeniem.
Strony internetowe sprzedające bilety - istnieją także strony internetowe, które specjalizują się w sprzedaży biletów na wydarzenia, w tym na korridę. Takie strony umożliwiają zakup biletów online i dostarczenie ich bezpośrednio do hotelu lub innej wybranej lokalizacji.
Warto pamiętać, że korrida to kontrowersyjne wydarzenie, które budzi wiele emocji. Zanim zdecydujesz się na zakup biletów, warto przemyśleć swoje decyzje i być świadomym, co to wydarzenie oznacza i jakie wartości niesie ze sobą.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.