Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Reus

Miasto Reus na Costa Dorada. Zwiedzanie i atrakcje turystyczne w Reus. Jednym z turystycznych miasteczek na wybrzeżu Costa Dorada w Katalonii, w prowincji Tarragona jest urokliwe miasteczko Reus. Jest to miejscowość pełna klimatycznych placyków, deptaków, dobrych restauracji, kawiarni i miejsc, gdzie poczujecie się wyjątkowo. Nazwa miasteczka jest odwiecznym tematem do dyskusji i sporów. Otóż jedni twierdzą, że Reus pochodzi z łaciny i oznacza „skazywać więźniów”, co może mieć związek z domniemanym starożytnym rzymskim zakładem karym, który był położony w tej okolicy. Inni, uważają, że nazwa ma celtyckie korzenie i może oznaczać miejsce zamieszkane w okolicy skrzyżowania dróg, czyli inaczej miejsce na rozdrożu.

Reus położone jest 14 kilometrów na południe od Tarragony i około 100 kilometrów na południowy – zachód od Barcelony. Jest to stutysięczne miasteczko, które do niedawna nie przyciągało zbyt wielu turystów, jednak duży wkład inwestorów i władz miasta w odrestaurowanie, pięknej starówki, oraz inne inwestycje w rozwój turystyki spełniły swoje zadanie i miasto zyskało na atrakcyjności i zaczęło przyciągać turystów. Mimo to Reus nie powinniśmy na szczęście utożsamiać z przepełnionymi i zapchanymi kurortami nadmorskimi. Panuje tu względny spokój, co pomaga skupić się na zwiedzaniu i jednocześnie pozwala poczuć magiczny klimat tego miasta. Reus jest miastem tętniącym życiem, idealnym również jako baza wypadowa do wycieczek po okolicy i zwiedzania sąsiednich miast.

Reus kolebka katalońskiego modernizmu

Zabudowa Reus jest jego bardzo ważnym elementem historii architektury. Miasto to jest jednym z miejsc, gdzie narodził się niezwykle efektowny styl architektury - kataloński modernizm. Architekt Lluís Domènech i Montaner pozostawił po sobie w całym Reus dziesiątki budowli zbudowanych w tym nowatorskim na owe czasy stylu. Do jednych z najpiękniejszych należą Casa Navas i Instytutu Pere Mata. Ten pierwszy jest jednym z najpiękniejszych i najlepszych przykładów katalońskiego modernizmu. Początkowo miał służyć jako rezydencja i miejsce pracy dla Joaquima Navas. Jego budowa rozpoczęła się w 1901 roku i trwała sześć lat. Jego wnętrza są dodatkową atrakcją, gdzie witraże, mozaiki i płaskorzeźby tworzą wspaniałą dekorację.

Niestety, w 1938 roku, podczas hiszpańskiej wojny domowej w trakcie bombardowania Casa Navas została uszkodzona. Całkowicie została zniszczona strzelista wieża, która do dziś nie została odbudowana. Obecnie stoi tam nadal ten sam budynek co w ubiegłym wieku, wyposażony w te same meble, ozdobiony tymi samymi mozaikami i oświetleniem, uszczuplony jedynie o konstrukcję zniszczonej wieży. Wszystko w Casa Navas z wyjątkiem wieży zachowało się do dziś, w stanie prawie niezmienionym, dzięki czemu możecie odwiedzając to miejsce poznać prawdziwy styl modernizmu katalońskiego. Drugim budynkiem o którym była mowa jest Instytut Pere Mata, którego wnętrza mieściły niegdyś instytut psychiatryczny. Budynek został zbudowany w latach 1897 – 1912 i jest utrzymany w modernistycznym stylu katalońskiej secesji, typowym dla Lluís`a Domènech i Montaner`a.

Innym obiektem, którym warto się zainteresować jest Pałac Bofarull. Jest to rezydencja rodziny Bofarull, zbudowana około 1760 roku. Jego majestatyczny wizerunek, fasada zdobiona ornamentami i herbem rodowym potrafią zapierać dech w piersiach niejednego turysty. Wewnątrz pałacu przykuwa uwagę piękna neoklasyczna sala z freskami i malowidłami, które są prawdopodobnie autorstwa Flaugiera.

Geniusz Gaudiego narodził się w Reus

Reus słynne jest również z powodu znakomitych postaci związanych z miastem. Mury tego pięknego miasta zrodziły takie znakomitości jak genialny architekt Antoni Gaudi, malarz Marià Fortuny i rzeźbiarz Joan Rebull. Ten pierwszy, urodził się w 1852 roku, w skromnej rodzinie i pierwsze lata jego życia nie zapowiadały jego kariery. W wieku 16 lat Gaudi wyjechał do Barcelony, dlatego też w Reus nie znajdziecie budynków jego projektu. Ale nie myślcie, że nie ma tu jego śladów.

Najznakomitszy architekt Katalonii doczekał się ośrodka poświęconego swojej twórczości i swojej osobie – Centrum Gaudiego. Centrum położone jest w samum sercu starego miasta na Plaça del Mercadal, w sześciokątnym budynku dawnego banku. Nie jest to w zasadzie muzeum, chociaż można tu obejrzeć wystawę eksponatów związanych z Gaudim, szkolny dzienniczek ucznia małego Antoniego czy ręcznie zapisany notes.

Z ciekawostek czeka na Was tutaj odtworzony gabinet - warsztat, który istniał w monumentalnej barcelońskiej katedrze Sagrada Familia. Styl Gaudiego wyróżniał się eklektyzmem i zadziwiał fantastycznymi formami i kształtami. Do najsławniejszych dzieł Gaudiego oprócz oczywistego kościoła Sagrada Familia należą Park Güell oraz Casa Vicens w Barcelonie.

Centrum Gaudiego da Wam możliwość poznania historii architekta, oraz jego twórczość na przestrzeni lat. Eksponaty, demonstracje, interaktywne modele i pomoce audiowizualne pokażą Wam falujące dachy i spiralne wieże, pokrętne i zawijane okna i drzwi, będące symbolem twórczości Gaudiego. Centrum Gaudiego nie powinien ominąć nikt, kto odwiedza to miasto, a przede wszystkim nikt kto jest zainteresowany jego życiem i tworzona przez niego awangardową architekturą. W centrum dostępny jest do wypożyczenia przewodnik audio, dzięki któremu można zapoznać się z historia eksponatów. Przewodnik jest dostępny w różnych językach, brakuje co prawda polskiego, ale być może usatysfakcjonuje Was wersja w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i rzecz jasna hiszpańskim i katalońskim.

ZABYTKI-REUS-HISZPANIA-PRZEWODNIK
Zwiedzanie Reus

Władze miasta, aby jeszcze bardziej uczcić genialnego architekta i wizjonera, postanowiły wybudować specjalną trasę i udostępnić ją jako tak zwaną Drogę Gaudiego, aby pozwolić turystom podążać jego śladami, jednocześnie poznając historię jego życia i twórczości. Znajdziecie tutaj między innymi rzeźbę Artura Aldomy, przedstawiającą małego, bawiącego się Antoniego. Na drodze znajdziecie też rodzinny dom Gaudiego, kościół Sant Pere, gdzie ochrzczono Gaudiego, a także kościół Misericordia.

Zabytki i zwiedzanie Reus

Kościół Misericordia został zbudowany w XVII wieku, według legend, w miejscu w którym małej Isabel Basora objawiła się Święta Maria w 1592 roku i uwolniła wówczas Reus od szalejącej wtedy epidemii. Kościół Sant Pere natomiast, to jedna z najstarszych budowli miasta Reus. Kościół wraz z klasztorem powstały w 1512 roku. Ma on gotycką nawę i renesansowy portal. Kościół w swoich murach skrywa serce drugiej znanej osobistości pochodzącej z Reus - wspomnianego już malarza Marii Fortuny i Marsala.

W najbliższej okolicy kościoła, tuż za Sant Pere znajdziecie plac Plaça de les Peixateries Velles, który kiedyś używany był głownie jako targ rybny, dziś zaś otoczony jest licznymi kawiarenkami. Drugim pięknym placem jest Plaça del Mercadal, który kiedyś był największym miejskim targiem i do dziś zachowały się numery wyryte na chodniku, które kiedyś wskazywały miejsca, w których były rozstawiane stragany.

Na plaże jedź do pobliskiego Salou

Jako, że Reus nie leży bezpośrednio nad samym morzem nie znajdziecie tu żadnej plaży. Jednak bliskość wybrzeża i między innymi miasteczka Salou wraz z jego atrakcjami, plażami i ogromnym, tematycznym parkiem rozrywki Port Aventura powinna ucieszyć niejednego amatora kąpieli słonecznych i pluskania się w krystalicznej wodzie Morza Śródziemnego.

Jeśli jesteśmy przy aktywnym wypoczynku, to czy lubicie wspinaczkę skałkową? Reus jest doceniane przez wspinaczy, którzy tłumnie przybywają do miasta szczególnie w okresie lata i jesieni, aby wspinać się po pobliskich skałkach. Trasy wspinaczkowe nie są trudne, dlatego mogą wspinać się tu też osoby początkujące, lub takie które robią to po raz pierwszy. Wspinaczka w tak pięknych okolicznościach przyrody, będzie na pewno miłym doświadczeniem dla osób zaczynających dopiero przygodę z wspinaczka skałkową. Sprawdź przewodnik po Salou na Costa Dorada i informacje o plażach w Salou.

Smakołyki katalońskiej kuchni

Jeśli jesteście w Katalonii, nie sposób nie wspomnieć o jej bogactwie kulinarnym. Koniecznie spróbujcie lokalnego musującego wina cava, produkowanego wedle ścisłych, tradycyjnych receptur. Stanowi ono idealny dodatek do serów i mięs, których możecie skosztować w Reus. Większość restauracji znajdują się w samym centrum miasta. Oferują one wyśmienite tapas, aromatyczne dania z grilla, a także, a może i przede wszystkim ryby i owoce morza. Jedną z lepszych i polecanych restauracji jest GaudiR de Diego, znajdujące się na najwyższym piętrze Centrum Gaudiego. Restauracja zanana jest z dań z ryb i ryżu.

Jeśli jesteśmy już przy uciechach dla duszy i ciała, powinniśmy wspomnieć o fiestach i zabawach odbywających się w mieście. Najpopularniejszym obok karnawału jest Festiwal Reus. Jest to impreza, która zaczyna się pod koniec czerwca. Parady, tańce, kiermasze rękodzieła i koncerty w folklorystycznej atmosferze trwają kilka dni i zakończone są bajecznym pokazem fajerwerków.

Imprezy i fiesty w Reus

Jednak zabawy i fiesty w Reus to nie tylko Festiwal Reus. W maju odbywa się festiwal Trapezi. Trwa on kilka dni, w trakcie których ogromne ilości akrobatów wręcz zalewają całe miasto. Jak się łatwo domyśleć z nazwy festiwalu, większość akrobatów to mistrzowie trapezu. W czerwcu zaś odbywa się Festa Major de Sant Pere. Jest to fiesta na cześć patrona Reus, jest to święto wypełnione koncertami, paradami i tańcami, zakończone wielkim ogniskiem. Wszyscy tańczą wówczas regionalnym taniec Katalonii, którym jest sardana. Jest to powolny taniec, w którym tancerze trzymając się za ręce, tańczą w kole.

PLACA-MERCADAL
Placa Mercadal w Reus

W październiku odbywa się tutaj także Cos, festiwal mimów. To czterodniowa fiesta składająca się z dziesiątek przedstawień, a także warsztatów pantomimy i panelu dyskusyjnego. Pierwszy festiwal odbył się w 1998 roku i od tamtej pory odbywa się co roku w ostatni weekend października, a dokładniej w czwartek, piątek, sobotę i niedzielę. Udział w festiwalu Cos biorą różne grupy mimów z całego świata.

Jedną ze znanych imprez jest także Międzynarodowy Festiwal Jazzu w Reus, który odbywa się w marcu. Stowarzyszenie Przyjaciół Jazzu w Reus - La Asociación de Amigos del Jazz de Reus, zaprasza dziesiątki artystów, którzy grają na koncertach jazzowych dla tysięcy fanów którzy przyjeżdżają na festiwal z całego świata. Festiwal uświetniają swoimi koncertami takie osobistości jazzowe jak kontrabasista Javier Colina, Chano Dominguez – pianista flamenco i jazzowy oraz Ignasi Terraza, wybitny pianista jazzowy, niewidomy od dziesiątego roku życia, oraz wielu innych genialnych muzyków.

Lotnisko w Reus

Niecałe 3km od miasta znajduje się lotnisko. Co sprzyja odwiedzinom tego miasta. Na lotnisku możecie wsiąść w autobus lokalny do Reus i pojechać do centrum, aby zacząć swoją przygodę z Reus, lub przesiąść się tam w pociąg, którym można pojechać do Barcelony lub Tarragony.

Podsumowując, mimo że Reus nie ma bezpośredniego dostępu do morza, zapewnia odwiedzającym go turystom mnóstwo atrakcji i wiele form spędzania wolnego czasu.

Powiązane artykuły z Reus:
lotnisko Reus - brama na Costa Dorada | Salou - ogromy kurort Costa Dorada | najlepsze plaże wybrzeża Costa Dorada |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij