Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Zwiedzanie Kordoby

Jeśli mówimy o malowniczym południu Hiszpanii, nie sposób nie wspomnieć o mieście Kordoba. W przewodnikach po Hiszpanii możecie spotkać się z pisownią Kordoba lub Kordowa, ponieważ obie te nazwy są przyjęte za prawidłowe, pojawia się również pisownia hiszpańska - Córdoba. Jest to miasto leżące w południowej Hiszpanii nad rzeką Gwadalkiwir, będące stolicą prowincji Kordowa, w Andaluzji.

Cordoba - nie pomiń w swojej podróży po Andaluzji ...

Aktualnie miasto jest ośrodkiem przemysłowym, naukowym, a także turystycznym, o dużym znaczeniu światowym. To miasto wypełnione jest zabytkami pamiętającymi czasy emirów muzułmańskich, a także czasy wczesnego chrześcijaństwa. Przenikają się tutaj wpływy kultury islamu, a także chrześcijaństwa i judaizmu, nie sposób więc nie wspomnieć o historii tego wyjątkowego miejsca.

Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się osada iberyjska. W III wieku przed naszą erą osada była pod panowaniem kartagińskim, natomiast od około 200 roku p.n.e. stała się kolonią rzymską i jednocześnie była stolicą prowincji Hispania Ulterior. Za czasów Oktawiana Augusta, jako Corduba, była stolicą prowincji Betyka. To tutaj w 55 roku p.n.e. urodził się retor Seneka a następnie w 4 roku p.n.e. jego syn filozof Seneka.

Miasto przez wiele wieków przechodziło z rąk do rąk. W latach 544 - 572 Kordoba pozostawała pod panowaniem Bizancjum, w 572 roku została zdobyta przez Wizygotów i ustanowiono tu siedzibę biskupstwa. W 711 roku została zdobyta przez muzułmanów i od 756 roku stała się stolicą niezależnego emiratu Abd ar-Rahmana I z dynastii Omajjadów, wówczas rozpoczął się okres wielkiego rozkwitu miasta. W 929 roku Abd ar-Rahman III ustanowił mauretańską Hiszpanię osobnym kalifatem, niezależnym od Bagdadu.
To właśnie za jego panowania Kordoba była największym miastem basenu Morza Śródziemnego. Okres ten cechowała wzajemna tolerancja i pokojowe współistnienie trzech kultur, islamu, chrześcijaństwa i judaizmu. Czasy świetności Kordoby zakończyły się w XI wieku, kiedy to nastąpił okres walki o władzę i rozpad kalifatu. Kordoba stała się jednym z 30 mniejszych taifas, czyli niewielkich państw.

W 1236 roku miasto zajęli chrześcijanie, wraz z Ferdynandem III Kastylijskim. Po okresie rozwoju gospodarczego, pod koniec XVI w. nastąpił zastój. Spowodowany był on wypędzeniem ludności arabskiej i żydowskiej z miasta, a także szalejącymi epidemiami i wzniecanymi powstaniami.

Cordoba - hiszpański tygiel kulturowy

To właśnie dzięki swojej burzliwej i wielokulturowej historii Kordoba może zaprosić Was do obejrzenia swojego najsłynniejszego zabytku, jakim jest wielki, monumentalny meczet - katedra La Mezquita, pochodzący z VIII wieku. Budowla była w ciągu całego okresu swojego istnienia wielokrotnie przebudowywana, zarówno przez muzułmańskich emirów, jak i chrześcijańskich władców. Każdy dodawał, lub zabierał coś od siebie, co widać po wnętrzach meczetu - katedry.

Jest to wyjątkowe miejsce, które dzięki swojej historii może Was zaprosić do uczestniczenia w rzymskokatolickiej Mszy Świętej w otoczeniu kolumn i łuków meczetu muzułmańskiego. Aktualnie La Mezquita to Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, służąca za katedrę rzymskokatolickiej diecezji Kordoba. Wejście do meczetu – katedry prowadzi przez Patio de los Naranjos, gdzie historycznie dokonywano rytualnych ablucji przed wejściem do meczetu. Wnętrze La Mezquita o wysokości ponad 11 metrów podtrzymywane jest przez prawie niewyobrażalną liczbę 865 kolumn połączonych podwójnymi łukami, ozdobionymi malowidłami w biało – czerwonej tonacji.

Minaret, stojący w ogrodach drzewek pomarańczowych otaczających świątynię, od XVI wieku pełni rolę dzwonnicy, natomiast mihrab, najświętsze miejsce budowli poprzedza maksura, ogrodzona od reszty sali modlitw. To właśnie tutaj modlił się kalif i jego dwór. Mihrab dziś można oglądać jedynie przez odgradzającą go kratę. Powierzchnia La Mezquiuta z pierwotnych 5000 metrów kwadratowych, po wielu przebudowach i rozbudowach, rozrosła się do około 23000 metrów kwadratowych. Wręcz niewyobrażalne, prawda? Katedra wpisana jest na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

CORDOBA-FOTO-ZWIEDZANIE
Piękna Cordoba czeka na turystów o każdej porze roku

Katedra La Mezquita w Cordobie

La Mezquita możecie zwiedzać indywidualnie, lub w grupach, z przewodnikiem. Zanim się tu wybierzecie sprawdźcie, czy w danym dniu i godzinach można zwiedzać świątynię. Wstęp to wydatek 8 euro dla osoby dorosłej, 4 euro bilet ulgowy, a dzieci do lat 10 zwiedzają świątynie za darmo. Przewodnicy mogą Was oprowadzić nie tylko po wyjątkowych wnętrzach meczetu, ale zabrać na dłuższą wyjątkową wycieczkę po najwspanialszych zabytkach Kordoby.

Standardowa trzy i pół godzinna wycieczka rozpoczyna się w Alcazar de los Reyes Cristianos, później przechodzi się do wspomnianej La Mezquita, a dalej grupa przechodzi do Juderia, dzielnicy żydowskiej, aby spacerkiem, po pięknych, wąskich uliczkach i placach zakończyć wycieczkę w jedynej ocalałej w mieście synagodze. Więcej informacji o zwiedzaniu meczetu La Mezquita w Cordobie na kolejnej stronie naszego przewodnika po Cordobie w Andaluzji.

Alcazar w Cordobie

Wspomniany powyżej Alkazar – muzeum, to zespół fortyfikacji z czasów władania dynastii Umajjadów, będący warowną rezydencją. Rezydencja została przebudowana w latach 1327 – 1328, a następnie wzbogacona o piękne ogrody i łaźnie. W czasie wojny z Grenadą budowla była siedzibą sądu inkwizycyjnego. Zabytkowe rzymskie mozaiki i sarkofag z III wieku, które można obejrzeć w muzeum, oraz piękne ogrody z sadzawkami i fontannami, oraz elementy stylu mudéjar, na pewno pozwolą wczuć się w klimat tego miejsca.

To właśnie w pobliżu Alcazar stoi 16 łukowy most, Puente Romano łączący brzegi Gwadalkiwiru. Wielokrotnie przebudowywany, ale z zachowanymi starożytnymi fundamentami. Na południowym końcu mostu znajdziecie Torre de la Calahorra, twierdzę wzniesioną w XIV wieku przez Alfonsa XI, na ruinach arabskiej budowli. Obecnie znajduje się tutaj muzeum, zapraszające turystów na interesujące przedstawienia dźwięk – światło, ukazujące w jaki sposób chrześcijanie, żydzi i muzułmanie, współegzystowali w Kordobie w X wieku.

Żydowska synagoga w Cordobie

Jak już wiecie, ostatnim punktem przedstawianej wcześniej wycieczki jest Synagoga. Została ona zbudowana w 1315 roku przez robotników pod kierownictwem Isaqa Moheba, w stylu mudéjar, czyli stylu, który rozwinął się z połączenia elementów islamskich, romańskich i gotyckich.

Składa się ona z patio, do którego wchodzi się od strony ulicy, skąd przechodzi się do korytarza, który prowadzi do głównej sali modlitw. Po prawej stronie korytarza możecie zobaczyć schody, prowadzące do galerii dla kobiet, połączonej z salą modlitewną trzema balkonami udekorowanymi łukami.

Jeśli chcielibyście zapoznać się z historią tego obiektu, to należy wspomnieć, że po wypędzeniu Żydów z Kordoby, w 1492 roku, budynek pełnił przeróżne role niekoniecznie związane z modlitwą, między innymi mieścił się tutaj szpital dla chorych na wściekliznę, kaplica świętego Kryspina cechu szewskiego, oraz szkoła dla najmłodszych dzieci, aby w końcu w 1885 roku zostać uznanym za zabytek narodowy. Wówczas nastąpił okres odrestaurowywania i wielokrotnej przebudowy obiektu, aby w 1985 roku ponownie otworzyć go dla wiernych.

KORDOWA-CORDOBA-FOTOGRAFIA
Centrum Cordoby

Muzeum archologiczne w Cordobie

Jeśli lubicie muzea, otworem stoi przed Wami Museo Arqueológico, przy Plaza Jerónimo Páez, posiadające dużą kolekcję eksponatów z okresu prehistorycznego, czasów panowania w Kordobie Rzymu, Wizygotów, islamu i gotyku. Innym muzeum w Kordobie jest Museo Julio Romero de Torres, które udostępnia bogate zbiory poświęcone twórczości urodzonemu w Kordobie malarzowi. Ekspozycja obejmuje wiele ciekawych, zmysłowych studiów miejscowych kobiet. Na przeciwko możecie zwiedzić Museo Provincial de Bellas Artes, gdzie można obejrzeć kolekcję malarstwa Murilla, Zurbarána i Goi.

Pozostałe zabytki w Cordobie

Jeśli lubicie oglądać piękne budowle, godnymi odwiedzenia będą także pałace z XV i XVI wieku, Casa del Indiano, Casa de los Villalones, Palacio de los Paez de Castillejo oraz Palacio Mudina, a także kościół Santa Maria będącym najstarszym zachowanym kościołem w Kordobie, którego budowa rozpoczęła się w 1236 roku, a następnie został przebudowany został w XVIII wieku.

Wycieczki poza miasto

Jeśli zwiedzając Kordobę macie możliwość wyjechać z miasta na krótką wycieczkę, to niecałe 7 kilometrów na północ, zobaczcie koniecznie Medina Azahara. To ruiny X wiecznego arabskiego kompleksu pałacowego. To Abd ar-Rahman III ogłaszając się kalifem w 929 roku, postanowił wybudować pałac w pobliżu Kordoby, aby był on dowodem jego potęgi, zarówno dla jego poddanych, jak i innych władców.

Kompleks wybudowano z rozmachem i był on zamieszkiwany przez kolejne pokolenia władców. Po wielu latach, oraz po licznych walkach o tron, około 1010 roku, pałac splądrowano, podpalono, a następnie zburzono, wymazując go na dobre z mapy świata prawie na całe tysiąclecie. Ruiny zamku zostały odkryte dopiero w 1911 roku i do tej pory trwają tutaj prace wykopaliskowe i rekonstrukcyjne. Pałac kalifa jest jedyną częścią kompleksu, która została zrekonstruowana.

Pochodząca z XVII wieku Plaza de la Corredera zaprasza wszystkich na odbywający się codziennie targ świeżych i lokalnych produktów spożywczych, oraz działający prawie w każdym dniu tygodnia, pchli targ, na którym możecie znaleźć nie tylko pamiątki, ale także ciekawe i zaskakujące skarby, które czekają być może akurat na Was.

W całym mieście znajdziecie liczne sklepy oferujące doskonałe wyroby lokalnego rzemiosła, które rozwijało się tutaj od czasów muzułmańskich. Są tutaj zarówno filigranowe srebra i tłoczone skóry, oraz wszelkiego rodzaju lokalne rękodzieło.

MOLINO-DE-ALBOLAFIA-ZDJECIE
Molino de Albolafia

Spacerując po mieście możecie wybrać się na wycieczkę szlakiem 10 posągów San Rafaela, będącego patronem miasta. Są to tak zwane triumfy San Rafaela, umiejscowione w pobliżu słynnych zabytków miasta, między innymi przy moście rzymskim, łuku triumfalnym – El Arco del Triunfo, oraz Plaza del Potro. Wędrując po mieście napotkacie jeszcze wiele innych posągów miedzy innymi słynnych filozofów pochodzących z Kordoby, znajdujących się w urokliwych zakątkach oraz w parkach i na skwerach.

Kiedy już zmęczycie się zwiedzaniem, oraz podziwianiem napotkanych i rozsianych po całym mieście rzeźb i posągów, możecie odpocząć w jednej z wielu klimatycznych knajpek i raczyć się lokalnymi hiszpańskimi przysmakami.

Pamiętajcie, że jeżeli przyjedziecie do Kordoby własnym autem i wybieracie się na wycieczkę po mieście, to samochód najlepiej zostawić na zewnątrz zabytkowej części miasta. Jak tylko zobaczycie te małe, wąskie uliczki, gdzie z trudem mieszczą się nawet najmniejsze pojazdy, zrozumiecie, że było to najlepsze rozwiązanie. Dużo ciekawszy i bezpieczniejszy będzie spacer, czy przejażdżka dorożką, niż szukanie miejsca parkingowego w gąszczu wąskich uliczek jednokierunkowych, często prowadzących w ślepe zaułki.

Odwiedzając Kordobę znajdujecie się na skrzyżowaniu kultur, gdzie łączą się cywilizacje chrześcijańska, islamska, oraz judaistyczna. Na każdym kroku da się odczuć połączenie tych kultur, co niebywale wpływa na klimat tego miejsca i niezapomniane wrażenia z wizyty w Kordobie, będącej kulturowym tyglem.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij