Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Morza i oceany oblewające Hiszpanię

Hiszpania to malowniczy kraj położony w Europie Zachodniej, który odgrywa dużą rolę na arenie międzynarodowej. Zajmuje największą część Półwyspu Iberyjskiego, a w jego skład wchodzą dodatkowo archipelag Wysp Kanaryjskich i Balearów. Również w Afryce Północnej Hiszpania posiada swoje enklawy – miejscowości Ceuta i Melilla. To kraj, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i podróżników, a także poszukujących historycznych i archeologicznych skarbów Europy. Wczasowiczów przyciąga klimat Hiszpanii, mnogość atrakcji turystycznych, niegasnące słońce i setki kilometrów piaszczystych plaż. Hiszpania praktycznie otoczona jest przez wodę. Poznajmy więc morza i ocean oblewające Hiszpanię.

Ocean Atlantycki

Ocean Atlantycki jest jednym z największych oceanów na Ziemi, zaraz po Oceanie Spokojnym. W epoce średniowiecza nazywany był Morzem Ciemności, ze względu na jego niezmierzone wówczas rozmiary i nieprzewidywalność. W Atlantyku istnieje mało gatunków roślinności, ale zdecydowanie bogata jest fauna. Bytują tu ssaki morskie, ptaki oceaniczne, a przede wszystkim ryby (głównie dorsze, makrele, tuńczyki, sardynki, śledzie). Tereny oceaniczne bogate są również w złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, a także kamieni szlachetnych. Półwysep Iberyjski otacza Basen Hiszpański, czyli część Oceanu Atlantyckiego rozciągająca się od Progu Gibraltarskiego. i przechodząca na wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego, aż do Zatoki Biskajskiej. Klimat oceaniczny utrudnia osiąganie sukcesów w rolnictwie, czy w hodowli winorośli, z których Hiszpania jest tak znana. Regiony położone nad Oceanem Atlantyckim słyną głównie z ryb, serów, a także sadów jabłkowych. Wody Oceanu są niespokojne i nieprzewidywalne. Choć przy brzegu zazwyczaj można bez obaw wypoczywać na plaży, to wypoczynek nie jest tak leniwy i beztroski jak nad Morzem Śródziemnym. Szczególnie daje się we znaki wiatr, który wieje znad oceanu – często silny i powodujący sztormy. Nad Oceanem Atlantyckim położone są następujące regiony Hiszpanii – Kraj Basków, Asturia, Kantabria i Galicja. Wyspy Kanaryjskie (Lanzarote, Teneryfa, El Hierro, Gran Canaria, Fuerteventura, Gomera i La Palma) należące do Hiszpanii również położone są nad Oceanem Atlantyckim, gdzie występujący tu klimat jest oceaniczno – subtropikalny, co ułatwia uprawianie rolnictwa na terenie wysp. Temperatury w archipelagu Wysp Kanaryjskich są umiarkowane, a opady pojawiają się dość rzadko. Tutejsza woda w Oceanie, w miesiącach letnich, osiąga temperaturę około 22 stopni Celsjusza, a brzeg jest spokojny i sprzyja wypoczynkowi.

ZATOKA-BISKAJSKA
Plaże Zatoki Biskajskiej w San Sebastian na północy Hiszpanii

Zatoka Biskajska

Zatoka Biskajska, inaczej Mar Cantábrico, to zatoka Oceanu Atlantyckiego położona w północnej części Hiszpanii i południowo – zachodnim wybrzeżu Francji. Ma powierzchnię 200 tysięcy kilometrów kwadratowych. Najważniejsze miasta Zatoki Biskajskiej to San Sebastian, Bilbao, Santander czy Gijon. Doskonale rozwinięte jest tutaj rybołówstwo, a w wodzie bytują gatunki ryb takie jak sardynki, homary, krewetki, ostrygi i tuńczyki. Na Północy Hiszpanii rybacy mają wysoką pozycją ze względu na niełatwy charakter ich pracy. Spotyka się tutaj tradycyjne metody połowu, związane z kalendarzem świąt chrześcijańskich. Sardele łowione są do św. Pawła, a po tym czasie rozpoczynają się połowy tuńczyka. Doradę natomiast łowi się od dnia św. Antoniego. Miejscowości położone nad Oceanem Atlantyckim mogą poszczycić się wyjątkową ofertą restauracji rybnych, gdzie serwowane są świeże ryby, a najbardziej popularny z nich to dorsz. Tutaj też występują tzw. owoce morza – wiele odmian różnego rodzaju skorupiaków i mięczaków, a także produkuje się znany napój alkoholowy – jabłkowy cydr. Najbardziej charakterystyczne wybrzeże leżące nad Zatoką Biskajską to Costa da Morte na terenie Galicji. Wybrzeże Śmierci zostało nazwane tak od wraków zatopionych statków, które rozbiły się dawno temu o skały wybrzeża.

Zatoka Kadyksu

Zatoka Kadyksu obejmuje wschodnio – południową część Andaluzji (południe Hiszpanii) i jest ona częścią Oceanu Atlantyckiego. Obejmuje teren od Cieśniny Gibraltarskiej po Przylądek Świętego Wincentego, w Portugalii. Hiszpańska część wybrzeża Zatoki Kadyksu nosi nazwę Costa de la Luz i jest jednym z bardziej popularnych regionów turystycznych. Znajdziemy tu długie, piaszczyste plaże i wiele atrakcji turystycznych, na najwyższym poziomie. Najważniejsze miejscowości Zatoki Kadyksu to Kadyks i Huelva.

Morze Śródziemne

Morze Śródziemne jest morzem międzykontynentalnym i otoczone jest jest trzema kontynentami: Europą , Afryką i Azją. Jego powierzchnia to aż 2,5 mln kilometrów kwadratowych. Jego nazwa pochodzi z języka łacińskiego od słowa mediterraneus, oznaczającego między lądami. Otoczone jest lądem, choć łączy się z innymi morzami i oceanami za pomocą różnych kanałów i cieśnin. To właśnie Morze Śródziemnomorskie, klimat panujący na jego wybrzeżach i niezwykła roślinność, przyciągają turystów do Hiszpanii. Temperatura wody latem może w niektórych miejscach osiągać nawet 30 stopni. Nad Morzem Śródziemnym leżą najbardziej popularne regiony Hiszpanii: Katalonia, Walencja, Murcja oraz Andaluzja (poza jej południowo – wschodnią częścią, która znajduje się nad Oceanem Atlantyckim), a także archipelag wysp Balearów. Najważniejsze hiszpańskie miejscowości położone nad Morzem Śródziemnym to Barcelona, Girona, Walencja, Alicante, Palma de Mallorca, Murcja czy Almeria. Basen Morza Śródziemnego to najbardziej pożądane miejsce do wypoczynku w Hiszpanii. Piękna pogoda, niegasnące słońce, kilometry piaszczystych plaż i spokojna, ciepła woda. Tutaj właśnie znajdują się najpiękniejsze wybrzeża Hiszpanii, czyli Costa del Sol, Costa del Azahar i Costa Brava (60 km od Barcelony). Restauracje w basenie Morza Śródziemnego serwują świeże owoce morza i ryby, łowione w lokalnych portach rybackich. Tutaj też, dzięki doskonałym warunkom klimatycznym, rozwinięte jest rolnictwo.

FOTO-CIESNINA-GIBRALTARSKA-AFRYKA-EUROPA
Cieśnina Gibraltarska ... Afryka i Europa ....

Morze Balearskie

Morze Balearskie, zwane także Morzem Iberyjskim, to wydzielony kawałek Morza Śródziemnego w jego północno – zachodniej części. Od północy opływa ono część wybrzeża Hiszpańskiego (regiony Walencja i Katalonia), a od południa otacza je archipelag Balearów (Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera, Cabrera). Granicę południową ustala się na przebiegającą przez przylądek Nao (Alicante), następnie Formenterę i aż do Minorki, po czym powraca ona do Hiszpanii na przylądek Bagur (niedaleko Barcelony). Wybrzeża Morza Balearskiego odwiedzane są przez miliony turystów rocznie, choć zajmuje ono powierzchnię tylko 86 tysięcy kilometrów kwadratowych, otoczone jest przez najważniejsze i najpiękniejsze miasta turystyczne. W regionie Katalonii znajduje się słynne Costa Dorada (Złote Wybrzeże), gdzie na wczasowiczów czeka ponad 200 kilometrów klimatycznych plaż. Tutaj również, w regionie Walencja, położone jest jedno z najpiękniejszych wybrzeży – Costa Blanca. Wspaniały wypoczynek na malowniczych plażach, ciekawe zabytki i atrakcje turystyczne, a przede wszystkim niegasnące słońce to powody, dla których każdy zakocha się w Costa Blanca od pierwszego wejrzenia. Plaże obejmują tu około 100 km.

Morze Alborańskie

To zachodnia część Morza Śródziemnego, która położona jest w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej, łączącej Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim. Morze Alborańskie położone jest pomiędzy północnym wybrzeżem Afryki, a południowym wybrzeżem Hiszpanii. Nad Morzem Alborańskim leżą najpiękniejsze miejscowości Andaluzji m.in. Almeria, Marbella czy Malaga. Można tu wypoczywać na niezwykłym i jednym z bardziej popularnych wybrzeży Costa del Sol, które oferuje plaże z drobnym piaskiem rozciągające się na długość 180 km. Tutaj też położone jest wybrzeże Costa de Almeria, gdzie czeka na nas 200 km piaszczystych plaż, a także malownicze rezerwaty przyrody.

Morze Mniejsze

Mar Menor, inaczej Morze Mniejsze, to laguna oddzielona od Morza Śródziemnego na wybrzeżu Costa Calida. Występuje w niej dużo większe zasolenie, niż w Morzu Śródziemnym z uwagi na jego płytkie wody. Mar Menor odcięte jest mierzeją La Manga od Morza Śródziemnego. Mar Menor ma bardzo płytkie, ciepłe i spokojne wody. Zajmuje powierzchnię 170 km kwadratowych, więc jest dość sporym obszarem wodnym. Wiatr, który tu wieje jest łagodny, a warunki atmosferyczne sprzyjają wypoczynkowi, wizytom rodzin z dziećmi czy uprawianiu sportów wodnych. Występują tu odmienne niż w Morzu Śródziemnym gatunki flory i fauny m.in. mątwy, flamingi oraz różnego rodzaju płaszczoobrosłe gatunki oraz ryby z rodziny Epinephelinae. Obszar słynie ponadto z leczniczego błota, które bogate są w składniki mineralne i pierwiastki. Ośrodki SPA serwują różnego rodzaju zabiegi, jednak na plaży można skorzystać całkiem za darmo z kąpieli błotnej, odpoczywając w promieniach słonecznych.

Cieśnina Gibraltarska

Łączy ona Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim. Znajduje się między najbardziej wysuniętym punktem Północnej Afryki (Gibraltar), a najbardziej wysuniętym południowym puntem Hiszpanii Punta de Tarifa). Miejscowości położone nad Cieśniną Gibraltarską cieszą się ogromną popularnością wśród osób uprawiających sporty wodne, szczególnie windsurfing. To prawdziwy raj, gdyż warunki atmosferyczne i wiejące tu wiatry pozwalają na trenowanie w dość ekstremalnych warunkach. Doskonałe fale, wysokie temperatury i słoneczna pogoda przyciągają tu turystów i surferów z całego świata. Występują tu silne prądy, dlatego jest to miejsce dla doświadczonych sportowców. Dodatkowe utrudnienie, powodujące wystąpienie fal wewnętrznych, związane jest z obecnością tzw. Progu Gibraltarskiego. Nad Cieśniną Gibraltarską położone są miejscowości południowej Andaluzji. Najważniejsza z nich to Tarifa, ulokowana na przylądku Punta de Tarifa na wybrzeżu Costa de la Luz. Jest to najbardziej wysunięte na południe hiszpańskie miasto. To właśnie tu występują dwa silne wiatry, Levante i Poniente.

Zainteresuje Cię także:
Hiszpania podział na wybrzeża | plaże Hiszpanii | regiony Hiszpanii | polska turystyka w Hiszpanii | wakacje w Hiszpanii | wczasy z biura podróży do Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij