Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lleida Katalonia

W samym środku Katalonii, oddalone od wybrzeża znajduje się, liczące ponad 130 tysięcy mieszkańców, miasto Lleida. Ten tradycyjny ośrodek rolniczy i przemysłowy, stolica biskupstwa i siedziba uniwersytetu, jest jednym z najważniejszych miast katalońskich w znajdujących się w głębi lądu. Miasto zostało zbudowane po obu stronach pięknej rzeki Segre, w odległości 160 kilometrów od Barcelony i około 100 kilometrów od Tarragony.

Miasto Lleida jest stolicą jedynej prowincji Katalonii, która pozbawiona jest dostępu do morza, notabene noszącej tę samą nazwę. Jest to miasto o bardzo bogatej przeszłości. Już w IV – III wieku przed naszą erą, Lleida była głównym miastem jednego z iberyjskich plemion. Na przestrzeni wieków, miasto przechodziło z rąk do rąk. Władali nim Iberowie, Rzymianie, Wizygoci, Muzułmanie, następnie po hiszpańskiej rekonkwiście władzę przejęli katalońscy chrześcijanie. Pozostałością po rządach arabskich są ruiny twierdzy Suda, która została wzniesiona jako forteca La Suda, a przekształcona później w Zamek Królewski – Castell del Rei.

Forteca została otoczona pierścieniem murów obronnych, a w ich wnętrzu zbudowano gęstą sieć kanałów i rowów, dzięki czemu świetnie rozwijało się tu rolnictwo i sadownictwo, przyczyniając się do szybkiego rozwoju miasta. Z kolei okres od wieku XV do drugiej połowy XIX to burzliwy i wyniszczający okres w historii miasta. W trakcie wielu oblężeń i wojen miasto było wielokrotnie burzone, uniwersytet powstały jeszcze w 1300 roku został zlikwidowany, a miasto straciło swój prestiż, stając się miastem prowincjonalnym gdzie panował marazm i stagnacja. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy zburzono mury miejskie i wytyczono nowe ulice, oraz doprowadzono linię kolejową, miasto odżyło na nowo. Nastąpił rozwój zarówno kulturalny jak i społeczno – polityczny. Radość nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ gdy w kwietniu 1938 roku, po wojnie domowej władzę przejęli frankiści miasto ponownie przestało się rozwijać. Dopiero lata 70 XX wieku przyniosły poprawę i miasto zyskało na znaczeniu, a w 1991 roku, po blisko trzystu latach, do miasta Lleida powrócił uniwersytet.

Zabytki i zwiedzanie Lleida w Katalonii

A skoro miasto ma taką bogatą historię, to nie może w nim zabraknąć zabytków wartych zobaczenia. I tak właśnie jest. Pierwszym na liście obowiązkowego zwiedzania jest najważniejszy i na najbardziej widoczny obiekt górujący nad miastem. Jest to Stara Katedra – La Seu Vella, której budowa rozpoczęła się w 1203 roku na gruzach starego muzułmańskiego meczetu. Świątynia jest trzynawowa, zbudowana na planie krzyża. Kościół został konsekrowany w 1278 roku i od tej pory był to Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej. Ostatecznie budowa świątyni została zakończona w XIV wieku, więc trochę to jednak trwało.

W czasie wojny sukcesyjnej, w 1707 roku kościół został przekształcony w wojskowe koszary. Wiele lat upłynęło zanim obiekt mógł odzyskać funkcje sakralne i nastąpiło to dopiero w roku 1926. Architektura kościoła to styl przejściowy pomiędzy stylem romańskim a gotyckim. Wewnątrz świątyni znajdują się gotyckie freski i rzeźby. Integralną część świątyni stanowi dzwonnica, wysoka na 70 metrów. Dzwonnica posiada siedem dzwonów. Dwa z nich są średniowieczne – Silvestra wybijają godziny i Mónica wyznaczająca kwadranse, pozostałe to dzwony współczesne.

HISZPANIA-LLEIDA-ZABYTKI-FOTO
Stara Katedra w Lleida La Seu Vella

Kolejny na liście obiekt, to znajdujące się nieco powyżej Starej Katedry, ruiny arabskiej twierdzy Suda. Twierdza została jeszcze w czasach arabskich przekształcona w Zamek Królewski – El Castell del Rei. Znajduje się on na wzgórzu La Seu Vella w katalońskiej Lleida. Przez lata wielokrotnie twierdza, a potem Zamek Królewski, były rozbudowywane i udoskonalane, ale z biegiem czasu również niestety niszczone. Pod koniec XX wieku władze miasta Lleida postanowiły odrestaurować dotknięte zębem czasu ruiny El Castell del Rei, którego nie oszczędziła ani wojna domowa w Hiszpanii, ani wojny Napoleońskie czy jeszcze starsze dzieje. 26 marca 2011 roku Zamek został otworzony publicznie po odrestaurowaniu i można powiedzieć, że to właśnie wtedy miasto odzyskało zapomniane miejsce.

Skoro była Stara Katedra, to musi być i nowa. Tak faktycznie jest. Nowa Katedra to budowla w stylu barokowym, zbudowana w latach 1761 – 1781. Nad wejściem znajduje się herb dynastii Burbonów, który miał być symbolem ich panowania nad tym rejonem Hiszpanii. W świątyni, możecie zobaczyć piękny obraz Czarnej Madonny z Montserrat, która jest patronką regionu Katalonii.

Naprzeciwko Nowej Katedry znajduje się budynek w którym na przestrzeni XV i XVI wieku działał Stary Szpital Matki Boskiej. Obecnie mieści się tutaj Institut d’Estudis Ilerdencs – instytut zajmujący się badaniami i promocją historii, kultury i sztuki regionu Lleida. Możecie tutaj również odwiedzić gabinet numizmatyczny i salę archeologiczną. Cały budynek jest zbudowany w stylu mieszanym mającym cechy gotyckie i plateresco. Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie, to pamiętajcie aby nie przegapić Sali Gotyckiej gdzie znajduje się barokowe retabulum poświęcone Matce Boskiej od Aniołów, powstałe w 1738 roku.

Jednym z najstarszych budynków w mieście Lleida, pełniącym przez wieki tę samą funkcję jest romański Pałac Paerii, czyli siedziba magistratu. Budynek został postawiony w początkach XIII wieku jako siedziba arystokracji. Następnie w 1383 roku właściciele przekazali go miastu i od tego czasu mieści się tutaj magistrat. W podziemiach budynku znajduje się średniowieczne więzienie, czyli La Morra. Świadectwo po dawnej funkcji podziemi noszą kamienne ściany, gdzie nadal obecne są napisy i obrazki wyryte w kamieniu przez średniowiecznych więźniów. Pałac Paerii mieści również miejskie archiwum, gdzie przechowywany jest najważniejszy i najstarszy zachowany dokument dotyczący regulacji prawnych obowiązujących w prowincji – La Carta Pobla z 1150 roku.

Zamek Gardeny został zbudowany przez templariuszy w drugiej połowie XII wieku. Jest to połączenie prostoty i piękna. Z jednej strony surowe mury twierdzy, z drugiej wypielęgnowane trawniki. Odwiedzając zamek na pewno poczujecie atmosferę tajemnicy nierozłącznie kojarzącą się z zakonem templariuszy. Legendy głoszą, że Zamek Gardeny połączony jest podziemnym tunelem z Suda Turo, w ten sposób, aby w środku zmieścił się jeździec na koniu, jednak nikt nie znalazł do tej pory tych tuneli. Z zamku rozciąga się piękny widok na miasto.

Kościoły i budynki sakralne w mieście

Spacerując po mieście odwiedźcie też istniejące w nim kościoły. Pierwszy jest Kościół Sant Llorenc pochodzący z XII wieku. Jest to kościół zbudowany w stylu romańskim, ale posiadający architektoniczne dodatki gotyckie z XV wieku. Zawiera cztery ołtarze, główną nawę w stylu romańskim i dwie nawy boczne, we wspomnianym gotyckim stylu. Wewnątrz można zobaczyć dzieła sztuki, a przede wszystkim gotycki obraz „Santa Maria de la Candelera” autorstwa Mateu Ferrer, oraz rzeźby Mare de Déu dels Fillols. Kościół w 2002 roku został gruntownie odnowiony.
Kolejny to Kościół Sant Marti pochodzący z XII wieku. Jest to kościół rzymskokatolicki, w stylu romańskim, położony w starej części miasta Lleida. Kościół w XIX wieku był wykorzystywany jako obiekt militarny i penitencjarny. W 1893 roku biskup José Meseguer Costa nakazał przywrócenie obiektowi roli świątyni. Dzisiaj kościół można oglądać jedynie z zewnątrz, gdyż jest on zamknięty.

Możecie odwiedzić również Kościół Sant Joan z XIX wieku, zaprojektowany przez Julio de Capmany Saracíbar i Celestine. W mieście znajduje się również Kaplica Sant Jaume z XIV wieku, która jest częścią szlaku Świętego Jakuba.

Muzea w Lleida

Miasta Lleida zaprasza również do swoich muzeów. Pierwsze na liście jest Museu de Lleida, otworzone w 2008 roku, należące do diecezji Lleida. Muzeum diecezjalne koncentruje się głównie na eksponowaniu historii miasta. W muzeum zebrane są również eksponaty pochodzące z obszarów należących do diecezji, ale nie będących częścią prowincji Lleida. Niektóre eksponaty pamiętają epokę brązu. Oprócz eksponatów historycznych muzeum ma kolekcję starej sztuki religijnej.

CATEDRAL-NOWA-KATALONIA-FOTO
Nowa Katedra w katalońskiej Lleida Catedral Nova

Muzeum Sztuki Jaume Morera zostało utworzone przez władze miasta przy współpracy z malarzem Jaume Morera i Galicia. Jest to centrum sztuki współczesnej i wstęp do niego jest bezpłatny.
Centrum Sztuki La Panero, muzeum sztuki zostało otworzone w 1997 roku. Mieści się ono w budynku z XII wieku, w starej części miasta. Wystawy w tym muzeum koncentrują się na sztuce współczesnej, w szczególności hiszpańskich artystów. Centrum oferuje także zajęcia edukacyjne.

Ciekawym miejscem jest też Roda Roda – muzeum motoryzacji, które mieści się w dawnym warsztacie mechanicznym. Muzeum posiada bogatą kolekcję samochodów osobowych, motocykli, a także silników, oraz modeli związanych z motoryzacją. Muzeum ma na celu pokazanie odwiedzającym przeszłość motoryzacji, ale także pozwala zastanowić się nad rozwojem technologii, czy zmian w społeczeństwie, które idą wraz z rozwojem techniki. Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków, chyba że w poniedziałek przypada jakieś święto wówczas muzeum jest otwarte.

Ostatnie na liście jest Muzeum Wody. Możecie oglądać tu wystawę prawie 1500 butelek z całego świata. Ekspozycja została zorganizowana specjalnie tak, aby każdy zwiedzający wiedział, skąd pochodzi każda butelka. Do kolekcji butelek należą zwyczajne, oraz nietypowe butelki, na przykład zdobione kamieniami, czy też projektowane przez artystów. Wystawa 1500 butelek wzięła swój początek od wystawy butelek pochodzących sprzed 100 lat, która zachęciła odwiedzających do przynoszenia swoich, ciekawych butelek, w ten sposób uzbierano ich tyle, aby stworzyć nietypową wystawę. Inną stałą ekspozycją muzeum jest wystawa wyjaśniająca zasadę działania elektrowni wodnych.

Regionalna kuchnia

Macie ochotę coś przekąsić? Kuchnia regionu Lleide jest prosta i garściami korzystająca z regionalnych produktów i przetworów rolnictwa. Do najbardziej typowych potraw należą escalivada – sycące danie podobne do gulaszu, catxipanda, czyli flaczki i wszelkiego rodzaju tarty z przeróżnymi nadzieniami, przeważnie warzywnymi – najczęściej na bazie szpinaku. Jest to również region gdzie bardzo popularne są dania ze ślimaków. Lleida słynie również z oliwy produkowanej w Garrigues, oraz lokalnego wina Costers del Segre.

Region Lleide, tak jak i cała Hiszpania lubi się bawić i celebruje różne, mniejsze i większe fiesty. Do najpopularniejszych należą między innymi Els Tres Tombs, fiesta na cześć Świętego Antoniego odbywająca się 17 stycznia. Wówczas odbywa się święcenie zwierząt, oraz ich przemarsz w orszaku ulicami miasta. W pierwsza niedzielę maja obchodzone jest katalońskie święto ślimaka, nigdzie indziej nie spróbujecie tylu dań z tym skorupiakiem. 25 lipca możecie wziąć udział w procesji lampionów, odbywającej się z okazji dnia Świętego Jakuba.

Na koniec września jest obchodzone Święto Jesieni, przypadające w dzień Świętego Michała – 29 września. Odbywa się wówczas największy targ rolny, organizowany od 1956 roku na lewym brzegu rzeki Segre. Zaraz potem 2 października jest organizowana fiesta na cześć patronki miasta – Święto Białej Dziewicy.
Pomimo, że miasto nie znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Jest tu wiele muzeów, obiektów sakralnych jak również świetnych lokali gastronomicznych i hoteli, które bardzo dbają o swoich gości.

Lleida brama do Pirenejów

Lleida w Katalonii to także brama do hiszpańskich gór Pirenejów. Stąd można zacząć wedrówkę w kierunku Pirenejów i planować wyprawy w góry.

KWATERY-PIRENEJE

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij