Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lotnisko Lleida

Lotnisko Lleida w Katalonii

Środkowa Katalonia. Nad rzeką Serge, około 160 kilometrów od Barcelony znajduje się miasto Lleida. Ten liczący 130 000 mieszkańców, prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy, akademicki i turystyczny, jest jednym z najważniejszych miast w całym regionie. Stanowi modelowy przykład transformacji ekonomicznej, z osady typowo rolniczej w miasto przemysłowe, a obecnie głównym kołem zamachowym tutejszej gospodarki staje się sektor szeroko pojętych usług.

Lleida jest miastem, które przyciąga turystów swoją niezwykle atrakcyjną ofertą, z mnóstwem pięknych zabytków, ciekawych muzeów i galerii sztuki oraz niezwykłymi widokami i bogactwem naturalnego krajobrazu. Każdego roku, wielu miłośników podróżowania, zarówno z Katalonii, jak i z całej Hiszpanii odwiedza miasto, by na własne oczy zobaczyć słynną, średniowieczną katedrę, zrobić zakupy na Charrer Maior – prestiżowej ulicy handlowej w centrum miasta czy wziąć udział w licznych festiwalach, świętach i ulicznych paradach.

W celach biznesowych przyjeżdżają tutaj inwestorzy, a młodzież z całego regionu rozpoczyna naukę na miejscowym uniwersytecie. Przybyszom z zewnątrz, dotarcie do miasta znacznie ułatwia znajdujące się w okolicy nowoczesne lotnisko, które obsługuje połączenia zarówno krajowe, jak i międzynarodowe.

LOTNISKO-LLEIDA-HISZPANIA

Port lotniczy Lleida – podstawowe informacje

Port lotniczy znajduje się w miejscowości Alguaire, w odległości 15 kilometrów od centrum miasta Lleida. Adres lotniska to: Carretera del Aeropuerto, s/n, 25125 Alguaire, Lleida, Hiszpania. Telefon kontaktowy: +34 973 03 27 00. Lotnisko oznaczone jest międzynarodowym kodem ILD. Rząd Katalonii, planując budowę lotniska zakładał, że będzie ono przystosowane do obsługi 395 tys. podróżnych rocznie.

Swoim zasięgiem lotnisko obejmuje prawie milion mieszkańców. Oddane do użytku w 2010 roku lotnisko, w pierwszych 12 miesiącach lotów komercyjnych obsłużyło nieco ponad 60 000 pasażerów i wydaje się, że tak przedstawiają się realne możliwości i rzeczywisty potencjał pasażerski w regionie. Lotnisko posiada jeden pas startowy o długości 2500 i szerokości 60 metrów. Głównymi przewoźnikami, którzy odpowiadają za obsługę połączeń pasażerskich na lotnisku w Lleida są firmy Air Nostrum, oraz Neilson.

Zapewniają one połączenia krajowe oraz zagraniczne - głównie na Wyspy Brytyjskie (Londyn, Manchester, Birmingham). W przeszłości swoje połączenia oferowały także m.in. irlandzki Ryanair oraz hiszpański Vueling, jednak obie linie wycofały się z obsługi lotów do Lleida, z uwagi na zbyt małą liczbę pasażerów. Lotnisko posiada jeden terminal pasażerski przeznaczony do obsługi podróżnych. Sprawdź także rozdział wszystkie lotniska w Hiszpanii

Etapy rozbudowy

Historia portu lotniczego w okolicy Lleida sięga pierwszej dekady XXI wieku. Wówczas, rząd Katalonii podjął decyzje o zamiarze budowy lotniska, które w zamyśle władz miało spełniać dwa podstawowe zadania. Pierwszym z nich było odciążenie znajdującego się 150 km dalej lotniska El Prat w Barcelonie, które notorycznie boryka się ze sporym zatłoczeniem. Budowa kolejnego lotniska pozwalałaby przejąć część połączeń, a tym samym – część z kilkunastu milionów pasażerów, którzy rocznie korzystają z usług portu lotniczego w Barcelonie.

Drugim powodem budowy lotniska Lleida, miało być zwiększenie konkurencyjności regionu i samego miasta, dzięki umożliwieniu dotarcia do niego drogą lotniczą. Lotnisko podnosi prestiż każdego miasta. Jest to całkowicie zrozumiałe, tym bardziej, gdy mówimy o dobrze rozwijającym się ośrodku miejskim, z takimi ambicjami jak Lleida. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w granicach miasta znajduje się wiele przedstawicielstw dużych firm, a oferta turystyczna i kulturalna każdego roku ściąga w to miejsce wielu turystów, dlatego decyzja o budowie lotniska wydaje się ze wszech miar słuszna.

Prace zakończyły się w 2010 roku. Lotnisko zostało oddane do użytku jeszcze w styczniu tego samego roku, a pierwszy samolot – z Barcelony, z władzami i dziennikarzami na pokładzie – wylądował na płycie lotniska 17 stycznia o godzinie 12:30 w południe. Przewoźnikiem były hiszpańskie linie lotnicze Vueling.

PAS-STARTOWY-PORT-LOTNICZY-LLEIDA-HISZPANIA

Władze Katalonii mają w planach dalszą rozbudowę lotniska. Mówi się o budowie nowego terminala o powierzchni ponad 7000 metrów kwadratowych, w którym mają znaleźć się: hala odlotów i przylotów (ok. 5000 m2) oraz przestrzeń komercyjna, zapewniająca liczna możliwości spędzania czasu wolnego dla pasażerów. Strefa rozrywki, rekreacji i stoiska handlowe mają zajmować łącznie ok. 2000 m2. Władze lotniska szacują, że zyska oko dodatkowy przychód w postaci najmu od dzierżawców lokali gastronomicznych i sklepów.

Transport i komunikacja

Lotnisko znajduje się 15 km od centrum miasta Lleida. Podróżni mają do wyboru kilka opcji transportu i komunikacji między miastem, a portem lotniczym. Do najchętniej wybieranych należy komunikacja zbiorowa. Z Lotniska odjeżdżają autobusy podmiejskie, a ich odjazdy są zintegrowane z rozkładem lotów na lotnisku. Mamy więc gwarancję połączeń przez cały dzień, od pierwszego, do ostatniego lotu na lotnisku.

Czas przejazdu autobusem to około pół godziny. Po drodze do centrum zatrzymuje się on w wielu strategicznych punktach miasta. W przyszłości planowane jest również uruchomienie stacji pociągu podmiejskiego, który byłby alternatywą dla autobusu i zapewniał podróżnym wygodną podróż koleją. Możemy także skorzystać z taksówki. Ceny za 1 km wahają się tutaj od 1 do 2 Euro. Warto pamiętać o ewentualnej opłacie za bagaż.

Wypożyczalnia samochodów

Na lotnisku dostępna jest usługa wypożyczalni samochodów osobowych. Cieszy się sporą popularnością, z uwagi na niezależność, którą zapewnia wynajem samochodów z lotniska Wypożyczone auto pozwala dotrzeć w każde miejsce, bez względu na rozkład jazdy autobusów i pozwala uniezależnić się od opłat za taksówki. Zarówno w okolicach portu lotniczego, jak i na terenie miasta znajdziemy wiele hoteli, które gwarantują odbiór z lotniska i noclegi w dowolnym standardzie. Sprawdź ceny wynajmu samochodów na lotnisku w Lleida

Oferta turystyczna miasta jest naprawdę bogata, a liczne biura turystyczne stanowią dowód na to, że atrakcji do zwiedzania w mieście i w najbliższych okolicach nie brakuje. Aspekt turystyczny jest niezwykle istotny w kwestii funkcjonowania lotniska. W okresie zimowym lotnisko obsługuje więcej połączeń, z uwagi na sezon narciarski i bliskość Pirenejów. Miłośnicy sportów zimowych z całej Hiszpanii przylatują w te okolice, aby oddawać się górskim szaleństwom na stokach.

Lotnisko przyjazne pasażerom i środowisku

Lotnisko posiada parking dla samochodów osobowych i autokarów. Znajdziemy na nim także miejsca dla osób niepełnosprawnych, które stanowią jedne z wielu udogodnień dla pasażerów z obniżoną sprawnością ruchową. W trosce o jak najwyższy standard podróży i korzystania z oferty portu lotniczego, osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy personelu podczas wykonywania podstawowych czynności związanych z obsługą pasażerów na lotnisku.

MAPA-EUROPA-LOTNISKA

Wystarczy zgłosić telefonicznie lub mailowo zapotrzebowanie na specjalną pomoc, podając termin i planowany czas przybycia na lotnisko osoby niepełnosprawnej, by uzyskać pomoc. Planowana rozbudowa lotniska zakłada dodatkowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością, m.in. zintegrowany system obsługi pasażerów, dostosowany do osób o obniżonym stopniu sprawności psychofizycznej. Podobnie silny nacisk władze lotniska kładą na ekologię i ochronę środowiska, monitorując i starając się zmniejszać poziom emitowanego hałasu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij