Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Picie kawy w Hiszpanii

Picie kawy w Hiszpanii to niezwykle ważna część kultury tego kraju i niezwykle ważny element życia codziennego, który warto bliżej poznać, nie tylko jeżeli masz zamiar przyjechać na wakacje do Hiszpanii, ale także ważny temat dla osób dla osób, które zamierzają zacieśnić więzy z Hiszpanią i np. przeprowadzić się do tego cudownego kraju lub kupić tutaj swoją drugą nieruchomość zagraniczną. Naszym skromnym zdaniem, Hiszpania, to najlepszy w Europie kraj na inwestycję i najlepsze miejsce w Europie, na posiadanie nieruchomości wakacyjnej i drugiego mieszkania w kraju z doskonałym, ciepłym klimatem.

Także otwarci ludzie i wspaniała kultura tego południowo-europejskiego kraju zachęca do posiadania tutaj swojej nieruchomości zagranicznej. Kawa i picie czarnego, aromatycznego napoju, to dla każdego Hiszpana, ważna cześć dnia i codzienny rytuał, który koniecznie musisz poznać, chcąc chłonąć kulturę tego kraju i zwyczaje tutaj panujące, oraz doświadczyć jak wygląda życie codzienne w Hiszpanii. A jeżeli jesteś zapalonym kawoszem lub bez filiżanki kawy nie możesz żyć to dodatkowo źródło informacji o hiszpańskiej kawie i informacje jak pija się kawę w Hiszpanii. W każdym kraju wygląda to zupełnie inaczej i nawet wyjazd do pobliskiej Portugalii, pokaże Ci iż tam, kawę zupełnie inaczej się podaje i pija niż w Hiszpanii.

W tym rozdziale dowiesz się jak zapytać w barze lub restauracji o kawę i jak wygląda każdy rodzaj kawy dostępnej w Hiszpanii. Już kilka słów po, których warto nauczyć się po hiszpańsku pozwoli Ci zamówić kawę w cafeterii lub w restauracji w Hiszpanii. Prawdopodobnie to będą pierwsze słowa jakie poznasz po hiszpańsku, jeżeli wcześniej nie miałaś/eś kontaktu z tym pięknym i ważnym językiem, którym posługuje się prawie 1/3 świata....

Cafe con leche

Najpopularniejszy rodzaj podawania kawy w Hiszpanii. Cafe con leche to w wolnym tłumaczeniu na nasz język „kawa z mlekiem”. Cafe con leche podawana wszędzie, w każdym barze, kafeterii lub restauracji w Hiszpanii. Choć sposób podawania cafe con leche trochę różni się w zależności od regionu Hiszpanii, zasady podawania kawy z mlekiem w Hiszpanii pozostają mniej więcej te same.

KAWA-HISZPANIA-CAFE-CON-LECHE
Cafe con leche - plus coś na lekkie śniadanie w Hiszpanii

Na południu Hiszpanii, na wybrzeżach i na wyspach, dostaniesz zwykle cafe con leche, już gotowe, przygotowane i przyniesione do stołu. Cafe con leche podawane zwykle jest w filiżance, wraz z torebką cukru na spodeczku. W Madrycie i na północy Hiszpanii zwykle kelner przynosi filiżankę z esencją kawy z ekspresu i następnie z dzbaneczka dolewa do kawy gorące mleko (leche). Na południowych wybrzeżach rzadko się to praktykuje.

W przypadku cafe con leche, smak napoju uzależniony jest głównie od jakości kawy użytej do parzenia napoju. Te lepsze lokale i bardziej się szanujące cafeterie w Hiszpanii, oferują dobrą i aromatyczną kawę. Dlatego warto trochę się rozejrzeć po przyjeździe do Hiszpanii i zaobserwować gdzie kawę spożywają miejscowi Hiszpanii.

Tam warto pójść na kawę aby uniknąć turystycznych i komercyjnych miejsc np. w pierwszych liniach przy plażach, gdzie zwykle podają turystyczną wersję cafe con lecze, choć i to nie jest regułą w Hiszpanii, iż w tym miejscu dostaniesz „podłą” kawę.
Właśnie od cafe con leche warto rozpocząć swoją przygodę z hiszpańską kawą.
Cena cafe con leche w Hiszpanii: około 1,5€

Cafe americano

Mocna „wersja” hiszpańskiej kawy dla bardziej zaawansowanych, a raczej kawa dla tych nie lubiących mleka i wszelkiego rodzaju dodatków do kawy. To najprostszy rodzaj kawy dostępny w Hiszpanii. Cafe americano to zwykła kawa z ekspresu zalana gorącą wodą.

Zwykle podawana w filiżance chyba iż poprosisz „en vaso” czyli dostaniesz ją w przeźroczystej szklance. Cafe americano, to zastrzyk kofeiny i czysta, parzona kawa. Stosunkowo rzadko pijają ten rodzaj kawy sami Hiszpanie. Raczej obcokrajowcy mieszkający w Hiszpanii gustują w cafe americano.

AMERICANO-HISZPANIA-KAWA
Cafe americano - porządna dawka rannej kofeiny

Jakość tutaj, także zależy od rodzaju kawy, jaką zakupuje dany lokal gastronomiczny. Marki kaw zwykle widoczne są w lokalu, choć nie zawsze. Także międzynarodowe sieci sprzedające i serwujące kawę w lokalach gastronomicznych są dostępne na rynku hiszpańskim.

Na tę kawę, również warto wybrać się do miejsca, które znasz lub polecił Ci ktoś ze znajomych mieszkających w Hiszpanii, aby nie natknąć się na pułapkę dla turystów.

Jeżeli pojedziesz na północ Hiszpanii, „powyżej” Madrytu nawet nie próbuj mówić w lokalu o „cafe americano” na północy nie znają cafe americano, to kawa, to tylko wytwór południa Hiszpanii i regionów turystycznych, pełnych obcokrajowców.
Cena cafe americano w Hiszpanii: od 1€ do 1,20€

Cafe solo

Chyba numer jeden wśród hiszpańskich rodzajów podawania i serwowania kawy w Hiszpanii. Cafe solo to po prosty esspresso, odpowiednik włoskiego cafe espreso. Cafe solo podawane jest w malutkiej filiżance, specjalnej do cafe solo. Na dnie filiżanki znajduje się esencja czarnego, aromatycznego trunku.

Dosłownie jeden łyk i dostajesz potężny zastrzyk z kofeiny, który powinien wystarczyć na następne parę godzin hiszpańskich upałów i intensywnego życia....

CAFE-SOLO-ESPRESSO-HISZPANIA
Cafe solo - łyk espresso i w drogę ....

Cafe solo dostępne jest wszędzie w Hiszpanii i o każdej porze dnia i nocy, oczywiście w lokalach które są otwarte w godzinach nocnych. Jeżeli będziesz podróżował po Hiszpanii, czasami w przydrożnych restauracjach, tych bardzo hiszpańskich, nie tych sieciowych, zobaczysz na kontuarze kilkadziesiąt przygotowanych pustych filiżanek na spodeczkach do cafe solo... to częsty widok.. choć już nie tak częsty, jak kilkanaście lat temu.

To przygotowane na „najazd” kierowców ciężarówek - kawy dla nich, aby szybko je zalać i błyskawicznie podać klientom, spragnionym kofeiny i zastrzyku energii kierowcom. Do tego dołóż niesamowity hałas trzaskających filiżanek, głośne pokrzykiwanie kelnerów i ogłuszający syk pary z ekspresów do kawy i masz gotową atmosferę w przydrożnej, dobrze funkcjonującej knajpie w Hiszpanii.... to bardzo charakterystyczny obrazek dla tego kraju....
Cena cafe solo w Hiszpanii: około 1€

Zainteresuje Cię również:
czytaj dalej o rodzajach hiszpańskiej kawy | hiszpańska Horchata z Walencji | hiszpański cydr z Asturii | filozofia wina w Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij