Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Bułgaria czy Hiszpania

Hiszpania czy Bułgaria? Gdzie lepiej zakupić nieruchomości na inwestycje lub apartament na wakacje. Praktyczny przewodnik po nieruchomościach w Bułgarii i procesie zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Bułgaria czy Hiszpania? Osoby zamierzające kupić dom lub mieszkanie za granicą, często biorą pod uwagę i jednocześnie porównują te dwa kraje do siebie, przed rodzinną decyzją, gdzie kupić mieszkanie wakacyjne lub gdzie zainwestować w nieruchomość poza Polską. Hiszpania czy Bułgaria, gdzie lepiej kupić nieruchomość i gdzie będzie większy pożytek z takiej zagranicznej inwestycji. Dwa kraje leżące w granicach Unii Europejskiej, ale jakże diametralnie różne od siebie. Kraje te różnią się tak bardzo od siebie, iż czasami wydaje mi się iż nie warto ich do siebie porównywać, ale robimy to, dzieląc się z Wami osobistymi doświadczeniami z inwestycji w nieruchomości, nie tylko w Hiszpanii, ale i w Bułgarii również. Spora też liczba odwiedzających nas klientów w naszych biurach w Hiszpanii, również posiada nieruchomości w Bułgarii w swoim portfolio nieruchomości inwestycyjnych lub nieruchomości wakacyjnych w Europie na terenie Unii Europejskiej.
Poczytaj trochę konkretnych informacji o nieruchomościach w Bułgarii i zakupie nieruchomości w Hiszpanii, zobacz różnice i zdecyduj sam na jaki kraj się zdecydować. A może dwa mieszkania w dwóch różnych krajach Unii Europejskiej, to dobry pomysł na dywersyfikację inwestycji i czerpanie profitów z zagranicznej inwestycji.

Pierwszą różnicą na jaką należy zwrócić uwagę przy porównywaniu i planowaniu gdzie kupić mieszkanie lub dom, w Bułgarii czy w Hiszpanii, to diametralnie różny klimat tych dwóch krajów. Bułgaria i wybrzeże Morza Czarnego, bo o tej części Bułgarii teraz piszemy, nigdy nie będzie Hiszpanią i nigdy to czarnomorskie wybrzeże nie doświadcza tak wysokich temperatur jak Hiszpania. Nie mówiąc o temperaturze wody w morzu. Nawet wybrzeże Costa Brava w Hiszpanii, te najbardziej wysunięte na północ wybrzeża hiszpańskiego i te najchłodniejsze, jest zdecydowanie cieplejsze niż jakakolwiek część wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii. I niech nie zmylą Cię ulotki reklamowe, reklamy i zachęcania tamtejszych pośredników nieruchomości. Bułgaria jest zdecydowanie zimniejszym krajem w Europie niż Hiszpania. Nieruchomości np. w bardzo popularnej miejscowości - Złotych Piaskach nad Morzem Czarnym - w tych okolicach doświadczysz dosłownie dwa miesiąca lata, może dwa i pół. Jest tam cieplej niż nad naszym Bałtykiem, ale proszę mi wierzyć, woda w morzu jest zimna, wiatry i deszcze nawet w lipcu i sierpniu się często zdarzają. Byłem osobiście na poszukiwaniu i kupowaniu nieruchomości w Nesebar i w Złotych Piaskach wiele lat temu, było to w miesiącu kwietniu, dokładnie pod koniec kwietnia 2005 i tak zmarzłem, nie zabrawszy ze sobą wystarczająco grubej kurtki, iż wspominam to z rozrzewnieniem do dziś, traktując to jako przygodę, nie tak znowu radosną, o czym wspomnę w dalszej części tego rozdziału naszego przewodnika po porównywaniu nieruchomości w Hiszpanii, do nieruchomości w Bułgarii.

Komunistyczna przeszłość i niskie ceny nieruchomości w Bułgarii

Część osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w Bułgarii, decyduje się na zakup mieszkania w Bułgarii pamiętając ubiegłą, komunistyczną epokę i wczasy w Bułgarii. Dla wielu osób decyduje niska cena nieruchomości w Bułgarii. Były to szałowe wyjazdy na wczasy do Bułgarii, jak i zapewne Wy pamiętacie, dla tych najbardziej zamożnych i „ustawionych” w ubiegłym systemie. Nie każdy „szarak” mógł sobie na wczasy w Bułgarii pozwolić...To był niesamowity urok tamtego okresu PRL-u w Polsce. Wiadomo iż nie dla każdego....
Kiedy pojedziecie do Bułgarii po raz pierwszy, jeszcze zobaczycie te pozostałości, tę charakterystyczną architekturę i infrastrukturę jakże nam bliską i tak podobną do naszych polskich ośrodków wczasowych dla robotników i górników nad polskim morzem. Podobną do naszych blokowisk, fabryk i zaniedbanych zakładów pracy. W Bułgarii można to jeszcze spotkać, to tchnienie komuny, ta szarość i przygnębienie ścian, oraz uczucie beznadziejności i ciemnoty wszechobecnej, częściej doświadczanej niż w Polsce, choć ludzie wydają się może trochę bardziej przyjaźni w Bułgarii, aczkolwiek też nie ufają zbytnio obcym, jak to w społeczeństwie postkomunistycznym do dziś się spotyka i być powinno. Wiadomo iż podejrzliwość i obawa przed drugim człowiekiem, oraz aby mu nie ufać, leżały u podwalin tego tak okrutnego systemu, który zniszczył w ludziach wiele pozytywnych cech. Przecież ktoś może na mnie donieść i wtedy będzie po mnie ...

Nie dryfując dalej w naszych rozważaniach o systemie komunistycznym, a koncentrując się na nieruchomościach w Bułgarii i porównując je do mieszkań i domów w Hiszpanii. Nad Morzem Czarnym, na całym wybrzeżu od Kawarny, Balchik, przez Warnę, Słoneczny Brzeg, Burgas, Sozopol i Primorsko, powstało w ostatnich 10 latach mnóstwo nowych osiedli i urbanizacji, wybudowanych z myślą o zagranicznych inwestorach, zainteresowanych nieruchomościami w Bułgarii, kupnem apartamentu na wakacje lub inwestycją pod wynajem w Bułgarii.

CENY-MIESZKAN-BULGARIA
Orientacyjne ceny nieruchomości w Bułgarii z podziałem na regiony

Kolejnym powodem dlaczego Polacy kupują nieruchomości w Bułgarii są tanie ceny nieruchomości w Bułgarii. Mieszkania tańsze niż w rodzimej Polsce. Gdzie za cenę mieszkania w Kędzieżynie Koźlu lub Przydonicy Dolnej, można mieć „przyzwoity” apartament w Słonecznym Brzegu lub mieszkanie w Bansko z widokiem na ośnieżone góry. Taka inwestycja ma sens i widoki na przyszłość. Można pomyśleć o jej wynajmie i generowania zysków, o poźniejszej odsprzedaży, po zwyżce cen nieruchomości w Bugarii, kiedy europejski rynek nieruchomości się odbije.

Osobiście byłem po raz pierwszy w Bułgarii w roku 2005 i już wtedy mnóstwo Rosjan kupowało nieruchomości w Bułgarii, już wtedy pojawiało się sporo Polaków zainteresowanych inwestycją w nieruchomości w Bułgarii, szybką inwestycją i szybkim zwrotem z zakupu nieruchomości. Wykorzystując jeszcze niedoceniany i niedoprecjonowany rynek nieruchomości, przed wejściem Bułgarii do Unii Europejskiej. Nie tylko Rosjanie i Polacy kupowali wtedy w Bułgarii, już wtedy pojawiały się angielskie biura nieruchomości z siedzibą w Bułgarii, mnóstwo Anglików w tamtych czasach inwestowało w Bułgarię, nie wspominając o Niemcach, Szwajcarach i Austriakach kupujących na potęgę w Bułgarii. Pojawiali się inwestorzy z Węgier, Rumunii, oraz kapitał inwestycyjny, nawet ze Stanów Zjednoczonych.

Kolejnym ważnym elementem o którym należy pamiętać, kiedy zdecydujesz się na Bułgarię, na zakup nieruchomości, jest fakt iż w tym kraju w dalszym ciągu panuje ogromna korupcja, postkomunistyczne układy i układziki, jakże nam dobrze znane z własnego, polskiego podwórka. Oczywiście nie świadczy to o tym, iż zaraz po przyjeździe do Bułgarii, wpadniesz w ręce oszustów, cwaniaków i przekrętasów, ale warto uważać do jakiego biura pójdziesz na oglądanie nieruchomości i jak będzie wyglądał cały proces zakupu domu w Bułgarii. Dlatego warto skontaktować się z dobrą, doświadczoną i profesjonalną agencją nieruchomości. Poradzić się osób którzy już kupowali w Bułgarii, zasięgnąć opinii i dobrze się przygotować do wyjazdu na oglądanie nieruchomości w Bułgarii.
Nie wiem, jak teraz jest w Bułgarii, ale w tamtych czasach, umowa kupna zakupu i rezerwacji nieruchomości była po bułgarsku i po angielsku. Wiem iż teraz sporo polskich firm i biur nieruchomości zajmuje się pośrednictwem w nieruchomościach w Bułgarii, więc i może umowa jest teraz tłumaczona na język polski.

Bułgarski a hiszpański klimat

Po odwiedzeniu wybrzeża Morza Czarnego i ogólnym rozczarowaniu, choć po nieruchomościach w Hiszpanii, to raczej nie ma się czemu dziwić. Nie zrozumcie mnie źle.... Architektura i styl budownictwa w Bułgarii nad Morzem Czarnym nie jest brzydki. Budynki i apartamentowce są bardzo ładne, mieszkania są przyzwoicie wykończone, a na osiedlu są baseny i tereny zielone. Tutaj nie można nic zarzucić. Generalna impresja jest O.K. To się może podobać.

Jedynie tylko – klimat i pogoda - od miesiąca września tylko wiatr gwiżdże pośród budynków i apartamentowców w Nesebar, Svety Vlas czy w Słonecznym Brzegu. Do czerwca następnego roku, wszystko jest zwykle pozamykane, po prostu tam nikogo nie ma. Od czasu do czasu znajdzie się jakaś osoba lub zagubiona rodzina, która spędza wakacje poza sezonem w Bułgarii. Ale w tym okresie po wakacjach i sezonie, który trwa tylko przez 2, może 3 miesiące, nie ma tu zupełnie co robić... Chyba iż lubisz samotność i lubisz się zaszyć we własnym mieszkaniu z dala od świata i ludzi ....
Tutaj nie doświadczysz bardzo upalnych dni i słońca, tak wysoko stojącego na nieboskłonie jak w Hiszpanii. To po prostu inna szerokość geograficzna i inny klimat niż Hiszpania. Ale to chyba oczywiste dla Was ....

Nieruchomości w górach w Bułgarii alternatywa dla Morza Czarnego

Po przejrzeniu nieruchomości nad Morzem Czarnym wyjechałem w góry Rodopy, położone na południu Bułgarii w sumie niedaleko od granicy z Grecją. To kolejny „hot spot” w Bułgarii dla inwestorów w nieruchomości zagraniczne z innych krajów i szukających domu lub mieszkania do zakupu w Bułgarii. Innymi miejscami w Bułgarii wartymi uwagi przez zainteresowanego kupnem tam mieszkania, to miejscowości: Borovets, Bansko i Pamporovo. Zarówno Borovets, Bansko jak i Pamporovo, sławne są z pięknych gór, stoków narciarskich i dobrych nart w Bułgarii. Tutaj możesz kupić nieruchomość w ładnym kompleksie tuż przy stoku narciarskim z opcją „obiecanego” (czytaj „gwarantowanego”) wynajmu i generowania dobrego przepływu gotówki z wynajmu nieruchomości w Bułgarii.
Są do kupienia mieszkania i apartamenty z przeznaczeniem dla narciarzy. Zwykle kompleksy tutaj, posiadają ładne SPA, centrum fitness, ładną recepcję, kominek w apartamencie i wszystkie wygody, jakich mógłbyś się spodziewać po luksusowych kurortach narciarskich w Europie np. w Alpach lub w Pirenejach.
Tutaj kolejny ważny fakt i realia, decydując się na zakup nieruchomości w Bułgarii, nigdy nie uzyskasz wysokiego zwrotu w postaci wynajmu nieruchomości na wynajem długoterminowy lub wynajem wakacyjny jak w przypadku Hiszpanii. Hiszpania ma zdecydowanie większy potencjał, jeżeli chodzi o wynajem nieruchomości na wakacje i wynajem na długi okres. Po prostu nie uzyskasz takich miesięcznych kwot za wynajem w Bułgarii, jaki uzyskasz z wynajmu nieruchomości w Hiszpanii.

BULGARIA-NIERUCHOMOSCI-W-GORACH
Nieruchomości w bułgarskich górach

Po przeglądnięciu ofert z lokalnej agencji nieruchomości w Pamporovo, mój wybór padł na apartament z widokiem na przepiękną dolinę, pareset metrów od stoku narciarskiego w miejscowości Pamporovo w pięknych Rodopach. Kto był w Pamporovo, wie jak urokliwa i piękna to bułgarska mieścina, zagubiona w górach Rodopach. Przepiękne, olbrzymie świerki strzelające w górę, ładne widoki, doskonałe restauracje i dość międzynarodowa atmosfera, gdzie w niektórych miejscach porozumiesz się w języku angielskim. Nie trzeba znać rosyjskiego, który to język Bułgarzy dość dobrze znają. Chyba iż jesteś po bułgarystyce i bułgarskim językiem władasz biegle. Jedzenie w restauracjach też jest wyśmienite w Pamporovo.

Mój wybór zakupu nieruchomości w Bułgarii, padł na nieszczęście moje, na nowe nieruchomości w zupełnie nowym kompleksie, nie ukończonym w pełni. Część budynków była już oddana do użytku, a kolejne oddania do użytku nowych faz budynku, były rozłożone na kolejne dwa lata. Spora część mieszkań była już również zarezerwowana przez inwestorów, więc nie pozostało nic innego, jak wybrać najlepszy unit, tu akurat mi się udało, rezerwując mieszkanie z przepięknym widokiem na dolinę i góry, podpisać kontrakt i wpłacić zaliczkę deweloperowi. To typowy zakup z „off planu”. Po transakcji czas wracać do domu.

Jak historia później pokazała, do dziś budynek nie został ukończony, straszy betonowym szkieletem wśród pięknych bułgarskich gór. Kryzys w 2008 wbił ostatni gwóźdź do trumny tej inwestycji i do dziś nie ma ani pieniędzy wpłaconych deweloperowi, ani mieszkania w Rodopach. Na nieszczęście, to było 50% nieistniejącej wartości nieruchomości. Smutne doświadczenie i strata, ale i nauczka do ostrożności w inwestycjach za granicą.
Mogę się tylko pocieszać, iż wiele osób wpłaciło podobne pieniądze i kupiło nawet jeszcze droższe unity. W sumie ponad 400 osób, bo tyle mieszkań miał mieć ten kompleks, z najróżniejszych krajów świata, zostało w ten sposób pokrzywdzonych, tracąc wszystkie wpłacone pieniądze. Nawet nasi angielscy koledzy z zaprzyjaźnionych agencji nieruchomości w Hiszpanii, uczynili podobnie i potracili wpłacone oszczędności na innych tego typu inwestycjach w Bułgarii.

Uważnie analizuj oferty nieruchomości w Bułgarii

Dzielimy się z Wami osobistymi doświadczeniami z zakupu nieruchomości w Bułgarii, nie, aby przestraszyć przed zakupem domu w Bułgarii, ale przed tym, aby mieć oczy szeroko otwarte. Czasami warto jest kupić w Bułgarii, to co już stoi, niż dać się zwabić kolorowymi folderami z lokalnej agencji nieruchomości w Bułgarii lub dać się namówić „wygadanym” polskim pośrednikom nieruchomości w Bułgarii.

Wiemy iż sporo Polaków decyduje się na zakup nieruchomości w Bułgarii, przede wszystkim ze względu na tanie ceny nieruchomości w Bułgarii. Tam jest po prostu tanio i ceny nieruchomości w Bułgarii, są o wiele niższe niż w Hiszpanii. Komunistyczna przeszłość tego narodu, słowiańskie korzenie i słowiańska dusza, wydaje się nam bliższa naszej historii i Polak czuje się bardziej może, swojsko w takich postkomunistycznych klimatach. Ale to moja prywatna dygresja, która może nie wszystkim się spodoba.

Przyjedź na miejsce i dopiero porównaj Hiszpanią i Bułgarię

Warto pojechać i do Bułgarii, i do Hiszpanii, porównać ceny nieruchomości w obydwu krajach, obiektywnie spojrzeć na kultury obydwu narodów. Porównać infrastrukturę Hiszpanii do infrastruktury Bułgarii. Choć tu nie ma co za bardzo porównywać, Bułgaria to jeszcze zacofany kraj, obskurne dworce kolejowe, stacje benzynowe rodem z lat 80-tych i miejsca do których strach wejść. Choć nie wszędzie jest tragicznie, generalnie autostrady w Bułgarii są o niebo lepsze niż w Polsce... Teraz pewnie i jeszcze lepsze ....
Hiszpania natomiast ma doskonałą infrastrukturę komunikacyjną, zarówno drogi jak i kolej, nie pozostawia niczego do zarzutu. Kto jechał autostradą w Hiszpanii lub jechał pociągiem w Hiszpanii, wie o czym mówię. I śmiać mi się chce, kiedy polskie media uparcie Hiszpanię do Polski próbują porównywać. Może za jakieś 50 lat możecie zacząć porównywać....
Hiszpania to matka wszystkich narodów latynoskich, czyli z grubsza licząc jednej trzeciej świata... Hiszpania jest wesoła i słoneczna, ludzie są tutaj „łatwiejsi”, milsi i bardziej cywilizowani. Hiszpania to kraj, który wszyscy na świecie doskonale znają i Hiszpania dobrze się kojarzy wszystkim na świecie. W swoich częstych podróżach po najróżniejszych zakątkach świata, często mówię iż jestem z Polski i nieraz ludzie z zakłopotaniem spuszczają głowę na słowo Poland. Z czym się kojarzy Polska: z Wałęsą, Holocaustem, obozami koncentracyjnymi i II wojną światową, no czasami z papieżem, z Bońkiem i z .... wódką.
Przykre, ale cholernie prawdziwe.... Kto podróżuje po świecie, Wie doskonale o czym piszę... Ale gdy się mówi „Spain” to już jest inna rozmowa. To smutne, moi drodzy, ale tak niestety jest na tym świecie w chwili obecnej i my tego nie mamy szans zmienić, ale warto jest mieć świadomość swojego miejsca na świecie.

Jaki kraj wybrać na inwestycję w zakup domu za granicą: Hiszpanię czy Bułgarię? To już dla Was zostawiam. Wiecie doskonale jakimi funduszami dysponujecie, ile możecie wydać gotówki i ile przeznaczyć na utrzymanie nieruchomości zagranicznej. Tu jeszcze jedna sprawa o której zapomniałem: zwykle utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii jest niższe niż utrzymanie nieruchomości w Bułgarii. Cóż za absurd, ale takie są fakty, co pokazuje również Polska. Jak drogie są utrzymania mieszkań w Polsce, to już Wy, moi drodzy, najlepiej wiecie. Więc zapraszam do biura IBERMAXX, do naszej agencji w Hiszpanii, abyśmy wspólnie znaleźli dla Was najlepszą nieruchomość w Waszym budżecie i o waszych wymaganiach. A do Bułgarii warto pojechać po drugą nieruchomość, kiedy już zainwestujesz w Hiszpanii i zakochasz się w naszym przybranym kraju. Serdecznie zapraszamy do IBERMAXX Hiszpania.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij