Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Sjesta w Hiszpanii

Jak wygląda i od której godziny rozpoczyna się i kończy sjesta w Hiszpanii? Czas przerwy i wytchnienia w pracy, czas drzemki popołudniowej, kiedy słońce praży niemiłosiernie. Jak wygląda i czym się charakteryzuje hiszpańska sjesta? Sjesta w Hiszpanii to nieodzowna część hiszpańskiej kultury i hiszpańskiego stylu życia.

To niezwykle ważna część codziennego życia każdego Hiszpana i także obcokrajowca mieszkającego w Hiszpanii. Ale co to właściwie jest sjesta i jak wygląda w praktyce, oraz jaki ma wpływ na obcokrajowców mieszkających w Hiszpanii i na osoby noszące się z zamiarem przeprowadzki do Hiszpanii lub spędzania tutaj kilku miesięcy w roku?

Nie tylko Hiszpania zasypia na parę godzinek w ciągu dnia. Także inne kraje w południowej Europie mają sjestę: Grecja, Turcja, Portugalia czy południowe Włochy, to także kraje gdzie w połowie dnia idzie się na wypoczynek.

Oficjalne godziny sjesty w Hiszpanii

Od której do której trwa sjesta w Hiszpanii? Otóż można by rzec: oficjalne godziny sjesty w Hiszpanii to czas od 14.00 do 17.00.
Ale oczywiście jak to bywa w Hiszpanii, od tego również są częste wyjątki i nie należy tego brać aż tak dosłownie i co do minuty liczyć. I jak to w Hiszpanii bywa - godzin “ na sztywno”, iż tak się wyrażę - nie należy brać, ani się do nich stosować. Hiszpańskie poczucie czasu wygląda trochę inaczej i mieszkając w Hiszpanii chcąc czy nie chcąc należy się do niego dostosować.

SJESTA-W-HISZPANII

Więc nie zdziw się po Twoim przyjeździe do Hiszpanii, iż część sklepów w centrum miasta czy jakieś biura czy agencje będą już zamknięte o 13.30., ba a nawet o 13.00. I nie zdziw się iż sprzedawczyni w takim sklepie lub dziewczyna “na kasie”, zatrzaśnie ci przed nosem kratę do drzwi lub zamknie okienko.
Sjesta to rzecz święta – pamiętaj o tym przybyszu z zagranicy!

W Hiszpanii sjesta i “hora de comer” czyli czas na posiłek to rzecz świeta i tutaj nie ma “zmiłuj się”. Nie ma takiej możliwości abyś coś “ załatwił” w tym czasie czy tuż przed sjestą.

Chcesz praktycznej rady? Raczej radzimy jakiekolwiek sprawy ważne zostawić na godziny ranne i popołudniowe. Wiadomo jak Hiszpan głodny to zły .. hmm zupełnie jak Polak.
Także dobra rada – nie zostawiaj niczego do załatwienia na ostatnią chwile przed sjestą.

 

Hiszpanie przed pójściem do pracy spożywają tostade i café. To najprostsze hiszpańskie śniadanie, czyli tostada – połówka małej bagietki tostowanej w piekarniku polanej olejem lub przecieranymi pomidorami i posolonej. Do tego café solo czyli kawa esspresso – mała czarna i mocna. I tak do godziny 13 lub 14. Więc wiadomo iż taka osoba tuż przed sjestą jest bardzo głodna i wkurzona … na cały świat ...

Jakie urzędy i instytucje mają sjestę

Na południu Hiszpanii, w innych regionach również, praktycznie wszystkie hiszpańskie urzędy mają sjestę w godzinach od 14.00 do 17.00 czasami nawet od 13.00.Wyjątkami są urzędy notarialne i niektóre urzędy o charakterze publicznym. Niektóre urzędy miasta nie mają sjesty, zawsze sprawdź uważnie godziny urzędowania poszczególnych instytucji w których coś załatwiasz.
Ciekawa sprawa jest z bankami w Hiszpanii o czym pisaliśmy wielokrotnie w naszych artykułach dla naszych klientów zainteresowanych zakupem nieruchomości w Hiszpanii.

A co z bankami w Hiszpanii

Banki w Hiszpanii czynne są od 8.30 do 14.00 TYLKO.
Czasami do 13.30 i czasami od 8.00 rano. Po godzinie 14.00 klienci nie są obsługiwani. Tzn. pracownicy baku pracują wewnątrz lecz drzwi dla klientów są zamknięte. To ważna informacja, szczególnie jeżeli jesteś “nowy” w Hiszpanii i próbujesz załatwiać ważne sprawy z hiszpańskimi bankami.

Oczywiście jak to w Hiszpanii bywa i od tego są wyjątki, tzn. czasami niektóre oddziały banków mają np. jeden dzień w tygodniu dłużej otwarty, np. do godziny 18.00
Każdy bank i każdy oddział tego samego banku należy dokładnie sprawdzić i dowiedzieć się o godzinach urzędowania aby się na darmo nie denerwować.

Sjesta w sklepach i supermarketach

Małe, prywatne sklepiki w miastach i miasteczkach zamykają się na czas sjesty zwykle od 14.00 do 17.00 i później otwarte są do 21.00 lub do 22.00.

SJESTA-W-BIURZE

Gdzie nia ma sjesty

Natomiast duże supermarkety i centra handlowe nie mają sjesty. Tutaj się nie rozczarujesz. W Carrefour, El Campo, Mercadona czy w El Corte Ingles nie ma sjesty i sklepy czynne są cały dzień tzn. od 10.00 do 20.00 lub do 21.00. W centrach handlowych również nie ma sjesty i lokale są czynne cały czas.

Co robią Hiszpanie w czasie sjesty

Przede wszystkim jest to pora lunchu i najważniejszego posiłku w ciągu dnia, więc dla Hiszpanów niezwykle ważny czas dnia. No może z wyjątkiem wieczornej “cena” czyli obiadu/kolacji.
Podczas sjesty przede wszystkim spożywa się posiłek w restauracji w tapas barze lub w domu. Hiszpanie także śmieją się i zawsze żartują iż czas sjesty to najlepszy czas na seks. To musicie już sprawdzić sami po przybyciu do Hiszpanii.
Ale oczywiście czas sjesty to także czas na drzemkę parunastominutową lub dłuższą ...

Po co ta sjesta

Czas sjesty jest podyktowany klimatem panującym w Hiszpanii. Gdzie najgorętsze godziny w ciągu dnia, czas gdy słońce mocno operuje nie są produkcyjne i wydajne dla nikogo. Sjesta rodzi się zupełnie naturalnie, iż kiedy przychodzi największy upał trzeba przestać pracować, zjeść coś chłodnego i po prostu odpocząć.
Po prostu w Hiszpanii dzień pracy wydłuża się znacznie i trwa wiele godzin po zachodzie słońca. Kiedy nie ma już upału dnia i kiedy znośniej jest wyjść na ulicę podczas ciemności.

Więc zwykle w godzinach około 14.00 jak na pewno sam zauważysz ruch samochodów na ulicach zwiększa się bardzo. To godziny szczytu, ponieważ mnóstwo pracowników i właścicieli biznesów jedzie do domu lub do kochanki na sjestę. Tak mniej więcej w wielkim skrócie wygląda typowo hiszpańska sjesta.

POSIŁEK-PODCZAS-SJESTY

Jeżeli sprowadzisz się do Hiszpanii musisz o tym pamiętać, iż ten czas to czas święty dla Hiszpanów. Nie ładnie jest też np. dzwonić (telefonować) do kogoś w godzinach newralgicznych, czyli tuż po 14.00 tak do 15.00 -to przecież czas posiłku i w tym czasie żadnych spraw się nie załatwia... pamiętajcie o tym ...

 Zainteresuje Cię także

Restauracje Michelin
Sprawdź nalepsze restauracje w Hiszpanii. Znane, ekskuzywne

Podstawy hiszpańskiej kuchni
Co zjeść w Hiszpanii? Jedziesz na wakacje? Zobacz od czego zacząć tę przygodę

Przy okazji sjesty warto także wspomnieć o hiszpańskim poczuciu czasu, który trochę inaczej wygląda. Nie obrażaj się na Hiszpana ani nie zwracaj mu uwagi iż spóźnił się 15 minut. To najnormalniejsze w świecie, tutaj głupie 15 minut - nikt nawet nie liczy! To byłaby obraza gdybyś ośmielił się coś wspomnieć iż spóźnił się na spotkanie 10 czy 15 minut. Ciesz się iż w ogóle się pojawił. Wierzcie mojemu doświadczeniu wielu lat spędzonych w Hiszpanii ...
O hiszpańskiej “maniana” pisaliśmy w innym rozdziale naszego praktycznego przewodnika po życiu w Hiszpanii.

Podsumowując nasze wywody na temat hiszpańskiej sjesty. Pamiętaj o niej i spróbuj się dostosować. Tak czy siak nie masz wyjścia …
Czas w Hiszpanii biegnie inaczej, ludzie inaczej podchodzą do życia i bieżących spraw. Oczywiście i Hiszpanie mają swoje problemy i zmartwienia codzienne, ale jeżeli przeprowadzisz się do Hiszpanii to i od Hiszpanów można się dużo nauczyć. A jeżeli wybierzesz ten kraj na drugi dom, to wręcz należy się dostosować do panujących tutaj zwyczajów.

Sjesta na przestrzeni roku w Hiszpanii

Lato lub zima – godziny sjesty mogą się zmieniać. Czas sjesty w niektórych regionach uzależniony jest także od pory roku. Oficjalne godziny zamknięcia na czas sjesty zmieniają się w zależności czy jest to okres zimowy czy letni. Bienvenido en Espana!

Hotel La Cala  Finestrat
Hotel La Cala Finestrat
Costa Blanca płn. / Finestrat
Apartamenty Balcon del Mar Finestrat
Apartamenty Balcon del Mar Finestrat
Costa Blanca płn. / Finestrat
Torrevieja Apartament Belen
Torrevieja Apartament Belen
Costa Blanca płd. / Torrevieja
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij