Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Państwowa służba zdrowia w Hiszpanii

Jednym z głównych zmartwień osób zamierzających przeprowadzić się na stałe do Hiszpanii i zamieszkać w tym kraju, jest brak kompetentnej informacji, jak funkcjonuje państwowa, hiszpańska służba zdrowia. W tym rozdziale postaramy się przybliżyć hiszpański system zdrowotny osobom starszym, zamierzającym przeprowadzić się do Hiszpanii, po zakupie nowego domu w Hiszpanii. Coraz więcej Polaków kupuje nieruchomości w Hiszpanii w związku z tym w naszym biurze, pojawia się coraz więcej osób zadających pytania związane z hiszpańskim systemem służby zdrowia i opieki zdrowotnej. Postaramy się rozwiać kilka wątpliwości z tym związanych.

Hiszpański system opieki zdrowotnej funkcjonuje trochę inaczej niż w Polsce. Sporo osób martwi się jak odwiedzić lub zamówić wizytę u lekarza w Hiszpanii, lub co się stanie, jak pójdzie do szpitala w Hiszpanii, bez znajomości języka hiszpańskiego. Przede wszystkim pragniemy Państwa uspokoić, iż szpitale w Hiszpanii i hiszpańska służba zdrowia stoi na najwyższym poziomie. Naprawdę, szpitali w Hiszpanii nie należy porównywać do polskich szpitali, bo jeszcze minie wiele lat, aby szpitale w Polsce wyglądały jak te hiszpańskie. Oczywiście Hiszpania to olbrzymi kraj, z 17 prowincjami.

Trudno jest nam się wypowiadać o wszystkich regionach w Hiszpanii, ale to co znamy z autopsji i opowieści znajomych, odwiedzających szpitale na południu Hiszpanii (np. Costa Blanca lub Costa del Sol) potwierdzają wysoki standard hiszpańskich szpitali i hiszpańskiego systemu opieki zdrowotnej. Lekarze często pochodzą z innych krajów, nie wszyscy władają językiem angielskim. Warto nauczyć się trochę hiszpańskiego, jeżeli zamierzasz mieszkać w Hiszpanii, pomoże Ci to w komunikacji w szpitalu lub przychodni lekarskiej. Może szczęście Ci dopisze i trafisz na polskiego lekarza w Hiszpanii, bo i takich znamy. W szpitalach w Hiszpanii często pracują polskie pielęgniarki i polscy doktorzy. Lekarze w Hiszpanii nie mają obowiązku znać języka angielskiego. W szpitalach nie ma zwykle tłumaczy, trzeba poradzić sobie samemu lub skorzystać z usług tłumacza języka hiszpańskiego.

Darmowa służba zdrowia w Hiszpanii

Pragniemy podkreślić. Nie powinieneś "nastawiać się" iż po kupnie mieszkania i po przeprowadzce do Hiszpanii z Polski lub innego kraju, automatycznie uzyskasz dostęp do hiszpańskiej służby zdrowia i możliwość odwiedzenia lekarza lub przyjęcia do szpitala. Funkcjonuje to w trochę inny sposób:
Dostęp do hiszpańskiej służby zdrowia, zależy w głównej mierze od płacenia składek do systemu ubezpieczeń społecznych w Hiszpanii. Dzieje się to automatycznie, jeżeli jesteś samo zatrudniony w Hiszpanii. Automatycznie będziesz płacił składkę ubezpieczenia na zdrowie w składkach miesięcznych.

SZPITAL-TORREVIEJA-PANSTWOWY

Jeżeli zatrudnisz się legalnie w Hiszpanii, twój pracodawca ma obowiązek opłacania składki.
Możesz również zdecydować się dobrowolnie opłacać swoje składki, jeżeli przyjeżdżasz do Hiszpanii z Polski lub z innego kraju Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje inny system opieki społecznej.
Również kwalifikujesz się do korzystania z hiszpańskiego systemu opieki społecznej, jeżeli jesteś rencistą, inwalidą lub na zasiłku macierzyńskim.

Po przyjeździe do Hiszpanii będziesz musiał udać się do najbliższego, lokalnego biura Ubezpieczeń Społecznych i wyrobić kartę SIP, którą trzeba okazać, aby zamówić wizytę u lekarza lub pójść do przychodni lekarskiej lub szpitala. Zwykle najpierw jest wydawana tymczasowa karta. Po kilku miesiącach oczekiwania wydawana jest permanentna karta SIP.

Aby uzyskać taką kartę musisz być rezydentem w Hiszpanii. Aby zostać rezydentem w Hiszpanii, musisz wykazać się odpowiednimi dokumentami i przedstawić również kopię paszportu. O uzyskaniu rezydencji w Hiszpanii, zameldowaniu w Hiszpanii i innych aspektach permanentnego pobytu w Hiszpanii, aktualne informacje znajdziesz w innych rozdziałach naszego przewodnika "Mieszkać w Hiszpanii od A do Z".
Ważna informacja. Opieka stomatologiczna nie wchodzi w zakres bezpłatnego korzystania z hiszpańskiej służby zdrowia.

Następnie należy pójść do najbliższego centrum medycznego i się zarejestrować. Zwykle, zostanie Ci wtedy przyporządkowany doktor. Można go zmienić, jeżeli po pierwszej wizycie nie przypadnie Ci on do gustu.

Standard hiszpańskiej służby zdrowia jest bardzo dobry, ale mimo wszystko nie oznacza to, iż nie powinieneś brać pod uwagę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego podczas mieszkania w Hiszpanii. Powody są chyba jasne. W Hiszpanii jak również w innych krajach Europy i świata istnieją doskonałe prywatne szpitale, kliniki, centra medyczne i przychodnie lekarskie, oferujące najwyższe standardy dla swoich klientów. Zatrudniają najlepszych specjalistów w każdej dziedzinie medycznej. Od pediatrów po kardiologów.

COSTA-DEL-SOL-HISZPANIA-SZPITAL

Na niektóre leczenie i na niektórych specjalistów trzeba czekać nie tylko tygodniami, ale również miesiącami. W wypadku odwiedzenia prywatnej kliniki, będzie się to działo z pewnością szybciej. Również aspekt bariery językowej może odegrać ważną rolę. Zwykle w prywatnych szpitalach, więcej lekarzy mówi w języku angielskim, a tu będzie z pewnością łatwiej Wam się porozumieć w razie nagłego wypadku.

Tradycyjnie w hiszpańskich państwowych szpitalach jest mnóstwo członków rodziny chorego. Jak wiecie, Hiszpanie to bardzo rodzinny naród. Hiszpanie bardzo dbają o swoich członków rodziny i zwykle gdy ktoś zachoruje, odwiedzają go nie tylko najbliźsi, ale także i dalsi członkowie rodziny, od wujków i ciotek począwszy, a na kuzynach i krewnych, skończywszy.
Podczas odwiedzin w szpitalu, może być tłoczno, sporo członków rodziny przynosi chorym posiłek i domowe smakołyki, zupełnie jak u nas w Polsce. Jeżeli jesteś samotny i nie znasz języka, będziesz musiał polegać na pielęgniarkach, które czasami mogą być zbyt zajęte, aby się Tobą odpowiednio zająć...

Zainteresuje Cię również:
karta EHIC Europejska Karta Zdrowia | prywatne leczenie w Hiszpanii | hiszpańska służba zdrowia |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij