Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Rachunek za prąd w Hiszpanii

Głównym dostawcą energii elektrycznej w Hiszpanii jest firma Iberdrola. To ogromna korporacja, obecna w ponad 40 krajach świata i w większości krajów Ameryki Łacińskiej. Firma Iberdrola istnieje ponad 100 lat i posiada ponad 25 milionów klientów, korzystających z ich usług. Zarówno z wyboru jak i z konieczności. W Hiszpanii jest także obecna Endesa, ale posiada stosunkowo niewielki udział w hiszpańskim rynku dostawców energii elektrycznej.
W tym rozdziale omówimy jak wygląda rachunek za energię elektryczną i jak płacić za prąd w Hiszpanii, po zakupie mieszkania. Informacje o które często pytają nasi klienci, po raz pierwszy kupujący dom lub apartament w Hiszpanii.

Może właśnie dlatego, iż Iberdrola to prawdziwy moloch na rynku energetycznym i w zasadzie monopolista w Hiszpanii, przysparza często o ból głowy i naszych klientów, i osoby kupujące nieruchomość w Hiszpanii. Z pewnością przydatne i praktyczne informacje dla nowych właścicieli domów w Hiszpanii. Jeżeli kiedykolwiek odetną Ci prąd, będziesz miał trudności z zapłaceniem za energię elektryczną czy nie otrzymasz rachunku za prąd, przyda Ci się ta wiedza praktyczna z którą dzielimy się z Wami poniżej.
Południe Hiszpanii i Costa Blanca to dominacja Iberdrola.

Iberdrola jak płacić za energię elektryczną

Tutaj najważniejsza uwaga i nasza porada z ostatnich 14 lat "doświadczeń z prądem" w Hiszpanii. Jeżeli kupiłeś mieszkanie, najlepiej szybko zrobić podłączenie swojego konta bankowego do rachunku Iberdrola, aby uniknąć problemów. Najlepiej gdy zawsze na koncie będzie się znajdowało kilkaset euro. Wtedy co dwa miesiące (w niektórych regionach Hiszpanii, co miesiąc) Iberdrola sama pobierze sobie i ściągnie należność. Proszę, wierzcie nam, unikniesz wtedy masy kłopotów i biegania po urzędach, aby powtórnie włączyli Ci dostawę energii elektrycznej.

Jeżeli nie ma Cię w Hiszpanii na stałe, jeżeli nie masz wystarczających środków pieniężnych na swoim koncie w banku, Iberdrola wyłączy dostawę prądu bez ostrzeżenia. Jeżeli wracasz do swojej hiszpańskiej posesji, możesz się srodze rozczarować wchodząc do ciemnego mieszkania. Zdarza się to nagminnie właścicielom nieruchomości z RP w związku z tym piszemy o tym i doradzamy jak uniknąć kłopotów.

Jeżeli prąd jest już wyłączony, teoretycznie (powtarzamy: teoretycznie) istnieje infolinia Iberdroli, na którą można zadzwonić i po 45 minutach dyskusji najpierw z maszyną, a później ze zblazowanym agentem (jak masz szczęście), może właczą Ci prąd, po uiszczeniu opłaty.
W praktyce wygląda to tak, iż trzeba się udać do urzędu Iberdroli i tam, po okazaniu paszportu, dowodu osobistego lub dokumentu identyfikującego Twoją tożsamość, otrzymasz rachunek do zapłaty wraz z karą za ponowne podłączenie prądu (kwota w granicach 30€). Następnie z tymże rachunkiem, trzeba się udać do banku i uiścić opłatę. Po tym, trzeba wrócić do urzędu Iberdrola i przedstawić dowód wpłaty lub wysłać faksem.
Jak Ci dopisze szczęście, następnego dnia po południu, może włączą Ci prąd.
Uwaga: w urzędach Iberdrola konieczna jest znajomość języka hiszpańskiego lub angielskiego. Najlepiej znać hiszpański. Z samym angielskim może nie być tak prosto.
Tu jeszcze ważna uwaga. Nie wszystkie banki przyjmują rachunki za prąd i nie we wszystkich bankach można zapłacić tenże rachunek za prąd. To nie takie proste! Niektóre banki tylko w określonych godzinach i w określonych dniach przyjmują rachunki za prąd i wodę. No chyba, że masz znajomą osobę w banku (przyp. autora).

IBERDROLA

Jak unikać kłopotów

Po pewnym czasie niepłacenia za prąd, zostaje zdjęty licznik, co i to, czasem się zdarza właścicielom nieruchomości, którzy niespecjalnie się interesują swoją nieruchomością w Hiszpanii lub przyjeżdżają tutaj raz na rok. To się wiąże również z wizytą w Iberdrola i uiszczeniem stosownej opłaty za ponowne założenie licznika energii elektrycznej.

W przypadku nieopłacenia rachunku na czas, nie dostaniesz kolejnego listu z ostrzeżeniem w kolorze czerwonym, a później w kolorze czarnym z ostrzeżeniem, iż trzeba zapłacić. W Hiszpanii prąd zostanie wyłączony bez wyżej wspomnianej korespondencji. To prawdziwy ból głowy dla niektórych osób, nowych w Hiszpanii.
Jak tego uniknąć? Bardzo prosto. Po prostu miej na koncie zawsze kilkaset euro na pokrycie rachunków za prąd i wodę. Konto w banku, które dla Ciebie otworzymy, podczas zawierania transakcji kupna nieruchomości, możesz z łatwością kontrolować przez internet (wersja angielska) i sprawdzać ile pobrało Ci za prąd. Prosto i bez komplikacji.

Kupno mieszkania i przeniesienie rachunków

Po zakupie nieruchomości, liczniki na wodę  i prąd muszą zostać przepisane na nowego właściciela nieruchomości. W przypadku naszej agencji i naszych klientów, oferujemy dodatkowy serwis (płatny) za przepisanie rachunków na nowego właściciela posesji.
Można to zrobić samemu, ale w praktyce wiąże się to z tygodniowym "lataniem" po tychże urzędach. Jeżeli nie znasz hiszpańskiego i nie masz całego dnia wolnego, jest to jeszcze bardziej uciążliwe i stresujące, oraz kosztowne (dojazdy, tłumaczenia, zbędne dyskusje z niekompetentnymi urzędnikami, jednym słowem nightmare... i stres).
Dla klienta IBERMAXX oferujemy tego rodzaju serwis. Nasza hiszpańska prawniczka się wszystkim zajmuje i dokona przepisania rachunków za prąd i wodę na Twoje nazwisko. Wygoda, która nie ma ceny! Wierzcie nam.

Nowe mieszkanie założenie liczników na prąd

W przypadku zakupu nowej nieruchomości od dewelopera, zachodzi konieczność założenia nowych liczników i podpisania stosownych dokumentów i umów z Iberdrola. Do tego celu potrzebny jest dokument potwierdzający oddanie nieruchomości do użytku (Cedula de habitabilidad), oraz akt własności nieruchomości. Również w przypadku zakupu w IBERMAXX, zajmuje się tym nasza prawniczka. Mnóstwo pracy, mnóstwo "latania po urzędach masz z głowy".

Iberdrola oferuje dostęp internetowy, gdzie można się zarejestrować, następnie zalogować i kontrolować swoje rachunki za energię elektryczną i zużycie prądu. Można zupełnie zrezygnować z rachunków papierowych za prąd. Gdyż zwykła droga, to comiesięczny (lub dwu) rachunek za prąd do Twojej skrzynki pocztowej. Kontrolując rachunki za energię elektryczną przez internet, może unikniesz kłopotów i odcięcia energii elektrycznej, podczas Twojej nieobecności w Hiszpanii.

PRĄD-ENERGIA-ELEKTRYCZNA

W internecie można poczytać wiele flustrujacych opinii o Iberdrola, sposobach płacenia za rachunki i ciągłe problemy. Głównie obcokrajowcy, mieszkający w Hiszpanii, borykają się z problemami z Iberdrola notorycznie. Masa niezadowolonych klientów i zawsze mnóstwo problemów, szczególnie na nowych osiedlach i urbanizacjach w Hiszpanii, gdzie ten problem jest jeszcze bardziej widoczny.

Stosuj się do rad, które podaliśmy powyżej, a będziesz miał "święty spokój" i unikniesz stresu związanego z odwiedzaniem tychże instytucji w Hiszpanii. W których notorycznie są kolejki i masa niezadowolonych klientów. Obcokrajowiec w Hiszpanii, nie znający hiszpańskiego i mówiący parę słów w łamanej angielszczyźnie z wschodnio-europejskim akcentem, ma w dwójnasób trudno.

Wierzcie nam: nawet chcąc zapłacić zaległy rachunek za prąd w Hiszpanii, zdziwisz się jak bardzo może to być skomplikowane i usiane niezwykłymi przeszkodami i masą straconego czasu. O nerwach i stresie nie wspominając.

Energia elektryczna w Hiszpanii fakty

W Hiszpanii gniazdka elektryczne są identyczne jak w Polsce. Napięcie elektryczne to 220V. Wszystkie urządzenia przywiezione z Polski, działają w Hiszpanii bez zarzutu.
Oprócz Iberdrola, można w Hiszpanii wybrać innego dostawcę energii elektrycznej, najlepiej informacji szukać w internecie, albo polegać na rekomendacji znajomych. W praktyce zmiana operatora wiąże sę z niewielkimi oszczędnościami. Największe firmy po Iberdrola, to Endesa. W Andaluzji znajduje się także Fesca, w Andaluzji Endesa Sevillana. Na Wyspach Kanaryjskich i na Balearach, również Endesa. Jest dostępna z podziałem na te dwa regiony, ale noszą one inne nazwy: Unelco Canarias i Gesa Balearics.

Jeżeli kupujesz dom w Hiszpanii, starszy niż 30 lat, może on mieć przestarzałe okablowanie i instalację nie spełniającą obecnych standardów. Warto to sprawdzić i zapytać dokładnie sprzedającego nieruchomość. W tym wypadku będziesz potrzebował kwalifikowanego elektryka w Hiszpanii, który wyda odpowiedni certryfikat, potwierdzający spełnianie standardów obecnej instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu.

Instalacja nowego licznika energii elektrycznej, może zająć trochę czasu, więc warto zaplanować wszystko o wiele wcześniej, szczególnie jeżeli przeprowadzasz się do Hiszpanii na dłużej lub na stałe. Warto o tym pamiętać przed podjęciem takiej decyzji wraz z rodziną.
Żarówki elektryczne w Hiszpanii są identyczne jak w Polsce, dostępne we wszystkich sklepach i supermarketach. Tego towaru nie musisz przywozić z Polski.

Ile kosztuje energia elektryczna Hiszpanii

Do niedawna prąd w Hiszpanii był najtańszy w całej Europie i ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wszyscy obcokrajowcy przeprowadzający się do południowej Hiszpanii i kupujący nieruchomości, byli zachwyceni jak tanio jest w Hiszpanii. Prąd i woda w tamtych czasach był naprawdę tani w Hiszpanii. Czasy się zmieniły. Ostanie 10lat to ciągłe podwyżki cen energii elektrycznej w Hiszpanii. Nie tylko kryzys w Hiszpanii to spowodował, ale generalnie jest o wiele drożej niż kilka czy kilkanaście lat temu. Ale z naszych doniesień wynika, iż w dostatniej i bogatej Polsce jest jeszcze drożej niż w Hiszpanii. Wiadomo, Polska to już kraj dobrobytu i dostatku...

KOLEJKA-IBERDROLA
Kolejki pod biurami IBERDROLA to codzienność

Jak kalkulowany jest rachunek za prąd

Rachunki za prąd przychodzą raz na miesiąc lub raz na dwa miesiące. W zależności w której części Hiszpanii mieszkasz. Do miesięcznego rachunku jest doliczana stała kwota w której zawarte jest utrzymanie liczników i miesięczne utrzymanie rachunku za prąd. Do tego doliczane jest aktualne zużycie za energię elektryczną. Ceny za kilowat zmieniają się, więc uznaliśmy, iż nie ma sensu tutaj podawać dokładnych kwot. Po otrzymaniu pierwszego rachunku za prąd w Hiszpanii, szybko skalkulujesz ile kosztuje kilowat energii elektrycznej (jest dokładnie wyszczególnione na rachunku) w Twoim nowym domu w Hiszpanii. Zobacz także jak wygląda factura de la luz w Hiszpanii.

Przydatne kontakty

Endesa
www.endesaonline.com
Telefon: +34 902 509 509

Hidrocantabrico
www.h-c.es
Telefon: +34 902 860 860

Iberdrola
www.iberdrola.com
Telefon: + 34 901 202 020

Union Fenosa
www.unionfenosa.es
Telefon: + 34 901 404 040

Zainteresuje Cię również:
właściciele nieruchomości w Hiszpanii | rachunek za wodę w Hiszpanii | wygląd rachunku |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij