Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Telewizja w Hiszpanii

Tutaj znajdziesz informacje o hiszpańskiej telewizji i hiszpańskich kanałach telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie. Telewizja hiszpańska zakończyła nadawanie programów analogowych w kwietniu 2010 roku. W tej chwili wszystkie kanały hiszpańskiej telewizji są dostępne tylko i wyłącznie w formacie cyfrowym. Proces cyfryzacji telewizji został zakończony.

Jeżeli posiadasz telewizor starego typu, będziesz potrzebował dekodera telewizji cyfrowej tzw. TDT. Taki dekoder łatwo kupić w Hiszpanii, w każdym supermarkecie, sklepie z AGD lub elektroniką. Koszt dekodera waha się od 20€ do 45€ w zależności od rodzaju i marki dekodera. W sklepie należy zapytać sprzedawcę o dekoder TDT. Jeżeli posiadasz nowy telewizor, dekoder TDT jest już wbudowany w telewizorze i nie ma potrzeby kupowania dekodera.
Proces cyfryzacji telewizyjnej został już zakończony, jak wspomnieliśmy w kwietniu 2010 roku.

To informacje przydatne dla osób kupujących nieruchomości w Hiszpanii ze starymi telewizorami, bo i to dość często się zdarza. Trzeba albo dokupić dekoder cyfrowy do starego odbiornika lub zakupić nowy telewizor, co chyba jest lepszym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli zamierzasz odnowić swoje mieszkanie i dać mu "lepsze wrażenie".
W Polsce, proces cyfryzacji telewizyjnej wciąż trwa (już zakończony) i z tego co wiemy, zakończy się w 2013 roku. Hiszpania ma to już za sobą.

Jeżeli przeprowadzasz się do Hiszpanii z pewnością będziesz chciał się dowiedzieć czegoś więcej o hiszpańskiej telewizji, dostępnych programach telewizyjnych i darmowym odbiorze programów naziemnych w Hiszpanii. Wtedy zdecydujesz czy warto założyć swoją własną antenę satelitarną i odbierać polskie programy telewizyjne w Hiszpanii, czy też pozostać przy hiszpańskiej telewizji i oglądać hiszpańskie programy telewizyjne, co może być niezwykle korzystne np. podczas nauki języka hiszpańskiego. To istotny czynnik jeżeli zamierzać mieszkać w Hiszpanii na stałe. Kontakt z językiem hiszpańskim przyda się bardzo, podczas poszukiwania zajęcia lub pracy w Hiszpanii.

Dobrze jest też poznać hiszpańską telewizję i pooglądać hiszpańskie programy informacyjne lub rozrywkowe, aby zobaczyć trochę hiszpańskiej kultury i poznać bardziej hiszpańską mentalność, szczególnie jeżeli zamierzasz pozostać w Hiszpanii na dłużej. Mimo wszystko z telewizji, można się sporo dowiedzieć, a kontakt z żywym językiem może się niezwykle przydać podczas nauki języka hiszpańskiego.
Poniżej przybliżymy hiszpańską telewizję, wszystkie hiszpańskie kanały (darmowe) i dowiesz się jak zakontraktować płatną telewizję w Hiszpanii, podobną do naszej CYFRY +, POLSAT lub TELEWIZJI N.
Alternatywnie można przywieźć z Polski swój własny dekoder powyższych telewizji, wykupić odpowiadający nam pakiet i założyć własną antenę satelitarną, ustawioną na satelitę HotBird.

Kanały telewizyjne w Hiszpanii (poprzednio analogowe)

Sygnał analogowy w Hiszpanii został wyłączony w kwietniu 2010. Od tego czasu, wszystkie poniższe programy telewizyjne w Hiszpanii są dostępne wyłącznie w wersji cyfrowej:

La 1: Pierwszy program hiszpańskiej telewizji. Odpowiednik polskiego programu pierwszego. Telewizja finansowana z kasy państwa, oraz reklam prywatnych. Wiadomości, filmy telewizyjne, seriale, programy publicystyczne, dokumentalne, teleturnieje, wiadomości, sport, etc. Program nadawany 24h na dobę. Hiszpanie nazywają ten program telewizyjny również "La Primera".

La 2: Drugi program hiszpańskiej telewizji państwowej. Znany pod nazwa "La dos". Podobnie jak w przypadku pierwszego programu La 1, filmy, programy dokumentalne, publicystyka, aktualności, programy historyczne i popularnonaukowe. Sport, publicystyka, programy podróżnicze.

Antena 3: Jedna z największych, prywatnych telewizji w Hiszpanii. Licencję na nadawanie, Antena 3, otrzymała w 1989 roku. Dobre filmy, nowsze niż w telewizji państwowej, programy rozrywkowe, publicystyka, wiadomości ze świata i z Hiszpanii. Dużo reklam (czasami do 25 minut!). Reality shows. Programy dokumentalne. Wymawia się Antena tres.

Telecinco: Kolejna, jedna z największych telewizji prywatnych w Hiszpanii, o zasięgu krajowym. Odbierana na kontynencie, Balearach i na Wyspach Kanaryjskich. Pokrywa cały obszar Hiszpanii. Publicystyka, ale głównie dominuje rozrywka i programy plotkarskie (odpowiedniki różowej prasy). Filmy po godzinie 22.00. Wiadomości, programy popularno-naukowe, ale dominuje rozrywka.

Cuatro: Telewizja założona przez syndykat Sogecable, głównie nadaje programy rozrywkowe, także wiadomości, muzyka, programy dokumentalne, reality shows, sport, teleturnieje. Od 2009 należy do grupy Telecinco.

laSexta: Zaczęła nadawać w 2006 roku. Ogólnonarodowa oglądalność i zasięg tego kanału. laSexta należy do meksykańskiej korporacji Televisa, oraz do hiszpańskiej firmy Mediapro. Filmy, muzyka, sport, programy publicystyczne, reality shows, programy dokumentalne.

PREZENTERKI-TV
Prezenterki i gwiazdy hiszpańskiej telewizji Telecinco

Większość regionów w Hiszpanii posiada własne, lokalne rozgłośnie telewizyjne i radiowe. W różnych regionach (Comunidades Autonomos), telewizje nazywają się w różny sposób. W zależności w jakim regionie zamieszkasz, będziesz miał dostęp do tychże telewizji lokalnych. I tak w Madrycie jest dostępny program Telemadrid. W Andaluzji jest dostępny program Canal Sur, oraz Canal 2 Andalucia i wiele telewizji lokalnych w Maladze, Kadyksie i innych miastach Costa del Sol. Podobnie w innych regionach. W regionie Walencji i na Costa Blanca jest dostępny Canal 9 w języku walencjańskim, w Katalonii jest program TV3, w Galicji na północy Hiszpanii jest program TVG. W okolicach Badajoz jest dostępny program lokalny Extramadura Television i program Extramadura. W Kraju Basków jest telewizja EITB, w Asturii TPA.

Kanały telewizji cyfrowej w Hiszpanii

Poniżej prezentujemy wszystkie kanały telewizji cyfrowej w Hiszpanii. Jeżeli posiadasz nowy odbiornik telewizyjny wiekszość tych kanałów będzie dla Ciebie dostępna bez żadnych opłat. Jeżeli posiadasz stary odbiornik, będzie potrzebny dekoder telewizji cyfrowej TDT.

 • La 1. Ogólnodostępny pierwszy program w Hiszpanii. Patrz opis powyżej.
 • La 2. Drugi program telewizji hiszpańskiej (państwowy). Patrz opis powyżej.
 • 24h. Wiadomości po hiszpańsku 24h. Program informacyjny. Także dostępny na platformach satelitarnych i w pakietach telewizji kablowej w Hiszpanii.
 • Clan: Program dla młodzieży i dzieci. Rozrywka, kreskówki, itp. Program dostępny na platformach satelitarnych, oraz w pakietach telewizji kablowej.
 • Teledeporte: Program sportowy po hiszpańsku. Dostępny na platformach satelitarnych, oraz w pakietach telewizji kablowej w Hiszpanii.
 • TVE HD: Program TVE (Television Espanola) w formacie HD
 • Antena 3: Ogólnonarodowa prywatna telewizja. Opis patrz powyżej.
 • laSexta: Programy rozrywkowe, publicystyka, sport, filmy, itp. Opis patrz powyżej.
 • Neox: Programy dla dzieci i młodzieży, Filmy, programy przyrodnicze, bajki dla dzieci, kreskówki, itp.
 • Nova: Seriale TV, programy publicystyczne, reality shows, filmy, bajki dla dzieci.
 • Nitro: Sport, seriale TV, komedie, programy sportowe, reality shows głównie z USA.
 • Xplora: Programy dokumentalne, programy przyrodnicze, popularnonaukowe, wiedza
 • laSexta3: Filmy, seriale TV.
 • Gol Television: Ten program jest zwykle zakodowany i trzeba opłacić abonament, aby mieć dostęp do tego kanału. Piłka nożna, mecze i wszystko co związane z piłką nożną w Hiszpanii.
 • Antena 3 HD. Program "Antena Tres" w HD. Zobacz opis powyżej.
 • laSexta HD. Wszystkie programy laSexta w rozdzialczości HD.
 • Telecinco: Najbardziej oglądalny program telewizji hiszpańskiej. Sieć Telecinco to telewizja prywatna w Hiszpanii. Filmy, publicystyka, plotki z życia gwiazd i dobre programy dokumentalne. Rozrywka, reality show jak np. Big Brother w Hiszpanii.
 • Cuatro: Opis patrz powyżej. Filmy, publicystyka, dokumentalne programy, sport, publicystyka, filmy, itp.
 • LaSiete: Programy rozrywkowe, filmy, przyroda, sport, wiadomości.
 • FactoriadeFicion: Programy popularno-naukowe, filmy SC, seriale SC.
 • Boing: Program dla dzieci. Filmy animowane po hiszpańsku, seriale dla dzieci.
 • Divinity: Program dla kobiet. Znane z USA programy i seriale TV. Styl życia i plotki z życia gwiazd światowego show biznesu i świata filmu, oraz telewizji.
 • Energy: Program telewizyjny z reperturaem dla mężczyzn. Znane serie TV, Styl życia, sport, itp.
 • La Tienda en Casa: Program poświęcony zakupom, reklama i artykuły AGD, itp.
 • Telecinco HD. Program Telecinco w rozdzielczości HD. Opis patrz powyżej.
 • Cuatro HD. Programy telewizji Cuatro w rozdzielczości High Definition.
 • Discovery Max. Darmowy program grupy Discovery Channel. Znane serie i programy miłośnikom Discovery.
 • 13 TV: Programy katolickie. Kościół, religia, msze święte w Hiszpanii, itp.
 • Marca TV: Programy sportowe, głównie piłka nożna w Europie i Hiszpanii.
 • AXN: Płatny program, Znane seriale TV, filmy, itp.
 • Mundointeractivo: Reklama
 • Intereconomia: Programy telewizyjne związane z gospodarką hiszpańską, aktualną sytuacją gospodarczą w Hiszpanii, problemem kryzysu i inwestycji na giełdzie hiszpańskiej.
 • Disney Channel: Darmowy program Disney Channel, programy dla dzieci, filmy animowane, znane serie telewizyjne i seriale animowane.
 • MTV Spain: Darmowa telewizja MTV. Programy muzyczne, programy typu Reality Show, muzyka, wiadomości ze świata muzyki w Hiszpanii i na świecie, lista przebojów, itp.
 • Paramount Channel: Darmowy program z filmami. Produkcje filmowe Paramount. 24h filmy na tym kanale.


Trochę historii hiszpańskiej telewizji

Hiszpańska telewizja powstała w 1956 roku, kiedy to państwowa telewizja o nazwie Television Espanola rozpoczęła nadawanie regularnych programów telewizyjnych. Kolorowa telewizja w Hiszpanii pojawiła się w roku 1974, po dwóch latach testowych transmisji kolorowego sygnału. Wszystkie programy telewizji hiszpańskiej w kolorze pojawiły się dopiero w roku 1977. Kolorowe reklamy pojawiły się dopiero w 1987 roku. W roku 1990 powstały pierwsze komercyjne i prywatne kanały telewizyjne w Hiszpanii.

TVE-HISZPANIA
Ekipa TVE Espana, TVE to odpowiednik pierwszego programu TVP

Pierwszym programem nadawanym regularnie w Hiszpanii była La 1. Aż do 1966 roku tylko jeden program był dostępny dla Hiszpanów. W tym roku, w 1966, pojawił się program La 2. Aż do roku 1982 tylko La 1 i La 2 były dwoma, autoryzowanymi programami telewizyjnymi nadawanymi w Hiszpanii. Dopiero w 1982 w Kraju Basków na północy, uruchomiono Euskal Telebista, rok później powstała TV3 w Katalonii. Jak widzimy, te pierwsze dwa, najbardziej "problematyczne" regiony w Hiszpanii uruchomiły swoją własną telewizję. To, jak wiemy, najbardziej separatystyczne Comunidades Autonomas w Hiszpanii, pragnące oddzielić się od Hiszpanii.

W latach 80-tych pojawiły się kolejne lokalne rozgłośnie telewizyjne, jak Canal 9 w Walencji, Telemadrid, Canal Sur w Andaluzji, Television de Galicia. W 1989 roku zliberalizowano monopol państwa na telewizję i pojawiły się pierwsze prywatne kanały telewizyjne. W roku 1990 pojawiła się Antena 3, Telecinco i Canal+ w Hiszpanii.

Zainteresuje Cię również:
wiadomości z Hiszpanii |

Hotel Ses Pitreras San Josep de Sa Talaia
Hotel Ses Pitreras San Josep de Sa Talaia
Ibiza / Sant Josep de Sa Talaia
Casa Valentin La Nucia
Casa Valentin La Nucia
Costa Blanca płn. / La Nucia
Apartamenty CSSuites Castellon
Apartamenty CSSuites Castellon
Costa del Azahar / Castellon de la Plana
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij