Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Emerytura w Hiszpanii

Któż z nas nie marzył o skończeniu kariery zawodowej, przejściu na emeryturę i przeprowadzkę do kraju, gdzie klimat jest cieplejszy, ludzie milsi, a słońce świeci cały rok. Coraz więcej osób w Polsce marzy o emeryturze w Hiszpanii. Nie każdego stać na podjęcie tak odważnej decyzji. Nie jest to u nas w Polsce jeszcze zwykła sprawa, dlatego poniższy artykuł przygotowaliśmy na bazie własnych doświadczeń, znajomych i przyjaciół z Wielkiej Brytanii, gdzie emerytura w Hiszpanii i mieszkanie w Hiszpanii na emeryturze to rzecz powszechna. Podzielimy się z Wami naszymi informacjami, doświadczeniami i rozwiejemy obawy jakie mogą się wiązać z podjęciem tak ważnej, życiowej decyzji, jaką jest przeprowadzka do Hiszpanii na emeryturę.

Po przyjeździe na południe Hiszpanii, szybko zorientujecie się jak wielu mieszka tutaj obcokrajowców, jak wiele osób z krajów zamożniejszych od Polski, kupiło tutaj nieruchomość i postanowiło się przenieść na emeryturę do Hiszpanii na stałe. Brylują Anglicy, Szkoci i Irlandczycy. Te narodowości nigdy nie miały problemów z relokacją do innego kraju. Gonią ich Niemcy, których mnóstwo na hiszpańskich wybrzeżach, a szczególnie na Majorce i Minorce, gdzie w niektórych dzielnicach miast, ulice są nazwane po niemiecku.

Dla Polaka wiadomo, nie jest to jeszcze zwykła i powszechna rzecz, rzucić wszystko, przejść na emeryturę i przeprowadzić się do Hiszpanii. Decydują oczywiście sprawy finansowe. Nasze polskie emerytury tylko niewielkiej garstce starczyłyby na utrzymanie się w Hiszpanii. Ale tendencja postępuje. Coraz więcej Polaków posiada wysokie emerytury i zamiast mieszkać w Polsce, postanawia zakupić dom lub mieszkanie w Hiszpanii i przeprowadzić się tutaj na stałe. Tu nie ma żadnych wątpliwości, Hiszpania to wspaniały kraj na emeryturę pod każdym względem. Z resztą po przyjeździe przekonasz się o tym sam, ile osób w wielku emerytalnym zamieszkuje południową Hiszpanię.

Wiemy iż jest to ogromnie ważna decyzja, która musi być przemyślana, nie tylko samemu, ale również z rodziną, z żoną, dziećmi i innymi członkami rodziny. To decyzja ważna w skutkach i pociągająca za sobą pewne konsekwencje. W Tym rozdziale naszego przewodnika po mieszkaniu w Hiszpanii, przybliżymy wam niektóre aspekty związane z przeprowadzką do Hiszpanii i emeryturą w Hiszpanii.

Dobrze będzie Ci poznać fakty przed podjęciem właściwej decyzji o kupnie domu i przyjeździe do Hiszpanii na stałe. A może ktoś z Was ma już znajomych, którzy zdecydowali się na ten krok i są o wiele szczęśliwsi w Hiszpanii niż w Polsce. Osobiście znamy wiele osób które uwielbiają Hiszpanię i absolutnie nie myślą o powrocie do Polski. Nigdy!
W opracowywaniu tego artykułu posiłkowaliśmy się opracowaniami z angielskiej prasy i doświadczeniami angielskich znajomych, którzy masowo osiedlają się w Hiszpanii (mimo kryzysu). A może właśnie dlatego.....

EMERYCI

Obawa numer 1. Co z moimi finansami?

Tańsze utrzymanie i tańsze życie. To jeden z głównych powodów dlaczego ludzie postanawiają spędzić emeryturę w Hiszpanii i przeprowadzić się tutaj. W przypadku Polski, trzeba wziąść pod uwagę iż nasz kraj staje się coraz droższy do życia. Sami porównujemy ceny w Polsce i Hiszpanii. I już w tej chwili część artykułów spożywczych w supermarkecie jest droższa w Polsce niż w Hiszpanii!

W tym wypadku musisz na zimno przeanalizować swoją sytuację finansową i wysokość swoich świadczeń emerytalnych. Czy wystarczy mi pieniędzy na godne życie w Hiszpanii? Czy wystarczy na golfa, dobrą restaurację, podróż zagraniczną dwa razy do roku? Czy też czeka mnie skromniejsze życie w Hiszpanii niż w Polsce?

Jeżeli odpowiednio nie przeanalizujesz swoich spraw finansowych przed wyjazdem do Hiszpanii, możesz szybko i łatwo popaść w pułapkę finansową, gdzie wszystko dookoła Ciebie stanie się zbyt kosztowne, a ty nie masz żadnych oszczędności, które mogłyby Cię wspomóc w dłuższym okresie czasu.
Zanim nawet pomyślisz o przeprowadzce za granicę na emeryturę, trzeba na zimno, twardo i obiektywnie spojrzeć na swoje dochody i sytuację finansową. Powinieneś czuć się finansowo komfortowo, aby pomyśleć o takim wyjeździe.
Do tego dochodzi sprawa zmiennego kursu walut, w tym wypadku kursu złotówki do euro. Co się stanie jeżeli złotówka w której dostaję emeryturę, osłabi się znacznie w stosunku do euro. Czy ciągle stać mnie będzie aby utrzymać się w Hiszpanii? Czy starczy na opłaty, czynsz, kredyt, restauracje i zwykłe życie?

Przeprowadzka do Hiszpanii kosztuje pieniądze. Co do tego nie ma wątpliwości, więc decyzja musi być mądra i odpowiedzialna.

Obawa numer 2. Co z moim domem w Polsce?

To częsta obawa Polaków decydujących się na przeprowadzkę, na emeryturę do Hiszpanii. Sprzedać już? Czy zostawić nieruchomość dla potomków? A może wynająć? A może nie sprzedawać w ogóle, tylko od czasu do czasu odwiedzać Polskę. Każdy ma sposób na swoją nieruchomość w Polsce.
Rozumiemy iż kupiłeś już nieruchomość w Hiszpanii przez nasze biuro i w niej mieszkasz. Jeżeli zaciągnąłeś kredyt hipoteczny to cześć emerytury trzeba będzie przeznaczyć na spłacanie rat. Jeżeli kupiłeś dom za gotówkę to sprawa jest zdecydowanie prostsza, nie będzie miesięcznego obciążenia i życie staje się prostsze, a środki można przeznaczyć na przyjemności życiowe....

Może masz przefantastyczny dom w Polsce w który włożyliście całe serce i teraz po prostu żal go sprzedać? Dom to czasami całe ludzkie życie, wspomnienia, emocje, radość i łzy. Czasami nie jest łatwo pozbyć się obciążenia emocjonalnego związanego z domem rodzinnym. Może zaczniesz po prostu tęsknić za swoim domem w Polsce.

Po kupnie domu w Hiszpanii, podjąłeś już pierwszy, niezwykle ważny krok, to już jest łatwiej. Teraz przyjeżdżasz do Hiszpanii do swojego domu, nie potrzebujesz hotelu ani żadnego innego zakwaterowania. Posiadanie nieruchomości w Hiszpanii to świetna inwestycja bez znaczenia czy w kryzysie, czy w czasie hossy gospodarczej. Ale pamiętajcie iż nie zawsze łatwo jest sprzedać taką inwestycję. Możesz w pewnym momencie okazać się "bogaty" w dobra, ale "biedny" w gotówkę.
Dobrze przemyśl każdy krok i przeanalizuj swoją finansową sytuację kilkakrotnie.

Obawa numer 3. Co z moją rodziną w Polsce?

Posiadasz bliską rodzinę z którą jesteś emocjonalnie związany? Może masz dorosłe dzieci i wnuczki, które kochają dziadków i odwiedzają ich co tydzień? Może Twoje dzieci wymagają jeszcze opieki? Może jeszcze chodzą do szkoły i potrzebują Twojego finansowego i emocjonalnego wsparcia? Może Wy ciągle musicie się opiekować swoimi rodzicami lub bliskimi?

Czy będzie Cię stać aby wszystko tak nagle zostawić za sobą i popalić mosty? Może rodzina będzie Cię w stanie odwiedzać i po prostu przyjeżdżać do Hiszpanii najczęściej jak się da. Teraz tanie linie lotnicze i połączenia do Hiszpanii z Polski, ułatwiają kontakty międzyludzkie. A może rodzina przeprowadzi się z Tobą do Hiszpanii bo i takie przypadki się zdarzają.
Porozmawiaj z własną rodziną przed podjęciem tak ważnej decyzji, przedyskutuj wszystkie za i przeciw.

Obawa numer 4. Co z moimi przyjaciółmi w Polsce?

Jeżeli przeprowadzisz się do Hiszpanii, stracisz kontakt z najbliższymi znajomymi i przyjaciółmi. A z pewnością zajmie Ci sporo czasu znaleźć nowy krąg przyjaciół w Hiszpanii. Na hiszpańskich wybrzeżach mieszka już sporo Polaków na emeryturze i z pewnością wcześniej czy później z kim się poznasz i stworzysz zupełnie nowy krąg znajomych i bliskich przyjaciół.

Również pomyślcie jak może to być ekscytujące, znaleźć nowych znajomych za granicą.
Jeżeli władasz obcym językiem np. angielskim lub niemieckim z pewnością pojawią się i nowi znajomi z innych krajów. A z pewnością nowi sąsiedzi w nowym domu w Hiszpanii, wcześniej czy później wstąpią do Was na kawę lub herbatę.

EMERYTURY-ZA-GRANICA

Obawa numer 5. Co z moim zdrowiem w Hiszpanii?

To jedna z głównych obaw starszych osób przeprowadzających się do Hiszpanii. Ten temet poruszyliśmy w innym rozdziale naszego przewodnika po mieszkaniu w Hiszpanii, zatytułowanym "służba zdrowia w Hiszpanii". Znajdziesz tam wyczerpujące informacje o hiszpańskiej służbie zdrowia, systemie opieki zdrowotnej panującej w Hiszpanii i praktyczne porady jak dostać się do doktora w Hiszpanii.

Hiszpański system opieki zdrowotnej jest najwyższej jakości. Nie ma porównania do polskich szpitali, ani polskiego systemu opieki zdrowotnej. Z resztą przekonasz się sam po przyjeździe do Hiszpanii.

Być może w pierwszym etapie zamieszkania w Hiszpanii, będziesz korzystał z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w Hiszpanii, zanim załatwisz wszystkie papierkowe sprawy, aby móc być przyjętym do hiszpańskiego lekarza państwowego. W końcu zdrowie to najważniejsza rzecz, wiemy iż bez niego nie ma nic....

Zainteresuje Cię również
hiszpańska służba zdrowia | mieszkać w Hiszpanii | tanie loty do Hiszpanii | ceny podstawowych artykułów w Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij