Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Nurkowanie w Hiszpanii

Krótki informator gdzie znajdują się najlepsze miejsca do nurkowania w Hiszpanii i jak zacząć podwodną przygodę i rozpocząć kurs nurkowania. Jak i gdzie nurkować w Hiszpanii. Poradnik jak czynnie spędzić wakacje w Hiszpanii. Czy głównym Waszym celem turystycznym, przy wybieraniu Hiszpanii jest opalanie się na gorących, piaszczystych plażach, pluskanie w krystalicznych wodach Morza Śródziemnego i popijanie zimnego drinka? Jest to bardzo często wybierany cel letniej wyprawy do Hiszpanii, szczególnie przy wczasach all inclusive, kiedy wszystko co potrzeba do odpoczynku ma się pod ręką w hotelu.

Temperatury panujące latem w Hiszpanii skłaniają do takiego wypoczynku, warunki atmosferyczne w pozostałe pory roku, wcale nie są dużo gorsze i również można dzięki nim wybrać taki leniwy wypoczynek bez ruszania się z hotelu.

Inni turyści nie potrafią jednak usiedzieć na miejscu w jednym hotelu i nawet jak mają wczasy all inclusive, czegoś im brakuje, czegoś, czego nie zaoferuje im budynek hotelu, oni po prostu lubią zwiedzać, a Hiszpania to przecież kraj bardzo bogaty kulturowo i historycznie. Na każdym kroku znajdziecie zabytkowe mury pamiętające panowanie Cesarstwa Rzymskiego lub średniowieczne budowle wzniesione po rekonkwiście, która miała miejsce na Półwyspie Iberyjskim.

FOTOGRAFIA-PODWODNA-NURKOWANIE-W-HISZPANII

Aktywny wypoczynek

A co jeśli lubicie jeszcze aktywniej spędzać czas? Możecie wybrać wakacje all inclusive i korzystać ze wszelkich dobrodziejstw, które dają miejsca rekreacji przy basenie lub plaży hotelowej. Uprawianie sportów wodnych i plażowych nie tylko pozwala utrzymać dobrą kondycję, ale również pozwala bardzo dobrze się bawić z innymi wczasowiczami.

Możecie jednak pójść kawałek dalej i zanurkować w wodach Hiszpanii, co oprócz dużej aktywności fizycznej da Wam niezapomniane doświadczenia, o których będziecie chcieli opowiadać wszystkim swoim znajomym. Hiszpania nie jest najbardziej popularnym miejscem wybieranym przez nurków, ale znajdziecie tutaj wiele miejsc, gdzie warto zanurkować, a także wiele centrów nurkowych, w których jest szeroka oferta zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków. Nie jest to modne miejsce na nurkowanie, nie spotkacie tutaj tłumu płetwonurków, jednak w wielu wypadkach może się to okazać zaletą.

Nauka nurkowania

Jeśli zamierzacie spędzić wakacje nurkując trzeba będzie przejść szkolenie dla płetwonurków. W Hiszpanii znajdziecie wiele szkół nurkowania, dzięki czemu możecie połączyć przyjemne z pożytecznym, nurkować w ciekawych hiszpańskich wodach i zdobyć certyfikat, który będzie uprawniał Was do nurkowania w przyszłości w innych, równie ciekawych miejscach.

Jeśli zamierzacie jedynie pływać w masce z fajką tuż pod powierzchnią wody, nie ma tutaj wymogu szkolenia. Dwie odmiany nurkowania bez sprzętu, snorkeling i free diving, nie wymagają przejścia szkolenia, jednak trzeba się mieć na baczności. Mimo, że nie nurkuje się długo i głęboko, to każdy wysiłek fizyczny połączony z długim okresem bezdechu może być wycieńczający organizm i bardzo niebezpieczny.

Rozpoczynamy nurkowanie w Hiszpanii - L`Estartit

Jeśli postanowiliście przybyć do Hiszpanii nie tylko po to, aby się opalać, czy zwiedzać zabytki, ale właśnie nurkować, prawdopodobnie przydałaby się Wam lista miejsc, gdzie się zatrzymać, aby urlop pod znakiem płetw do nurkowania należał do tych udanych. Oprócz temperatury wody i nurkowej infrastruktury, do której należą szkoły nurkowania, czy wypożyczalnie sprzętu, przy wyborze rejonu do zanurzenia się w głębiny, bierze się pod uwagę przede wszystkim fakt, na ile ciekawa będzie planowana podwodna przygoda.

Jednym z najpopularniejszych miejsc jest L`Estartit na Costa Brava, a dokładniej mówiąc rezerwat na wyspach Medes. Fakt, że jest to rezerwat jest zarówno zaletą jak i wadą dla nurków chcących popływać w tych rejonach. Dzięki temu można czuć się tutaj bezpiecznie, bo nie spotkacie żadnych mechanicznych łodzi, a także ograniczono tutaj działalność rybacką.
Ale pływać możecie tutaj tylko po uzyskaniu specjalnego zezwolenia, a tych niestety nie wydaje się wiele. Odgórnie ustalono limit pięciuset takich pozwoleń na rok, co wydaje się dość małą liczbą. Większość tych pozwoleń wykupują szkoły nurkowania, nic dziwnego, nauka w takim miejscu należy do bardzo przyjemnych. W okolicach wysp Medes znajdziecie szkołę nurkowania Calypso Diving International, która również wykupuje pozwolenia na nurkowanie w tym rejonie.

Rezerwat leży około 1800 metrów od wybrzeża. Znajdziecie tutaj uskok, dzięki któremu po wschodniej części wysp znajdziecie dużo głębsze wody, które swoją głębokością przebijają niejeden rejon do nurkowania w całej Hiszpanii – nawet do 50 metrów. Medesy, bo tak się mówi potocznie o wyspach, to archipelag dwóch dużych wysp Meda Gran i Meda Petita oraz sześciu mniejszych. Medesy to ogromne nagromadzenie gatunków zarówno fauny jak i flory, dzięki ograniczonemu wpływowi ludzi na ten rejon, wiele gatunków swobodnie się rozwijało, co widać nie tylko w ilości tutejszej fauny i flory, ale również wielkości poszczególnych gatunków.

NAJLEPSZE-MIEJSCA-DO-NURKOWANIA

Do najciekawszych miejsc wysp Medes zaliczyć można dwa obiekty, które często wybierane przez nurków Skały Bernat, oraz Przylądek Llop. Pierwsze oferuje naprawdę unikalne widoki, ukształtowane iglice z wielkimi ławicami ryb. Wielokolorowe koralowce na skałach, a pomiędzy nimi kanion, w którym zanurzycie się do 35 metrów. Przylądek Llop to fantastyczne koralowce, langusty i ośmiornice, głębokie tunele, gdzie zanurkujecie nawet do 57 metrów.

Inne rejony Hiszpanii

Poza powyższym wyjątkowym miejscem, gdzie może nurkować pięciuset nurków rocznie, w Hiszpanii znajdziecie inne miejsca, częściej uczęszczane przez nurków. Jednym z najlepszych miejsc są Wyspy Kanaryjskie, a w szczególności Gran Canaria. Tutaj oprócz naturalnych raf koralowych z bujną fauną i florą możecie odwiedzić zatopione wraki, takie jak Kalais, El Pajar czy Mogan Wrecks, inną atrakcją dla nurków są pionowe ściany. Spotkacie tutaj nie tylko zaawansowanych nurków, ale również tych początkujących. Warunki do nurkowania na Gran Canaria są cały rok, widoczność wynosi od 15 do 30 metrów.

Co ciekawsze, hotele często organizują wyprawy grupowe na nurkowanie, razem z wynajętym instruktorem. Oprócz pojedynczych zanurzeń możecie przemyśleć wykupienie całych pakietów. Przykładowo pojedyncze zanurkowanie kosztuje 35 Euro, wynajem łodzi, wraz z ceną dwóch nurkowań to 70 Euro, a jeśli zaczniecie rozważać zakup pakietu kilkudniowego nurkowania, będzie Was to kosztować 300 Euro, co na pewno się opłaca. Przy takiej ofercie możecie również poszukać czegoś dla dzieci, młodzieży, oraz początkujących dorosłych. Jeśli chcecie zdobyć certyfikat nurkowy, pięciodniowa przygoda, wraz z wypożyczeniem sprzętu i transportu będzie Was kosztować około 400 Euro.

Równie ciekawym, choć mniej popularnym miejscem na Wyspach Kanaryjskich będzie Teneryfa. Znajdziecie tutaj zatopione wraki, a także przepiękne naturalne rafy koralowe, a na samej wyspie bazy wypadowe ze szkółkami dla początkujących nurków.

Jeśli upodobaliście sobie hiszpańskie wyspy do nurkowania, na pewno nie trzeba Was namawiać do odwiedzenia Balearów. Nurkowanie w okolicy Majorki należy do jednej z najprzyjemniejszych podwodnych atrakcji. Bogata fauna i flora, atrakcje geologiczne. Zanurkujcie w El Toro, gdzie na głębokości 30 metrów otacza Was piękna, jasna, błękitna przestrzeń wypełniona podwodną fauną i florą.

Innym rejonem wybieranym przez nurków jest Costa del Sol, gdzie pod okiem instruktorów jednej ze szkół możecie podziwiać podwodną faunę i florę. Co ciekawsze jedna ze szkół zatrudnia polskich lub polskojęzycznych instruktorów, co zdaje się być ewenementem na skalę całego kraju, gdzie najczęściej jednak dogadacie się po hiszpańsku i dużo rzadziej po angielsku. Będąc na Costa del Sol zobaczcie Fraggle Rock, samotną skałę wystającą z dna morza.

Tutaj na głębokości od 16 do 22 metrów zobaczycie nie tylko skałę, ślimaki czy ośmiornice, ale również dwa zatopione samochody, które wypadły z trasy i wpadły akurat do morza. Jeśli spodobają się Wam te wraki możecie oddalić się w kierunku Gibraltaru, gdzie celowo zatopiono wraki, aby utworzyć sztuczną rafę koralową. Dwa wraki 482M Cable Layer oraz Batty`s Barge leżą na głębokości 18 metrów. Możecie je oglądać w towarzystwie spokojnie pływających sobie tutaj dużych ryb, jeśli natomiast macie specjalizację wrakową, zapewne z wielką ciekawością odwiedzicie wraki w środku.

Innymi okolicznymi miejscami są Marina Bay, gdzie spokojnie możecie odbyć swoje pierwsze zanurzenia, a także Puenta de la Mona, gdzie na głębokościach do 30 metrów zobaczycie żółte pola rafy koralowej. Miejscami głębokość sięga nawet 50 metrów, ale nie ukrywajmy, ciężko będzie tak głęboko o jakąkolwiek widoczność. Innym miejscem jest Tres Picos, co oznacza Trzy Szczyty, których wierzchołki zobaczycie z brzegu, a na głębokości od 6 do 16 metrów zobaczycie koralowce. Jeśli jesteście w okolicy zanurkujcie w rejonie Tarifa, to właśnie tutaj morze styka się z oceanem, a od brzegów Afryki dzieli Was zaledwie kilkanaście kilometrów.
Kilka ważnych porad

Pamiętajcie, że nurkowanie w Hiszpanii niczym nie różni się od nurkowania w innych rejonach na świecie. Tutaj również należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli pływacie z instruktorem, zawsze wykonujcie jego polecenia. Jeśli w podwodną przygodę wypływacie sami, bo macie do tego uprawnienia, upewnijcie się, że robicie to we właściwym miejscu. Gdzieniegdzie może okazać się, że jest zakaz nurkowania, całkowity lub częściowy, na przykład ze sprzętem.

MEDES-COSTA-BRAVA-NURKOWANIE

Pamiętajcie, że zabieranie z wody ze sobą różnych pamiątek, zarówno tych żywych, jak i martwych, może być zakazane, tak jak to ma miejsce na wyspach Medes, w rezerwacie.
Jeśli nie czujecie się na siłach, mieliście męczący dzień lub poprzednią noc spędziliście w dyskotece, może dla swojego bezpieczeństwa, a także z myślą o innych, odpuście tego dnia, w końcu przyjechaliście tu na jakiś czas i jeszcze zdążycie zanurzyć się w głębi hiszpańskich wód.

Na zakończenie

Nurkowanie dla wielu osób to sposób na aktywne spędzanie czasu. Wielu nurków ma swój sprzęt o który dbają cały rok i zabierają na swoje wakacyjne wypady. Jeśli nie macie sprzętu, nie ma co się martwić na zapas, wypożyczycie sprzęt na miejscu. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby samemu pływać, zapytajcie, czy któryś z instruktorów Wam nie potowarzyszy.

Jeśli nie przekonuje Was fakt, że Hiszpania jest krajem wartym zwiedzenia od wschodu do zachodu, od południa na północ, to pomyślcie, że wakacjom w Hiszpanii sprzyja aura, niedrogie bilety lotnicze i stosunkowo mała odległość, a nie wszystkie mekki płetwonurków mogą pochwalić się takimi zaletami. Wybierzcie tylko termin i przylećcie nurkować w wodach nieopodal Hiszpanii.

Zainteresuje Cię także:
Gran Canaria | Teneryfa | Costa Blanca | Costa del Sol | Costa Brava | Gibraltar | spis treści przewodnika po Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij