Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii – dlaczego warto?

Studia za granicą to okazja, by poznać tradycje i kulturę danego kraju. To także szansa na zdobycie specjalistycznego i solidnego wykształcenia. Studia w Hiszpanii należą do jednych z najbardziej barwnych, wzbogacających i wspomagających rozwój osobisty. Nauka na hiszpańskich uczelniach doskonała okazja do poszerzania horyzontów, zdobywania dodatkowej wiedzy oraz doskonalenia znajomości języka hiszpańskiego. Tej piękny kraj oferuje studentom najpiękniejsze zakątki, słoneczne plaże, bogate życie rozrywkowe i kulturalne, a także wysoki poziom kształcenia. Jest wiele powodów dla których warto studiować w jednej z hiszpańskich uczelni.

Różnorodność kierunków kształcenia w Hiszpanii

W Hiszpanii na studentów czeka 50 uczelni publicznych i 28 prywatnych (w tym kilka uniwersytetów katolickich). Można wybierać wśród uczelni uniwersyteckich, koledży uniwersyteckich, fakultetów, wyższych szkół technicznych, szkół artystycznych, plastycznych oraz sportowych. Na hiszpańskich uczelniach dostępne są różnorodne, często bardzo specjalistyczne kierunki studiów, skupione wokół pięciu grup: nauk humanistycznych, nauk doświadczalnych, nauk o zdrowiu, nauk społecznych oraz inżynierii i architektury. Łącznie można studiować tu na ponad 24000 kierunkach studiów I-ego stopnia, 2700 kierunkach magisterskich oraz 1700 doktoranckich. Naukę w szkole wyższej można rozpocząć od poziomu licencjackiego lub studiów magisterskich, jeśli posiadamy już stopień licencjacki. Dostępne są tutaj też kursy podyplomowe, dla osób które pragnąć kształcić się i zdobywać dodatkową wiedzę. Hiszpania jest doskonałym miejscem dla osób wiążących swoją drogę zawodową z pracą artystyczną. Bogate dziedzictwo artystyczne w Hiszpanii i jej klimat sprzyjają rozwojowi na tych kierunkach. Jest tutaj wiele szkół tańca (na przykład flamenco) oraz sztuki, a studenci mogą inspirować się bogatą, hiszpańską kulturą.

Wygodna struktura studiów

Podobnie jak w Polsce, i innych krajach, struktura studiów opiera się na systemie bolońskim. Jednak istnienia jedna różnica – w Hiszpanii stopień licencjata można uzyskać po 4 latach, a tytuł magistra po dodatkowym roku lub dwóch. Rok akademicki trwa w Hiszpanii 9 miesięcy i podzielony jest na dwa lub trzy semestry, w zależności od preferencji uczelni. Wykłady organizowane są w trybie porannym (8.00-14.00) oraz popołudniowym (16.00-21.00). Można wybrać samodzielnie preferowany tryb, dzięki czemu łatwiej jest połączyć studia z pracą.

STUDIOWANIE-HISZPANIA
Wybór hiszpańskiej uczelni może okazać się doskonałeym wyborem edukacji za granicą

Wolny wybór

Niewątpliwym atutem studiów w Hiszpanii jest możliwość wyboru przedmiotów, których student chce się uczyź. Przedmioty na uczelniach dzielą się na te obowiązkowe (nie jest ich dużo, ale nie można zrezygnować z żadnego z nich), fakultatywne dla danego kierunku (można wybrać te, które nam najbardziej odpowiadają) oraz fakultatywne nie związane z kierunkiem studiów. W przypadku tych ostatnich można wybrać przedmioty, które nas ciekawią i kóre chcemy poznać, ale nie wchodzą one w zakres wybranego kierunku.

Wysoki poziom nauczania

Poziom nauczania na hiszpańskich uniwersytetach jest wysoki. Uczelnie posiadają bogate tradycje kształcenia i doświadczenie. Wykłada tu profesjonalna i kompetentna kadra profesorska. Dodatkowo uniwersytety posiadają nowoczesne wyposażenie i zaplecze techniczne, a jakość nauczania kontroluje autonomiczna Agencia Nacional de Evaluacion de la Calidad y Acreditacion. Innym potwierdzeniem wysokiej jakości nauczania jest zwiększająca się liczba zagranicznych studentów, kształcących się w Hiszpanii. Na studia do Hiszpanii przyjeżdżają młodzi ludzie z Ameryki Południowej oraz Unii Europejskiej, a także coraz większa reprezentacja studentów ze Stanów Zjednoczonych. Hiszpania najczęściej wybierana jest spośród krajów programu Erasmus – międzynarodowej wymiany studenckiej.

Prosta rekrutacja

Rekrutacja na studia w Hiszpanii jest niezwykle prosta dla obywateli Unii Europejskiej, którzy zwolnieni są z egzaminów wstępnych. Żeby ubiegać się o miejsce na hiszpańskiej uczelni wystarczy świadectwo maturalne. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż w Hiszpanii wykłady odbywają się w języku hiszpańskim. Niewiele uczelni oferuje zajęcia w języku angielskim, dlatego wymagana jest znajomość języka hiszpańskiego. Często też uczelnie wymagają potwierdzenia przebytego kursu czy zdobytego stopnia językowego. Na szczęście jest też rozwiązanie – uczelnie organizują kursy językowe dla studentów po okazyjnych cenach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Aby móc studiować w Hiszpanii trzeba zalegalizować pobyt – w komistariacie policji składa się deklrację i następnie odbiera katę pobytową. Zagraniczni studenci otrzymują kartę studenta oraz tarjeta samitaria, kartę która daje dostęp do podstawowej, bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jest ona wydawana na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą trzeba wyrobić jeszcze przed wyjazdem.

Sprawna komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Hiszpanii działa bez zarzutu, nawet w mniejszych miejscowościach. Choć bilety miesięczne są nieco droższe niż w Polsce, jakość usług jest zdecydowanie wyższa. W dużych miastach komunikacja zorganizowana najlepiej, a bez problemu można dostać się w różne miejsca dzięki stacjom metra. Autobusy są nowoczesne, wyposażone w klimatyzację i komfortowe.

STUDIA-W-HISZPANII-FOTO
Dlaczego nie zdecydować się na studia w Hiszpanii

Życie w Hiszpanii

Życie studenckie i codzienne w Hiszpanii nie należy do najdroższych. Mimo, iż na każdej uczelni (niezależnie czy publicznej, czy prywatnej) studenci muszą płacić czesne, samo życie w Hiszpanii zbliżone jest kosztami do tego w Polsce. Zależnie od miasta, w którym chce się studiować, warto poszukać pokoju do wynajęcia od osób prywatnych. Akademiniki uczelni, które cieszą się popularnością wśród zagranicznych studentów, są opcją dużo droższą od wynajmu lokalu w mieście. Ceny żywności są zbliżone do polskich, a w miastach znajdziemy wiele supermarketów z ofertą tańszych produktów.

Życie nocne

Hiszpania kojarzy się również z nocnym życiem, które jest tutaj bardzo bogate. Rozpoczyna się późno i trwa do samego rana. W miejscowościach na terenie całego kraju dostępne są bary serwujące doskonałe drinki, a także dyskoteki i puby. Pierwsze godziny wieczorne to doskonała okazja do spotkania z przyjaciółmi przy tapas i kilku drinkach, a dopiero po północy przychodzi czas na taniec i muzyczne szaleństwo do białego rana. Hiszpanie uwielbiają się bawić, mają duży temperament i przywiązani są do lokalnych tradycji.

Rozrywka dla każdego

Studenci w czasie wolnym mają szerokie możliwości spędzania czasu. Zwiedzanie malowniczych zakątków, podziwianie zabytków i przyrody, a także kąpiel w morzu – to tylko niektóre z dobrodziejstw, które czekają na zagranicznych studentów. W Hiszpanii cenione jest życie kulturalne – warto wybrać się do teatru, opery czy kina. Na dużym ekranie można podziwiać filmy znanych reżyserów: Pedra Almodovara czy Carlosa Saury. W Hiszpanii można odwiedzić również wiele galerii sztuk współczesnych, a nawet awangardowych, które cieszą się popularnością wśród młodych osób. Nie można też zapomnieć o ulubionym sporcie Hiszpanów – piłce nożnej. W większości barów można obejrzeć mecze, gdyż piłka nożna jest częścią kultury Hiszpanii.

Piękno kultury hiszpańskiej

Oprócz walorów edukacyjnych, nauka w Hiszpanii to możliwość doświadczenia piękna i uroku kraju na własnej skórze. Mieszkańcy są przyjaźni i otwarci, a czas tutaj spędzony będzie należał do najlepszych chwil w życiu każdego studenta. Niezależnie od tego, czy wybierzemy studia w Madrycie, Sewilli, Barcelonie czy innej miejscowości, czeka na nas mnóstwo niezwykłych zabytków i przykłady dziedzictwa kulturowego. Studia w Hiszpanii pomagają zrozumieć kulturę i zwyczaje tego słonecznego kraju. To też doskonała okazja by poznać Hiszpanię nie tylko z opowiadań i artykułów turystycznych, ale samodzielnie. Poznać jej tajemnice i życie codzienne.

STUDIA-ERASMUS

Międzynarodowa wymiana studencka

Wielu polskich studentów dostaje się do programu Erasmus, dzięki któremu ma możliwość spędzenia części swoich studiów właśnie w Hiszpanii. Erasmus to międzynarodowy program wymiany studenckiej, który funkcjonuje już od 1987 roku i co roku umożliwia młodym ludziom naukę poza granicami kraju. W programie, który ma za zadanie doskonalenie współpracy między uczelniami, mogą brać udział studenci polscy z II-V roku studiów. Studentom finansowane są w części koszty pobytu na studiach w Hiszpanii, w formie przyznawanego stypendium.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij