Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Edukacja w Hiszpanii

Poniżej znajdziesz aktualne informacje dotyczące państwowego systemu szkolnictwa w Hiszpanii. Informacje o szkołach i systemie państwowej edukacji w Hiszpanii. Tutaj dowiesz się jak zapisać dziecko do szkoły, jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzkę do Hiszpanii i zamieszkanie w Hiszpanii na stałe, wraz z dziećmi. Przed podjęciem decyzji o kupnie nieruchomości i przeprowadzce do Hiszpanii z całą rodziną i swoimi pociechami, warto poznać, choć w teorii, system edukacji i system szkolnictwa jaki obowiązuje w Hiszpanii.

Dla początkujących i osób nowoprzybyłych do Hiszpanii, może to być dość trudne i trochę stresujące zadanie, ze względu nie tylko na barierę językową, ale i kulturową. Jeżeli znasz podstawy języka hiszpańskiego będzie Ci łatwiej, a dziecko z pewnością błyskawicznie zasymiluje się z resztą klasy. Jednego bądźcie pewni, nie będziecie sami. W szkołach na południu Hiszpanii jest niesamowita "mieszanka" dzieci z najprzeróżniejszych zakątków świata. Nie tylko dzieci z biednych krajów Europy Wschodniej (Polska, Ukraina, Mołdawia, Albania, itp.) i Ameryki Południowej, ale również dzieci z bogatych krajów Europy Zachodniej, jak Wielka Brytania, Niemcy, Holandia czy kraje Skandynawskie.
Nasze dziecko nie będzie wśród hiszpańskojęzycznej klasy, ale przede wszystkim pośród dzieci z różnych krajów europejskich, co może mieć fantastyczny wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny naszego dziecka w Hiszpanii.

Część osób kupująca domy w Hiszpanii, bierze taką alternatywę, wysłania dziecka do szkoły w pobliżu domu, który kupiła w Hiszpanii. Część naszych klientów, ciągle zainteresowana jest przeprowadzką do Hiszpanii i wprowadzenia swoich dzieci w hiszpański system edukacyjny. W związku z tym, postaramy się przybliżyć naszym klientom i osobom zainteresowanym tym aktualnym tematem, jak wygląda hiszpański system szkolnictwa i edukacja w Hiszpanii.

Co mówi prawo w Hiszpanii ?

Co mówi hiszpańskie prawo o edukacji i obowiązku uczęszczania dziecka do szkoły? Edukacja w Hiszpanii jest obowiązkowa dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Szkoła podstawowa (primaria) trwa 6 lat. Po tym jest obowiązkowa szkoła, educacion secundaria (E.S.O.), po której ukończeniu, dziecko otrzymuje certyfikat jej ukończenia.

HISZPANSKIE-SZKOLNICTWO

Kiedy do szkoły ?

Czas uczęszczania dziecka do szkoły jest uzależniony od regionu Hiszpanii w którym znajduje się szkoła. Również różne szkoły posiadają różne czasy otwarcia i trwania semestrów. Poniżej podajemy generalne zasady obowiązujące w Hiszpanii, jeżeli jednak zamierzasz zapisać dziecko do szkoły w Hiszpanii w swoim regionie, proszę, dokładnie sprawdź czas otwarcia i okres trwania semestrów szkolnych.

 • rok szkolny dzieli się na trzy semestry, gdzie wakacje letnie w Hiszpanii, trwają prawie 3 miesiące ! (viva Espana !)
  - semestr zimowy (od września do grudnia)
  -semestr wiosenny (od stycznia do przerwy Wielkanocnej)
  -semestr letni (po Wielkanocy do końca czerwca)
 • godziny lekcji szkolnych mogą różnić się w różnych regionach Hiszpanii, jednak generalne godziny otwarcia szkół to czas od 9.00 do 12.00 i od 15.00 do 17.00
 • dla uczniów E.S.O. lub Bachillerato zwykły dzień szkolny trwa od 8.00 do 15.00 lub od 8.30 do 14.00 i po południu od 15.30 do 17.30

Poniżej prezentujemy uproszczony schemat wieku dzieci i rodzaju szkół do jakich uczęszczają dzieci i młodzież w Hiszpanii.

 Przedszkole w Hiszpanii   (0 do 3 lat)
 Zerówka (okres przed szkołą)   (od 3 do 6 lat)
 Szkoła podstawowa   (od 6 do 12 lat) obowiązkowa
 E.S.O.   (od 12 do 16 lat) obowiązkowa
 Bachillerato
 Ciclos Formativos de Grado Medio
  (od 16 do 18 lat)
 Uniwersytet (dyplom po 3 latach)
 Ciclos Formativos de Grado Superior
  (od 18 do 21 lat +)
 Uniwersytet (licencjat 2 lata)   (od 18 do 22 lat +)

Zarówno prywatne jak i państwowe szkoły w Hiszpanii powinny opiekować się Twoim dzieckiem od godziny rozpoczęcia szkoły tj, godziny 9.00 do godziny 17.00. Ważna informacja dla osób przeprowadzających się do Hiszpanii: zwykle gimnazja i szkoły średnie nie nadzorują uczniów w przerwie (podczas sjesty). Jest to bardzo ważne dla rodziców i może determinować rozkład Twoich zajęć dziennych, ponieważ będziesz musiał odebrać dziecko ze szkoły na sjestę i później ponownie je "odstawić" do szkoły. Może to być czasami dość kłopotliwe dla rodziców.

Rodzaje szkół w Hiszpanii

Po raz pierwszy stykając się z hiszpańskim systemem szkolnictwa i rodzajem szkół, system może Wam się wydać trochę zawiły. Ale nim nie jest. Poniżej prezentujemy wszystkie rodzaje szkół w Hiszpanii. Pomoże Ci to w orientacji w hiszpańskim systemie edukacyjnym.

 • państwowe szkoły podstawowe (primaria)
  - szkolnictwo w zakresie szkoły podstawowej
   
 • państwowe gimnazjum (odpowiednik naszego gimnazjum) E.S.O. - Bachillerato - Ciclos Formativos
  - szkolnictwo w zakresie gimnazjum
   
 • szkoły częściowo prywatne
  - primaria, E.S.O., Bachillerato
   
 • szkoły prywatne
  - primaria, E.S.O., Bachillerato

 
Państwowe szkoły podstawowe

W Hiszpanii nazywa się je Escuelas lub Colegios, aczkolwiek nazwa "colegio" czasami używana jest w odniesieniu do częściowo prywatnych lub całkowicie prywatnych szkół, które biorą uczniów ze szkoły podstawowej do liceum czyli Bachillerato lub Ciclos Formativo.
W Hiszpanii w zasadzie, w każdej najmniejszej wiosce i najmniejszym miasteczku znajduje się szkoła podstawowa. Tym większe miasto, tym większe prawdopodobieństwo, iż dana szkoła będzie posiadała wyższy standard nauczania i lepszą kadrę nauczycielską. Szkoły podstawowe różnią się wielkością i rodzajem wyposażenia i pomocy naukowych. Jednak zdecydowana większość z nich oferuje dla dzieci bardzo przyjazne środowisko i niezwykle przyjazną atmosferę dla dziecka. To charakterystyczne dla szkół w Hiszpanii.
W niektórych przypadkach do takiej szkoły można przyprowadzić dziecko w wieku 4 lat i czasami młodsze. Jednakże nie wszystkie szkoły zaakceptują tak małe dzieci. Dzieci młodsze niż 4 latka (preescolar lub infantil) zwykle przyjmowane są do prywatnych przedszkoli i żłobków.

Tutaj ważna uwaga. W zależności od regionu Hiszpanii w niektórych prowincjach dziecko nauczane jest również w miejscowym dialekcie, różnym od języka hiszpańskiego (kastylijskiego). I tak np. w Katalonii (Barcelona), dziecko będzie nauczane po katalońsku, w Galicji na północy kraju po galicyjsku, w Kraju Basków po baskijsku, w regionie Comunidad Valenciana w języku walencjańskim.
Dla nowoprzybyłych do Hiszpanii może się to wydawać trochę śmieszne i kłopotliwe, ale tak wygląda hiszpański system i poszczególne Comunidades Autonomas (prowincje), niezwykle prezerwują i pielęgnują swoje tradycje lingwistyczne.
Nie we wszystkich szkołach jest to przestrzegane. Warto dokładnie się zapytać w sekretariacie, przed zapisaniem dziecka do szkoły w Hiszpanii.

Zapisanie dziecka do szkoły po raz pierwszy, zależy od miejsca gdzie mieszkasz i gdzie jesteś zameldowany w Hiszpanii. W wypadku kupowania nieruchomości z myślą, iż będziesz tu mieszkał na stałe z rodziną i dziećmi, warto najpierw sprawdzić okoliczne szkoły. W innym wypadku może się okazać, iż dziecko, może nie zostać przyjęte do szkoły, do której chciałbyś, aby Twoje dziecko zostało zapisane.

Państwowe szkoły średnie/gimnazja

Te znane są w Hiszpanii pod nazwą Institutos. Uczęszczają do nich dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat. Większość mniejszych i większych miejscowości w Hiszpanii posiada własne Institutos z bardziej lub mniej wykształconą kadrą nauczycielską.

Są to dobrej jakości szkoły państwowe w Hiszpanii. Do tego rodzaju szkół w Hiszpanii, uczęszczają nowo przybyli hiszpańskojęzyczni emigranci w Hiszpanii. Uczęszcza do nich również spory odsetek obcokrajowców z innych krajów Unii Europejskiej. Wykształcenie nauczycieli jest na wysokim poziomie w większości placówek. Poziom jest zwykle dość wyśrubowany. Świadectwa i oceny są niezwykle rygorystyczne i nauczyciele, oraz wychowawcy są bardzo wysoko wykwalifikowani (w zależności od szkoły).

Zapisanie dziecka do gimnazjum w Hiszpanii, również zależy od miejsca zamieszkania. Przed zapisaniem dziecka dobrze jest sprawdzić czy szkoła będzie spełniała nasze oczekiwania. Zwykle na południu Hiszpanii, szczególnie w naszych regionach, gdzie sprzedajemy nieruchomości dla obcokrajowców, do tego typu szkół, uczęszczają dzieci różnych narodowości w tym dzieci z Polski. Warto jest poznać innych rodziców i poradzić się odnośnie danej szkoły, do której zamierzamy zapisać nasze dziecko.
Pozostaje aspekt języka lokalnego np. walencjańskiego w naszym regionie. Dziecko będzie musiało się uczyć dodatkowego języka, ale są od tego wyjątki. Zwykle agencje nieruchomości sprzedające domy w Hiszpanii i mieszkania w najbardziej popularnych regionach południowego wybrzeża Hiszpani, są czułe na tego typu kwestie od swoich klientów i starają się pomóc w wyborze odpowiedniej szkoły dla dziecka. Podobnie jest w naszym przypadku.

E.S.O. w Hiszpanii

Educacia secundaria do poziomu Bachillerato/Ciclo Formativo czyli odpowiednika polskiego liceum, znane w Hiszpanii pod nazwą E.S.O. Więc w skrócie: dziecko w wieku 13 lat (jeżeli zdawało z klasy do klasy) będzie w drugiej klasie E.S.O, a dziecko w wieku 15 lat, będzie w czwartej klasie E.S.O.
W wieku 16 lat dziecko poddawane jest egzaminowi i po jego zdaniu, otrzymuje certyfikat o nazwie Titulo de Graduado en Educacion Secundaria. Egzamin nazywa się examen lub control. Zdanie egzaminu nazywa się aprobado.

Jeżeli dziecko nie zda egzaminu, dostaje tylko dokument o nazwie Certificado de Escolarizacion. Jeżeli dziecko zdało pomyślnie egzamin otrzyma Titulo de Graduado en Educacion Secundaria. W tym czasie dziecko może zdecydować aby opuścić szkołę i podjąć pracę. Może kontynuować nauczanie i studiować w liceum czyli Bachillerato, koniecznym do ukończenia, aby dostać się na studia w Hiszpanii. Ostatnie opcja, to kontynuowanie nauki w szkole na kursie zawodowym, o nazwie Ciclo Formativo. Ciclo Formativo to coś w rodzaju polskiej zawodówki, gdzie uczeń, uczony jest zawodu i pracy fizycznej. Patrz rozdział poniżej.

SZKOLY-HISZPANIA

Bachillerato/liceum w Hiszpanii

To odpowiednik polskiego liceum. Trwa dwa lata i jego ukończenie jest niezbędne aby marzyć o dostaniu się na studia w Hiszpanii. Istnieje kilkanaście rodzajów Bachillerato w Hiszpanii. Każdy z nich koncentruje się na danym rodzaju nauczania, np. nauki ścisłe, języki lub sztuka. Na każdym kursie istnieje 9 przedmiotów z końcowymi egzaminami, odbywającymi się pod koniec roku w których można uzyskać stopnie w skali od 0 do 10.

Na tym etapie edukacji, niezwykle ważne są stopnie zdobyte przez ucznia. I tak np.  w pierwszym roku z wszystkich przedmiotów uczeń będzie miał średnią, powiedzmy 7,4 i w następnym roku uzyska wyniki 8,2. W tym przypadku końcowa ocena Bachillerato wypadnie bardzo dobrze, bo da uczniowi średnią 7,8. Na bazie kalkulacji 7,4 +8,2 = 15,6 dzielone przez 2 lata = 7,8.
Ukończenie Bachillerato gwarantuje dostęp do egzaminów na uniwersytet o nazie Selectivo. Końcowe wyniki Bachillerato są niezwykle istotne, oraz jak wypadnie uczeń na egzaminie, na studia, zadecyduje w dalszej fazie co student będzie mógł studiować.

Egzamin na studia Selectivo, to ekwiwalent naszej matury i egzaminu dojrzałości w Hiszpanii. Egzamin selectivo jest nadzorowany przez organy państwowe. Egzamin trwa 3 dni i składa się z 7 lub 8 egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Stopnie są w skali do 10. Wyniki z tego egzaminu są następnie kombinowane z wynikami z Bachillerato i na ich podstawie uczeń dostaje stopień końcowy, kwalifikujący go na egzamin, na uniwersytet.

Ciclos Formativos

To w Hiszpanii odpowiednik polskich zawodówek (szkół zawodowych). Ciclos Informativos to kursy zawodowe, mające na celu przygotować ucznia do podjęcia pracy fizycznej w Hiszpanii. Kursy zawodowe świadczone są przez Institutos i mają na celu zapewnienie praktycznego szkolenia i umiejętności pracy, takich jak np. hydraulika, prace elektryczne, fryzjerstwo, zamiatanie ulic, kierowca, stróż, budowlaniec, murarz, tynkarz, itp. Kursy zawodowe trwają cztery lata i są powszechnie uznawane w całej Hiszpanii. Ciclos Formativos czyli szkoła zawodowa w Hiszpanii dzieli się jeszcze na dwie części:

 • Grado Medio szkoła trwająca 2 lata, dająca uczniowi, poznanie podstawowych umiejętności przed podjęciem pracy
 • Grado Superior trwające dodatkowe 2 lata (w sumie 4 lata szkoły). Może je rozpocząć uczeń, który ukończył 18 lat. Jeżeli uczeń ukończy Grado Superior dostanie możliwość dostania się na studia.


Państwowe uniwersytety i politechniki w Hiszpanii

W Hiszpanii istnieją państwowe uczelnie i politechniki na których można uzyskać stopień magistra. Po ukończeniu uniwesytetu otrzymuje się diplomatura lub kwalifikacje zawodowe zwane licenciatura. Niektóre uniwersytety w Hiszpanii nazywają się politechnikami, co wprowadza trochę zamieszania. Uniwerystety i politechniki znajdują się we wszystkich, większych miastach Hiszpanii.

W ostatnich latach hiszpański system edukacji zmienił się i ciągle się zmienia. Szkoły dostosowują się do innych państw europejskich i europejskiego systemu. Ciągłe zmainy w systemie edukacji wprowadzają trochę chaosu do hiszpańskiej edukacji.

Zainteresuje Cię również:
Twoje dziecko w hiszpańskiej szkole na Costa Blanca | język hiszpański | tłumacze języka hiszpańskiego w Polsce według miast |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij