Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Koszty życia w Hiszpanii

Tutaj informacje o kosztach życia w Hiszpanii i kosztach utrzymania w Hiszpanii. Panuje obiegowa opinia iż Hiszpania jest drogim krajem. Tutaj informacje o cenach w Hiszpanii. Prawdopodobnie stało się to za sprawą polskich biur podróży, które przez wiele lat windowały ceny wczasów w Hiszpanii, które zawsze należały do najdroższych wycieczek wyjazdowych z Polski.

Nie jest jednak prawdą, iż Hiszpania jest drogim krajem do życia. Czasami odnosimy wrażenie, iż Polska stała się tak absurdalnym krajem do życia, że zupełnie traci się porównanie. A polskie serwisy jeszcze mają daleko do hiszpańskich. Przyjeżdżając na wakacje do Hiszpanii przygotuj się na wydatki i na wymianę złotówek na euro, wtedy Hiszpania może wyda Ci się trochę za droga.
Inaczej sprawa się ma, jeżeli kupisz mieszkanie lub dom w Hiszpanii i zamieszkasz tutaj na stałe. Także kiedy podejmiesz pracę w Hiszpanii.

Wszystko też zależy od twojego stylu życia i zasobności Twojego portfela. Wyjścia do drogich restauracji, zabawy do białego rana i dobre towarzystwo, wiadomo iż nadwyrężą budżet miesięczny, przeznaczony na utrzymanie się w Hiszpanii. Średnio jednak szacuje się iż około 1000 euro, nie więcej, powinno wystarczyć np. studentowi z zagranicy, który ma zamiar studiować i zamieszkać w Hiszpanii na dłużej. Zależy oczywiście gdzie wynajmie mieszkanie, w jakim mieście i w jakiej dzielnicy. Inaczej sprawa wygląda w Madrycie lub Barcelonie, a inaczej w Torrevieja lub w Alicante. Ceny są bardzo różne.

Przeciętne zarobki Hiszpana, nawet w czasie hiszpańskiego kryzysu gospodarczego, wystarczają na opłacenie czynszu miesięcznego za wynajem domu lub mieszkania lub zapłacenie miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Wyjścia do kina, teatru czy do restauracji, uważamy już za zbytek i wydatki ekstra.

Generalnie wszystkie ceny żywności w Hiszpanii nie odbiegają od cen żywności w Polsce, czy cen w supermarketach i sklepach spożywczych w naszym kraju. Zdziwisz się ile produktów w sklepach w Hiszpanii są tańsze niż w Polsce. Poniżej prezentujemy przykładową listę podstawowych produktów żywnościowych, aby mieć skalę porównawczą cen w Polsce i cen w Hiszpanii. Ceny mogły się zmienić od czasu pisania tego przewodnika przez autora artykułu (przyp. autora).

CENY-W-HISZPANI-ILE-KOSZTUJE

Ile kosztuje życie w Hiszpanii?

Kawa w kawiarni lub restauracji 1,25€ do 1,50€
Bochenek chleba 1,00€ do 1,5€
Napój w kawiarni lub w barze 2€
Kanapka w kafeterii 3,50€
Litr mleka w supermarkecie 0,80€
Menu del Dia (Danie Dnia) w restauracji od 7€ do 12€
Pizza w restauracji około 8€
Fast food typu McDonald's lub Burger King około 6,50€
Standardowy obiad w restauracji składający się z trzech dań, plus napoje lub wino około 18 do 25€
Wino w supermarkecie od 0,80€ do 100€

Gazeta codzienna 1,50€
Bilet do muzeum 3€ do 5€
Bilet do kina od 7€ do 10€
Internet miesięcznie około 30€
Członkostwo w siłowni od 30€ do 50€

Bilet na metro lub autobus w dużych miastach Hiszpanii od 1,50€ do 4€
Litr benzyny około 1,35€ (tutaj sprawa przedstawia się bardzo różnie)
Bilet lotniczy na trasie Madryt Barcelona około 100€ (są promocje i można taki bilet kupić o wiele taniej)

Więcej informacji w innym rozdziale naszego praktycznego przewodnika po życiu i mieszkaniu w Hiszpanii zatytułowanym ceny w Hiszpanii. Sprawdź ile aktualnie co kosztuje na terenie Hiszpanii i sam stwierdź czy Hiszpania jest drogim czy tanim krajem do życia w Europie.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij