Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Służba zdrowia w Hiszpanii

Z tej części praktycznego przewodnika po Hiszpanii, dowiesz się wszystkiego o hiszpańskim systemie opieki zdrowotnej i hiszpańskiej służbie zdrowia. Informacje niezwykle przydatne dla osób planujących przeprowadzkę do Hiszpanii i poważnie myślących o kupnie nieruchomości w Hiszpanii. Również osoby z państw Unii Europejskiej w tym Polski, odwiedzające Hiszpanię podczas wakacji, znajdą poniższe informacje przydatne w planowaniu podróży do Hiszpanii. Dowiesz się tutaj jak funkcjonuje hiszpańska służba zdrowia i hiszpański system leczenia i jak działają hiszpańskie szpitale.

Nawet podczas wakacji lub wczasów w Hiszpanii, może zdarzyć się wypadek i będziemy potrzebowali natychmiastowej opieki medycznej lub będziemy zmuszeni do wezwania karetki pogotowia lub odwiedzenia szpitala w Hiszpanii.

Hiszpańska służba zdrowia i hiszpańskie szpitale, uważane są za jedne z najlepszych w Europie. Z racji lokalizacji naszych biur nieruchomości, znamy doskonale pobliskie szpitale na Costa Blanca. Np. szpital publiczny w miejscowości Torrevieja (Hospital de Torrevieja), należy do pierwszej dwudziestki najlepszych szpitali w Hiszpanii. Oddany do użytku kilka lat temu, oferuje najwyższej klasy serwis medyczny i bardzo nowoczesną aparaturę medyczną, oraz najwyższy standard opieki zdrowotnej w tym zakątku Hiszpanii. Sam budynek i pomieszczenia szpitalne są bardzo nowoczesne i doskonale zaprojektowane. Przekonaliśmy się o tym sami, korzystając z wizyt w szpitalu (opinie pracowników biura IBERMAXX). W szpitalu w Torrevieja, pracuje również kilku doktorów, personel, sprzątaczki i pielęgniarki z Polski.

W Hiszpanii jest ponad 800 szpitali i ponad 2700 centr medycznych, znanych pod nazwą (Centro de Salud). Praktycznie każda wioska i najmniejsze miasteczko w Hiszpanii, ma swoją przychodnię lekarską i swojego doktora, przyjmującego pacjentów przez kilka godzin w ciągu dnia. Zwykle do dyspozycji jest również pielęgniarka. Często można dostać się do doktora wchodząc bezpośrednio do gabinetu, bez wcześniejszego umawiania wizyty i długiego czekania na wizytę u specjalisty.

Hiszpańska służba zdrowia

Najistotniejszym elementem, niezwykle ważnym dla osób planujących przeprowadzkę do Hiszpanii, po zakupie domu w Hiszpanii, jest niepełne zrozumienie hiszpańskiego systemu opieki zdrowotnej. Hiszpańska służba zdrowia niekoniecznie może być darmowa dla Ciebie, tylko dlatego, iż jesteś obywatelem Unii Europejskiej. To zwykle jest największe nieporozumienie i niepełne rozumienie systemu hiszpańskiej opieki zdrowotnej.
Hiszpańska służba zdrowia jest darmowa, tylko dla osób, które są rezydentami płacącymi podatki w Hiszpanii, oraz  jest darmowa dla zarejestrowanych emerytów i rencistów (osoby powyżej 65 roku życia).
W obydwu przypadkach, trzeba się zarejestrować i uzyskać kartę SIP, czyli kartę Sistema de Informacion Poblacional. Jest to karta wydawana indywidualnie i jest potrzebna jeżeli chciałbyś zgłosić się do doktora lub do szpitala w Hiszpanii.

O taką kartę można starać się indywidualnie (trzeba znać język hiszpański) lub można ją uzyskać, korzystając z usług prawnika (gestor).
Posiadając numer N.I.E. lub rejestrując się w Centralnym Biurze Rejestru Obcokrajowców w Hiszpanii (Centro Register de Extranjeros), nie daje Ci automatycznego dostępu do hiszpańskiej służby zdrowia. Potrzebujesz powyższej karty SIP, aby dostać się do lekarza.

Sam fakt, iż jesteś uważany za "tax resident" po 183 dniach pobytu w Hiszpanii, nie znaczy wcale, iż jesteś permanentnym podatnikiem VAT i należy Ci się bezpłatny dostęp do hiszpańskiej służby zdrowia.

Dzieci poniżej 14 roku życia w Hiszpanii, muszą odwiedzić specjalne centra medyczne, wyspecjalizowane tylko w leczeniu dzieci. Zwykle takie centa medyczne posiadają wysoko wyspecjalizowanych pediatrów. W razie wypadku, po odwiedzeniu lekarza, dziecko dostanie skierowanie do takiej placówki.

W każdym mieście w Hiszpanii znajduje się pogotowie, zwane urgencias. Działają na podobnej zasadzie co pogotowie ratunkowe w Polsce. Tzn. po zamówieniu karetki przyjeżdża doktor z pielęgniarką lub asystentem medycznym. Doktor bada chorego, udziela doraźnej pomocy i decyduje czy wystarczająca jest doraźna pomoc czy też należy wysłać chorego do szpitala.

Z naszego doświadczenia wynika, iż hiszpańska służba zdrowia jest na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście Hiszpania to olbrzymi kraj z 17 prowincjami, Wyspy Kanaryjskie i Baleary, nie sposób jest poznać jak funkcjonuje służba zdrowia w innych regionach kraju. Jednakże jeżeli myślisz o przeprowadzce do Hiszpanii i osiedleniu się tutaj, możesz śmiało polegać na hiszpańskiej służbie zdrowia i hiszpańskich szpitalach.

Jedyną barierą może być język. Nie wszędzie lekarze i pielęgniarki w Hiszpanii mówią w języku angielskim. Nie spodziewaj się tego. Lekarz w Hiszpanii nie jest zobligowany do władania językiem angielskim. Dobrze jest poznać choć podstawy języka hiszpańskiego. Niezwykle się to Wam przyda. W hiszpańskich szpitalach nie ma tłumaczy, nawet na południowych wybrzeżach, tak licznie odwiedzanych i zamieszkanych przez obcokrajowców. Nie licz na to, iż doktor musi znać język angielski. Oznacza to, iż możesz być narażony na stres i niezrozumienie w tym najbardziej bolesnym momencie, jakim jest nagła choroba lub wypadek za granicą.

De facto w każdej miejscowości wzdłuż hiszpańskiego wybrzeża, począwszy od Costa Brava, przez Costa Blanca, a na Costa de la Luz skończywszy, znajdzie się tłumacz języka hiszpańskiego. Jeżeli masz trudności ze znalezieniem tłumacza hiszpańskiego w Hiszpanii, zadzwoń do biura IBERMAXX, polecimy taką osobę, która pomoże w nagłych wypadkach i pójdzie z Tobą na wizytę u lekarza lub do szpitala w Hiszpanii.

KARTA-ZDROWIA-UNIA-EUROPEJSKA   UBEZPIECZENIE-ZDROWOTNE-W-UNII-EUROPEJSKIEJ


Prywatna opieka zdrowotna w Hiszpanii

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz korzystać z publicznej, hiszpańskiej służby zdrowia, zawsze jest możliwość skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej w Hiszpanii. Wszyscy najwięksi międzynarodowi i polscy ubezpieczyciele są respektowani w Hiszpanii i można skorzystać z prywatnego ubezpieczenia w każdym szpitalu w Hiszpanii lub w prywatnych szpitalach lub prywatnych klinikach lekarskich w Hiszpanii. Do niektórych można wejść bezpośrednio, bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Często lekarze i pielęgniarki w prywatnych szpitalach i klinikach, mówią biegle w języku angielskim, czasami niemieckim również. Może będziesz miał szczęście i trafisz na polskiego lekarza w Hiszpanii.
W wypadku korzystania z usług prywatnego leczenia w Hiszpanii, trzeba okazać się kartą swojego ubezpieczyciela. Jeżeli chcieliby Państwo ubezpieczyć się prywatnie w Hiszpanii, po zakupie nieruchomości w Hiszpanii, zachęcamy do ponownego kontaktu z naszym biurem, polecimy dobrego ubezpieczyciela, doradzimy na jaką firmę się najlepiej zdecydować i pomożemy wybrać odpowiednią polisę zdrowotną w Hiszpanii.

Zwykle większość Polaków i również osób z innych krajów Unii Europejskiej (Europy Zachodniej) są zaskoczeni wysoką jakością serwisów dla pacjentów w szpitalach i przychodniach, oraz wysokim standartem szpitali w Hiszpanii. Zdecydowana większość szpitali w Hiszpanii to bardzo nowoczesne i niezwykle profesjonalne placówki, o jakich będziemy jeszcze długo marzyć w Polsce.

Zdrowie w Hiszpanii

Dlaczego tylu obcokrajowców i coraz więcej Polaków wybiera Hiszpanię na drugi dom? Również (a może przede wszystkim) ze względu na zdrowy klimat, zdrową dietę i wysokiej jakości służbę zdrowia w tym kraju. Wystarczy popatrzeć na statystyki. Hiszpania to pierwszy (!) kraj w Europie z najdłuższą spodziewalnością życia dla kobiet. I drugi, tuż po Szwecji z najdłuższą spodziewalnością życia dla mężczyzn!

Średnia wieku dla kobiet w Hiszpanii wynosi 80 lat, a dla mężczyzn 74 lata. Zapadalność na choroby układu krążenia i serca jest nie tylko najniższa w całej Unii Europejskiej, ale i na świecie! Związane to jest ze zdrową, śródziemnomorską dietą, bogatą w zdrową, świeżą żywność śródziemnomorską i kwasy omega 3.
Reumatycy i astmatycy, zwykle wybierają południowo-wschodnią Hiszpanię na drugi dom. Fakty mówią o poprawie zdrowia już po kilku miesiącach mieszkania w Hiszpanii.

Życie w Hiszpanii jest zdecydowanie mniej stresujące, ludzie tutaj się uśmiechają do siebie i nie stwarzają problemów, jak w krajach Europy Wschodniej. Słoneczny i ciepły klimat temu sprzyja, wzmacia system immunologiczny. Styl życia w Hiszpanii jest zdecydowanie wolniejszy i bardziej relaksujący niż w innych krajach europejskich. Pamiętajcie iż "maniana" jest na porządku dziennym (maniana oznacza jutro).

Jeżeli zamieszkasz w Hiszpanii w odległości mniejszej niż 5km od morza, mało prawdopodobne iż będziesz cierpieć na astmę, ale tym bardziej w głąb lądu, tym większa koncentracja pyłków w powietrzu. Nad morzem nic nie powinno Ci grozić.

Więc bardzo mało prawdopodobne, iż w ogóle będziesz musiał skorzystać z opieki lekarza i szpitala w Hiszpanii. Tutaj po prostu się mniej choruje. Sam się przekonasz....

Zainteresuje Cię również:
karta EHIC Europejska Karta Zdrowia | państwowa służba zdrowia w Hiszpanii | prywatne leczenie w Hiszpanii

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij