Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Poczta w Hiszpanii

Urzędy pocztowe w Hiszpanii i hiszpańska poczta. Wcześniej czy póżniej będziesz musiał/a odwiedzić pocztę w Hiszpanii, aby nadać list, wysłać paczkę z prezentami do polski lub odebrać awizo, które przyszło do Twojej skrzynki pocztowej w nowym domu. Poczta w Hiszpanii nazywa się Correos. Bardzo łatwy do rozpoznania i zauważenia, żółty znak, jakim oznaczone są urzędy pocztowe w Hiszpanii.

Na żółtym tle widoczny jest biały róg. To symbol hiszpańskiej poczty. Skrzynki pocztowe są w Hiszpanii w kolorze żółtym. Znaczki na list i kartki pocztowe, można kupić na poczcie lub w sklepie z tytoniem, tzw. Estanco de tabacco lub po prostu Estanco. Nigdzie indziej nie sprzedaje się znaczków pocztowych w Hiszpanii, tylko w tych dwóch miejscach: urząd pocztowy i sklepy z papierosami. Czasami informacje turystyczne również posiadają znaczki pocztowe, ale to w turystycznych dużych miastach jak Barcelona, Sewilla lub Madryt.

Większość urzędów pocztowych w Hiszpanii to nowoczesne budynki, jednakże na głębokiej prowincji zdarzają się bardzo "nieciekawe" poczty.
Większość poczt w Hiszpanii stosuje "system numerkowy", to znaczy trzeba wziąć numerek i ustawić się grzecznie w kolejce i cierpliwie czekać na swoją kolej na nadanie listu czy odebranie paczki z prezentami z Polski. Na poczcie można również wysłać lub odebrać pieniądze.

Użyteczne słownictwo na poczcie w Hiszpanii

koperta - sobre
kupić - compra
paczka - parcela
przesyka - entrega
jutro - al dia siguiente
kartka pocztowa  - tarjeta postal
z podatkiem - impuestos incluidos
znaczek pocztowy - sello

POCZTA-HISZPANSKA

Godziny otwarcia urzędów pocztowych w Hiszpanii, zwykle od 8:30 do 20:30. Zwykle poczty nie mają siesty i są otwarte cały dzień. Niestety ciągle jeszcze w małych miasteczkach również i na poczcie są sjesty i urząd pocztowy może być zamknięty w czasie kiedy najbardziej go potrzebujemy.

Poczta na nowych osiedlach w Hiszpanii

Jeżeli zakupisz nieruchomość w Hiszpanii na nowym osiedlu, bardzo szybko odkryjesz iż twoja poczta i listy adresowane do Ciebie nie docierają. Jest to typowa dolegliwość południowej Hiszpanii, głównie na Costa Blanca i Costa del Sol.

W czasie gwałtownego rozwoju urbanistycznego Hiszpanii w ostatnich latach (przed kryzysem) powstające jak grzyby po deszczu nowe osiedla nie miały przyporządkowanych ulic, nie było dokładnej numeracji budynków, niektóre nowe ulice zupełnie nie posiadały nazwy, osiedla nie posiadały skrzynek pocztowych, poczta nie miała wystarczającej ilości pracowników, etc, etc.

Przeszkód można byłoby mnożyć. Podsumowując, wysłany do Ciebie list na nowy adres w Hiszpanii nigdy nie docierał do adresata, rachunki za wodę i prąd nie docierały do adresata, generalnie, panował wielki bałagan i nikt nic nie wiedział.
Teraz wydaje się iż sytuacja się uspokoiła, ale i teraz zdarza się iż poczta nie dociera tam, gdzie powinna.

WYNAJEM-SKRYTKI-POCZTOWEJ

Jak zaadresować list do Hiszpanii

Ważny jest kod pocztowy w Hiszpanii. Jest podobnie jak w Polsce, pierwsze dwa numery, myślnik i trzy kolejne cyfry. Trzeba o nim pamiętać pisząc do znajomego w Hiszpanii. Najlepiej adresata napisać drukowanymi literami. List adresowany do innego miasta w Hiszpanii powinien dojść w terminie do 3 dni, natomiast do Polski i innych krajów Unii Europejskiej powinien dotrzeć w przeciągu 4 dni.

W Hiszpanii jest ponad 6.000 urzędów pocztowych, większość znajduje się w centrum miast, ale także znajdziesz HISZPANIA-POCZTApocztę w sklepach El Corte Ingles w większych hiszpańskich miastach. Poczty znajdują się także na lotniskach i stacjach kolejowych. Często znajdziesz skrzynki pocztowe w Hiszpanii w biurach informacji turystycznej, oraz w dużych centrach handlowych i na pasażach.

Poczta w Hiszpanii generalnie działa bardzo sprawnie i tylko zdarzają się problemy na nowych osiedlach i urbanizacjach, o których pisaliśmy wyżej. Czasami, jeżeli nie będzie Cię w domu, listonosz zostawi awizo z którym trzeba się udać na najbliższą pocztę i odebrać przesyłkę.

Po krótkim pobycie w Hiszpanii i odwiedzeniu poczty, zauważysz że w większości urzędów pocztowych są do dyspozycji skrzynki pocztowe, które można wynająć na jakiś okres czasu. Można wtedy użyć adresu Poste Restante.

Średnia cena za wynajmowanie takiego post boxu to około 40€ na rok w Correos. W ostatnich latach pojawiło się sporo prywatnych firm oferujących tego typu serwisy, szczególnie na południowych wybrzeżach Hiszpanii, zamieszkiwanych przez obcokrajowców.

Wynajem tam skrzynki to koszt około 100€ na rok. Warto o tym pomyśleć, jeżeli np. spędzasz w Hiszpanii tylko kilka miesięcy w roku.
W tym wypadku masz możliwość odebrania swojej poczty tylko podczas godzin urzędowania urzędu pocztowego.

Adres internetowy hiszpańskiej poczty to www.correos.es

Hotel Safari Gandia
Hotel Safari Gandia
Costa Blanca płn. / Gandía
Hotel Punta Sur Tarifa
Hotel Punta Sur Tarifa
Costa de la Luz / Tarifa
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij