Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Guardia Civil w Hiszpanii

To nie policja w Hiszpanii! W kraju istnieją dwa ciała, czuwające nad bezpieczeństwem i porządkiem w kraju. Guardia Civil, oraz Policja. Hiszpanie w ciągu ponad tysiącletniej historii istnienia swojego kraju, zmuszeni byli uczestniczyć w wielu konfliktach zbrojnych. Niejednokrotnie konflikty te wiązały się z koniecznością walki przeciwko swoim rodakom, a każda tego typu walka prowadziła do chaosu w kraju. Liczne rozboje, wzrost przestępczości i nielegalnych działań wymagały od władzy utworzenia dodatkowych formacji, które miały zająć się utrzymaniem porządku w kraju. Podobnie było po zakończeniu wojny z wojskami Napoleona.

Gdy Hiszpanie poradzili sobie z armią francuską, na tamtejszych wsiach zapanował chaos. Nasiliły się akty bandytyzmu i terroru, na które lekarstwem miała stać się Guardia Civil. Powołana przez króla Hiszpanii formacja okazała się dobrym rozwiązaniem, które pomogło uporać się z przestępczością. Organizacja działa do dziś, pełniąc różnego rodzaju misje na lądzie, wodzie i w powietrzu.

Zadania Straży Obywatelskiej w Hiszpanii

Choć Guardia Civil jest organizacją paramilitarną, stanowi ona jedną z 4 głównych formacji militarnych działających na terenie Hiszpanii. Obok wojsk lądowych (Ejército de Tierra), marynarki wojennej (Armada Española) oraz hiszpańskich sił lotniczych (Ejército del Aire) tworzy siły zbrojne Hiszpanii, które oficjalnie noszą nazwę Sił i Korpusów Bezpieczeństwa Państwowego Królestwa Hiszpanii (Fuerzas y Cuerpos de Seguridad del Estado del Reino de España). Jest to organizacja powołana do życia, by zagwarantować obywatelom Hiszpanii bezpieczeństwo publiczne oraz strzec obowiązującego w kraju prawa.

Wśród ogólnych zadań Guardia Civil w Hiszpanii znaleźć możemy takie cele jak zapobieganie przestępczości, ochrona budynków i instytucji publicznych, współpraca z innymi służbami w przypadku katastrof, kataklizmów oraz w razie klęsk czy ochrona i nadzór nad zagrożonym mieniem. Do szczegółowych zadań zaliczyć można takie zobowiązania, jak przeciwdziałanie przemytowi i ochrona fiskalna państwa, nadzór nad bronią i materiałami wybuchowymi, eskortowanie więźniów między miastami czy kontrola ruchu drogowego i tranzytu towarów na drogach krajowych.

DZIEWCZYNA-GUARDIA-CIVIL

Przygotowywane są także warunki legislacyjne, które pomogą w wykonaniu zadań na misjach zagranicznych. Do tej pory Guardia Civil nie była angażowana w żadne misje poza granicami kraju.

Co ważne, działaniami ogólnymi zajmuje się większa część funkcjonariuszy (około 60% spośród ponad 70 tysięcy funkcjonariuszy). Do zadań szczegółowych oddelegowanych jest około 25 tysięcy członków Guardia Civil. Część całego stanu osobowego organizacji odpowiada jedynie za zadania administracyjne.

Początki Guardia Civil

Powodów do powstania Guardia Civil było wiele, jednak za główny uważa się chaos i bezprawie, które siały spustoszenie w hiszpańskich miejscowościach po zakończeniu wojny o niepodległość z napoleońską Francją. Król Ferdynand VII, który w tym czasie sprawował władzę w królestwie, coraz częściej informowany był o aktach przemocy, kradzieżach i innych przestępstwach, jakich dopuszczano się w prowincjonalnych miejscowościach, a czasem nawet w centrach miast.

Król postanowił, że zadanie zwalczania przestępstwa powierzy organizacji wojskowej, jednak rezultaty walki wojska z przestępczością nie były zadowalające. Przez kolejne lata próbowano stworzyć formację, która byłaby wyspecjalizowana w zwalczaniu przestępczości.

Nieudane próby powołania skutecznej jednostki miały miejsce w 1823 roku (Celadores Reales) oraz 10 lat później (Salvaguardias Reales). Od ostatniej próby stworzenia organizacji będącej w stanie ochronić społeczeństwo przed przestępcami minęło 11 lat, gdy w Hiszpańskim parlamencie ogłoszono dekret o powołaniu do życia Cuerpo de Guardia Civil, co w wolnym tłumaczeniu można określić jako Korpus Straży Obywatelskiej. Miało to miejsce 28 marca 1844 roku, ale data ta nie jest uznawana za moment powstania Guardia Civil.

POLICYJNA-KONTROLA-W-HISZPANII

Formacja prawdopodobnie byłaby potraktowana podobnie, jak dwie poprzednie, gdyby nie marszałek parlamentu i nowy premier Ramón María Narváez Campos, który uznał stworzenie solidnej organizacji porządkowej za punkt honoru.

Po przekazaniu zadania Francisco Javier Girón y Ezpeleta Las Casas y Enrile, markiza de Las Amarillas, doszło do ogłoszenia kolejnego dekretu. Miało to miejsce 13 maja i ten właśnie dzień uznaje się za początek

Guardia Civil w Hiszpanii

Na mocy dokumentu ustanowiono jednostkę składającą się z 39 kompanii piechoty i 9 szwadronów kawalerii. Organizacja liczyła wtedy 5769 funkcjonariuszy dowodzonych przez 232 oficerów podlegających pod władzę 14 dowódców.

Około pół roku po założeniu Guardia Civil ogłoszono oficjalne procedury naboru do służby oraz samego udziału w szeregach organizacji.

20 grudnia 1845 roku powstał także Elementarz Guardia Civil, który do dziś stanowi pewnego rodzaju spis zasad moralnych funkcjonariuszy.

Zainteresuje Cię również:
więcej o Guardia Civil | podróż do Hiszpanii samochodem | prostytucja w Hiszpanii | przeprowadzka do Hiszpanii | ubezpieczenie w Hiszpanii | picie alkoholu w Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij