Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ślub w Hiszpanii

Ślub w Hiszpanii - jak zorganizować ślub i weselisko w Hiszpanii

Marzycie o ślubie i weselu w Hiszpanii? Oto informacje jak się do tego zabrać i jak zorganizować tak ważną uroczystość. Odwiedzacie często Hiszpanię i znacie jej piękne, magiczne zakamarki, które mogą oczarować każdego? A być może mieszkacie tutaj na stałe i nie trzeba Wam przedstawiać uroku tego miejsca? Oprócz możliwości spędzenia tutaj wakacji swojego życia, czy też przeprowadzania się tutaj na stałe, być może myśleliście o jeszcze innej rzeczy, która na tle pięknych krajobrazów Hiszpanii, wydawać się może strzałem w dziesiątkę.

Wiele osób szuka idealnego miejsca na zawarcie związku małżeńskiego, szukają pięknych widoków, niezapomnianych krajobrazów, gorących rytmów współgrających z ich uczuciami, czy też chcą się pobrać w miejscu gdzie ich miłość się narodziła, rozkwitła lub umocniła, a jak wiemy miłości sprzyjają ciepłe klimaty, odpoczynek na słonecznych plażach i poczucie nieskrępowanej radości ze spędzanego czasu.

Hiszpania to jest właśnie to miejsce, w którym możecie wziąć niezapomniany ślub. Jeśli tu mieszkacie, będzie to dla Was naturalna kolej rzeczy, jeśli jednak mieszkacie w Polsce, a Hiszpania swoim urokiem sprawiła, że to właśnie tutaj będziecie chcieli powiedzieć sobie sakramentalne TAK, będzie to najwspanialszy moment w Waszym życiu, który powinniście zaplanować od A do Z.

ŚLUB-WESELE-W-HISZPAŃSKIM-STYLU

Jednak zanim postanowicie wziąć ślub w Hiszpanii, pozostanie Wam nie tylko wybór wspaniałego miejsca, w którym odbędzie się ceremonia, ale również zorganizowanie wszystkiego od strony „papierkowej”, co w pewnym stopniu na pewno przypomina organizację tego samego ślubu w Polsce. Jednak samo zorganizowanie ślubu w Hiszpanii nie powinno sprawić Wam większego problemu. Pamiętajcie jedynie, że im więcej czasu przeznaczycie na zaplanowanie swojego ślubu, tym większa szansa na powodzenie i mniejszy stres z tym wszystkim związany. Przyjęło się, nie tylko w Hiszpanii, że minimalny czas na dobrą organizację ślubu i wesela to trzy miesiące.

Szybkie trzy miesiące

Czas przy organizacji ślubu będzie mijał Wam bardzo szybko, ale ten minimalny czas powinien Wam starczyć na załatwienie spraw papierkowych i zorganizowanie drobnego przyjęcia. Na początku należy zacząć od najważniejszej rzeczy, od decyzji o ślubie, później czas poleci już bardzo szybko. Jeśli macie więcej czasu, warto przeznaczyć go jak najwięcej na planowanie tak ważnego dnia w Waszym życiu.

Ślub i sprawy urzędowo - kościelne

Pary z Polski lub pary mieszane, mogą zdecydować się na jeden z trzech rodzajów ślubów w Hiszpanii, ślub kościelny, który niespecjalnie odbiega od tego, który znamy z Polski. Inną możliwością jest sam ślub cywilny, najczęściej w konsulacie. Trzecim rodzajem ślubu, który często jest finałem ślubu kościelnego lub cywilnego, ale jednocześnie stanowi odrębną całość, jest ślub humanistyczny. Ten ostatni jest ślubem bez żadnych skutków prawnych, może być udzielony w każdej chwili, w każdym miejscu i tak naprawdę liczy się w nim sama ceremonia, jej oprawa i przyrzeczenie sobie miłości.

Do wzięcia ślubu kościelnego w Hiszpanii niezbędna będzie zgoda biskupa odpowiedniego dla miejsca zamieszkania pary młodej. Po uzyskaniu takiej zgody, należy donieść księdzu serię dokumentów, które trzeba zorganizować bez względu na rodzaj ślubu. Będą to akty urodzenia, dowody osobiste, które obywatelom Polski powinny wystarczyć, natomiast obywatelom spoza Unii Europejskiej mogą się okazać potrzebne również ważne paszporty.

Ludzie, którzy chcą wziąć ślub, nie będąc obywatelami Hiszpanii powinni zadbać również o pisemne pozwolenie na zawarcie ślubu z polskiego urzędu cywilnego, zgodnego z miejscem zamieszkania. Jeśli obie osoby pochodzą z Polski, obie powinny mieć takie zezwolenie, jeśli jedna osoba ma obywatelstwo hiszpańskie, odpowiednie zezwolenie wymagane jest tylko w przypadku tej drugiej osoby. Prośbę o takie zezwolenie można złożyć w konsulacie Polski w Hiszpanii i kosztuje ono 50 Euro, warto jednak pamiętać, że oczekiwanie na nie może przeciągnąć się od czterech do ośmiu tygodni, a jest ono ważne trzy miesiące od daty wystawienia. Należy również przygotować, oczywiście w pełni przetłumaczone, oświadczenia obojga przyszłych małżonków o nazwisku lub nazwiskach noszonych po ślubie.

W przypadku ślubu kościelnego również będzie potrzebny akt chrztu, oraz akt bierzmowania. Jeśli choć jedna osoba z pary jest rozwiedziona, niezbędny będzie dokument zaświadczający o unieważnieniu poprzedniego małżeństwa lub poprzedni akt ślubu z odpowiednią adnotacją o rozwodzie. Przy ślubie kościelnym należy również zapoznać się z wymogami konkretnej parafii, na ile wymagane są sakramenty święte, spowiedzi pary młodej i świadków. Możecie dowiedzieć się też, czy możecie wziąć ślub w polskim kościele lub chociaż z udziałem polskiego księdza, są to jednak rzeczy na tyle nieustandaryzowane, że mogą być zależne od konkretnego regionu, parafii czy nawet księdza.

Bez względu na to, czy ślub będzie kościelny, czy cywilny, wszystkie dokumenty należy przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego, a na czas ceremonii należy zatrudnić tłumacza. Cała uroczystość, szczególnie ta oficjalna, musi być zrozumiała zarówno dla urzędnika lub księdza, oraz pary młodej i tylko przez obecność tłumacza wszystkie zainteresowane strony mogą mieć pewność, że ślub jest zawierany świadomie i z pełnym zrozumieniem.

ŚLUB-NA-PLAŻY

Ślub humanistyczny

Na czym on tak dokładnie polega? Widzieliście na różnych filmach pary młode przysięgające sobie miłość i uczciwość małżeńską na plaży, w obecności samych przyjaciół, bez księdza, czy bez urzędnika? Oczywiście, że tak, taki ślub nosi miano ślubu humanistycznego, nie ma on prawnych skutków, a przeprowadzić go może zarówno rodzic, ktoś z rodzeństwa, przyjaciel, czy ktokolwiek inny, kogo widzielibyście w roli osoby udzielającej takiego ślubu.

Ślub humanistyczny nie musi mieć oprawy całkiem oficjalnej, jego przebieg może być od A do Z zaplanowany wyłącznie przez parę młodą. Śluby takie często są zwieńczeniem ślubu kościelnego lub cywilnego, gdy po części oficjalnej, para młoda udaje się na piękną plażę, do ruin średniowiecznego zamku, czy romantycznych jaskiń, w których często mogą odbyć się również przyjęcia weselne po ślubie.

Konsultanci ślubni i często niezbędna pomoc

Bardzo modne jest skorzystanie z usług konsultantów ślubnych, których usługi znajdziecie również w Hiszpanii. Jeśli powierzycie im całkowitą organizację, prawdopodobnie większość kłopotów zrzucicie ze swoich barków, co oczywiście będzie odpowiednio kosztowało, z reguły około 25 procent całego budżetu ślubnego. Jeśli nie zamierzacie oddawać komuś całkowitej kontroli nad tym pięknym wydarzeniem, być może wystarczą Wam same konsultacje, które na pewno są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie do końca czujecie się na siłach organizować samemu ślub w oddalonym kraju, jednocześnie zostawiając sobie choć odrobinę wolnej ręki.

Szacunkowe koszty ślubu w Hiszpanii

Pierwszym kosztem na który powinniście się przygotować jest około 500 euro przy załatwianiu spraw urzędowych, zawierający koszt tłumaczenia dokumentów, przesyłania ich między urzędami. Dużą część kosztu Waszego ślubu pochłonie transport z Polski do Hiszpanii, oraz rezerwacja w dobrej klasy hotelu na czas ceremonii, oraz chwilę po niej. Jeśli mieszkacie na stałe w Hiszpanii ten wydatek na pewno odpadnie. Dodatkowo warto pomyśleć o gościach, jeśli ich zapraszamy do Hiszpanii, musimy wziąć pod uwagę, że możemy postawić ich w niekomfortowej sytuacji, jeśli nie będzie ich stać na bilet na samolot do Hiszpanii oraz zakwaterowanie.

Dobrym, choć kosztownym rozwiązaniem, będzie wybranie takiej listy gości, którą będziemy chcieli na własny koszt zaprosić do Hiszpanii. Uroczysta kolacja dla dwudziestu osób, z pełnym menu i atrakcjami weselnymi, będzie kosztowała około 1500 euro. Wynajęcie fotografa ślubnego to koszt około 200 euro, przygotowanie fryzury, makijaż i wiązanka ślubna, to około 300 euro.

Nie można zapominać o typowych zakupach ślubnych takich jak zakup idealnej sukni ślubnej, garnituru, a także obrączek mających symbolizować Waszą miłość. Koszt ich zakupu w Hiszpanii może znacznie podnieść koszt całej ceremonii, jednak jeśli zdecydujecie się zrobić takie zakupy w Polsce, okaże się, że będzie to nawet czterokrotnie niższy wydatek. Jeśli nie stanowi to dla Was większego problemu, warto zastanowić się nad takimi zakupami w Polsce.

Przepiękne miejsca w Hiszpanii

Ślub w Hiszpanii ma jeszcze jedną dodatkową zaletę. Dlaczego chcecie wziąć ślub w Hiszpanii? Nie tylko dlatego, że tam mieszkacie? Być może zdecydowaliście się ze względu na czarujące miejsca, w których ten ślub możecie wziąć? W Polsce nie ma tradycji brania ślubów poza kościołami, czy urzędami stanu cywilnego, z wyjątkiem ślubów w przystosowanych do tego rezydencjach, w Hiszpanii natomiast nie ma specjalnie wyznaczonych miejsc, w których możecie wziąć ślub humanistyczny.

Być może czekająca Was wyjątkowa, romantyczna chwila odbędzie się w klimacie śródziemnomorskim, na pięknej plaży, z morzem w tle. Być może będzie to Majorka i piękne Nuestra Senora de Portals w Clavia? Uroczy kościółek na Majorce, idealne miejsce na romantyczne przyrzeczenie sobie miłości i kameralny poczęstunek na łonie natury.

RESTAURACJA-ŚLUBNA-W-HISZPANII

Jeśli byliście w Andaluzji, na pewno na myśl przychodzi Wam dziesiątki miejsc, w których możecie wziąć ślub. Przepiękne białe miasta, El Rocio, czyli andaluzyjski „dziki zachód”, kontrastowa Almeria, w której rozciągają się nie tylko piękne piaszczyste plaże, w pełni zurbanizowane, ale również dzikie tereny, a być może perła Andaluzji – Granada.

Podobne miejsca znajdziecie w Kraju Basków, idealnym miejscem do takiej ceremonii jest La Ermita de San Juan w Gaztelugatxe. Jeśli już tutaj byliście lub widzieliście chociaż zdjęcia, nie będziecie się dłużej zastanawiać. Niewielka wysepka połączona ze stałym lądem małym mostkiem na pewno Was zauroczy a dodatkowo może zainteresować Was średniowiecznym kościółkiem, który prawdopodobnie powstał w IX wieku, a aby do niego dotrzeć, będziecie musieli pokonać 237 schodków.

Śluby w Hiszpanii można brać również w pięknych, przystosowanych do tego willach, czy rezydencjach. Gdzie oprócz pięknych pomieszczeń, w których weźmiecie ślub, będziecie brali udział w poczęstunku, będziecie mogli również zrelaksować się ze swoimi gośćmi nad basenem. Taki ślub może być doskonałym początkiem wspólnych wakacji w Hiszpanii z Waszymi gośćmi. Prawda, że to bardzo ciekawe rozwiązanie?

Ślub młodej pary

Pamiętajcie jedno, bez względu na to, czy będziecie mieli ślub kościelny, czy cywilny, a może humanistyczny, bez względu na to, czy odbędzie się on w urzędzie stanu cywilnego w Polsce, czy na pięknej plaży w Hiszpanii, to będzie Wasz dzień. Dzień, który zapamiętacie do końca życia.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij