0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Osoby wybierające się do Hiszpanii na czas krótszy niż 90 dni, powinny przywieźć ze sobą formularz E111 z Polski, który upoważnia do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej i przyjęcia do lekarza lub do szpitala w Hiszpanii w razie nagłego wypadku lub konieczności odwiedzenia lekarza.
Jeżeli jesteś zarejestrowany w NFZ w Polsce powinieneś bez trudu uzyskać formularz E111.
Jeżeli Ty lub ktokolwiek z rodziny nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej w tym wypadku Hiszpanii, masz prawo do bezpłatnej wizytu u lekarza i bezpłatnego pobytu w szpitalu w Hiszpanii, w wypadku okazania karty E111. Tego typu leczenie obejmuje tylko i wyłącznie nagłe wypadki (emergency/urgencias). Zostaniesz przyjęty do lekarza i potraktowany dokładnie tak samo, jak obywatel i rezydent w Hiszpanii, na dokładnie takich samych warunkach. Prywatne leczenie nie jest pokrywane i państwowe leczenie nie obejmuje wszystkich rodzajów leczenia.
Aktualne informacje.
Formularz E111 zastąpiony został Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (European Health Insurance Card).
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (European Health Insurance Card) została ustanowiona rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego. Zastępuje ona inne, używane wcześniej formularze w tym E111 i E112.
Od niedawna wspólna karta obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii, oraz na terytorium Szwajcarii i oczywiście w Hiszpanii. Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej wydają Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego według dokładnie tego samego wzoru, z tym, iż napis "Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego" oraz nazwy pól na takiej karcie, zapisane są w języku urzędowym państwa wydającego kartę w naszym wypadku, w języku polskim.
Od angielskiego skrótu European Health Insurance Card. Dzięki europejskiej karcie EHIC, możemy bezpłatnie skorzystać z opieki medycznej danego kraju Unii Europejskiej w tym wypadku Hiszpanii, podczas pobytu na wakacjach lub wczasach rodzinnych. Karta obowiązuje w kraju, w którym czasowo przebywamy i zostaniemy potraktowani w taki sam sposób, jak obywatele tego kraju, który odwiedzamy na wakacjach.
Leczenie medyczne za granicą odbywa się według przepisów odwiedzanego kraju. W razie konieczności zapłaty za leczenie szpitalne, posiadacz takiej karty, otrzyma zwrot kosztów dopiero po powrocie do kraju.
Prosimy pamiętać, że karta EHIC pokrywa jedynie te zabiegi medyczne w Hiszpanii, które są niezbędne dla pacjenta z medycznego punktu widzenia (nie możemy dzięki niej, specjalnie jechać do innego kraju na leczenie i wykorzystać system).
Użytek z karty medycznej EHIC, możemy zrobić tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy korzystamy z opieki medycznej placówek ochrony zdrowia działających w sektorze publicznym w Hiszpanii. Karta nie zapewnia zwrotu kosztów leczenia w ośrodkach prywatnych i prywatnych szpitalach, oraz prywatnych klinikach na terenie Hiszpanii.
Karta EHIC wydawana jest zazwyczaj na 2 lub 3 miesiące. Inaczej sytuacja wygląda, gdy posiadaczem karty EHIC jest student za granicą (do końca semestru lub roku akademickiego w danym kraju) czy obywatel Unii Europejskiej, pracujący w Hiszpanii (do momentu podjęcia legalnej pracy).
Wzór karty EHIC |
Wzór karty EHIC |
Przed wyjazdem do Hiszpanii na wakacje, warto postarać się o taką kartę, aby w razie wypadku lub nagłego zachorowania skorzystać bez problemu ze szpitala lub pogotowia ratunkowego w Hiszpanii. Jeśli Ty lub Twoja rodzina jest ubezpieczona w NFZ w Polsce, nie będziesz miał najmniejszego problemu z uzyskaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Społecznego (EHIC). Kartę otrzymają wszystkie osoby wyjeżdżające na wakacje do Hiszpanii, z wizytą rodzinną do Hiszpanii, z wizytą służbową do Hiszpanii, w celu podjęcia studiów w Hiszpanii, jak również pracownicy oddelegowani z pracy do Hiszpanii (delegacja, podróż biznesowa, itp.)
Gdzie należy się udać? Aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, należy udać się do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce. Następnie należy pobrać i wypełnić wniosek o wystawienie karty EHIC. Taki wniosek można pobrać ze strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce na stronie www.nfz.gov.pl.
Następnie, wydrukowany i wypełniony czytelnie wniosek, składamy do oddziału NFZ osobiście, lub za pośrednictwem upoważnionej osoby, członka rodziny, pocztą, bądź drogą elektroniczną (przez internet). Do wniosku o kartę trzeba także dołączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Kartę otrzymamy zwykle tego samego dnia. W niektórych województwach trwa to czasami dłużej. Jednakże, jeżeli składka zdrowotna nie została opłacona, nie wydadzą nam karty.
W ekstremalnej sytuacji, gdy przed wyjazdem do Hiszpanii, nie uzyskamy potrzebnych dokumentów na czas, nie pozbawia nas to jeszcze praw zagwarantowanych dzięki europejskiej karcie EHIC.
W razie wypadku czy nagłego zachorowania na terenie Hiszpanii, musimy wtedy jednak w całości pokryć koszty leczenia w Hiszpanii. By odzyskać swoje pieniądze za leczenie, musimy wziąść rachunki ze szpitala w Hiszpanii, w którym byliśmy leczeni, a następnie przedstawić je, we właściwym oddziale NFZ na terenie Polski.
Wtedy NFZ, po konsultacji z placówką w Hiszpanii (szpitalem) zwróci nam poniesione koszty leczenia. W praktyce trwa to od 6 miesięcy, do roku.
Na karcie Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego znajdują się następujące informacje o posiadaczu karty:
Zainteresuje Cię również:
służba zdrowia w Hiszpanii | państwowa służba zdrowia w Hiszpanii | prywatne leczenie w Hiszpanii |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.