Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela przewodnik. Miasto Santiago de Compostela to jedno z najpiękniejszych miast w Hiszpanii. W północnej części Hiszpanii mogą się z nim tylko równać Salamanca i Leon. Od średniowiecza Santiago de Compostela to cel pielgrzymek i święte miejsce dla chrześcijan i katolików. Z naszego przewodnika po Santiago de Compostela dowiesz się o noclegach w Santiago de Compostela, o hotelach w Santiago de Compostela, a także o wszystkich zabytkach i najważniejszych atrakcjach turystycznych w Santiago de Compostela. To majestatyczne i piękne miasto w Hiszpanii, warte jest kilku dni zwiedzania i odkrywania. Jeżeli jesteś pielgrzymem wybierającym się w Drogę Świętego Jakuba, również przydadzą Ci się praktyczne informacje o Santiago de Compostela w Galicji.

Santiago de Compostela to stolica hiszpańskiej Galicji. Miasto leży w północno-zachodniej części Hiszpanii. To bardzo zielona część Hiszpanii z celtyckimi wpływami, nastrojowa, piękna, majestatyczna i inna od pozostałych części Hiszpanii. Ziemia, sławna ze swoich owoców morza, wspaniałej kuchni, odrębności językowej i przede wszystkim cel pielgrzymek. Droga Świętego Jakuba czyli Camino de Santiago znane jest wszystkim chrześcijanom.

Doskonałe dla lubiących wielogodzinne spacery ...

Santiago de Compostela to średniowieczne miasto, centrum miasta jest wyłączone dla ruchu kołowego. Miasto  jest dla pieszych i pielgrzymów, odwiedzających to piękne miasto w północno-zachodniej Hiszpanii. Będąc w Galicji nie sposób jest pominąć Santiago de Compostela, odwiecznego celu pielgrzymek, to także jedno z najbardziej okazałych i majestatycznych miast Hiszpanii. Labirynty, otoczonych miodowymi budynkami, uliczek oplatają kilkadziesiąt przepięknych kościołów, bazylik, kaplic, zmierzając nieomylnie do ogromnej Praza de Obradoiro, przy którym stoi wspaniała katedra, to przypuszczalnie miejsce spoczynku doczesnych szczątków Świętego Jakuba, celu wszystkich pielgrzymek do Santiago de Compostela.

Plac przy który stoi katedra Praza de Obradoiro to  piękne miejsce, wypełnione tłumem, gdzie zawsze się coś dzieje, miejsce przedstawień i występów artystów z różnych zakątków świata.
Santiago de Compostela zostało uznane za pomnik hiszpańskiej kultury narodowej i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Miasto również posiada świetne życie nocne, fantastyczne restauracje i wiele miejsc na spoczynek, czy to hotele lub wysokiej jakości noclegi, jak również tańsze zakwaterowanie w postaci hostelu lub apartamentu na wynajem. Szczególnie życie nocne jest w Santiago de Compostela wybitnie intensywne, a to dzięki dużej populacji studentów mieszkających i uczących się w Santiago de Compostela. Miasto jest domem wielu szkół językowych w tym dobrych szkół języka hiszpańskiego w Santiago de Compostela. Spotkasz tutaj studentów języka hiszpańskiego z USA, Kanady, Japonii, Korei Południowej i innych krajów.
Dla zostających na dłużej w Santiago de Compostela, koniecznie trzeba się wybrać na wycieczkę z Santiago do Finisterre, na "kraniec ziemi", najbardziej wysunięty na północ skrawek Półwyspu Iberyjskiego, tam gdzie kończy się Hiszpania, jak mawiają niektórzy.

SANTIAGO-DE-COMPOSTELA
Santiago de Compostela
  PIELGRZYMKA-SANTIAGODECOMPOSTELA-HISZPANIA
Pielgrzym w Santiago de Compostela

Atmosfera w Santiago de Compostela pozostała w dużej mierze taka jak w dawnych czasach, średniowieczną atmosferę czuje się wszędzie. Turyści i zwiedzający Santiago de Compostela są równie zainteresowani sztuką i historią, jak niegdysiejsi pątnicy i pielgrzymi, sprawami duchowymi. W ostatnich latach notuje się wzrost liczby pielgrzymów do Santiago de Compostela. W czasach średniowiecza pielgrzymka silnie oddziaływała na wyobraźnię wiernych, chrześcijańskiej Europy.

W czasach największej popularności tzn. wieku XI i XII, miasto przyjmowało ponad 500 tysięcy pielgrzymów rocznie. Ludzie różnych stanów i różnego pochodzenia przybywali do Świątyni Świętego Jakuba Apostoła. Dla Hiszpanów to Santiago i nazwa pielgrzymki Camino de Santiago. W tamtych czasach Santiago de Compostela było trzecim, co do ważności miastem w chrześcijańskim świecie, zaraz po Jerozolimie i Rzymie.

Santiago de Compostela informacje praktyczne

Hotele Santiago de Compostela
Zarezerwuj hotel lub nocleg w Santiago de Compostela. Nie jesteś pielgrzymem kończącym Drogę Świętego Jakuba? Chcesz tylko zwiedzić Santiago de Compostela i gdzieś przenocować? Sprawdź naszą selekcję hoteli w Santiago de Compostela. Tanie noclegi w Santiago i te bardziej luksusowe zakwaterowanie w Santiago de Compostela. Chcesz znać cenę swojego hotelu? Skorzystaj z porównywarki cen hoteli w panelu po lewej stronie. Wszystkie portale hotelowe w jednym miejscu.

Pogoda Santiago de Compostela
Pogoda w tym mieście Galicji czasami potrafi płatać figle. Obfite ulewy i opady deszczu w okresie lata nie należą do rzadkości w Santiago de Compostela. Sprawdź przed podróżą do Santiago, czy zabrać ze sobą parasol i kurtkę przeciwdeszczową. Aktualna prognoza pogody i temperatura w Santiago de Compostela.

Mapa Santiago de Compostela
Gdzie leży Santiago de Compostela? Jak dojechać samochodem do Santiago de Compostela? Jak dojechać do Santiago z lotniska? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym rozdziale naszego przewodnika, jak również mapę Google Santiago de Compostela i tej części hiszpańskiej Galicji.

Wypożyczalnie samochodów Santiago de Compostela
Wynajmij auto w Santiago de Compostela lub na najbliższym lotnisku. Zwiedzasz tą część Hiszpanii? Oprócz Santiago interesują Cię inne regiony Galicji? Auto będzie nieodzowne. Wypożycz samochód on-line i zarezerwuj przez naszą stronę internetową. Konkurencyjne ceny wypożyczalni i najbogatsza oferta z wypożyczalni samochodów w Hiszpanii. Porównaj ceny wynajmów w panelu po lewej i zarezerwuj auto teraz.

Populacja Santiago de Compostela

Miasto w roku 2011 liczyło blisko 96.000 mieszkańców, wraz z przylegającymi do miasta dzielnicami to w sumie 150.000 mieszkańców. Santiago de Compostela nie jest miastem ze zbyt zróżnicowaną populacją różnych narodowości. Większość obcokrajowców stanowią studenci i uczniowie szkół językowych w Santiago de Compostela. Główne narodowości obecne w Santiago de Compostela to Brazylijczycy 11%, dalej Portugalczycy 8% populacji, oraz Kolumbijczycy 7%, oficjalnie zarejestrowanych obcokrajowców w Santiago de Compostela.
Jako ciekawostkę przytaczamy fakt, iż 21% mieszkańców Santiago de Compostela mówi po galicyjsku, 15% mówi po hiszpańsku, a reszta posługuje się obydwoma językami.

Grób Świętego Jakuba w Santiago de Compostela

Nie jest możliwe ustalenie kogo szczątki znajdują się w bazylice Santiago de Compostela, nie jest możliwe także ustalenie jak i kiedy się tam znalazły. Źródła historyczne niewiele o tym mówią. Najważniejsze jest dla pielgrzymów sam fakt, iż takie miejsce istnieje, ale w rzeczywistości jest to raczej symbol, niż prawdziwy grób świętego. Niemniej jednak miejsce dla katolików pozostaje ważne i święte. A pielgrzymi z całego świata ciągną do Santiago de Compostela nieprzerwanym strumieniem. W tej chwili około 100.000 rocznie pielgrzymów odwiedza Santiago de Compostela.
1000 letnia tradycja pielgrzymkowa Drogą Świętego Jakuba (Camino de Santiago) jest ciągle żywa wśród wiernych.

Zgodnie z tradycją, która sięga XII wieku i która była zapisana w Codex Calixtinus, Jakub zdecydował powrócić z Galicji do Ziemi Świętej. Następie został ścięty, ale jego uczniom udało się przenieść ciało Jakuba do Jaffy w Izraelu, gdzie znaleźli kamienny statek, którym w cudowny sposób, udało sie dopłynąć do miasta Iria Flavia, czyli do Iria w Galicji, północno wschodniej Hiszpanii. Miasto Iria Flavia leży w północno zachodniej Hiszpanii, był to port celto iberyjski na drodze pomiędzy Braga w Portugalii, a Astorga w Hiszpanii. Rzymianie później przebudowali tę drogę i nazwali Via Nova.

WYNAJEM-SAMOCHODOW

Zwiedzanie Santiago de Compostela

Miasto jest świetnie zachowane, na każdym kroku znajdziemy zabytki i dzieła architektury, nie tylko sakralnej. Urząd miasta dba o stan i zabytków i konserwacje zabytków w Santiago de Compostela, jest to widoczne na każdym kroku w mieście. Miasto jest bardzo zadbane i czyste. Jak głosi legenda, o której pisaliśmy również powyżej w naszym przewodniku po Santiago de Compostela, szczątki apostoła Jakuba zostały sprowadzone do Galicji przez jego uczniów, aby zostały odświętnie pochowane.

W roku 813 według średniowiecznej legendy, światło bardzo jasnej gwiazdy, kierowało pasterza i jego stado owiec do miejsca pochówku Jakuba w Santiago de Compostela. Pasterz zgłosił swoje odkrycie do biskupa Teodomira w Iria. Biskup oświadczył, że znalezione szczątki należą do apostoła Jakuba i niezwłocznie powiadomił o tym ówczesnego króla Afonso II, który urzędował w pobliskim Oviedo. Aby uczcić Świętego Jakuba, na miejscu znaleziska, postanowiono wybudować katedrę.

Ta legenda, jak również kilka innych historii i cudów związanych z tym miejscem, utwierdzała wierzących katolików w niezwykłość i świętość tego miejsca, także przez wieki i podczas świętych wojen, oraz chrześcijańskich krucjat prowadzonych przeciwko Arabom, okupującym Półwysep Iberyjski. Między innymi to, doprowadziło do rozwoju ekonomicznego Santiago de Compostela.
Po drugiej stronie głównego placu w mieście, znajduje się Pazo de Raxoi, Urząd Miasta Santiago de Compostela i siedziba Galicia Xunta (Rządu Galicyjskiego), a na prawo od schodów katedry, znajduje się Hostal dos Reis Catolicos, założony w 1492 roku przez Królów Katolickich Hiszpanii. Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego, jako hospicjum dla pielgrzymów. Teraz mieści się tutaj Parador.
Fasada Katedry Obradoiro widnieje na hiszpańskich monetach euro, 1 cent, 2 centy i 5 centowych monetach hiszpańskich euro.

Santiago de Compostela jest siedzibą jednego z najlepszych uniwersytetów w Hiszpanii, Uniwersytetu Santiago de Compostela z początku XVI wieku. Główny kampus uniwersytetu najlepiej jest widoczny z miejskiego parku w mieście.
W obrębie starego miasta w Santiago de Compostela, znajduje się wiele wąskich i krętych uliczek, pełnych zabytkowych budynków. Intensywnie się rozwijające nowe miasto wokół nich ma mniej charakteru i głównie składa się z dużych apartamentowców i bloków mieszkalnych.
W Santiago de Compostela znajdziesz świetne życie nocne i szereg dobrych klubów i miejsc spotkań dla młodych ludzi i studentów. Miasto dzieli się na dwie części, stare miasto (zona vieja) i i nowe miasto (zona nueva). Imprezy i fiesty w lokalach często trwają do wczesnych godzin rannych, jak z resztą w innych częściach Hiszpanii. Odchodzące promieniście wybrukowane granitem uliczki od zabytkowego centrum miasta i katedry, oddzielają miasto od pięknych parków w centrum, a wśród nich park o nazwie Parque da Alameda.

PAPIEZ-BENEDYKT-XVI
Papież Benedykt XVI w Santiago de Compostela 2010
  SZLAK-ŚWIĘTEGO-JAKUBA
Wszystkie drogi prowadzą do Santiago de Compostela


Historia Santiago de Compostela

Obszar Santiago de Compostela był rzymskim cmentarzem do IV wieku naszej ery. Miasto było okupowane przez Swebów do początków IV wieku naszej ery w początkowej fazie upadku Cesarstwa Rzymskiego, kiedy Swebowie osiedlili się w Galicji i Portugalii. Obszar ten później został wchłonięty przez biskupstwo Iria Flavia w VI wieku.
Historia miasta Santiago de Compostela jest zawsze ściśle związana z grobem świętego Jakuba Starszego. Miasto powstało i rozwijało się wokół sanktuarium, zbudowanego przez Alfonsa II, króla Asturii, w miejscu odkrycia grobu tegoż świętego. Kroniki miejskie Santiago de Compostela podają, że w 813 roku na terenie Galicji pustelnik Paio odkrywa grób świętego Jakuba Starszego, który według tradycji chrześcijańskiej, głosił naukę Chrystusa na północy Półwyspu Iberyjskiego i w Hiszpanii.

Legenda mówi, iż pomimo że Święty Jakub zginął męczeńską śmiercią w Jerozolimie w roku 42 lub 44, to dwaj jego uczniowie potajemnie wykradli ciało i wypłynęli z nim na ocean. Łódź, kierowana świętą siłą, sama dobiła do brzegów Galicji i płynąc w górę rzeki Ulla, dotarła do Padrón. Tam ciało apostoła Jakuba złożono do grobu na wzgórzu Libredón. Jednak z czasem o nim zupełnie zapomniano.
Według hiszpańskiej legendy, do tego miejsca poprowadził pustelnika deszcz gwiazd (z łaciny Campus Stellae czyli pole gwiazd) spadających na pole uprawne. Pustelnik podzielił się swoją wizją z miejscowym biskupem, który zleciwszy zbadanie sprawy, odkrył kamienny grobowiec zawierający szczątki męczennika Jakuba.

Na miejscu odnalezionego grobu wybudowano świątynię, a nazwa Compostela (Campus Stellae), miała przypominać cudowne wydarzenie związane z tym świętym miejscem. Odkrycie pustelnika spowodowało, że rzesze pielgrzymów uczyniły to miejsce sławnym w całej średniowiecznej Europie. Dziś nad grobem Świętego z Santiago de Compostela wznosi się majestatyczna katedra, a kamień, do którego podobno przycumowała łódź w Padrón, znajduje się pod ołtarzem w miejscowym kościele w Santiago de Compostela w Galicji.

Muszla z Santiago de Compostela

Wszyscy odwiedzający to miejsce z pewnością zauważą charakterystyczną muszlę, symbol Camino de Santiago, oraz całej Drogi i Szlaku Świętego Jakuba w Hiszpanii.
Muszelka z Santiago de Compostela.... Ci, którzy pielgrzymowali, albo będą pielgrzymować do Santiago de Compostela, na pewno natkną się na charakterystyczny symbol tego świętego szlaku. Jest nim muszla pielgrzymia, nazywana czasem muszlą św. Jakuba z uwagi na fakt, iż Jakub przedstawiany był często z pielgrzymim kijem (kosturem), sakwą i białą muszlą przy boku. Pielgrzymi przyczepiają muszlę do swojego plecaka, wieszają na szyi, mocują do kija podróżnego lub laski.

Dlaczego akurat muszla? Muszla pierwotnie służyć miała za miskę dla pielgrzyma, do której pielgrzymującemu pątnikowi nakładano litościwą strawę, aby z siłami dotarł do celu pielgrzymki. Muszle zbierano na wybrzeżu, ale też wytwarzano je czasem z ceramiki lub metalu.
Obecnie, symboliczna muszla, wyznacza drogę Świętego Jakuba przez Francję i Hiszpanię, jest widoczna wśród bruku dróg i na wszystkich oznaczeniach dróg i szlaków prowadzących do Santiago de Compostela w Galicji. Muszlą też przyozdabiają strój lub kij pielgrzymi wędrujący do tego świętego sanktuarium w hiszpańskiej Galicji.
Polskie akcenty na drodze Świętego Jakuba i w Santiago de Compostela?

Mieszkańcy polskiego Olsztyna na Mazurach w północno wschodniej Polsce, na pewno rozpoznają w muszelce element flagi swojego miasta. Nic w tym dziwnego, herbem miasta Olsztyn jest wizerunek świętego Jakuba Starszego, a pierwszy odcinek tzw. Drogi Polskiej (Camino del Norte) wiedzie z katedry Świętego Jakuba w Olsztynie, do gotyckiego kościoła Świętego Jakuba w Toruniu i dalej przez całą Europę, do Santiago de Compostela. Kto pokonał taką trasę pielgrzymkową....przez całą Europę....

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij