Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Felipe VI - nowy król Hiszpanii

Felipe VI – nowy król Hiszpanii

Hiszpania, kraj pięknych krajobrazów, ciepłego morza, pysznych pomarańczy
i spontanicznych ludzi. Znana z flamenco, corridy oraz tłumów turystów każdego roku na plażach i wybrzeżach.
Niestety, obecnie to również kraj kryzysu gospodarczego. Hiszpania tonie w długach, mnoży się ilość niespłacanych kredytów, rośnie bezrobocie i korupcja. Dlatego tak nieprzychylnym okiem społeczeństwo patrzyło na poczynania króla Jana Karola I, który trwonił pieniądze na własne zachcianki (takie jak np. polowanie w Afryce) w dobie tak trudnych czasów dla gospodarki kraju.

Jest 19 czerwca 2014 roku. Filip VI, z dynastii Burbonów, książę Asturii, obejmuje tron Hiszpanii. Poprzedni władca, Juan Carlos, nazywany Motorem przemian (El Motor del cambio), który położył kres dyktaturze oraz przyczynił się do powstania w tym kraju demokracji, podupadający na zdrowiu oraz zmęczony kryzysem, abdykuje w wieku 76 lat
i przekazuje tym samym władzę swemu synowi.

FELIPE-VI-Z-OJCEM-JUAN-CARLOS

Jaki jest nowy władca Hiszpanii? Czy będzie podobny do ojca w sposobie rządzenia? Czy wprowadzi nową jakość panowania w kraju? Te i inne pytania, zapewne zadawało sobie społeczeństwo Hiszpanii w czerwcu 2014 roku. Jako, że w kraju panuje kryzys, Filip VI rezygnuje z wystawnej ceremonii i decyduje się na skromną, zaledwie piętnastominutową proklamację. Liczy, że tym gestem zaskarbi sobie sympatię i uznanie ludu, a także pokaże swoje zrozumienie dla obecnej sytuacji w jakiej znalazła się hiszpańska gospodarka.

Zaufanie społeczeństwa nowy władca zaczął zdobywać wprowadzając reformy monarchii. Postanowił, że wszystkie ich wydatki mają być od tej pory jawne, zmniejszył swoją pensję, a także zabronił przyjmowania przez członków rodziny królewskiej drogich prezentów.

To przyniosło mu rok po objęciu tronu szacunek i sympatię ludzi. Filip VI potrafi zjednoczyć się z poddanymi, a chcąc ich lepiej zrozumieć rezygnuje z kosztownych, królewskich wakacji, na rzecz poznawania dokładniej swojego kraju i nastrojów w nim panujących, dlatego wybiera się na wycieczkę po poszczególnych regionach Hiszpanii. Ograniczając rozrzutność dworu, odbudowuje tym samym prestiż i dobre imię monarchii.

Cofnijmy się jednak w czasie. Poznajmy Filipa VI Burbona dokładniej, zaczynając od jego najmłodszych lat. Urodził się w Madrycie, trzydziestego stycznia, w 1968 roku. Jest trzecim i najmłodszym dzieckiem Jana Karola I oraz Zofii Glucksburg. Ma dwie starsze siostry, z który jedna, Helena, jest księżną Lugo, a druga, Krystyna, jest księżną Palma de Mallorca.

Matka Filipa VI, Zofia, urodziła się jako księżniczka grecka i duńska. Była pierwszym dzieckiem przyszłego króla, Pawła I i Fryderyki Hanowerskiej. Początkowo kształciła się
w Niemczech, a następnie w Atenach zgłębiała tajniki pedagogiki, muzyki i archeologii. Poślubiając Jana Karola I, w maju 1962 roku zmieniła wyznanie z prawosławia na katolicyzm. Urodziła trójkę dzieci, w tym obecnego króla Hiszpanii, Filipa VI Burbona. Zapytana o to, z którym narodem utożsamia się bardziej, zwykła odpowiadać: „Czuję się niewątpliwie stuprocentową Greczynką i zarazem stuprocentową Hiszpanką. Jestem bowiem stuprocentową Śródziemnomorką. Lubię oliwę z oliwek, sałatę, słońce..”

Królowa jest stateczną i posiadającą wielką klasę kobietą. Od 50 lat trwa u boku męża, wypełniając swoje obowiązki bez słowa skargi. Ich małżeństwo było związkiem z rozsądku, dlatego nie jest to najszczęśliwsza para królewska w Europie. Nie świętują swoich rocznic, nie darzą też siebie nawzajem prawdopodobnie uczuciem. Zofia nie ma zbyt wiele swobody, raczej musi stosować się do tego, jakich zachowań oczekuje od niej społeczeństwo, a także król. W Hiszpanii wydano nawet książkę o jej życiu pt. „Samotność królowej”.
Ojciec Filipa, Juan Carlos, król Hiszpanii od 1975 roku, studiował prawo, historię, literaturę, filozofię, ekonomię, finanse i prawo międzynarodowe na uniwersytecie w Madrycie, a także pobierał nauki w akademiach i szkołach wojskowych.

Został wyznaczony na następcę tronu przez generała Francisco Franco i po jego śmierci objął tron. Tym sposobem Hiszpania ponownie miała władcę z dynastii Burbonów, niemal po 44 letniej przerwie.
Burbonowie przejęli władzę w Hiszpanii w XVIII wieku, po Habsburgach. Filip VI, otrzymał imię na cześć Filipa V Burbona, który rządził Hiszpanią od 1700 do 1746 roku. Czasy jego panowania kojarzone są ze wzrostem znaczenia kraju na arenie międzynarodowej, jednak również z pogłębieniem się kryzysu wewnętrznego w wyniku wojen sukcesyjnych.

FELIPE-VI

Król Jan Karol I, szczególnie zasłużył się w 1981 roku, gdy w nocy z 23 na 24 lutego podjęto próbę dokonania zamachu stanu. Zareagował wtedy błyskawicznie i zmusił część wojskowych opowiadających się za dyktaturą do kapitulacji.

W 1995 roku został uhonorowaną nagrodą pokojową UNESCO. Zna francuski, portugalski, angielski, włoski, niemiecki i grecki. Uwielbia czytać i słuchać muzyki klasycznej, zwłaszcza Beethovena.
Postanowił abdykować, co wymagało zmiany w konstytucji hiszpańskiej, ponieważ nie spełniał już oczekiwań społeczeństwa i zauważał niechęć jaką wywołuje swoimi przedsięwzięciami w obecnych czasach. Jan Karol I, zdecydował, że jego syn lepiej przeprowadzi monarchię w oczach ludzi przez kryzys w kraju. Obserwując pierwszy rok panowania Filipa VI, zdaje się, że miał rację.

Filip VI Burbon rozpoczął swoją edukację oczywiście w Hiszpanii, jednak szkołę średnią ukończył już w Ontario, w Kanadzie. Studiował prawo oraz ekonomię. W 2003 roku zaręczył się z dziennikarką, Letycją Ortiz Rocasolano. Kobieta była rozwódką i nie posiadała arystokratycznego pochodzenia.

Matka Filipa dość szybko i bez większych problemów zaakceptowała ten związek, jednak ojciec miał pewne obawy. Próbował przekonać syna, że nie dokonuje dobrego wyboru i był zdecydowanie niezadowolony z jego decyzji. Mimo tego, Filip poślubił swoją narzeczoną 22 maja 2004 roku w Katedrze Almudena, w Madrycie.

Ponad rok później, w październiku 2005 roku na świat przyszła obecna następczyni tronu, infantka Eleonora. Po upływie dwóch lat, w kwietniu 2007 roku księżna Letizia urodziła drugą córkę, infantkę Sofię. Obie dziewczynki były obecne na ceremonii zaprzysiężenia ojca na króla Hiszpanii, natomiast starsza jako jego następczyni oraz najmłodsza dziedziczka tronu w Europie, otrzyma tytuł księżniczki Asturii.
Król Filip, jak i również jego rodzice, jest niezwykle wykształconym
i wszechstronnym człowiekiem.

Maturę zdaje w wieku 16 lat, a następnie zdobywa przygotowanie w trzech armiach, kształci się w zakresie prawa, ekonomii i stosunków międzynarodowych. Młody Filip jako dziecko, a później nastolatek lubił wymykać się
z pałacu, co tylko zaskarbiło jeszcze większą sympatię społeczeństwa. Był ponoć inteligentny, ciekawy świata i żądny wiedzy.

Bywa impulsywny, ma w sobie mniej spokoju niż jego ojciec, a także nieco więcej natury buntowniczej. Jest tak zakochany w swojej wybrance, że kiedy Jan Karol I sprzeciwia się ich związkowi, Filip VI grozi, że zrezygnuje ze swego dziedzictwa i nie zasiądzie kiedyś na tronie, jeżeli rodzina zablokuje mu drogę do małżeństwa z Letycją.
Letycja, od najmłodszych lat marzyła o karierze dziennikarki. Kiedy była mała, mówiła, że zdobędzie kiedyś nagrodę World Press. Jej zamiłowanie do tej profesji było rodzinne. Jednak, dziewczynka była uzdolniona w wielu dziedzinach. Mogła także śpiewać, mogła zostać tancerką…

Po studiach, dużo czasu spędza pracując w Meksyku, później zostaje reporterką CNN+ i wychodzi za mąż, za Alonso Guerrero, który jest profesorem hiszpańskiego
i literatury. Związek nie trwa jednak długo i już po roku, para się rozwodzi.
Ciekawostką jest, iż żona Filipa VI miała poniekąd wpływ na losy polaka, Ryszarda Kapuścińskiego. Kiedy bowiem, Letycja wyjawiła, że jest on jednym z jej ulubionych autorów, sprzedaż jego książki znacznie wzrosła, co bez dwóch zdań poprawiło jego sytuację finansową.

RODZINA-FELIPE-VI

Dziennikarka zdobywa nagrody za swoje reportaże i całokształt pracy. Zostaje najlepszą dziennikarką przed trzydziestką. Właśnie przy pracy nad kolejnym dziennikarskim materiałem, spotyka po raz pierwszy księcia Filipa. Oboje pojawiają się na miejscu katastrofy ekologicznej „Prestige”, na skażonej plaży Galicji. Oficjalnie nie dają nic po sobie poznać, ale tam rodzi się początek ich przyszłego, wspólnego życia.
Przygotowania do ceremonii zaślubin trwają długo i są bardzo skrupulatne. Wszystko musi zostać dokładnie obmyślone, zaplanowane i zrealizowane.

Nie ma mowy o jakichkolwiek niedopatrzeniach i potknięciach. Nie przewidziano jednak jednej rzeczy… Deszczu. Tradycja nakazuje, by przyszła królowa przeszła pieszo przez plac pod katedrą.
W tych warunkach jednak, musi zostać dowieziona pod same drzwi katedry rolls-roycem po czerwonym dywanie.
Wystawny bankiet, podczas którego oczywiście główną rolę odgrywała para młoda, zorganizowano na 1400 gości, natomiast honorowym uczestnikiem ceremonii był książę Karol, który przybył na uroczystość z Wielkiej Brytanii. Relację telewizyjną z tego wydarzenia śledziło ponad 1,2 miliarda ludzi.

DZIECI-I-ŻONA-KRÓLA-HISZPANII

Eleonora i Sofia, są dziećmi małżeństwa, któro w odróżnieniu do poprzedniej pary królewskiej, powstało z miłości. Książę Filip zakochał się w Letycji, ponoć już oglądając ją jako prezenterkę w krajowej telewizji. We czwórkę, wspólnie, tworzą bardzo sympatyczną rodzinę i sprawiają wrażenie spełnionych oraz szczęśliwych. Starszą córeczkę, infantkę Eleonorę powoli, wraz z wiekiem przygotowują do objęcia niegdyś tronu po ojcu.

Rodzina królewska w Hiszpanii nie ma już swojej dawnej władzy i wpływów. Jednak nie pozostaje także całkowicie w cieniu. Społeczeństwo, co prawda domaga się zaprzestania utrzymywania w kraju monarchii, jednak dzięki umiejętnej interwencji obecnego króla, Filipa VI Burbona, te zapalczywe zamiary straciły na razie na mocy i znacznie ucichły. Nadszarpnięte przez jego ojca zaufanie społeczeństwa, będzie musiał powoli i mozolnie odbudowywać, by zachować prestiż i autorytet monarchii.

Obejmuje tron w chwili, w której musi zmierzyć się z rosnącym bezrobociem młodych ludzi, korupcją w kraju i zadłużeniem. Jego zadaniem jest także umocnienie pozycji Hiszpanii w Unii Europejskiej.
Nie są to łatwe cele, jednak jak widać już po pierwszym roku jego panowania, nowemu władcy zależy na zmianach i poprawie sytuacji w kraju. Wygląda na to, że w najbliższym czasie Hiszpanie mogą cieszyć się mądrym, zaradnym i uczciwym królem, mając jednocześnie nadzieję, że następczyni tronu, Eleonora okaże się kiedyś równie bystra
i nie zniweczy tego, czego uda się dokonać obecnie jej ojcu.
Nie pozostaje nic innego, jak tylko skwapliwe obserwować poczynania nowego króla
i życzyć mu szczęśliwego panowania.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij