Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Książę Palma de Mallorca

Książę Palma de Mallorca – Inaki Urdangarin 

Inaki Urdangarin Libaert urodził się 15 stycznia 1968 roku w Zumarraga w Hiszpanii jako szóste dziecko. Iwan Marina Urdangarin Berriochoa był ojcem, a Claire Liebaert matką. Matka z pochodzenia jest Belgijką, a ojciec jest pochodzenia baskijskiego. Inaki przystojny brunet miał sześcioro rodzeństwa, było nim 5 sióstr o imionach Ana, Laura, Cristina, Clara, Mikel i brat Lucia.

Mieszkał w Barcelonie będąc zawodowym graczem w piłkę ręczną podczas Olimpiady w 1996 roku w Atlancie poznał Krystynę Burbon Inflantkę hiszpańską urodzoną 13 czerwca 1965 roku w Madrycie, córkę Króla Hiszpanii Jana Karola I Burbona i królowej Zofii Glucksburg, siostrę Króla Hiszpanii Filipa VI. Przypomnijmy Cristina ma dwoje rodzeństwa: młodszego brata Filipa i starszą siostrę Inflantkę Elenę.

Z okazji ślubu ojciec przyznał jej tytuł księżnej Palma de Mallorca. Krystyna pełni funkcję honorowej przewodniczącej hiszpańskiego Komitetu UNESCO oraz ambasadora dobrej woli ONZ 4 października 1997 roku wzięli ślub w Barcelonie na świat kolejno przychodzą dzieci:

- 29 IX 1999 Iwan Valentin
- 6 XII 2000 Pablo Nicolas
- 30 IV 2002 Miquel
- 5 VI 2005r Irena

W 2000 roku Inaki Urdangarin książę Palma de Mallorca i zięć Króla Hiszpanii kończy karierę zawodową. W 2001 roku w listopadzie wszczęto postępowanie przeciwko niemu.

INAKI-UNDARGARIN-ESPANA

Hiszpańskie Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło wyjaśnienia malwersacji funduszy publicznych. Po upublicznieniu zarzutów rodzina królewska odcina się od Urdangarina i broni swojego dobrego imienia.

Rodzina królewska deklaruje chęć współpracy z policją, aby wyjaśnić ten incydent. Król Iwan Carlos wyklucza Urdangarin z oficjalnej działalności rodziny królewskiej. Naruszono tu tradycje bożonarodzeniową i księżniczka Cristina z mężem spędziła święta w Stanach Zjednoczonych, a nie w Hiszpanii z rodziną. Następnie para wyemigrowała do Szwajcarii.

Proces miał się rozpocząć pod koniec 2015 roku więc król Filip VI odebrał siostrze tytuł księżnej Palmy de Mallorca pod naciskiem otoczenia Krystyna zrzekła się go parę dni wcześniej jak również zrzekła się prawa do sukcesji mimo, że byłaby dopiero szósta w kolejce do tronu. Ta rezygnacja ma dokonać symbolicznego oczyszczenia monarchii.  Oficjalnie księżniczka Cristina przestała należeć do rodziny królewskiej. Teraz jest traktowana tylko jako osoba spokrewniona z królem. Nie przysługuje jej immunitet. 

Życie zawodowe i kariera

Inaki Urdangarin od najmłodszych lat lubił sport - piłkę ręczną. Mając 18 lat został zawodowym graczem FC Barcelona w piłce ręcznej. Został jej wierny do końca kariery sportowej to jest do 2000 roku. Był kapitanem drużyny w letnich igrzyskach olimpijskich 1992 r., 1996 r., 2000r. W 2001 roku został członkiem hiszpańskiego Komitetu Olimpijskiego. Od 2006 roku zajmuje się sprawami Fundacio FC Barcelona, w 2009 roku wraz z żoną i czwórką dzieci wyprowadza się do Waszyngtonu pracuje tam w koncernie telekomunikacyjnym ,,Telefonica”. Następnie sprzedaje dom w Barcelonie w ekskluzywnej dzielnicy Barcelony Pedralbes i przeprowadza się do Genewy w Szwajcarii. Tam gdzie czworo ich  dzieci chodzi do szkół. Para jednak zawsze stawia się na przesłuchania.

Sprawa sądowa

W 2010 roku zauważono nieścisłości, a już w 2011r w listopadzie wszczęto przeciw Inaki Urdangarin postępowanie. Hiszpańskie Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło wyjaśnienie malwersacji funduszy publicznych. Inaki kierował fundacją Noos powołaną dla celu krzewienia kultury fizycznej i sportu, formalnie była to organizacja non profit jednak w ciągu trzech lat pozyskała ona z różnych źródeł 17 milionów euro. Prokuratura zarzuca Inaki i jego współpracownikowi Diego Torres z którym utworzyli sieć firm, że przechwytywali fundusze pozyskane przez Fundację, wystawiali fałszywe rachunki, unikali płacenia podatków.

W 2015 roku Sąd Rejonowy na Majorce nakłada karę dla Inaki Urdangarin 13 milionów 600 tysięcy euro, a dla Krystyny 2 miliony 700 tysięcy euro. Tylko siostra króla wpłaca 600 tysięcy euro, a pozostałe pieniądze nie wpływają. Sąd nakazuje przedstawienie spisu majątkowego to znaczy: stanu kont i posiadanych nieruchomości. Małżonkowie podejmują decyzje przekazania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży domu - willi w Barcelonie, który szacuje się na około 2 miliony euro.

Sąd uznaje również, iż księżniczka jest współwinna dwóch wykroczeń popełnionych przez jej męża Inaki Urdangarin, czyn ten jest zagrożony kara 4 lat wiezienia, natomiast Inaki Urdangarin jest oskarżony o 10 przestępstw za które grozi kara 19 lat więzienia. Sprawę firmy Noos, prowadzi sędzia Jose Castro .
W 2016 roku 11 stycznia rozpoczął się proces, oskarżeni są w nim bliscy Króla Hiszpanii Filipa VI. Wraz z wymienionym małżeństwem 15 osób odpowiada przed sądem w Palma de Mallorca.

Adwokaci Krystyny domagali się „orzeczenia w sprawie Botina” to znaczy: według Sądu Najwyższego Botin nie musiał być sądzony bo ani prokuratura ani pokrzywdzeni nie wystąpili na drogę sądową. Stosując to prawo względem Krystyny nie byłaby Ona sądzona. Piłkarz i jego wspólnik Torres usłyszeli oskarżenie, że w latach 2004-2006 zawyżali wartość podpisanych przez Fundację umów. Zyski miały być dzielone między fasadowe firmy w tym Aizoon której właścicielem byli Krystyna i Inaki.

KRISTINA-INAKI-KORUPCJA

Wydatki na wystawny tryb życia i podróże przewyższały ich dochody stąd takie działanie. Prokuratura za malwersacje podatkowe i oszustwa jak i wykorzystanie wpływów i pranie brudnych pieniędzy domaga się kary 19,5 roku więzienia dla Inaki i 16,5 roku dla Torresa natomiast Krystynie grozi 8 lat więzienia. Na werdykt sądów przyjdzie nam poczekać, przewiduje się że proces potrwa 6 miesięcy. Takie postępowanie księżniczki i jej męża wpłynęło na spadek popularności monarchii w Hiszpanii.

Uwagę obserwatorów spraw sadowych przykuł fakt, iż w czasie prowadzonej rozprawy szwagier króla Filipa VI założone miał duże okulary w żółtej oprawie. Obserwatorzy zaczęli zastanawiać się nad symboliką tego faktu. Dlaczego Okulary ? - bo od wieków są  atrybutem mądrości, wiedzy, doświadczenia, wyedukowania. Zaokrąglone kształty dodają przyjaznego wrażenia, zmiękczają .

Kolor żółty w symbolice świata zachodu oznacza: potrzebę wysłuchania co mam do zaoferowania innym, chęć rozmowy, potrzebę bycia z innym człowiekiem. Żółty to kolor słoneczny nastraja do danej osoby optymistycznie, życzliwie. Ma podkreślać dobre intencje.

W reklamie wykorzystywany jest by przykuć uwagę np. logo McDonalds. Jednak te na nosie Inaki Urdangarin są zbyt duże i ekstrawaganckie odciągają wzrok słuchacza od tego co dana osoba ma do powiedzenia. Czy na tym zależy oskarżonemu Inakiemu Urdangarin - wszyscy się zastanawiają .

Sytuacja Hiszpanii w obliczu skandalu

Kryzys gospodarczy z 2008 roku spowodował, że miliony Hiszpanów straciło pracę i dochody, ludzie zaczęli żyć biednie. W tym samym czasie dwór nie oszczędza i nie skąpi sobie luksusowych rozrywek. Jednak zbierają się czarne chmury, społeczeństwo zauważa ,,wpadki” monarchy. Księżniczki też mają problemy: jedna się rozwodzi, a druga jest powoływana na świadka w sprawie nadużyć, których autorem jest jej mąż.

Dlatego hiszpański dwór wyjaśnia społeczeństwu, że pieniądze otrzymywane z budżetu państwa przeznaczane są na utrzymywanie pary królewskiej i rodziny księcia Filipa, następcy tronu. Księżniczki natomiast od lat prowadzą niezależne życie. Jednak w kraju odbywają się manifestacje hiszpańscy republikanie żądają referendum. Chcą zmiany zasad gry, zmiany konstytucji. Chcą mieć możliwość wyboru szefa państwa. Na ich czele stoi ruch: Prawdziwa Demokracja, który był współorganizatorem protestu. Tylko rządząca konserwatywna Partia Ludowa (PP), i opozycyjni socjaliści są za utrzymaniem monarchii. 

Król Iwan Carlos szuka wyjścia z tego impasu, podejmuje decyzję, że po 40 latach panowania abdykuje na rzecz syna księcia Filipa. W odpowiedzi na protesty rząd Hiszpanii dzień później zatwierdził projekt ustawy, umożliwiający abdykację 76-letniemu monarsze. Wtedy Filip mógłby przejąć tron. Parlament ustawę przyjął.  Na mocy zapisów ustawy tak Juan Carlos jak i jego małżonka nadal zachowają tytuły. Król nadal pozostanie osobą nietykalną, czyli będzie całkowicie chroniony prawnie, nie będzie go można pociągnąć do odpowiedzialności za działania z okresu panowania.

Podczas przemówienia telewizyjnego do rodaków mówi im, że książę Filip jest osobą odpowiedzialną i gotową przejąć stery państwa. Sytuacje 76-letniego monarchy pogorszyły 2 skandale .W 2012 roku w prasie pojawiły się zdjęcia króla na safari w których pozuje on przy zabitym słoniu, wyprawa ta oburzyła obrońców zwierząt jak i pokazała rażąco wystawne życie rodziny królewskiej i kolejny skandal to korupcja, pranie brudnych pieniędzy defraudacja pieniędzy z fundacji.

Król podejmuje zdecydowane kroki troszcząc się o ,,czystość rodziny królewskiej” zamieszanej w skandal. Jego syn Filip telefonicznie informuje siostrę o zamiarze pozbawienia jej tytułów, sugeruje by sama się ich zrzekła. Krystyna wykonuje ten gest pokazuje, że sama jest skruszona, skłania głowę, nie czekając na karę.

Następca tronu Filip nie uczestniczył w żadnym skandalu i może odbudować zaufanie w społeczeństwie. Jest osoba wykształconą studiował prawo na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie i stosunki międzynarodowe na amerykańskim Georgetown University.  Wiedzie on ustabilizowany styl życia w 2004 roku ożenił się z rozwódką i dziennikarką Leticią Ortiz. Ze związku tego mają dwoje dzieci.

CASO-NOOS-ESPANA

W efekcie król Jan Karol I Burbon w Pałacu Królewskim abdykuje 2 czerwca i nazajutrz w parlamencie zostanie zaprzysiężony nowy król. Drugiego czerwca 2014 roku królem Hiszpanii zostaje Filip VI - został zaprzysiężony w Kortezach jako ,,król Hiszpanii Filip VI Burtoon”. Od początku postawił na jawne wydatki dworu, obniżył o 20% swoje dochody, ograniczył wydatki na podróże. Pomału odbudowuje zaufanie społeczne.

Król Filip postanowił, że monarchia musi przetrwać, dlatego priorytetem jest odbudowanie jej reputacji jako instytucji wzorcowej i nieposzlakowanej. Dlatego stworzył i ogłosił specjalny kodeks postępowania członków rodziny królewskiej oraz dworu. Surowo zakazał wszystkim członkom rodziny podejmowania jakichkolwiek zajęć zarobkowych w firmach publicznych czy prywatnych.

Jedynie mogą wykonywać prace zlecone przez rząd. Rodzinie królewskiej nie wolno przyjmować drogich prezentów i przysług, takich jak płatne podróże czy wycieczki albo nieoprocentowane pożyczki. Sam jako przykład przekazał na rzecz państwa królewski jacht wart 18 mln euro i dwa ferrari, które były prezentem od arabskich szejków. Trwa naprawa splamionej reputacji i wizerunku monarchii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij