Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Alejandro Amenabar

Alejandro Amenabar hiszpański reżyser filmowy. Życiorys i twórczość artysty, fakty mniej znane z życia sławnego filmowca.
Jeśli myślimy o hiszpańskim dziedzictwie narodowym, bardzo często mamy na myśli dziesiątki zabytków, piękną i bogatą historię Hiszpanii, oraz jej bogate tradycje kulinarne, które miały ogromny wpływ na kulinarną sferę reszty Europy. Nie możemy jednak zapominać o dorobku kulturowym, o twórcach i dziełach które stworzyli w wielu dziedzinach sztuk pięknych.

Hiszpański reżyser filmowy

Aktualnie tworzącym artystą, o którym warto w tym miejscu wspomnieć jest Alejandro Amenabar, a właściwie Alejandro Fernando Amenabar Cantos. Nazwisko Alejandro Amenabar prawdopodobnie nie jest szeroko znane w Polsce, jednak filmy tego artysty cieszą się popularnością także u nas w kraju. Alejandro Amenabar urodził się 31 marca 1972 roku w Santiago, w Chile. Jest on hiszpańskim reżyserem filmowym, scenarzystą i w dodatku kompozytorem. Alejandro Amenabar posiada podwójne obywatelstwo, chilijskie i hiszpańskie, ponieważ jego ojciec jest Chilijczykiem, matka natomiast Hiszpanką. Kiedy urodził się Amenabar, w Chile rządził Salvador Allende, który miał wielu przeciwników.

W roku urodzin Alejandro cała rodzina przeniosła się do Hiszpanii, dosłownie na dwa tygodnie przed zamachem wojskowym i przejęciem władzy przez Pinocheta.
Dorosły już Alejandro Amenabar studiował na Universidad Complutense w Madrycie na wydziale nauk informatycznych, jednak studiów tych nie ukończył. Rozpoczął wówczas przygodę z kręceniem filmów krótkometrażowych. W 1991 roku zrealizował pierwszą etiudę filmową „La cabeza” czyli „Głowa”. Pomimo, że nie był on wtedy popularnym twórcą, jego etiuda zdobyła wówczas uznanie krytyków i została nagrodzona przez Niezależne Stowarzyszenie Filmowców – Amatorów. Kolejnym filmem był „Himenóptero” w 1992 roku, który również zdobył uznanie krytyków a także nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu na Festiwalu w Elche, oraz Carabanchel w Madrycie.

Wszechstronny twórca

Alejandro Amenabar jest nie tylko reżyserem i scenarzystą, ale również kompozytorem, a w wielu filmach był producentem, montażystą a także aktorem. Połączenie tego wszystkiego powoduje, że filmy, które wychodzą spod jego ręki, są bardzo często fenomenalne i wprawiają w osłupienie nie tylko krytyków, ale również wszystkich widzów.

HISZPANSKI-REZYSER-FILMOWY-ALEJANDRO-AMENABAR

Filmografia

Warto zapytać o szerszą twórczość Alejandro Amenabar. Wielu znawców hiszpańskiego kina na pewno wymieni dziesiątki filmów, które reżyserował, układał scenariusz lub do których komponował muzykę Alejandro Amenabar. Sztuką jest jednak wskazać filmy, które znane są szerokiemu gronu widzów, dla których być może nazwisko artysty niewiele mówi, ale nazwy jego filmów jak najbardziej.

Pierwszym pełnometrażowym filmem Alejandro Amenabar był film „Tesis” czyli „Teza”, który nakręcił mając zaledwie dwadzieścia dwa lata. Pomagał mu wtedy hiszpański reżyser José Luis Cuerda, który widział w Alejandro wielki potencjał. Film zdobył siedem krajowych nagród filmowych Goya, między innymi za najlepszy film, najlepszego reżysera, najlepszy scenariusz oryginalny czy też za najlepszego debiutującego aktora. Film prezentowany był również na Festiwalu Filmowym w Berlinie w sekcji Panorama. Film opowiada historię młodej studentki Madryckiej Szkoły Filmowej, która natrafia na kasetę video z zapisem morderstwa. Okazuje się, że ofiarą z kasety była jedna ze studentek tej samej szkoły, kiedy jeden z profesorów znajduje taśmę, ginie, rozpoczyna się bardzo niebezpieczna rozgrywka. Z ciekawostek warto dodać, że w tym filmie Alejandro wykreował postać złośliwego profesora, któremu nadał nazwisko, swojego profesora ze studiów, który go notorycznie oblewał i między innymi przez niego przestał studiować.

Drugim filmem pełnometrażowym, który nie przeszedł bez echa było fenomenalne „Abre los ojos” czyli „Otwórz oczy” z 1997 roku, film za który Aljeandro Amenabar otrzymał nominację do nagrody Goya. Aktorzy, Eduardo Noriega i Penelope Cruz sprawiają, że ten mroczny film potrafi wciągnąć od samego początku i trzyma w napięciu do końcowych napisów. Główny bohater Cesar, ukrywając twarz za maską, opowiada swoją historię psychiatrze. Dowiadujemy się, że zakochał się w dziewczynie swojego przyjaciela - Sofii, co pociągnęło za sobą skomplikowane i negatywne skutki w ciągu dalszych wydarzeń. Narzeczona Cesara nie godząc się na zdradę swojego narzeczonego, rozbija auto z nimi obojgiem, sama ginie, Cesar natomiast zostaje oszpecony i w wyniku wypadku zaczyna mieć przewidzenia, w których Sofia opuszcza go i wraca do swojej byłej sympatii. Gdy po upojnej nocy, podczas której Cesar zapijał smutki budzi się nagle na ulicy i wszystko w jego życiu się zmienia. Sofia wraca do niego, mówiąc, że go kocha, natomiast specjaliści od chirurgii plastycznej przywrócili jego wygląd sprzed wypadku. Sielanka jednak nie trwa długo, następuje mocny zwrot fabuły. Co ciekawsze Alejandro Amenabar wystąpił w tym filmie, nie będąc wymienionym w czołówce jako aktor, przez dosłownie chwilę, jako mężczyzna w toalecie w dyskotece.

Jeśli mówimy o filmie „Otwórz oczy” powinniśmy wymienić również inny film, do którego scenariusz pisał Alejandro Amenabar - „Vanilila Sky” z 2001 roku. Wiele osób od razu skojarzy Toma Cruisa, Penelope Cruz, Carmenon Diaz, Kurta Russella, oraz luksusowe wnętrza, szybkie samochody i piękne, waniliowe niebo. Tom Cruise, producent i główny aktor filmu namówił Alejandro Amenabara, aby ten był scenarzystą tego filmu, przez co przyczynił się do powstania doskonałego remake’u swojego filmu „Abre los ojos” czyli „Otwórz oczy”. Fabularnie ten film przypomina swój pierwowzór, jest jednak znacznie bardziej kolorowy, momentami wręcz cukierkowy, co powoduje, że widz oglądając film po raz pierwszy może przeżyć jeszcze większy szok. Z ciekawostek warto dodać, że na początku filmu Cesarowi dzwoni budzik – radio, który gra melodię Radioehead „Everything In Its Right Place”, a w tle słychać głos Sofii „Abre los ojos, open your eyes”.

GWIAZDA-FILMOWA-RACHEL-WEISZ--ALEJANDRO-AMENABAR

Oba filmy, zarówno „Abre los ojos” jak i „Vanilia Sky” opowiadają o ludzkiej naturze i o tym, jak ciężko jest czasem uwierzyć w prawdę, jeśli przez cały czas wierzyło się jedynie w kłamstwo, oraz o tym, jaką tragedią ludzką może być moment, kiedy do świadomości dociera fakt, że nic nie jest takie, jakim do tej pory się wydawało.
Innym znanym filmem Alejandro Amenabara jest film „Inni” z Nicole Kidman. Amenabar funduje widzom niezwykle dopracowany w szczegółach film. Budowane napięcie i każdy detal filmu uniemożliwia opisanie jego fabuły, aby nie zepsuć w przyszłości jego oglądania. Fabuła „Innych” ma miejsce w starym domu, w którym matka z dwojgiem dzieci czeka na powrót męża z wojny. Dom jest pogrążony w ciemnościach, ponieważ dzieci cierpią na rzadką chorobę i nie mogą wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Któregoś dnia dom odwiedzają nieznajomi, którzy proponują pomoc, wtedy zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Alejandro Amenabar buduje napięcie godne porównania do mistrzów suspensu. Sam reżyser i scenarzysta tego filmu pojawia się w nim na zdjęciach jako mężczyzna z wąsami.

Innym znanym filmem jest „Mar adentro”, u nas znane jako „W stronę morza” z 2004 roku, za który Amenabar dostał jedną nagrodę Goya. Film jest oparty na faktach i opowiada historię Ramóna Sampedro. Główny bohater, którego gra znakomity Havier Bardem, jest sparaliżowany od trzydziestu lat i nie ma już motywacji do życia. Kiedy sąd odmawia mu eutanazji postanawia popełnić samobójstwo. Z opisów polskiego dystrybutora tego filmu można wyciągnąć zdanie które pięknie podsumowuje ten film, jest to „opowieść o człowieku, który z miłości do życia postanowił umrzeć.” Film otrzymał Grand Prix Festiwalu w Wenecji. W 2005 roku ten film zdobył Nagrodę Akademii oraz Złoty Glob, obie nagrody z kategorii za najlepszy film zagraniczny.

Kolejnym bardzo znanym filmem hiszpańskiego reżysera jest Agora z 2009 roku, zdobył on siedem nagród filmowych Goya w 2010 roku, w tym za najlepszy oryginalny scenariusz. Film na pierwszy rzut oka różni się od innych filmów tego artysty, z jednego powodu, wszystkie filmy do tej pory były raczej niskobudżetowe, o tym filmie tego nie można powiedzieć. Jest to hiszpański dramat historyczny na podstawie scenariusza Mateo Gila, przyjaciela i współpracownika Amenabara od czasów pierwszych przygód z kręceniem filmów. „Agora” opowiada historię Hypatii, greckiej astronomki i filozofki żyjącej w IV wieku, granej przez znakomitą Rachel Weisz, oraz niewolnika granego przez Maxa Minghella, zakochanego w niej po uszy. Tłem filmu jest rodząca się potęga chrześcijaństwa. Film wywołał kontrowersje, ponieważ organizacja Observatorio Antidifamación Religiosa uznała film za antychrześcijański i że jego celem była krytyka religii chrześcijańskiej. Według reżysera film miał uderzać we wszelki fanatyzm religijny, ukazując uniwersalne mechanizmy przemocy i fanatyzmu, które mogą istnieć w różnych religiach.

Jeśli chcielibyśmy wymienić wszystkie filmy Amenabara, powinniśmy zacząć od tych, których był reżyserem, wspomniane „Himemóptero” z 1991 roku, „Luna” z 1995, „Tesis” z 1996, „Otwórz oczy” z 1997 roku, „Inni” z 2001, „W stronę morza” z 2004 a także „Agora” z 2009 roku. Do wszystkich powyższych filmów Alejandro Amenabar pisał również scenariusz, ale do tej listy powinniśmy dopisać wspomnianą hollywoodzką produkcję „Vanillia Sky” z 2001 roku. Jak już wiadomo, Alejandro Amenabar był również kompozytorem i oprócz komponowania muzyki do swoich filmów „Himenóptero”, „Luna”, „Tesis”, „Otwórz oczy”, „Inni” i „W stronę morza”, skomponował również muzykę do „Al Lado del Atlas” filmu Guillermo Fernández Groizarda z 1994 roku, „Allanamiento de morada” w 1998 roku – krótkometrażowego dramatu w reżyserii wspomnianego już Mateo Gila, do filmu „Język motyli” z 1999 roku – hiszpańskiego dramatu obyczajowego w reżyserii José Luis Cuerda, oraz „Diabelska gra” – thrillera Mateo Gila, z tego samego roku. Komponował również muzykę do hiszpańskiego filmu dokumentalnego z 2005 roku „Un Viaje mar adentro”.

W 2015 roku „Regression”

Aktualnie Alejandro Amenabar pracuje nad filmem „Regression”, który prawdopodobnie będzie miał premierę w 2015 roku. Jest to thriller koprodukcji hiszpańskiej i USA, której zarówno producentem, reżyserem jak i scenarzystą jest sam Alejadnro Amenabar. Zarówno sam reżyser jak i obsada filmu może przyciągnąć do kin wielu widzów. Głównymi aktorami w „Regression” są Ethan Hawke, Emma Watson czy David Thewlis. Zdjęcia do filmu przygotuje Daniel Aranyó, a scenografię Carol Spier i Elinor Rose Galbraith.
Być może nie wszystkim Alejandro Amenabar był do tej pory znany, jednak wszystkie jego dzieła zapadają w pamięć i potrafią poruszyć.

Zainteresuje Cię również:
Pedro Almodovar życie i twórczość | Carlos Saura | Penelope Cruz | Antonio Banderas | Javier Bardem | Sara Montiel |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij