Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

El Cid

El Cid – symbol męstwa i oddania

Czasy średniowiecza obfitują w legendy o męskości i odwadze wielu rycerzy. W kulturze niemal każdego kraju znaleźć dziś można przykłady mężów stanu, którzy całe swoje życie poświęcili służbie krajowi i kodeksowi honorowemu. Wielu z nas pamięta słynną Pieśń o Rolandzie, chrześcijańskim rycerzu, wojowniku wiary, który poprzez bohaterską postawę i oddanie życia w walce powstrzymuje muzułmanów przed wkroczeniem do Europy. Francuski rycerz nie jest jedynie fikcją literacką, którego chwała podczas walki chrześcijan z muzułmanami odbiła się szerokim echem. Postać podobna do stworzonej przez poetę istniała naprawdę, choć jej śmierć nie była tak heroiczna, jak wcześniejsze dokonania. To El Cid, zwany też Cydem – hiszpański żołnierz, dowódca. Kim był i jak doszło do tego, że jego chwała docierała do najdalszych zakątków Europy Xi wieku.

Rycerz doskonały

Choć początków rycerstwa możemy szukać w najdalszych dziejach naszej cywilizacji, to w średniowieczu powstał najbardziej charakterystyczny wizerunek rycerza. Rycerstwo jako stan społeczny, właśnie w czasach średniowiecza rozwinęło się do kształtu, w którym występuje w podaniach historycznych oraz w fikcji literackiej. Słynne opowieści o wojowniku, który samotnie przemierza kraje szerząc etykę honoru i męstwa oraz walcząc ze złem, stały się wyznacznikiem eposu rycerskiego, do którego postać El Cida zdaje się przystawać idealnie.

El Cid, a właściwie Rodrigo Diaz de Vivar (zwany także Cydem) urodził się około 1040 roku. Był to Kastylijski dowódca wojsk średniowiecznej Hiszpanii, którego pseudonim tłumaczyć można jako ‘Pan’. El Cid miał także swój pseudonim wśród muzułmańskich Maurów – brzmiał on Campeador, co w ich języku oznaczało mistrza, zwycięzcę. Trudno się dziwić nadaniu takich właśnie pseudonimów rycerzowi, który osiągnął tak wiele. El Cid urodził się w małej miejscowości o nazwie Vivar leżącej w okolicach miasta Burgos – ówczesnej stolicy regionu Kastylii, która dziś rozrosła się do rozmiarów miasta o 180-cio tysięcznej ludności. Choć jego późniejsze życie wskazywało na to, że obracał się w kręgach najwyższej arystokracji, El Cid pochodził z rodziny drobnej szlachty. Jego ojciec, Diego Lainez Ce Vivar, także by wojownikiem, który zasłużył się w walce u boku króla Kastylii, jednak jego czyny nie były tak wielkie jak dokonania syna. Matka El Cida to Teresa Rodriguez. Aż do ostatniego dnia życia ojca młodego rycerza, El Cid wychowywał się w domu.

El-CID
Podobizna rycerza

Początki kariery

W podziękowaniu za zasługi Diego Laineza dla króla, młody Rodrigo został przyjęty na królewski dwór i rozpoczął nauki, aby stać się żołnierzem armii królewskiej. Młody El Cid został otoczony opieką syna króla Ferdynanda I - Sancha (później znanego jako Sancho II Mocny), który polecił wykształcić go na rycerza i otoczyć opieką. Pomimo swojego młodego wieku i pochodzenia z drobnej szlachty, Rodrigo zyskał sobie zaszczyty i przywileje, które w tamtych czasach zarezerwowane były jedynie dla najszlachetniej urodzonych. Już niedługo młody El Cid miał okazję udowodnić królowi Kastylii swoje męstwo i odwagę podczas wojnom z muzułmanami, którzy zajmowali w tym czasie większą część Półwyspu Iberyjskiego.

Pierwszą możliwość przypodobania się królowi i udowodnienia swoich umiejętności, El Cid miał otrzymać już niedługo po dołączeniu do królewskiego dworu. W tym czasie władca Kastylii organizował wyprawy na muzułmańskie tereny, zajmowane przez Taifę z Sarakusty (dokładnie Saraqusta – nazwa dzisiejszej Saragossy). Było to w 1063 roku, gdy młody El Cid miał zaledwie 23 lata. Dzięki swojemu męstwu i odwadze w poczynaniach nad walką z muzułmanami, Sancho II Mocny postanowił wynagrodzić mu zasługi i mianował jednym z najważniejszych dowódców swojej armii.

Umiejętności dowódcze oraz odwaga El Cida przydały się w walce o dominację Sancho wewnątrz królestwa. O wpływy w Kastylii zabiegało bowiem rodzeństwo króla. W walkach przeciwko pozostałym dzieciom Ferdynanda I, El Cid okazał się być wartościowym przywódcą. W wielu przypadkach szala zwycięstwa chyliła się ku przeciwnikom króla, jednak za sprawą doskonałej taktyki młodego Rodrigo w efekcie wojska nieprzyjaciela ponosiły klęskę.

Trudne czasy El Cida

Choć sam Rodrigo Diaz doskonale radził sobie na polu walki, syn króla Kastylii, książę Sancho padł ofiarą intrygi uknutej przez swoją siostrę. W jej wyniku król stracił życie z rąk jednego z żołnierzy gwardii swojej siostry, a władzę w Kastylii przejął jeden z braci – Alfons. Zmiana na tronie początkowo nie przyniosła Cydowi wielkich zmian. Alfons darzył Cyda szacunkiem i uznawał jego zasługi dla tronu. Jego postawa była na tyle przyjazna, ze nowy król zdecydował się oddać El Cidowi swoją kuzynkę Jimenę (Chimenę) za żonę (ślub odbył się w 1074 roku, gdy dowódca wojska miał około 34 lat).

O pewnym czasie jednak stosunek władcy do El Cida zmienił się o 180 stopni. Historycy do tej pory spierają się w kwestii powodów, dla których pogorszyły się stosunki obu mężów stanu, jednak najprawdopodobniej był to wynik knutych na dworze królewskim intryg. W 1076 roku El Cid został oskarżony o defraudację znacznej ilości kosztowności a Alfons wygnał go z królestwa Kastylii.

CYD-BURGOS
Pomnik Cyda w Burgos

Najemnik po obu stronach barykady

Od momentu wygnania z Kastylii Cyd stał się najemnikiem walczącym na rzecz drobnych władców. Feudałowie wykorzystywali jego umiejętności w małych podbojach lub kampaniach wojskowych, czasem El Cid brał udział we własnych przedsięwzięciach. Oprócz walki po stronie chrześcijan zdarzało mu się dowodzić wojskami arabskimi. Zrządzeniem losu było, że wojownik miał okazję stanąć na czele wojsk taifatu Saragossy – tego samego, przeciwko któremu walczył u boku Sancho II Mocnego. Najazdy taifatu wymierzone były właśnie w królestwo Kastylii, którym władał Alfons.

Władca Kastylii pod realną groźbą klęski zwrócił więc do El Cida o pomoc w zamian za anulowanie decyzji o wygnaniu. Wojownik przystał na warunki, jednak nie zdołał dotrzeć do króla, przez co został ponownie oskarżony o zdradę. Miało to miejsce w 1081 roku, a w wyniku oskarżeń uwięziono żonę i córki Rodrigo Diaza oraz odebrano mu majątek. Po wielu staraniach rodzinę Cyda uwolniono, a sam wojownik musiał powrócić do dawnego zajęcia El Cid znów musiał rozpocząć pracę na rzecz feudałów.

Podejmując się na nowo swojego rzemiosła walczył między innymi po stronie władców Saragossy i Aragonii w walce z arabskimi wojskami Almorawidów. W wyniku swoich działań udało mu się pokonać wroga pod Cuart de Poblet i zdobyć królestwo Walencji, co bez wątpienia przysporzyło mu wielu korzyści. Od 1094 roku aż do śmierci w 1099 roku był władcą Walencji. Po jego śmierci władzę nad regionem przejęła jego żona, Jimena. Jej rządy nie trwały zbyt długo. Królowa zmarła w 1102 roku pozostawiając królestwo bez następców (jedyny spadkobierca El Cida, syn Diego Rodriguez zginął w 1097 roku podczas jednej z walk z Almorawidami, służąc królowi Kastylii Alfonsowi).

Zasługi El Cida w walce z muzułmanami w Hiszpanii były ogromne. Trudno dziwić się faktowi, że El Cid jest przez Hiszpanów uważany za największego wojownika ówczesnej Europy. Mimo swojej podwójnej roli, jaką pełnił na rzecz zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, jego zdolności przyniosły mu wiele korzyści.

FIL-EL-CID-SOFIA-LOREN
Sofia Loren i Charles Heston w filmie " El Cid"

Historia Cyda jest tak ciekawa i barwna, pełna zwrotów akcji, że sama jego postać stanowi doskonały materiał na superprodukcję filmową. Historię Cyda zekranizowano już w 1961 roku. W rolę El Cida wcielił się wówczas Charlton Heston, a rolę żony wojownika zagrała sama Sophia Loren.

Zainteresuje Cię również:
sławni Hiszpanie | hiszpańscy konkwistadorzy | hiszpańska rodzina królewska | historia Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij