Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Placido Domingo

Placido Domingo - poznaj najsławniejszych Hiszpanów ...
Jeśli interesujecie się tematem Hiszpanii, na pewno wiecie, że to piękny kraj, na którego gorących wybrzeżach można wypocząć w każdej chwili, niemal przez cały rok. Piękna pogoda dominuje również na hiszpańskich wyspach, które są mekką dla turystów, którzy upodobali sobie południowo zachodnią część Europy. Jeśli jednak zwiedzacie Hiszpanię, na pewno wiecie, że jest to kraj z bardzo bogatą i burzliwą historią.

Hiszpania to jednak nie tylko gorące wybrzeża, piękne zabytki i bogata historia. Hiszpania może poszczycić się również znaną na całym świecie kulturą i sztuką. W związku z tym na pewno wiele osób słyszało o Placido Domingo, wspaniałym śpiewaku i tenorze hiszpańskim.

Życie Placido Domingo

Placido Domingo urodził się 21 stycznia 1941 roku w Madrycie. Jego właściwe nazwisko brzmi Jose Placido Domingo Embil, jest on synem Placido Domingo Seniora, oraz Pepito Embil. Rodzice Domingo byli również muzykami, przeprowadzili się oni do Meksyku i założyli tam własną, zajmującą się występami scenicznymi, dzieci więc, siłą rzeczy przeprowadziły się razem z nimi.

PLACIDO-DOMINGO-HISZPANSKI-SPIEWAK-OPEROWY

Ośmioletni Domingo i jego siostra spędzili w Meksyku trzynaście lat. To właśnie podczas pobytu w Meksyku, Placido Domingo pokochał piłkę nożną, a także corridę. To tutaj chodził do szkoły i pobierał pierwsze nauki gry na fortepianie. Dzięki muzykalności rodziców, już wtedy nauczył się podstaw kunsztu muzycznego.

W wieku czternastu lat został przyjęty do Narodowego Konwersatorium Muzycznego, jednak początkowo sprawiło mu to duże problemy. W wieku szesnastu lat ożenił się i w ciągu roku stał się ojcem, urodził się jego pierwszy syn Jose. Jego pierwsze małżeństwo nie należało do sielanki, ale ten trudny czas nauczył go wiele na przyszłość. To wtedy nie gardził żadną pracą.

W 1962 w jego życiu pojawiła się druga żona Marta Onelas, z którą miał dwoje dzieci. Placido towarzyszy również swojej matce w 1957 roku we wspólnych koncertach. Pierwszy debiut, nie będący rolą główną odbył się w tym samym roku, śpiewał w roli barytonu w sztuce Manuela Fernandeza Caballero „Gigantes y Cabezudos”. W tym samym czasie pracował w firmie swoich rodziców wystawiającej zarzuela. Zarzuela to forma muzyczno liryczno dramatyczna, która pochodzi z Hiszpanii, którą do tej pory lubi Placido Domingo.

Debiut na scenie i początki kariery

Debiutował rolą główną w 1961 roku, w Operze Narodowej w sztuce Traviata Verdiego, w roli Alfreda. W latach 1962 – 1965 wielokrotnie śpiewał w operze w Tel Awiwie. Później rozpoczyna się jego światowa kariera. W czerwcu poszedł na przesłuchanie do New York City Opera. Brał udział w sztukach granych w czołowych teatrach i operach na całym świecie, w La Scala w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, czy Covent Garden w Londynie. Jego debiut w Metropolitan Opera w Nowym Jorku odbył się w 1968 roku, śpiewał wówczas jako Mauruzio w sztuce Cilea autorstwa Adriana Lecouvreur, od tamtej pory występował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku co sezon. Dwadzieścia razy otwierał sezon, w 2012 roku świętował swój osiemsetny występ, dotychczas w Metropolitan Opera w Nowym Jorku grał 46 ról.

Placido Domingo to nie tylko światowej klasy tenor, to również dyrygent, który zadebiutował dyrygując w latach 1973, 1974 w New York City Opera w Traviacie Verdiego. Później dyrygował Cyganerią i Toską Pucciniego, a także Romeo i Julia Gounoda w Metropolitan Opera. W 1969 roku debiutował w Verona Arena w Turandocie, San Francisco Opera w Cyganerii, a także w La Scala w Ernani. Rok później debiutował w Teatro de la Zarzuela w La Gioconda, w 1971 roku w Royal Opera House w Tosca. Rok później debiutował w Bavarian State Opera Cyganerią, zaś w 1973 roku debiutował w Paris Opera w sztuce Trubadura.

Jeden z Trzech Tenorów ...

W 1990 roku wystąpił razem z Luciano Pavarottim i Jose Carrerasem w koncercie trzech tenorów, na otwarcie Mistrzostw Świata w piłkę nożną w Rzymie. Zajmował się organizowaniem różnych wydarzeń muzycznych, na przykład międzynarodowego koncertu wokalnego Operalia, wspierającego młode talenty muzyczne. W 1990 roku brał udział w współtworzeniu głośnego wydarzenia, koncertu Bożonarodzeniowego w Wiedniu. Pomysł poparli Jose Carreras i legenda muzyki pop Diana Ross. Placido Domingo wielokrotnie wracał do Austrii na coroczne bożonarodzeniowe koncerty, w których śpiewał z artystami nie tylko muzyki klasycznej, jak Luciano Pavarotti, ale również z gwiazdami muzyki pop Michaelem Boltonem, czy Patricią Kaas. W 1996 roku Placido Domingo objął stanowisko dyrektora artystycznego National Opera w Waszyngtonie, a także w Los Angeles Opera w 2000 roku. Do dzisiejszego dnia występuje na scenach niejednej opery na całym świecie.

Placido Domingo w swoim życiu zagrał 144 ról w różnych językach, m.in. włoskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, angielskim czy nawet rosyjskim, większość jego repertuaru jest jednak włoskojęzyczna, są to między innymi Otello, Tosca, Don Carlo, Manson Lescaut czy Aida. W swoim życiu brał udział w ponad stu nagraniach, z czego większość to nagrania pełnych oper. Placido Domingo oprócz nagrań stricte muzycznych, ma na swoim koncie nagrania video jego przepięknych występów.

TRZECH-TENORÓW

Wątek polski tenora

Placido Domingo ma w swojej historii również niejeden wątek polski, w 1992 roku wystąpił po raz pierwszy w Polsce. Został on zaproszony do Zabrza przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii imienia profesora Zbigniewa Religi, aby wystąpić w koncercie charytatywnym „Serce za serce”, organizowanym przez fundację. Koncert odbył się w Zabrzu 5 grudnia 1992 roku, co miało miejsce nieco ponad rok po założeniu fundacji.

Placido Domingo szanował Zbigniewa Religę i nie widział problemów w wystąpieniu w charytatywnym koncercie. Koncert „Serce za serce” odbywał się co roku, rok później wystąpili na nich Jose Carreras i Montserrat Caballe.
W czerwcu 2003 roku Placido Domingo gościł w Warszawie, kiedy otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina.

Tenor powrócił do Warszawy również dwa lata później, w 2005 roku wystąpił w partii Siegmunda w Walkirii Ryszarda Wagnera w Teatrze Wielkim w Warszawie. W prawie pięciogodzinnym koncercie wystąpili również Rafał Siwek, Jewgienij Nikitin, Mlada Kudolej i Olga Sawowa, którym towarzyszyła Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Cztery lata później, 8 czerwca 2009 roku wystąpił w łódzkim Teatrze Wielkim, bardzo kosztowna impreza, ale jednocześnie niesamowity i na wysokim poziomie koncert, zorganizowany był z okazji obchodów dziewięćdziesiątej rocznicy powstania województwa łódzkiego. Koncert był bardzo prestiżowy i zawierał 100 minutowy recital tenora.

Całkiem niedawno, 27 kwietnia 2014 roku, wystąpił w koncercie „Tu zaczęła się Polska” w Poznaniu. Koncert odbył się w dniu kanonizacji Jana Pawła II, w repertuarze Placido Domingo znalazły się utworzy skomponowane z poezji papieża Jana Pawła II. Występ tenora zainaugurował poznańskie obchody 1050-lecia chrztu Polski. Na koncercie zadebiutował również syn, Domingo Junior, który wystąpił razem z ojcem.

Dziesiątki orderów i odznaczeń

Placido Domingo przez całe swoje życie zdobył dziesiątki odznaczeń i nagród, którymi może się dziś pochwalić. Dostał on dziewięć nagród Grammy, w 1971 roku za najlepszego głównego solistę Opery Verdiego „Aida”, w 1974 roku za najlepszego głównego solistę opery Pucciniego „Cyganeria”, w 1983 roku za najlepszego głównego solistę w „La Traviata” Verdiego, w 1984 roku za głównego solistę w operze Bizeta „Carmen”, w tym samym roku dostał nagrodę również za występ „Siempre en mi corazon”, w 1988 roku za głównego solistę w operze Wagnera „Lohengrin”, w 1990 roku za najlepszy klasyczny występ wokalny z trzema tenorami Carreras, Domingo i Pavarotti, w 1992 roku za głównego solistę w operze Straussa „Die Frau ohne Schatten”.

Placido Domingo dostał również cztery nagrody Latin Grammy, w 200 roku za najlepszy klasyczny album T.Berton, La Dolores, w 2001 roku za najlepszy album klasyczny I Albeniz, Merlin, w 2008 roku za najlepszy album różnych kompozytorów „Pasión Espanola”, oraz w 2010 roku nagrodę Człowieka Roku.

Oprócz muzycznych nagród, Placido Domingo dostał również dziesiątki wyróżnień różnych państw. Nie sposób wymienić je wszystkie, oto najważniejsze z nich. W Austrii dostał Austriacki Krzyż Honorowy Nauki i Sztuki pierwszej klasy w 1992 roku, Goldenes Ehrenzeichen fur Verdienste um das Land Vien w 2007 roku, we Francji został on Kawalerem Legii Honorowej, a także Commandeur Ordre des Arts et das Lettres. W Japonii odznaczenie Praemium Imperiale w 2013 roku, w Meksyku Orden del Aguila Azteca.

W Wielkiej Brytanii został on odznaczony honorami Orderu Imperium Brytyjskiego w 2002 roku, w Wenezueli dostał Klucze do miasta Caracas we wrześniu 2009 roku. Nie sposób nie wymienić też honorów, które uzyskał w Hiszpanii, były to La Real Orden de Isabel la Católica, Premio Principe de Asturias w 1991 roku, Gran Cruz de la Orden del Merito Civil, Orden de las Artes y las Letras de Espana w 2011 roku.

PLACIDO-DOMINGo-Z-ŻONĄ-MARTA-ORNELAS

Placido Domingo dostał również tytuły doktora honoris causa, między innymi w 1982 w Royal Northern College of Music w Wielkiej Brytanii, oraz Philadelphia College of Performing Arts w USA. W 1984 roku uhonorowała go uczelnia Oklahoma City University w USA, w 1989 Universidad Complutense de Madrid w Hiszpanii. W 1990 roku dostał tytuł w New York University oraz w 1992 roku w Georgetown Univeristy w USA. W 2000 roku został uhonorowały przez Waschington College of Chestertown w USA, rok później uhonorowała go uczelnia Anahuac Univeristy w Meksyku. W 2003 roku uzyskał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Polsce. W 2010 i w 2011 roku kolejno uzyskał tytuły uczelni California State University, Stanislaus w USA oraz Harvard Univeristy w USA. Ostatni tytuł doktora honoris causa uzyskał w 2013 roku na uczelni Univesodad Europea de Madrid w Hiszpanii.

Na zakończenie

Należy zwrócić uwagę, że Placido Domingo ma piękną barwę głosu, mówi się, że ciemną barwę – tenor spinto. Jego wybitna technika wokalna i aktorska niejednokrotnie dała o sobie znać. Został uznany za najlepszego tenora przełomu wieków, wraz z wielkim Luciano Pavarottim. Placido Domingo jest niekwestionowaną gwiazdą i uznanym światowym tenorem.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij