Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Montserrat Caballe

Montserrat Caballe - hiszpański sopran znany całemu światu ....Jeśli zastanawiacie się nad tym, co powinno kojarzyć się z Hiszpanią, na pewno wraz z pierwszą myślą przychodzą Wam do głowy kurorty turystyczne, a chwilę później piękna, bogata historia tego regionu.

Wakacyjne aspekty Hiszpanii są niepodważalne, temperatura, która panuje tutaj przez większość roku to marzenie niejednego turysty, planującego swoje wakacje. Historia Hiszpanii natomiast sprawia, że jest to kraj wspaniały do zwiedzania i wart spędzenia tutaj swoich wakacji.

Hiszpania jest też bardzo ciekawym krajem pod względem kultury i sztuki. Na pewno słyszeliście o malarzach, rzeźbiarzach czy pisarzach z Półwyspu Iberyjskiego. Swoją cegiełkę do tworzenia potęgi hiszpańskiej kultury i sztuki dołożyli też znani na cały świat hiszpańscy śpiewacy, tacy jak Jose Carreras, czy Placido Domingo. Znaną śpiewaczką hiszpańską jest również Maria de Montserrat Caballe, której warto poświęcić chwilę, aby poznać jej osobę.

Słynna śpiewaczka hiszpańska

Maria De Montserrat Caballe, a właściwie Maria de Montserrat Viviana Conceptión Caballe i Floch urodziła się 12 kwietnia 1933 roku w Barcelonie. Z jej narodzinami wiąże się anegdota, gdyż Maria urodziła się z pępowiną owiniętą wokół szyi, kiedy lekarzowi udało się przywrócić maleństwu oddech, ta wydała ogromny, długi i mocny okrzyk, w opinii lekarza oznaczało to, że ma wyjątkowo mocne i silne płuca.

FOTO-MERCURY-CABALLE

Pochodzenie imienia diwy operowej też wiąże się z anegdotą. Kiedy jej bardzo religijna matka modliła się do Boga i szybki powrót do zdrowia maleństwa, przyrzekła w duchu, że nada jej imię pochodzące od nazwy klasztoru położonego niedaleko od Barcelony, na wzgórzach Montserrat, gdzie przed wiekami pokazała się wiernym Błogosławiona Maria. Stąd imię Maria de Montserrat.

Maria de Montserrat Caballe od młodych lat wykazywała ogromne zdolności muzyczne. Jako ośmiolatka rozpoczęła naukę w konserwatorium w Barcelonie, a także kilka lat później rozpoczęła naukę śpiewu między innymi z Eugenia Kemmeny, śpiewaczką pochodzenia węgierskiego. To prawdopodobnie miało największy wpływ na przyszłe losy śpiewaczki, ponieważ właściwe ćwiczenia śpiewu i oddechu, to podstawa emisji jej pięknego głosu. To właśnie kontrola oddechu stała się przydatna podczas wyśpiewywania długich fraz. Do dzisiaj takie ćwiczenia stanowią bardzo ważny element w karierze śpiewaczki.

W późniejszych latach nauką z Montserrat Caballe zajął się dyrygent Napoleone Annovazzi. Zwrócił on bardzo uwagę na właściwy charakter jej głosu. Nauczyciel nauczył ją śpiewać w taki sposób, by jak najmniej obciążać jej głos, aby mogła śpiewać przez długie lata. Po dwunastu latach dość wyczerpującej nauki, Caballe zaśpiewała egzamin dyplomowy, kończąc w ten sposób konserwatorium w Barcelonie z najwyższym wyróżnieniem.

Zadebiutowała wówczas w Reus

Po debiucie otrzymała propozycję grania i śpiewania mniejszych ról w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, jednak odmówiła, nie była przekonana, uznała że jej występ w rodzinnym mieście nie usatysfakcjonowałby jej samej i obiecała sobie wrócić tutaj, jak będzie mogła zaprezentować się w większych partiach i pokarze cały wachlarz swoich możliwości. Postanowiła wyjechać do Włoch i tam szukać stałego angażu. Przyjęto ją w Bazylei, jako śpiewaczkę bez stałego etatu, miała ona być gotowa do zastępstw, oraz grać role epizodyczne.

To właśnie dzięki temu, w 1956 roku dostała swoją wielką szansę. Dwudziesto trzy letnia śpiewaczka miała zastąpić wykonawczynię partii Mimi, w „Cyganerii” Pucciniego, ponieważ wykonawczyni tej roli zachorowała dzień przed premierą. Maria de Montserrat Caballe wykorzystała swoją szansę i zaprezentowała się od najlepszej strony. To właśnie ten występ wielokrotnie jest podawany w różnych źródłach, jako debiut Montserrat Caballe.

Od tamtej pory, w ciągu następnych ośmiu lat, zagrała i przede wszystkim zaśpiewała kilkadziesiąt partii pierwszoplanowych, między innymi Donnę Elwirę w „Don Giovannim” Mozarta, rolę Marty w „Nizinach” d`Alberta, Tatianę w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego, czy Paminę w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. Repertuar śpiewaczki obejmował role od lirycznych do dramatycznych. Rozpiętość repertuaru Montserrat Caballe pozwoliła jej rozszerzyć, wyćwiczyć i udoskonalić techniki wokalne.

Hiszpański sopran na scenach Europy i świata

Po trzech latach Caballe zaczęła śpiewać też na innych scenach w całej Europie, głównie w takich wielkich miastach jak Frankfurt, Brema, czy Hanower, pojawiała się również w Barcelonie, Wiedniu, a także w 1960 roku wystąpiła na deskach Teatro alla Scala w Mediolanie. Przeszła wówczas załamanie nerwowe, pomimo wielu występów nie odniosła już przez najbliższy czas większych sukcesów.

Przyznała, że śpiew wówczas traktowała jako wykonywanie zawodu, a nie pasję, czego wcześniej nie odczuwała. Zastanawiała się nawet nad powrotem do Barcelony i zmianą zawodu. Jej aniołem stróżem w tej sytuacji okazał się młodszy brat Carlos, który umiejętnie wyjaśnił jej, że nie warto się poddawać i obiecał jej zorganizować jeszcze lepsze kontrakty, stając się w ten sposób jej głównym menadżerem.

Czas na zamążpójście ...

W 1963 roku Maria de Montserrat wybrała się w tournee po Ameryce Środkowej i Hiszpanii. W tym samym roku poznała swojego męża, tenora Barnabę Mariego, z którym wzięli ślub 14 sierpnia 1964 roku, w klasztorze Świętej Marii de Montserrat. W 1964 roku zadebiutowała w Meksyku w Palcacio de las Bellas Artes, wyśpiewując partię Manson, w operze Jules`a Masseneta, razem z Giuseppe di Stefano.

MONTSERRAT-CABALLE-PORTRET-SPIEWACZKI

W 1965 roku wystąpiła w Festiwalu Operowym Glyndebourne, jako hrabina, w „Weselu Figara” Mozarta, w grudniu tego samego roku zadebiutowała w New York Metropolitan Opera, w roli Małgorzaty „Fauście” Gounoda, rozpoczynając w ten sposób stałą współpracę z tą sceną. Wielokrotnie występowała w la Scali w Mediolanie, w Hamburgu w Staatsoper, czy też w londyńskim Covent Garden Theatre.
Trzeba przyznać, że duży rozgłos przyniosły jej występy w operach bel canto, Belliniego, Cerdiego, Pucciniego i Donizettiego. Maria de Montserrat Caballe ma w swoim repertuarze spokojnie ponad sto partii operowych, niezliczone utwory kameralne i partie oratoryjne.

Barcelona i przebój z Freddy Mercury

W świecie popkultury stała się sławna dzięki wspólnemu występowi z Freediem Mercurym, liderem zespołu Queen podczas otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Utwór śpiewany przez tę dwójkę znakomitych artystów, z tak różnych dziedzin muzycznych, wspaniale zapowiadał i otwierał igrzyska. Słynna „Barcelona” zaśpiewana w ramach Festiwalu Ibiza `92, zapadała w pamięć nie tylko słuchaczom Montserrat Caballe i zespołu Queen, ale również wielu innym ludziom, którzy do tej pory może nie specjalnie przepadali za którymkolwiek z wykonawców. Ceremonię otwarcia na żywo oglądało 65 tysięcy widzów i około trzech miliardów telewidzów na całym świecie.

W czasie swojej kariery Montserrat Caballe zaśpiewała również duety z innymi przedstawicielami muzyki pop, a także wykonawcami rocka, takimi jak znany Bruce Disckinson, wokalista zespołu heavymetalowego Iron Maiden, Helmut Lotti, belgijski piosenkarz, którzy rozpoczynał karierę jako naśladowca wielkiego Elvisa Presleya, Johnny Logan, zwany również jako Mister Eurovision, a także Johnny Hallday, świetny francuski piosenkarz, który w swojej karierze wydał 18 platynowych albumów.

Po 2000 roku zagrała wiele koncertów w całej Europie, w tym dała wiele koncertów w Rosji. Z tymi koncertami wiąże się kolejna anegdota, że honoraria odbierała w pięknych, oryginalnych futrach. Kilkukrotnie w 2001 roku koncertowała w Niemczech, a w Barcelonie wystąpiła w Kleopatrze Masseneta, wspólnie z córką, Montserrat Marti.

Odznaczenia Montserrat Caballe

Śpiewaczka otrzymała wiele nagród i odznaczeń, jedną z ważniejszych odznaczeń, jest wielkie wyróżnienie, które otrzymała od prezydenta Włoch Giorgio Napolitano w 2009 roku. Montserrat Caballe została Damą Wielkiego Krzyża za działania humanitarne. Prezydent przypomniał wówczas, że śpiewaczka śpiewała na rzecz ofiar zamachu w Bolonii w 1980 roku, ale również na cześć ofiar trzęsień ziemi we Włoszech. Poza tym Montserrat Caballe może pochwalić się honorami Krzyża Komandorskiego Orderu Izabeli Katolickiej, Krzyża Wielkiego Orderu Alfonsa X Mądrego, nadanych w Hiszpanii, dostała ona honory Kawalera Legii Honorowej, a także Komandora Orderu Sztuki i Literatury, we Francji, Order Przyjaźni w Rosji, Order Księżnej Olgi I Klasy nadany na Ukrainie, a także Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi, nadany wówczas w RFN.

Dodatkowa działalność śpiewaczki

Warto zwrócić uwagę, że w 1994 roku Maria de Montserrat Caballe została wyróżniona zaszczytną funkcją ambasadora Dobrej Woli UNESCO. Śpiewaczka w ramach prac UNESCO założyła fundację mającą na celu pomoc dzieciom, ofiarom wojny.
Śpiewaczka również wiele swojego czasu poświęciła pomocy młodym talentom, to właśnie ona wypromowała znanego dzisiaj wszystkim, hiszpańskiego tenora, który znany jest nie tylko ze swojego pięknego głosu, ale też z tego, że wygrał z białaczką, Jose Carrerasa. Tenor był przez lata partnerem scenicznym śpiewaczki. Ostatnio diwa wypromowała również swoją córkę, która również śpiewa, Montserrat Marti.

KONCERT-FOTO-MONTSERRAT-CABALLE

Maria de Montserrat Caballe w Polsce

Światowa sopranistka zaśpiewała w Polsce 21 i 22 grudnia 2011 roku. Pierwszy dzień jej koncertów wypadał w Poznaniu w Hala Arena, drugi dzień w Warszawie, w Sali Kongresowej. Śpiewaczka wystąpiła w towarzystwie orkiestry symfonicznej pod batutą Maestro Jose Collado. W pierwszej części artystka wykonała arie operowe, w drugiej śpiewała piękne pastorałki, kolędy i piosenki świąteczne. Co prawda na środku sceny czekał na nią fotel, aby mogła odpocząć w czasie koncertu, to mimo swojego wieku, pokazała, że nadal ma siłę i piękny głos i pięknie wykonała wybrane utwory. Jako, że artystka gra aktualnie tylko kilka koncertów rocznie, na te w Poznaniu i w Warszawie, zjechali się fani opery z całej Europy.

Na zakończenie

Maria de Montserrat Caballe ma głos typu sopran spinto, co prawda wielu krytyków uważało, że jej gra aktorska nigdy nie była na najwyższym poziomie, tak nigdy nie mieli powodów, aby wytknąć jej technikę śpiewu czy samo wokalne wykonywanie partii. Maria de Montserrat Caballe stała się prawdziwą operową diwą, można powiedzieć, że starej szkoły, z ogromnym talentem, poczuciem humoru, urokiem osobistym, oraz artystycznymi zachciankami i kaprysami.

Mimo swojego wieku Maria de Montserrat Caballe do tej pory aktywnie występuje ze swoimi recitalami na całym świecie, co prawda już nie w tej samej ilości co w latach swojej młodości i nie są to już stałe występy operowe, jednak wciąż na najwyższym poziomie.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij