0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Życie nastoletniego dziecka nie jest łatwe, często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak istotny i ważny w życiu każdego nastolatka jest właśnie ten okres. To czas, kiedy młodzi ludzie zaczynają stawiać sobie pierwsze pytania o swoją tożsamość, o to kim tak naprawdę chcą być w dorosłym życiu i czego oczekują od świata. O tym, że dylematy te nie należą do łatwych, a zmiany w okresie dojrzewania również często skutkują głębokimi zmianami mentalnymi wiedzą zarówno dorastające dzieci jak i ich rodzice.
Jednak o ile życie zwykłego nastolatka bywa trudne i bardzo burzliwe, to jakie jest w takim razie życie nastolatka, a właściwie nastolatki, która jest jednocześnie córką króla Hiszpanii i przyszłą królową? I czy da się tu w ogóle mówić o swobodzie czy dziecięcej beztrosce, za którą my, dorośli, tak często tęsknimy? Czy kilkunastoletnia przyszła królowa ma takie same problemy jak jej rówieśnicy?
Infantka Eleonora, a właściwie księżna Asturii Leonor de Todos Los Santos de Borbon y Ortiz ma dziesięć lat i tym różni się od rówieśników, że w przyszłości będzie królową. Nie królową szkolnego balu czy konkursu piękności. Królową Hiszpanii.
Ostatnie lata nie są najlepsze dla rodziny Burbonów. Hiszpańska dynastia panuje w kraju od ponad trzech stuleci, jednak kryzys ekonomiczny, który dotknął Hiszpanię w pierwszej dekadzie XX wieku, a którego skutki są odczuwalne w niektórych sferach aż po dzień dzisiejszy, mocno nadszarpnął reputację i wizerunek rodziny królewskiej w oczach Hiszpanów.
Wystawny styl życia, opływanie w luksusy podczas gdy w kraju rosło bezrobocie, do tego zamieszanie poszczególnych członków rodziny w różne, nie zawsze czyste interesy oraz – delikatnie mówiąc – mało wstrzemięźliwy styl życia króla Juana Carlosa I, cios za ciosem uderzały w twardy do tej pory mur hiszpańskiej monarchii. Jednak w ostatnich latach zapora zbudowana w dużej mierze z szacunku i ludzkiego zaufania zaczęła się kruszyć, a momentami pękać do tego stopnia, że ludzie protestowali na ulicach przeciwko rodzinie królewskiej.
Objęcie w tej sytuacji tronu wymagało silnego charakteru i jeszcze silniejszej woli poprawy. Król Filip VI rządzi od ponad roku, a jego najstarsza córka w 2014 roku ogłoszona została następczynią tronu. Na świat przyszła 31 października 2005 roku. Jest jedną z dwóch córek króla Filipa VI i królowej Letycji Ortiz. Ma młodszą od siebie o dwa lata siostrę Zofię.
Śluby, rozwody, pogrzeby, koronacje i narodziny dzieci – tym wszystkim żyje rodzina królewska w każdym kraju. Tym żyją również media oraz zwykli mieszkańcy. Hiszpania być może nie jest tak wyraźnym przykładem na to, że rodzina królewska zalicza się do grona najważniejszych celebrytów, tak jak jest to w Wielkiej Brytanii, której obywatele wręcz kochają królową Elżbietę oraz całą jej rodzinę, a dwór królewski jest źródłem wielu gorących newsów i plotek, które – nierzadko i bardzo umiejętnie sam podsyca.
Mówi się, że rządy monarchii w kraju są błogosławieństwem dla mediów – od tych poważnych i opiniotwórczych aż po brukowce i tabloidy. Jednym zapewniają poważną publicystykę, innym stały dostęp do najświeższych plotek – co kto lubi. W Hiszpanii tematów do plotkowania nigdy nie brakowało. Burbonowie dostarczali ich niemal zawsze. Prasa brukowa nie narzeka więc ani na brak informacji, ani na nudę.
Hiszpańscy dziennikarze o narodzinach córki dzisiejszego króla Hiszpanii dowiedzieli się za pomocą sms-a, którego autor do dnia dzisiejszego pozostaje nieznany. Przypuszcza się jednak, że mógł nim być ktoś z rodziny królewskiej lub członek szpitalnego personelu. Chrzest małej Eleonory był wydarzeniem niezwykłym i obywał się przy udziale samego arcybiskupa Madrytu, który w pałacu Zarzuela udzielił infantce sakramentu polewając ją wodą z rzeki Jordan. Podobny chrzest przyjmował jej ojciec, obecny król Hiszpanii. Imiona de Todos Los Santos, które otrzymała następczyni tronu na swoim chrzcie są tradycją w rodzinie Burbonów i odnoszą się do wszystkich świętych.
Wnuczka króla Juana Carlosa i królowej Zofii, jeśli dane jej będzie objąć koronę, ma szansę stać się dopiero drugą kobietą w rodzinie Burbonów, która zasiądzie na hiszpańskim tronie. Jej poprzedniczka, królowa Izabela II Hiszpańska, rządziła krajem w latach 1833 – 1868, na mocy specjalnego zapisu w konstytucji, ustanowionego przez jej ojca po to, aby odsunąć od władzy własnego brata.
Niecałe 200 lat po koronacji Izabeli, losy potoczyły się tak, że królową ma szansę zostać Eleonora. Kobieta o tym imieniu rządziłaby Hiszpanią po raz pierwszy w historii. Z kolei córka króla Filipa jest pierwszą od ponad 100 lat kobietą, która nosi zaszczytny tytuł księżnej Asturii. Naliczyliśmy już kilka powodów, dla których rządy Eleonory byłyby wyjątkowe i zapisałyby się w dziejach Hiszpanii, ona sama z całą pewnością dołoży jeszcze więcej przyczyn, w miarę upływu lat.
Kiedy ojciec infantki – król Filip - obejmował tron Hiszpanii po swoim ustępującym ojcu, Eleonora w sposób automatyczny została wyznaczona na księżną Asturii. Tytuł ten przyznaje się naturalnemu następcy do korony królewskiej. Łatwo policzyć, że Eleonora w chwili nadania jej tych zaszczytów miała zaledwie dziewięć lat. Para królewska słynie z tego, że dokłada wszelkich starań, aby jej dzieci miały spokojne dzieciństwo. Królowa i król chronią swoje dzieci przez obiektywami fotoreporterów, jednak przy oficjalnych okazjach, np. podczas uroczystości państwowych, kiedy rodzina pokazuje się w pełnym składzie, media mają okazję do zaprezentowania dziewczynek.
Zarówno Eleonora jak i jej młodsza siostra Zofia pojawiają się w telewizji podczas rozpoczęcia nauki w szkole, w czasie świąt wielkanocnych, czy też podczas wakacji, jeśli spostrzegawczy reporter z ukrycia zdoła zrobić zdjęcie. Do dziś w Hiszpanii wspomina się także historyczne przyjęcie mające miejsce po zdobyciu przez reprezentację tego kraju pierwszego w historii mistrzostwa świata w 2010 roku. Pięcioletnia wtedy Eleonora po raz pierwszy pojawiła się publicznie na imprezie organizowanej w pałacu królewskim.
Księżniczka, jak przystało na osobę młodą, żyjącą w XXI wieku, nie stroni od korzystania z nowych technologii. Możemy oczywiście się domyślać, że internet i portale społecznościowe, na których jest obecna jest prowadzony i kontrolowany przez specjalnie wyznaczone w tym celu osoby, jednak faktem jest, że publiczny profil młodej księżnej Asturii na Facebooku śledzi ponad 9 000 fanów, którzy komentują i udostępniają dalej przesyłane przez nią treści i zdjęcia. W tym wszystkim na pierwszy plan wysuwa się troska o wizerunek młodej księżniczki, która dla rodziny królewskiej stanowi wielką szansę na odbudowanie utraconego zaufania.
O tym, że królewskie losy mogą być niezwykle przewrotne, a dziedzicząc koronę wzbudza się skrajne emocje, doskonale wiadomo już od setek lat. Bez względu na to, którą z wielkich dynastii weźmiemy pod lupę, w każdej z nich znajdziemy całe mnóstwo historii dowodzących temu, że uwielbienie i wielki szacunek dla władcy, nie są dane na wieczność. Jeśli król źle zarządzał krajem, a jego poddani cierpieli biedę lub ginęli w wojnach, często wywoływanych przez rozbuchane ambicje swego władcy, niemal pewne było to, że obywatele prędzej czy późnej od monarchy się odwrócą, a w skrajnych przypadkach będą żądali nawet jego głowy.
Hiszpańska linia Burbonów nie jest w tej materii żadnym wyjątkiem, a osoba króla Juana Carlosa I – która Hiszpanii w latach 1975-2014 najlepiej pokazuje jak wiele mozolnie budowanego zaufania i społecznego kapitału można stracić wskutek swego postępowania. I choć rodzina królewska w dzisiejszej Hiszpanii sprawuje funkcję bardziej reprezentacyjną niż realnie rządzi, to pewne standardy, zwłaszcza te królewskie, należy bezwzględnie zachowywać.
Rodzina Burbonów, która w ostatnich latach straciła wiele zaufania i społecznego kapitału, tak pieczołowicie budowanego przez wieki, w osobie księżnej Eleonory upatruje szansy odzyskania tego, co utracone. Czas pokaże czy dziesięcioletnia dziś następczyni tronu Królestwa Hiszpanii będzie w stanie przywrócić rodzinie królewskiej należny jej blask.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.