Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Hiszpańska rodzina królewska

Hiszpańska rodzina królewska – oficjalnie i prywatnie

Hiszpańska linia Burbonów na tronie

Królestwo Hiszpanii jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Pierwszym Burbonem zasiadającym na tronie Hiszpanii był Filip V, który został królem w 1700 roku. Odbyło się to na mocy testamentu Karola II Habsburga.
Członkowie hiszpańskiej rodziny królewskiej określeni zostali na mocy dekretu królewskiego. Od 1975 roku władzę w kraju sprawuje król Jan Karol I, który objął tron po śmierci generała Francisco Franco.

Jan Karol I, jako potomek Filipa V, jest dziesiątym z kolei królem Hiszpanii, wywodzącym się z dynastii Burbonów. Od 1962 roku jego małżonką jest królowa Zofia, córka greckiego króla Pawła I Glücksburga. Para królewska ma troje dzieci. Pierworodna córka (Helena) jest księżną de Lugo, druga córka – Krystyna, to księżna Palma de Mallorca, natomiast syn, książę Asturii - Filip, jest następcą tronu hiszpańskiego.
W skład hiszpańskiej rodziny królewskiej wchodzi zatem król, małżonka króla, ich dzieci wraz z małżonkami oraz wnukowie.

Aktualni członkowie hiszpańskiej rodziny królewskiej to:

JKM Król Jan Karol I
JKM Królowa Zofia
JKW Książę Asturii Filip
JKW Księżna Asturii Letycja
JKW Infantka Eleonora
JKW Infantka Zofia
JKW Helena Księżna de Lugo
• JE Don Felipe
JE Dona Victoria
JKW Księżna Palma de Mallorca
• JE Książę Palma de Mallorca
• JE Don Juan
• JE Don Pablo
• JE Don Miguel
• JE Doña Irene

Głowa Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej – król Hiszpanii Jan Karol I

Jan Karol I Hiszpański urodził się w 1938 roku w Rzymie, jako pierwszy syn hrabiego Barcelony, Jana Burbona oraz Marii de las Mercedes, księżniczki Obojga Sycylii. Po objęciu władzy opowiedział się za przyjęciem ustroju demokratycznego w Hiszpanii. Jest osobą wykształconą, włada kilkoma językami. Podobnie, jak jego żona zna język angielski oraz francuski. Ponadto, mówi także po katalońsku, włosku i portugalsku. Nie zna natomiast języka ojczystego żony-greczynki, czego niezmiernie żałuje i do czego otwarcie się przyznaje.

Jan Karol I zasłynął w oczach swoich rodaków jako król pełen uroku, przyjaźni, wewnętrznego ciepła i spontaniczności. Po prawie czterdziestu latach panowania Karol I nadal cieszy się w Hiszpanii ogromną popularnością. Doskonałym potwierdzeniem szczególnej więzi króla z jego rodakami może być sposób wypowiadania się mieszkańców na jego temat. „Jego przyjacielska wysokość” – tak właśnie mówią o nim Hiszpanie.

Z kolei były premier José Luis Rodríguez Zapatero skomentował współpracę z królem w ten sposób: Przez te ostatnie lata miałem wielką satysfakcję, mogąc liczyć na pomoc i wsparcie króla, nie tylko w sprawach politycznych, ale także prywatnie. To było dla mnie niezmiernie ważne, bo bardzo go cenię. Król Jan Karol I cieszy się olbrzymim autorytetem w społeczeństwie. Jego pozycja umocniła się szczególnie po tym, kiedy udało mu się udaremnić próbę zamachu stanu, która miała miejsce 23 lutego 1981 roku.
Przejdź do życiorysu Juana Carlosa i mniej znanych faktów, oraz skandali z życia hiszpańskiego monarchy.

FOTOGRAFIA-KROLOWIE-HISZPANII
Hiszpańska rodzina królewska w komplecie

Jan Karol I – miłośnik sportu i aktywnego życia

Król Hiszpanii znany jest głównie z wielkiego zamiłowania do sportu. Jego ulubioną dyscypliną sportową jest narciarstwo, oraz żeglarstwo. Sam przyznaje się też do tego, że po kolacji lubi zagrać w snookera. W młodości zajmował się za to innymi dyscyplinami, grał w squasha oraz tenisa. Trenował także karate, odnosząc na tym polu znaczne sukcesy.

Każdego roku wybiera się wraz z rodziną na Majorkę by żeglować, czego dowodem są liczne zdjęcia ukazujące się mediach.

Jej Królewska Mość Królowa – Zofia Grecka

Zofia Glücksburg urodziła się w 1938 roku w Atenach, jako pierwsze dziecko króla Grecji Pawła I oraz królowej Fryderyki Hanowerskiej. W czasie II wojny światowej jej rodzina została wygnana z rodzinnego kraju, a Zofia całe swoje dzieciństwo spędziła w Egipcie oraz Afryce Południowej. W 1946 roku powróciła do Grecji. Studiowała muzykę, pediatrię, a także archeologię. Podobnie jak jej mąż włada kilkoma językami. Mówi płynnie po hiszpańsku, grecku, angielsku, francusku oraz niemiecku. Wychodząc za Jana Karola zmieniła wyznanie z prawosławia na katolicyzm.

Na co dzień, królowa Zofia wiele czasu poświęca dla organizacji religijnych, kulturalnych, a także prowadzących działalność charytatywną. Zarządza też własną organizacją - Fundacją Królowej Zofii, która z racji królewskiego patronatu cieszy się wiarygodnością wśród mieszkańców Hiszpanii. Obecność królewska w życiu społecznym swoich poddanych w znacznej mierze podnosi autorytet zarówno królowej, jak i jej męża.

Uzyskany rozgłos medialny skutkuje pozyskaniem wartościowych funduszy na określony cel dobroczynny, a także promowaniem polityki rządu. Jest to typowe działanie związane z pełnieniem roli publicznej, właściwie w przypadku wszystkich członków rodziny królewskiej.

JUAN-CARLOS-KROL-HISZPANII
Juan Carlos, Letizia i Felipe

Królowa Zofia – zwolenniczka ekologii, miłośniczka żeglarstwa

Królowa Zofia jest przeciwna noszeniu futer oraz walce byków, do czego przyznaje się publicznie. Znany brytyjski dziennikarz John Hooper stwierdził, że królowa jest „poniekąd wegetarianką”. Być może właśnie ekologiczna postawa królowej Zofii przyczyniła się do tak wielkiego gniewu działaczy ekologicznych, zmierzonego w kierunku króla, kiedy zaangażował się on w polowanie na niedźwiedzia w Rumunii, w 2004 roku.

Królowa jest też prawdziwą miłośniczką żeglarstwa, dzieląc tym samym swoją pasję wraz z mężem. Dowodem na to jest fakt jej uczestnictwa na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku, podczas których była rezerwowym zawodnikiem reprezentacji Grecji w żeglarstwie.

Początkowo wspólna pasja do żeglarstwa wydawała się dla królowej swego rodzaju zagrożeniem dla ich związku. Jak sama później przyznała: „Pewnego razu żeglowałam z nim, kiedy jeszcze byliśmy zaręczeni, i nigdy nie będę w stanie zrozumieć, jak mogłam go poślubić, po czymś takim”. Królowa Zofia jest osobą religijną i przywiązaną do tradycji, znacznie bardziej niż jej mąż oraz dzieci.

Potomkowie pary królewskiej

Helena Burbon jest najstarszą córką królewskiej pary. Urodziła się w 1963 roku w Madrycie. W 1995 roku poślubiła Jaime de Marichalar y Sáénz de Tejada, otrzymując tym samym od ojca tytuł księżnej de Lugo. Helena ma dwoje dzieci: Don Felipe de Marichalar y de Borbón oraz Doña Victoria de Marichalar y de Borbón. W 2010 roku oficjalnie ogłoszono rozwód pomiędzy Heleną Burbon a Jaime de Marichalar, który stracił tym samym tytuł i status członka rodziny królewskiej.

Drugim dzieckiem króla i królowej Hiszpanii jest Krystyna Burbon. Urodziła się w 1965 roku w Madrycie. W 1997 roku poślubiła Iñakiego Urdangarina, medalistę olimpijskiego w piłce ręcznej. Z tej okazji otrzymała od ojca tytuł księżnej Palma de Mallorca. Para ma czworo dzieci: Juan Valentin, Pablo Nicolás, Miguel Urdngarín i Irena Urdangarín.

HISZPANSKA-PARA-KROLEWSKA
Felipe, Letizia i potomstwo

Trzecim dzieckiem hiszpańskiej pary królewskiej jest Filip, książę Asturii, następca tronu. Urodził się w 1968 roku. W 2004 poślubił dziennikarkę Letycję Ortiz Rocasolano. Para ma dwie córki: Eleonorę oraz Zofię. W 1990 roku książę Filip został pierwszym Burbonem, któremu przyznano kataloński tytuł księcia Girony.
Książę prowadzi własną Fundację Księcia Asturii, której celem jest promowanie "naukowych, kulturalnych i humanistycznych wartości, tworzących część światowego dziedzictwa kultury ludzkości ".

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij