Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Krzysztof Kolumb

Krzysztof Kolumb (1451-1506), życiorys i odkrycie Ameryki przez Kolumba na naszych stronach internetowych. Krzysztof Kolumb w języku hiszpańskim to Cristobal Colon, a w języku angielskim to Christopher Columbus. To niezwykle ciekawa, bardzo kontrowersyjna i nie do końca zbadana postać historyczna.

Nie tylko ważna dla hiszpańskiej historii, ale przede wszystkim ważna dla historii świata i być może dla polskiej historii, ponieważ pojawiły się ostatnim czasie przesłanki, iż Krzysztof Kolumb mógł być Polakiem, tzn. polskim Żydem. W naszym przewodniku po życiorysie Kolumba, podzieliliśmy życie i odkrycia podróżnika, na kilka rozdziałów.

Kolumb w zasadzie nie był Hiszpanem, ponieważ urodził się w 1451 roku w Republice Genui (dzisiejsze Włochy). Jego pierwsza morska wyprawa prawie kosztowała go życie.
Ojciec Krzysztofa, Domenico Colombo pochodził ze średniej klasy i był tkaczem wełny, matka nazywała sięSusanna Fontanarossa.

Bardzo mało jest wiadomo o wczesnym dzieciństwie Krzysztofa Kolumba, ale jest oczywiste, iż rodzice łożyli na jego wykształcenie, gdyż Kolumb mówił w kilku językach i posiadał dobrą znajomość klasycznej literatury, co pokazał w późniejszych etapach swojego życia. Rodzice musieli posyłać go do dobrych szkół, co do tego nie ma wątpliwości. Znał doskonale dzieła Ptolomeusza i Marinusa. Był wykształcony i był dobrym mówcą.

MAPA-PODRÓŻY-KOLUMBA

14 letni żeglarz

Po raz pierwszy wyruszył na morze już w wieku 14 lat. Podczas lat 1470-tych spędził na morzu podróżując po Morzu śródziemnym po Morzu Egejskim i morzach Europy Północnej, prawdopodobnie odwiedzał również Islandię. W roku 1479 spotkał swojego brata Bartolomeo w Lizbonie, który był znanym kartografem. W roku 1480 ożenił się z Filipą Moniz Monastrello. Małżeństwo Krzysztofa Kolumba zaowocowało synem, któremu nadano imię Diego.

Rodzina Kolumba mieszkała w Lizbonie do roku 1485, do czasu kiedy zmarła Filipa. Po tym smutnym wydarzeniu Krzysztof Kolumb przeniósł się do Hiszpanii i od tego czasu walczył o pieniądze i pozwolenie na wyruszenie z wyprawą na zachód. Wierzył, iż jeżeli ziemia jest okrągła, to można dopłynąć do Indii, płynąc cały czas na zachód. Wierzył iż do Azji też można dotrzeć płynąć ciągle na zachód.

Przez lata przedstawiał swoje "szalone" plany królom Portugalii i Hiszpanii, ale za każdym razem zostawał odsyłany z kwitkiem. Dopiero w roku 1492 po uporaniu się Hiszpanów z Arabami na Półwyspie Iberyjskim, król Ferdynand i królowa Izabela wydali pozwolenia, a przede wszystkim dali fundusze na taką wyprawę. Krzysztof Kolumb obiecał przywieźć do Hiszpanii egzotyczne przyprawy, złoto i jedwab z Azji, jakie znali już Hiszpanie z Indii. Miał zamiar rozpowszechniać chrześcijaństwo i zbadać Chiny, oraz sąsiednie kraje.

Wikingowie byli pierwsi ...

Z historycznych żródeł wiadomo, iż niekoniecznie Krzysztof Kolumb był pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Ameryki. Ale jego podróż w 1492 roku zaznaczyła się i utrwaliła, jako data odkrycia Ameryki. Inne fakty z życia Kolumba są również niezwykle ciekawe. Nie jest znana dobrze jego przeszłość i wczesne lata życia. Jest oparta na oświadczeniach samego Kolumba iż pochodził z Włoch z Genui.

Wielu jednak historyków twierdzi iż Kolumb urodził się zupełnie gdzie indziej. Ostatnie znana nam teoria to ta, iż Krzysztof Kolumb był Polakiem! W roku 2010 portugalski badacz historyczny Rosa, stwierdził iż Kolumb mógł być synem Władysława Warneńczyka, króla Polski, który nie zginął w bitwie, ale ukrywał się na portugalskiej Maderze. Czy słuszność takiej teorii potwierdzą dodatkowe badania historyczne, tego nikt nie wie, ale cóż to znaczyłoby dla nas Polaków....

KOLUMB
Krzysztof Kolumb portret
  ODKRYCIE-AMERYKI
Odkrycie Ameryki przez Kolumba


Odkrycie Ameryki przez Kolumba

Pierwsza wyprawa Kolumba
Rozpoczęta przez Krzysztofa Kolumba po wielu latach i nadludzkich starań, dnia 3 sierpnia 1492 roku. Kolumb wyrusza z Palos w Andaluzji trzema statkami na zachód. Marzenia odkrywcy się urzeczywistniają. Podbijanie Ameryki rozpoczyna się. Przelew krwi, nawracanie na chrześcijaństwo Indian i ludów żyjących w Amerykach datuje się od tego okresu. Dowiedz się więcej o pierwszej wyprawie Kolumba na zachód.

Druga wyprawa Kolumba
Rozpoczęła się w Kadyksie 24 września 1493 roku. Aż 17 statków i 1200 mężczyzn wyruszyło na najdłuższą wyprawę na zachodni kontynent. Jedna z najważniejszych wypraw Kolumba do Ameryki. Żeglarze zabrali ze sobą po raz pierwszy do Ameryki konie, żywy inwentarz, owce, bydło, itp. Pierwsi osadnicy z Europy pojawili się na kontynencie amerykańskim.

Trzecia wyprawa Kolumba
Kolumb wyruszył 30 maja 1498 roku z Sanlucar z sześcioma statkami na trzecią wyprawę do Ameryki. Towarzyszył mu Bartolome de Las Casas, który później opublikował dzienniki pokładowe Krzysztofa Kolumba. Najpierw skierował się na portugalską wyspę Porto Santo i na Maderę, gdzie spędził czas z portugalskim kapitanem João Gonçalves da Camara.

Czwarta wyprawa Kolumba
Rozpoczęta 11 maja 1502 roku. Tylko cztery statki i 140 mężczyzn wyruszyły z Kadyksu pod komendą Kolumba. Wśród uczestników wyprawy byli brat Kolumba, Bartolomeo i młodszy syn odkrywcy, trzynastoletni Fernando. Kolumb w wieku 55 lat był bardzo chory podczas rozpoczynania czwartej wyprawy, ale wierzył iż przed śmiercią dokona jeszcze jednej wyprawy do Ameryki.

Spuścizna Krzysztofa Kolumba
Dowiedz się więcej z tego rozdziału życiorysu Krzysztofa Kolumba co zostawił dla ludzkości Kolumb. Podsumowanie odkryć żeglarza. Końcowe życie odkrywcy i co zostawił dla współczesnego świata Krzysztof Kolumb. Ostatnie dni życia Krzysztofa Kolumba w naszym przewodniku po Hiszpanii i sławnych Hiszpanach zasłużonych dla historii ludzkości.

Wątpliwości co do pochodzenia Kolumba

Prawdopodobnie urodził się w roku 1451. Ale i ta data urodzenia Kolumba nie jest pewna. Epitafium na jego grobie brzmi "Non confundar in Aeternan" co znaczy po łacinie "Nie mylcie mnie przez wieczność". Wielu historyków uważa iż Kolumb pochodził z zupełnie innego kraju i był innej narodowości niż utrzymywał.

Dlaczego ukrywał swoją tożsamość? Jego pochodzenie celowo było ukrywane, a to ze względu na to, iż wiele krajów i narodów w Europie chciałoby przywłaszczyć sobie Kolumba jako odkrywcę Ameryki i utrzymywać jako swojego odkrywcę Nowego Świata.

DEPARDIEU-FILM-COLUMB-CONQUEST-1492

Wielu historyków uważa, iż Kolumb celowo ukrywał swoją przeszłość. Jednym z najważniejszych powodów było to, iż prawdopodobnie Krzysztof Kolumb był nawróconym Żydem. W roku 1495 Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii, a Żydzi którzy przeszli na chrześcijaństwo, również mogli być podejrzani i niegodni jakichkolwiek funkcji.

Istnieją jeszcze inne opcje i teorie, skąd pochodził Krzysztof Kolumb,  a wśród nich: iż pochodził z Portugalii, pochodził z Korsyki, pochodził z Katalonii, albo że był piratem. Jednak obowiązująca wersja w podręcznikach szkolnych to ta, iż Kolumb urodził się i pochodził  z Genui, we Włoszech.

Życie Kolumba do pierwszej wyprawy
 

  • 1451 prawdopodobna data urodzenia Krzysztofa Kolumba w Genui (dzisiejsze Włochy)
  • 1476 Kolumb ledwo uchodzi z życiem podczas walki na morzu z piratami u wyrzeża Portugalii. Zamieszkuje wraz z bratem Bartolomeo w Lizbonie w Portugalii
  • 1477 do 1484 wyprawy handlowe z Portugalii, Hiszpanii do Islandii i do Włoch
  • 1479 Kolumb żeni się z Filipą Pelestrela a Moniz, córką portugalskiego szlachcica. Zamieszkują na wyspie Porto Santo w pobliżu Madery
  • 1480 rodzi się syn Kolumba, Diego
  • 1484 Kolumb przedstawia swoje plany podróży na zachód do Indii królowi Portugalii Janowi II. Propozycja zostaje odrzucona. Umiera żona Filipa
  • 1485 Kolumb przeprowadza się do Hiszpanii. Zamieszkuje w Palos w Andaluzji
  • 1488 rodzi się drugi sym Kolumba, Fernando. Matką jest Beatriz Enriquez de Harana
  • 1492 luty. Ferdynand i Isabela w końcu podbijają Granadę, ostatni, arabski bastion w Hiszpanii pada. Krzysztof Kolumb uzyskuje finansowanie i błogosławieństwo od hiszpańskich monarchów na wyprawę na zachód

3 sierpnia 1492 roku Kolumb wyruszył na swój pierwszy wojaż trzema statkami: Nina, Pinta i Santa Maria z hiszpańskiego portu w Andaluzji, Palos. Jego celem było płynięcie cały czas na zachód, dopóki nie dotrze do Azji jak wierzył swoim obliczeniom. Była to wyprawa po cenne w tamtych czasach przyprawy, które znali już Hiszpanie wcześniej z innych wypraw do Indii. Kolumb miał przywieźć także złoto i perły.

SANTA-MARIA-STATEK-KOLUMBA

Pierwszy postój przypadł na Wyspy Kanaryjskie, kiedy wiatr i spokojne morze nie sprzyjały dalszej podróży statków na zachód. Na wyspach został do 6 września. Po tym czasie wyruszył dalej na zachód. Odkrył również stały zachodni wiatr, który w późniejszych czasach ułatwił podróżowanie do Nowego Świata wielu żaglowcom. Podróż przeciągała się w nieskończoność.

Załoga zaczęła się buntować. Kolumb stworzył dwa dzienniki pokładowe, jeden pokazujący faktyczną ilość przebytych mil morskich i ten fałszywy, aby zmylić i uspokoić buntującą się załogę statku. Żeglarze bali wypływać się aż tak daleko od domu i każda pokonana mila na zachód, budziła coraz większy popłoch wśród marynarzy.

Oszustwo Kolumba wyszło na jaw. Dnia 10 października Kolumb przyparty do muru, obiecał swojej załodze, iż jeżeli w ciągu dwóch dni nie natrafią na ląd, wrócą do domu. Następnego dnia żeglarze dostrzegli ląd. Nowy świat został odkryty i rozpoczęło się podbijanie Ameryki, mieczem i krzyżem...
Lotnisko we włoskiej Genui, nazywa się Krzysztof Kolumb na cześć odkrywcy.

Zainteresuje Cię również:
historia Hiszpanii | Kadyks | La Gomera - wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij