Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Krystyna Księżna Palma de Mallorca

Krystyna Księżna Palma de Mallorca – sportowa księżniczka

Palma de Mallorca to jeden z najpopularniejszych w Hiszpanii ośrodków turystycznych, słynący z nocnego życia, pięknych plaż i historycznych zabytków, które każdego konesera turystycznych atrakcji przyprawiają o szybsze bicie serca. Czy można chcieć czegoś więcej planując wczasy na Półwyspie Iberyjskim? Palma de Mallorca zapewnia potencjalnym turystom wszystko to, czego pragną.

Pisząc od hiszpańskiej rodzinie królewskiej, warto wspomnieć o tym jak wielki potencjał drzemie w tym niezwykle popularnym regionie, a jeśli dodamy, do tego fakt, że księżną Palma de Mallorca jest Krystyna, a właściwie Cristina Federica Victoria Antonia de la Santisima Trinidad de Borbón y de Grecia, bo tak brzmi jej pełne imię i nazwisko, to możemy być pewni, że zainteresowanie regionem jeszcze bardziej wzrośnie. Warto poznać historię chyba najpopularniejszej członkini hiszpańskiej rodziny królewskiej – kobiety, która potrafiła rozkochać w sobie Hiszpanię, by jednocześnie nadwerężyć zaufanie społeczeństwa do rządów panującej w kraju od przeszło 300 lat dynastii Burbonów.

Ochrzczona przez arcybiskupa

Księżna Krystyna przyszła na świat 13 czerwca 1965 roku w Madrycie. O dwa lata młodsza od swojej siostry Heleny, o trzy starsza od króla Filipa VI. W chwili kiedy rodziła się Krystyna jej ojciec, Juan Carlos I był jeszcze daleko od objęcia tronu hiszpańskiego. Królem został w 1975 roku, zaś 10 lat wcześniej, kiedy na świat przychodziła jego druga córka, późniejszy władca pilnie przygotowywał się do przejęcia dowództwa w kraju pod okiem generała Francisco Franco - "sławnego" hiszpańskiego dyktatora.

KRYSTYNA-KSIĘŻNA-HISZPANII-MAJORKI

To właśnie pod okiem Franco Juan Carlos poznawał tajniki dowodzenia armią oraz uczył się administrowania państwem. O ile media oraz społeczeństwo w Hiszpanii doskonale zdawały sobie sprawę z dość rozrywkowego trybu życia króla, o tyle jego małżeństwo z Zofią Gluckburg, córką greckiego króla, dało rodzinie królewskiej trójkę dzieci. Najmłodszy, Filip, w 2014 roku, po abdykacji Juana Carlosa zasiadł na tronie hiszpańskim, zaś najstarsza – Helena, wyszła za mąż za potomka jednego z hiszpańskich rodów arystokratycznych, lecz małżeństwo zakończyło się rozwodem na początku 2010 roku. Księżna Krystyna, będąca „środkowym” dzieckiem rodziny królewskiej, przyjęła sakrament chrztu w madryckim pałacu de La Zarzuela, z rąk arcybiskupa Madrytu.

Poliglotka na dworze królewskim

Królewska córka okazała się być dziewczyną niezwykle utalentowaną. Warunki hiszpańskiego dworu, w którym się wychowywała i pobierała nauki, sprzyjały rozwojowi jej pasji, a tą szybko okazał się być sport. Krystyna odnalazła w sobie pasję do żeglarstwa, osiągając w tej dyscyplinie niemałe sukcesy. Jej największym życiowym osiągnięciem był z całą pewnością start na igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku, gdzie zajęła 20. miejsce w klasyfikacji generalnej. Rok później była już absolwentka studiów wyższych na madryckim Uniwersytecie Complutense, na którym studiowała nauki polityczne.

Królewska córka – tak jak i reszta swojego rodzeństwa – od małego wykazywała nieprzeciętne zdolności edukacyjne, dzięki czemu w latach 90. bez żadnych problemów ukończyła również stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Księżna Krystyna nosi miano największej poliglotki w hiszpańskiej rodzinie królewskiej, poza językiem hiszpańskim, płynnie porozumiewa się także w języku katalońskim, angielskim, francuskim oraz greckim. Jej niekwestionowane obycie i znajomość mechanizmów współczesnego świata, w połączeniu z biegłym opanowaniem języków obcych sprawiły, że księżna zajmuje honorowe stanowiska w instytucjach takich jak ONZ czy UNESCO.

Olimpijka i olimpijczyk – związek idealny?

Sport w życiu Krystyny nie ograniczał się wyłącznie do startu na olimpiadzie w Seulu. W 1997 roku wyszła ona za mąż za Inakiego Urdangarina, zawodnika reprezentacji Hiszpanii w piłce ręcznej, który wraz z drużyną zdobył medal olimpijski. Małżonkowie zamieszkali w Barcelonie, a ojciec Krystyny – król Juan Carlos nadał córce tytuł księżnej Palma de Mallorca.

Nadszarpnięte zaufanie

Ostatnie lata to czasy kiedy w całej Europie zauważalne są skutki kryzysu gospodarczego. Niezwykle istotne jest przywołanie kontekstu społecznego i ekonomicznego, w jakim funkcjonuje hiszpańskie społeczeństwo. Otóż monarchia, szczególnie w ostatnich latach bywa niezwykle mocno krytykowana przez hiszpańskich polityków, zwłaszcza należących do partii lewicowych, za zbyt wystawny styl życia, w momencie, kiedy poddani króla – hiszpańscy obywatele – zmuszeni są ciężko pracować, zaciskać pasa i zmagać się z kryzysem, aby przetrwać trudny czas. Negatywne nastroje społeczne i spadek zaufania do monarchii były jednymi z głównych przyczyn abdykacji króla Juana Carlosa, który wziął na siebie próbę ratowania wizerunku rodziny królewskiej, mimo że sam nie był bez winy.

OTTO-VON-HABSBURG

Media, mimo nieformalnego zakazu krytykowania życia rodziny królewskiej i komentowania zachowań króla, co jakiś czas donosiły o jego burzliwym życiu towarzyskim, zaś tajemnicą poliszynela było to, że sytuacja w małżeństwie królewskim daleka jest od ideału. Hiszpanie z roku na rok do swojej rodziny królewskiej pochodzą coraz bardziej sceptycznie, co jednak nie oznacza, że przestali ją szanować.

Bez względu na to czy królem był Juan Carlos, czy tak jak obecnie – na tronie zasiada jego syn, obecność króla na wszelkiego rodzaju uroczystościach i ważnych dla Hiszpanów wydarzeniach, zarówno państwowych jak i społecznych (często spotykać go można na meczach piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii), zawsze wzbudza wielki entuzjazm i szacunek wśród obywateli

Wróćmy jednak do księżnej Krystyny i jej małżeństwa z Urgandarinem. W 2005 roku przychodzi na świat ich czwarte dziecko. Dopiero za czwartym razem infantka Krystyna doczekała się córki. Wcześniej, w 1999 roku urodził się pierworodny syn Juan Valentin, rok później na świat przyszedł Pablo Nicolas, w 2002 roku nowym członkiem rodziny stał się Miguel, zaś 5 czerwca 2005 rodzi się Irena.

Utrata szacunku

Ostatnie lata okazały się jednak mniej udane, zarówno dla księżnej Krystyny jak i dla całej panującej w Hiszpanii dynastii Burbonów. I choć kraj rozwija się dynamicznie, a gospodarka uporała się z kryzysem ekonomicznym na dobre, zaś dzięki zmianie na tronie hiszpańskim i objęciu korony przez FilipaVI, wizerunek rodziny królewskiej nie cierpi już tak mocno, to na światło dzienne wyszły niejasne powiązania męża księżnej. Okazało się, że Inaki Urdangarin wraz ze swoim wspólnikiem wyprowadzali pieniądze z prowadzonej przez nich agencji zajmującej się inwestycjami w budowę obiektów sportowych.

W Hiszpanii zostało to przyjęte bardzo negatywnie, zaś sam fakt, że w niejasne interesy została wplątana rodzina królewska, przeciwnikom monarchii posłużył za powód do przypuszczenia na nią ataku, podsycanego przez lewicowe partie polityczne, które od lat postulują zniesienie monarchii w Hiszpanii. Kiedy okazało się, że sprawa znajdzie finał w sądzie, rodzina królewska okryła się złą sławą. Król Juan Carlos musiał podjąć drastyczne kroki, efektem czego było wydalenie córki i jej męża z dworu królewskiego, a także odebranie księżnej Krystynie tytuły księżnej Palma de Mallorca przez nowego króla Filipa.

Z kolei rozprawa sądowa, w której uczestniczyła księżna, była pierwszym w historii Hiszpanii procesem, w którym przed składem sędziowskim stanął członek panującej tu od ponad trzech wieków dynastii Burbonów. Od tego czasu stosunek Hiszpanów do pary książęcej uległ dramatycznemu pogorszeniu. Dawniej – para utalentowanych sportowców: ona – córka króla Hiszpanii, on – arystokrata i wybitny sportowiec. Oboje inteligentni i utalentowani, media ich kochały, zaliczali się do grona najpopularniejszych hiszpańskich celebrytów. Afera finansowa położyła się cieniem na ich opinii oraz na wizerunku całej rodziny królewskiej, która powinna być poza wszelkimi podejrzeniami.

CRISTINA-BOURBON-CON-FAMILIA-REAL

Krystyna wielokrotnie podkreślała, że ufa swojemu mężowi i nie ma wglądu w jego interesy, zarzekała się również, że przez lata nie miała jakichkolwiek powodów ku temu, aby mieć jakiekolwiek wątpliwości w stosunku do czystości jego biznesów. Jednak ani śledczy, ani społeczeństwo hiszpańskie zdają się nie wierzyć księżnej. Oskarża się ją o wystawne życie, luksusowe wakacje, co niezbyt dobre współgra z linią obrony księżnej, która próbuje ocalić swój wizerunek. Ten jednak został niezwykle mocno nadszarpnięty i to czy zostanie odbudowany zależy już nie tylko od niej. Mimo wszystko, rodzina królewska w Hiszpanii nie traci nadziei na to, że w przyszłości znów stanie się powodem do wielkiej dumy dla swoich rodaków.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij