Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Infantka Zofia

Infantka Zofia - wnuczka swojej babci

Na jednej ze stron w polskim internecie znaleźć możemy zdjęcie, które na pierwszy rzut oka nie zawiera, ani nie obwieszcza niczego wyjątkowego. Ot, zwykła rodzina. Mama, tato, dwie roześmiane córki, babcia i ciotka. Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni, ładnie i elegancko ubrani. O ile jednak zdjęcie zmienia naszą optykę, kiedy mamy świadomość, że osoby, które się na nim znajdują, to: król, królowa, następczyni tronu, była królowa, księżniczka i siostra króla.

Niemal natychmiastowo atmosfera wyjątkowości udziela się każdemu kto spogląda na fotografię hiszpańskiej rodziny królewskiej, bo oczywiście o niej mowa. Najmłodsza z postaci na zdjęciu, infantka Zofia, uśmiecha się delikatnie a jej dziecięce, szczere spojrzenie wzbudza naturalną sympatię. Mimo, że dziewczynkę otaczają trzy królowe Hiszpanii: była, obecna i przyszła, mała Zofia nie wydaje się być przytłoczona tak nobilitującym towarzystwem. Zważywszy na to, że od następczyni hiszpańskiego tronu, księżniczki Eleonory, jest młodsza jedynie o dwa lata.

Narodziny strzeżone niczym skarb

Różne opinie na temat rodziny królewskiej znajdziemy wśród Hiszpanów. Poddani króla Filipa VI wyrażają odmienne zdania zarówno w kwestii oceny rządów rodziny Burbonów, jak i w kwestii samego sensu trwania monarchii, skoro ta w ich kraju nie sprawuje realnej władzy, a skupia się wyłącznie na kwestiach reprezentacyjnych. Owo reprezentowanie raju, a więc także swoich poddanych, również dla wielu jest niezwykle kontrowersyjne, głównie z uwagi na różnego rodzaju zachowania poszczególnych członków rodziny, które dalekie są od królewskich standardów.

INFANTKA-ZOFIA-HISZPAŃSKA-RODZINA-KRÓLEWSKA

Jedak prywatności swoich najbliższych król strzeże jak oka w głowie. Jego zona, była dziennikarka, a obecnie królowa, również zalicza się do osób, które nie lubią uzewnętrzniać publicznie szczegółów swojego prywatnego życia Dość powiedzieć, że nawet narodziny córek do końca objęte były wielką tajemnicą, a przecież narodziny potomstwa królewskiej pary, to prawdziwe święto dla całego narodu i wielkie żniwa dla prasy plotkarskiej, która żyje w dużej mierze z opisywania losów hiszpańskiej rodziny królewskiej.

Król Filip VI różni się od swojego poprzednika i ojca tym, że stara się nie dostarczać świeżego pokarmu tabloidom. Mimo to, fotoreporterzy i dziennikarze zawsze znajdą jakiś sposób na to, aby zrobić interesujące zdjęcie lub napisać artykuł na podstawie tego, co donoszą ich zaufani współpracownicy będący blisko królewskiej rodziny.

Więcej kobiet w rodzinie Burbonów

Księżniczka Zofia, a właściwie Sofia de Todos los Santos de Borbon y Ortiz, przyszła na świat 29 kwietnia 2007 roku w międzynarodowej klinice w Madrycie. O tym, że żona hiszpańskiego następcy tronu (wówczas Filip VI nie był jeszcze królem) spodziewa się dziecka, media pisały już od wielu miesięcy. Co prawda, podobnie jak 2 lata wcześniej, również w tym przypadku o narodzinach gazety zostały poinformowane sms-em. Przed kliniką natychmiast pojawili się dziennikarze największych mediów – zarówno z telewizji jak i prasy. Hiszpańskie społeczeństwo, wśród którego nie brakuje przeciwników monarchii jako takiej, mimo wszystko z ogromną ciekawością śledziło losy królewskiego syna i jego żony, którzy mieli już wtedy jedną córkę.

Urodzona dwa lata wcześniej Eleonora to następczyni swojego ojca na tronie hiszpańskim, a teraz a świat przychodzi jej siostra. Dynastia Burbonów zyskuje nową członkinię, która w chwili swych narodzin ważyła nieco ponad 3 kilogramy i jak wspominają członkowie rodziny, była niezwykle spokojnym dzieckiem. W chwili jej chrztu świętego, ogrody pałacu Zarzuela, który jest tradycyjnym miejscem, w którym chrzci się nowonarodzonych członków rodziny królewskiej, wypełniły się wieloma dziesiątkami znamienitych gości, a uroczystość miała niezwykle podniosły klimat. Dziewczynka ochrzczona została wodą z rzeki Jordan, podobnie jak jej starsza siostra i ich ojciec.

Imię po babci-królowej

Imię nadane nowej księżniczce jest w hiszpańskiej tradycji mocno zakorzenione. Współczesnym Hiszpanom kojarzy się ono oczywiście z osobą jej babki, a jeszcze do niedawna królowej Hiszpanii Zofii Glücksburg, która w czasach panowania swojego męża Jana Karola I cieszyła się wielkim szacunkiem i do dziś ma wśród zwykłych Hiszpanów oraz przedstawicieli elit tego państwa ogromny autorytet.

ZOFIA-CORKA-LETYCJI-HISZPANSKA-KROLEWSKA-RODZINA

Młoda Zofia na początku swojego życia otrzymała więc niezwykły dar, który może okazać się dla niej niezwykle ważnym i szczęśliwym amuletem, jednak takie imię nakłada na jego właścicielkę odpowiedzialność i obowiązek rozważnego podejmowania decyzji, co nikogo nie powinno dziwić, wszak mówimy o członkini hiszpańskiego rodu królewskiego.

Oczywiście księżniczka Zofia musi mieć na uwadze to, że czekają ją niezwykłe częste i nie mniej męczące porównania i oceny, które uwzględniały będą zachowania jej samej i jej babci. A niedaleka przeszłość pokazuje, że królewskie dzieci i wnuki nie zawsze są w stanie podtrzymywać splendor i szacunek na jaki zapracowali sobie ich rodzice i dziadkowie.

Na co zapracował sobie ojciec infantki Zofii? Król Filip VI uchodzi za osobę rozważną, jednak większość społeczeństwa w Hiszpanii nie żywi do niego szczególnych emocji, tak pozytywnych jak i krytycznych. Wynika to z faktu, iż królewska władza ogranicza się w obecnych czasach jedynie do wymiaru symbolicznego, kwestie najważniejsze dla mieszkańców, takie jak finanse, oświata, służba zdrowia czy sprawy socjalne to domena rządu.

A trzeba przyznać że wielu polityków, głównie z partii o lewicowym charakterze z całą pewnością nie żywi do monarchii sympatii, o czym nie omieszkują przypominać na każdym kroku. Mimo to, Filip VI nie zamierza abdykować, chociaż nie wiadomo czy uda mu się panować w Hiszpanii tak długo jak czynił to jego ojciec, który rządził przez prawie 40 lat.

Wnuki królowej na kartkach świątecznych

Wróćmy jednak do Zofii. Skoro tekst rozpoczęliśmy opisem zdjęcia, na którym mała infantka w towarzystwie swojej siostry i dorosłych członków rodziny królewskiej, warto tej tematyce poświęcić jeszcze kilka zdań. W Hiszpanii słynne są kartki świąteczne, które przedstawiają byłą parę królewską: króla Jana Karola i królową Zofię, wraz ze swoimi wnuczętami. Wraz z narodzinami kolejnych wnuków, kartki wydawane były na nowo, a Hiszpanie bardzo często przesyłają sobie na nich świąteczne życzenia.

Była królowa do tego stopnia kocha swoje wnuki, że media uchwyciły nawet moment, w którym królowa miała na ramieniu torebkę z nadrukowanymi zdjęciami swoich wnuków. O małej księżniczce można więc z całą pewnością powiedzieć, że ma niezwykle kochającą babcię. Dla wielu Hiszpanów królowa jest wzorem podejścia do dziecka, przez co jej styl i zwyczaje są kultywowane w wielu hiszpańskich domach.

ZOFIA-I-ELEONORA-KROLEWNY-HISZPANII

Księżniczka z tabletem

Życie księżniczki, znane nam z bajek i baśni, mimo że pozbawione niedogodności i trosk życie codziennego, zazwyczaj jawiło się nam jako śmiertelnie nudne. Motyw księżniczki uwięzionej w wieży zamku również jest znany zarówno nam jak i młodszym pokoleniom. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy księżniczka prowadzi konto na portalu społecznościowym, a na przyjęcie do jej pałacu wpadają mistrzowie świata w piłce nożnej z wielkim Ikerem Casillasem na czele, trudno mówić o jakimkolwiek podobieństwie ze średniowiecznymi legendami czy baśniowymi opowieściami spod znaku Andersena czy braci Grimm.

Współczesne księżniczki nie różnią się niczym od swoich koleżanek, razem z nimi się uczą i spędzają wolny czas. Ich włosy nie są bardziej złote, a oczy mają taki sam kolor jak oczy innych dziewczynek. Ich ulubiona zabawką nie jest już zwierciadło, częściej tablet lub smartfon. I czasem można zobaczyć je w telewizji.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij