Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Victoria

Victoria – pierwsza wnuczka Juana Carlosa

Narodziny wnucząt to w życiu każdego dziadka niesamowicie ważne wydarzenie, a narodziny pierwszej wnuczki pozostają momentem, który pamięta się do końca życia. Jeśli w dodatku chodzi o królewską wnuczkę, to sprawa jest jeszcze bardziej poważna.

Możemy się tylko domyślać, co czuli król Juan Carlos I i jego żona Zofia, kiedy w 2000 roku na świat przychodziła Victoria, a właściwie Victoria Federica de Todos los Santos de Marichalar y de Borbón. Jest córką Heleny, księżnej de Lugo i jej męża Jaime de Marichalara. Para obecnie jest już po rozwodzie a ich burzliwymi losami żyła swego czasu cała Hiszpania. Victoria jest drugim dzieckiem księżnej de Lugo, a imię otrzymała po swojej babci.

Na świat przyszła 9 września 2000 roku w Madrycie. Dwa miesiące później w kaplicy Pałacu Królewskiego odbył się jej chrzest. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że mała Victoria ma wyjątkowych chrzestnych. Jej ojciec chrzestny – Filip VI, obecny król Hiszpanii, a w chwili narodzin swojej siostrzenicy następca hiszpańskiego tronu, to jedna z najważniejszych osób w całym kraju, zaś matka chrzestna – Ana de Marichalar y Saenz de Tejada jest niezwykle lubianą osobą.

Czy zostanie królową?

Zawsze kiedy w rodzinie królewskiej rodzi się dziecko, nie sposób nie wspomnieć o tym, którą pozycję zajmuje ono w kolejce do tronu. Victoria jest obecnie na piątym miejscu i przysługuje jej tytuł „Jej Ekscelencja”. W przypadku nastoletniej dziewczyny stosownie taich zwrotów wydaje się być może dziwne i nieco pretensjonalne, jednak warto wiedzieć, że sa one istotnym elementem królewskiej tradycji, a ich używanie następuje tylko i wyłącznie w przypadku oficjalnych uroczystości i jest zamieszczane w dokumentach. Victoria ma o dwa lata starszego od siebie brata Felipe, który jest przed nią w linii sukcesji do korony.

VICTORIA-FAMILIA-REAL-ESPANA

Hiszpania czeka na księżniczkę

Narodziny królewskiej wnuczki największe hiszpańskie dzienniki relacjonowały w sposób niezwykle szczegółowy. Czytelnicy dowiedzieli się m.in. tego, że Victoria ważyła ponad 3,5 kilograma i mierzyła 53 cm, zaś poród odbył się przez cesarskie ciecie. Stosunek mediów do rodziny królewskiej w takich momentach, jak narodziny jej członka, schodzi na drugi plan.

Bez względu na to czy dana gazeta reprezentuje stanowisko opozycyjne w stosunku do króla czy też jest jego naturalnym sojusznikiem (w Hiszpanii dostrzec można wyraźny podział na media sprzyjające królewskiej rodzinie i te, które ją krytykują), narodziny potomka lub kogoś z bliskiej rodziny, jednoczą całe środowisko, tak jak jednoczą samych Hiszpanów.

Czy zatem Victoria może być światełkiem w tunelu, które rozświetli niezbyt jasny wizerunek rodziny królewskiej? Na dworze Burbonów takie nadzieje wiąże się z każdym nowo narodzonym dzieckiem. Jedno jest pewne – Hiszpanie pokochali ją od urodzenia. Kiedy tylko kraj obiegła informacja o tym, że infantka Helena urodziła, przed kliniką spontanicznie zaczęli pojawiać się ludzie, przynosząc kwiaty, maskotki i drobne prezenty na znak radości o wsparcia dla małej Victorii i jej rodziców.

Rola kobiet w dynastii

W historii dynastii Burbonów, a zwłaszcza w hiszpańskiej linii tej słynnej rodziny królewskiej, która w czasach swojej największej świetności rządziła niemal w połowie Europy, z Włochami, Francją, Hiszpania i Luksemburgiem włącznie, wiele było kobiet, które zapisały swój niezwykle istotny i ważny rozdział. Jedną z nich była z całą pewnością babka młodej Victorii, królowa Zofia, która w momencie abdykacji swojego męża, króla Juana Carlosa straciła koronę na rzecz swojej synowej Letycji, jednak w dalszym ciągu w oczach wielu Hiszpanów pozostaje wielkim autorytetem.

Kobiety w rodzinie Burbonów uchodziły za wzór cnót tak obywatelskich, jak i moralnych i etycznych. Zazwyczaj wiernie stały u boku swoich mężów, towarzysząc im i wspierając w codziennych obowiązkach. To właśnie one najlepiej wiedza jak trudne jest bycie zona władcy, jak i to, że rządzenie krajem to niezwykle wyczerpujące zajęcie. Cokolwiek jednak powiedzielibyśmy na temat żon królewskich na hiszpańskim tronie, należy wyraźnie oddzielić przeszłość od czasów współczesnych.

VICTORIA-CON-MADRE

Warto pamiętać, że wraz ze zmianą statusu i znaczenia monarchy, który od lat pełni funkcje głównie reprezentacyjne, również status żony królewskiej lub członkini rodu królewskiego, zmienia się. Dawniej królowe postrzegane były jako te, które mają wielki wpływ na swoich mężów, a przez to na losy kraju. Rozmaite osobistości próbowały na tym zjawisku jak najwięcej ugrać, a przekonanie królowej do swoich planów, jeśli te wymagały poparcia monarchii, często oznaczało niemal pewny sukces na polu politycznym, dyplomatycznym i wojskowym.

Victoria odmieni wizerunek rodziny?

Po co o tym wszystkim pisać? Właśnie dlatego, że współczesna kobieta w rodzinie królewskiej nie tylko nie ma aż tylu obowiązków i może oddać się swoim pasjom o wiele bardziej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jedno się mimo to nie zmienia. Mowa oczywiście o odpowiedzialności, jaką obarczona jest rola członka rodu królewskiego. Należąc do rodziny królewskiej, konieczne jest przykładanie większej uwagi nawet do najdrobniejszych zachowań, gestów czy słów, które się wypowiada.

W odniesieniu do małych dzieci zasada ta również ma zastosowanie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy media bez skrupułów wychwytują każde zachowanie, mogące być podstawą dla powstania plotkarskiego artykułu. Czy chrześnica króla Filipa VI narażona jest na zainteresowanie paparazzich? W przypadku 15-letniej dziewczyny, która jak każdy nastolatek, pragnie uczyć się i rozwijać swoje pasje, a także spotykać ze znajomym, słowem – prowadzić normalne życie, zainteresowanie mediów jest czymś powszechnym.

Księżniczka, fortepian i balet

Na pierwszy rzut oka młoda Victoria nie przypomina księżniczki. To raczej normalna dziewczyna z sąsiedztwa. Ciemne włosy, duże, uważnie patrzące oczy, dziewczęca twarz. Uważana jest za zdolną, osiąga znaczne sukcesy w nauce. Jednak jej największą pasją jest gra na fortepianie. Victoria spędza długie godziny, ćwicząc, lecz póki o koncertuje wyłącznie przed najbliższą rodziną, a także w szkole, do której uczęszczała.

Aktualnie, córka księżnej de Lugo uczy się w elitarnej brytyjskiej szkole z internatem, lecz jak zapowiedziała, kiedy tylko wróci do Hiszpanii, z całą pewnością powróci do swojego ulubionego zajęcia, jakim jest gra na fortepianie. Rodzice Victorii, zwłaszcza jej matka od wczesnego dzieciństwa inwestowali w edukację muzyczną swojej córki. Victoria przez wiele lat uczyła się również w szkole muzycznej. Drugą wielką pasją młodej księżniczki jest balet, w którym dziewczyna spełnia się podobnie jak w muzyce.

VICTORIA-PADRE-FAMILIA

W tańcu prezentuje się niezwykle lekko, hiszpańscy dziennikarze podkreślają, że wszechstronnie utalentowana dziewczyna dzięki swoim zdolnościom stanowi prawdziwą wizytówkę rodziny królewskiej, a na dodatek cieszy się ona ogromną sympatią zwykłych obywateli. Świadczą o tym nawet komentarze internautów pod artykułami na temat królewskiej rodziny. Nawet jeśli nie są oni zwolennikami monarchii, to o księżniczce wypowiadają się bardzo ciepło.

Rodzice młodej księżniczki przez wiele lat stanowili parę, którą zachwycała się cała Hiszpania. Oboje piękni, młodzi i niezwykle inteligentni. Z czasem jednak ich małżeństwo stawało się coraz trudniejsze, o czym informowały media. W 2010 roku rozwód książęcej pary stał się faktem. Felipe miał wtedy 12, a Victoria 9 lat. Media donoszą, że dzieci bardzo przeżyły rozstanie rodziców, co nikogo oczywiście nie dziwi. Jednak bez względu na te zawirowania, rodzina Burbonów w dalszym ciągu trwa na tronie i nic nie zapowiada, aby jej panowanie miało w najbliższym czasie dobiec końca.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij