Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Księżna Asturii Letycja

Księżna Asturii Letycja ... nowa królowa z plebsu ...?

Podstawowe informacje biograficzne o księżnej. Letycja Ortiz Rocasolano urodziła się 15 września 1972 roku w hiszpańskim mieście, które jest stolicą Asturii (prowincji kraju). W mieście, które zasłynęło z ekranizacji Woody’ego Allena, pt. „Vicky Cristina Barcelona”- w Oviedo.

Jej ojciec to dziennikarz, Jesus Jose Ortiz Alvarez, a matka to pielęgniarka, Marie de la Paloma Rocasolano Rodriguez. Pobrali się 2 października 1971 roku, mieli razem trzy córki, jednak dwadzieścia lat później, w 1999 roku, para się rozwiodła. Siostry Letycji, to Telma i Erika.

Niestety, rodzinę spotkała tragedia, ponieważ najmłodsza córka (Erika) popełniła samobójstwo w 2007 roku. Ponoć, kobieta nie mogła poradzić sobie z odejściem męża, którego wciąż kochała. Chorowała na depresję od dłuższego czasu i nawet konieczność trwania dla swojego dziecka nie przekonała jej, że warto zostać na tym świecie. Osierociła siedmioletnią córeczkę.

Najmłodsze lata i edukacja

Letycja odkąd skończyła sześć lat, uczęszczała na lekcje baletu, uczyła się tańca klasycznego i śpiewu. Jej rodzice już od najmłodszych lat córki dbali o jej wszechstronny rozwój. Wiedzieli, że od tego jak pokierują swoim dzieckiem w dzieciństwie, będzie zależeć jego dalsze, dorosłe życie.

LETIZIA-ORTIZ-TELEWIZJA-DZIENNIKARKA

Do piętnastego roku życia mieszkała z rodzicami, była uważana za ładne i bystre dziecko. Chłonęła wiedzę, chciała się uczyć i korzystać ze zdobytych umiejętności. Dużo czytała, dzięki czemu pięknie się wypowiadała, operowała bogatym słownictwem. Podobno jej ulubionymi dziedzinami były języki i przedmioty ścisłe.
Ich najstarsza córka była bardzo uzdolniona, w wielu dziedzinach. Pięknie śpiewała
i tańczyła, miała duszę artystki i mogła pokierować swym życiem w różne strony. Była kobietą wielkich możliwości i potencjału. Jednak Letycja od małego marzyła o dziennikarstwie.

W wieku 12 lat napisała swój pierwszy scenariusz do radia „Huśtawka”. Pasją do tej profesji zaraziła ją babcia, która spełniała się w zawodzie. Marzenia dziewczynki stały się rzeczywistością. Ukończyła Uniwersytet Compultense w Madrycie, a doświadczenie zawodowe zdobywała początkowo w Meksyku, pisząc dla gazety „Singlo 21”. Póżniej pracowała dla „La nueva España”, gazety „ABC” i kilku stacji telewizyjnych (w tym CNN+).
Była również korespondentką w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Iraku. Swojego męża, przyszłego króla Hiszpanii, spotkała podczas zbierania materiałów do kolejnego reportażu na miejscu katastrofy ekologicznej „Prestige” na plaży Galicji.

Dziennikarstwo jej pasją

Jest laureatką wielu nagród, została okrzyknięta mianem najlepszej dziennikarki Hiszpanii przed trzydziestką. Wykonuje swoją pracę z ogromnym zaangażowaniem
i poświęceniem. Robi coś, co ją satysfakcjonuje i pochłania w stu procentach, dzięki czemu jest doceniana i szanowana w swoim środowisku. Podobno, książę Filip zakochał się w niej już kiedy zobaczył ją w roli prezenterki w hiszpańskiej telewizji. Letycja, ciężko pracowała na swój sukces zawodowy i niewątpliwie jej się to opłaciło, gdyż uważana jest za jedną z najlepszych dziennikarek Hiszpanii.

Niestety obejmując tron i zapoznając się z obowiązkami królowej, musi porzucić swój zawód, więc odchodzi z telewizji TVE, jednocześnie zapewniając, że powinności królewskie będzie traktować z tą samą powagą i sumiennością, co swoją pasję życia.
Letycja swoje ostatnie wydanie wiadomości prowadzi 31 października 2003 roku. Kolejnego ranka, wyprowadza się ze swojego mieszkania i zajmuje przeznaczone dla niej miejsce w Pałacu Zarzuela.

W tym dniu również (32 października), kraj dowiaduje się o królewskich zaręczynach ze specjalnie wydanego przez pałac oświadczenia.
Jej nawyki zawodowe czasami dają o sobie znać, kiedy na konferencjach prasowych, nie pozwala królowi przerwać jej w pół zdania, mówiąc „pozwól mi skończyć”, co przez opinię publiczną komentowane jest raczej negatywnie, natomiast sam Filip wraz z żoną, śmieją się z tego i traktują swój związek po partnersku, tworząc wspólnie raczej nowoczesny model rodziny.

Życie prywatne Letycji

Letycja, na swojej drodze życia spotkała przed księciem Filipem mężczyznę, którego pokochała i z którym spędziła wiele lar, jednak poznając Filipa VI była już rozwódką. Ze swoim pierwszym mężem, profesorem hiszpańskiego i literatury była początkowo przez 7 lat w nieformalnym związku. W 1998 roku para wzięła ślub cywilny i już w 1999 zadecydowała o rozwodzie. Małżeństwo ponoć miało problemy z niedopasowaniem swoich planów na teraźniejszość, a także przyszłość… Kobieta, nie czuła się już szczęśliwa z Alonso Guerrero, dlatego każde z nich udało się w swoją stronę.

LETYCJA-ORTIZ-HISZPANKA

Kiedy Letycja i Filip spotkali się pierwszy raz w Galicji, wydawało się, że nic między nimi nie zaiskrzyło, jednak para nieoficjalnie, co jakiś czas, zaczęła się spotykać, by w końcu w 2003 roku ogłosić wszystkim swoje zaręczyny. Na miejscu katastrofy ekologicznej, gdzie Letycja robiła reportaż i poznała księcia, nie prezentował się on zachwycająco. Umazany ropą i zmęczony, zauroczył jednak kobietę, która mimo wszystko początkowo traktowała ich relację czysto platonicznie i z dystansem.

Rodzice przyszłego króla, zareagowali w odmienny sposób. Z natury dobra i spokojna Królowa Zofia, od samego początku wyrażała swoją aprobatę dla zaręczyn jej syna, natomiast temperamenty i zawsze posiadający swoje odrębne zdanie ojciec (król Jan Karol I), zdecydowanie sprzeciwił się małżeństwu z rozwódką. Filip jednak nie pozwolił, by rodzice stanęli na jego drodze do szczęścia i zbuntował się przeciwko decyzjom ojca, stawiając warunek, iż zrezygnuje ze swojego dziedzictwa jeśli Juan Carlos zablokuje jego zaślubiny. Pokochał dziennikarkę szczerze i mocno, wierząc, że są w stanie stworzyć wspólnie piękny, długotrwały związek.

Filip i Letycja pobrali się 22 maja 2004 roku w Katedrze Santa Mariá la Real de la Almudena. Ceremonia była przygotowywana przez długi czas i pochłonęła ogromną ilość pieniędzy. Parze młodej przeszkodził co prawda deszcz, ale i to zostało zgrabnie rozwiązane
i królowa została podwieziona pod katedrę Rolls-roycem. Wydarzenie to przed telewizorami, według statystyk, śledziło ponad 1,2 miliarda ludzi, mówiło się i myślało tylko o tym,
a Hiszpanię ogarnęła prawdziwa gorączka emocji.

Królewskie dzieci

Obecna para królewska ma dwie córki, następczynię tronu, Eleonorę oraz młodszą, infantkę Sofię. Dziewczynki urodziły się kolejno, w 2005 i 2007 roku. Wychowywane są mądrze i w przemyślany, jednoznaczny sposób. Para królewska należycie dba o ich edukację
i rozwój. Letycja, która jest tak wszechstronną osobą, z pewnością pragnie tego same dla swoich córek. Najstarszą rodzice już przygotowują do objęcia w przyszłości tronu, by od najmłodszych lat wpajać jej odpowiednie wartości i dołożyć wszelkich starań, by kiedyś była mądrą i docenianą królową.

Letycja królową…

W czerwcu 2014 roku król Hiszpanii Jan Karol I abdykował, więc już następnego dnia (19 czerwca) jego syn, Filip objął panowanie, a wraz z nim Letycja jako królowa. Poprzednia para królewska oczywiście zachowała swe tytuły.
W pałacu, Letycja przed objęciem tronu nazywana była „czerwoną księżniczką”,
z racji swego temperamentu i ambicji. Jan Karol I, obawiał się, że ma za duży wpływ na jego syna i z łatwością nim manipuluje. Opinia publiczna natomiast, poniekąd przyznaje mu rację, bo uważa się, że to tak naprawdę ona będzie grała pierwsze skrzypce podczas panowania swojego męża, który jest raczej, skromny, nieśmiały i wycofany. Przyznał kiedyś, że boi się wystąpień publicznych, z czym Letycja, będąc dziennikarką, z pewnością nie ma najmniejszych problemów.

Królowa Letycja, to dla hiszpańskiego społeczeństwa, a przede wszystkim dla monarchii, ogromny powiew świeżości. Jest kobietą dynamiczną, wykształconą i pewną swoich racji, więc przed Filipem VI stoi trudne zadanie, dorównania i nadążenia za swoją żoną i jej temperamentem.
Ponoć to król Fliip VI zabiegał o to, by poznać Letycję, którą zauważył jako prezenterkę w hiszpańskiej telewizji. Od tego czasu, starał się doprowadzić do sytuacji,
w której mógłby ją spotkać osobiście. Jak się okazało, jego przeczucia, co do tej kobiety, były trafione i została jego żoną.

LETIZIA-RODZINA-DZIEWCZYNKI-KROLEWSKA

Nie zawsze dobre opinie

Nie brakowało jednak zawirowań i trudnych chwil. Kilka latem temu, publicystka Isidre Cunill wydała książkę o Letycji, która stawiała ją w niezbyt przychylnym świetle. Kobietę przedstawiono, jako zdecydowaną i zagorzałą przeciwniczkę monarchii hiszpańskiej, a także opisano jej lata młodości, w których miała stać w opozycji w stosunku do wszelkich religii świata, w tym też katolicyzmu, oskarżono ją także o przeprowadzenie aborcji podczas jej pobytu w Meksyku, czemu pałac królewski jednoznacznie i zdecydowanie zaprzeczył.
W książce Cunill, Letycja to postać niezwykle apodyktyczna oraz despotyczna o antymonarchistycznych poglądach.

Jan Karol I i jego zwolennicy obawiają się, że Letycja osłabi pozycję monarchii w Hiszpanii i spowoduje jej destrukcję od wewnątrz. Jednak społeczeństwo i opinia publiczna raczej traktuje ją jako nową jakość hiszpańskiej monarchii i nazywa „księżniczką ludu”.

Król Filip VI, po oficjalnych zaręczynach z Letycją zapytany o jej zalety odpowiedział: „ja wierzę w jej elokwencję i inteligencję, w ducha odpowiedzialności w pracy, w jej odwagę. Wierzę, że to wszystko jest bardzo ważne. Ona ma wiele zasad, uczciwość i modelowe podejście do pracy, co zawsze wywierało na mnie wrażenie, a odkąd ją poznałem jeszcze bardziej.”Czytając te słowa, możemy więc tylko się cieszyć, że król wybrał sobie na towarzyszkę życia kobietę, którą darzy szczerym uczuciem i szacunkiem. Na szczęście był to jego wybór, a nie polityczny zabieg rodziców oraz dworu. Letycja jest symbolem zmian w hiszpańskiej monarchii, ikoną stylu i wdzięku oraz inteligencji i erudycji

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij