0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
O tym, że w Hiszpanii rodzina królewska cieszy się szczególnym autorytetem, a monarchia jest ustrojem tak głęboko zakorzenionym w tradycji tego państwa, że nikomu nie przyszłoby do głowy czegokolwiek w tej kwestii zmieniać, absolutnie nikogo nie trzeba przekonywać. Bez względu na to czy Hiszpania zaliczała się do potęg gospodarczych i kolonialnych, czy jej znaczenie na przestrzeni wieków spadało, monarchia trwała niewzruszenie, będąc strażnikiem spokoju i bezpieczeństwa w całym kraju.
Nawet jeśli realna władza dworu królewskiego sprowadza się do kwestii symbolicznych, losy rodziny zawsze stanowią przedmiot wielkiego zainteresowania. Nie dziwi więc nikogo fakt, że członkowie rodziny królewskiej cieszą się w Hiszpanii - podobnie zresztą jak w wielu innych państwach ot tradycjach monarchistycznych – ogromnym szacunkiem i zaliczają się do grona najpopularniejszych ludzi w kraju. Przykłady takiego stanu rzeczy widzimy również w obecnych czasach, a osoba Heleny, księżnej de Lugo – najstarszej córki króla Juana Carlosa – od lat wzbudza wiele emocji.
Członkowie rodzin królewskich niezwykle często próbują wykorzystywać swoje pochodzenie i przynależne im z tego powodu przywileje, do realizowania swoich celów. Jedni prowadzą działalność charytatywną, inni wspierają kulturę, jeszcze inni – o czym doskonale świadczy przypadek brytyjskiego księcia Harry’ego – próbują odnaleźć swoje prawdziwe ja, godząc obowiązki członka rodu królewskiego ze swoimi pasjami i celami życiowymi, które nie zawsze sprowadzają się tylko i wyłącznie do pełnienia funkcji honorowych w rodzinie królewskiej. Gdybyśmy chcieli stworzyć szybki portret psychologiczny księżnej Heleny, najtrafniej byłoby powiedzieć, że jej osoba to połączenie wszystkich wyżej wymienionych cech.
Infantka Helena, a właściwie Elena Maria Isabel Dominica de los Silos de Borbón y de Grecia, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko najstarszej córki króla Juana Carlosa I, przyszła na świat na cztery dni przed wigilią Bożego Narodzenia roku 1963. W momencie narodzin pierwszej córki jej ojciec nie był jeszcze królem Hiszpanii, tron objął w 1975 roku, kiedy jego córka miała 12 lat. W chwili kiedy powstaje ten artykuł, królem Hiszpanii jest brat księżnej - młodszy od niej o 5 lat Filip VI.
Dzieciństwo młodej Heleny to przede wszystkim edukacja. Księżna od lat wykazywała wielkie zdolności i zainteresowanie wieloma dziedzinami, a w rodzinie szczególnie znany był jej dar do nauki języków obcych. Księżna biegle posługuje się nie tylko językiem ojczystym – oprócz hiszpańskiego, Helena bardzo dobrze mówi również po francusku i angielsku. Helena ukończyła studia licencjackie, a w 1986 roku ukończyła kolegium nauczycielskie na uniwersytecie w Madrycie.
Jej specjalizacją stało się kształcenie początkowe w okresie wczesnoszkolnym. Helena swoją pracę pragnęła związać z dziećmi, stąd wybór kierunku studiów. Jednak edukacyjne ambicje młodej księżnej sięgały o wiele dalej, pragnęła ona poszerzać swoją wiedzę, co zaowocowało ukończeniem kursu z socjologii w Exeter. Po powrocie z Wielkiej Brytanii kontynuowała naukę na uniwersytecie w Madrycie.
Helena wywodzi się z dynastii Burbonów – rodu, który w Europie osiągał niezwykle bogate wpływy, a jego panowanie rozciągało się również na Francję, Włochy i Luksemburg. Panowanie Burbonów na ziemiach hiszpańskich trwa z przerwami od 1700 roku. Przez ponad 300 lat Hiszpanią rządziło 11 władców z tej rodziny, a ostatni – król Filip VI, panujący od 2014 roku, jest bratem księżnej Heleny. Ich ojciec – słynny Juan Carlos I spędził na tronie królewskim prawie 40 lat. Jego ustąpienie wynikające ze zmiany przepisów i wprowadzenia ustawy o możliwości abdykacji monarchy, otworzyło drogę do tronu infantowi Filipowi. Drzewo genealogiczne rodziny Burbonów jest niezwykle bogate i bardzo rozbudowane, tak w Hiszpanii, jak i w innych krajach, w których rządy sprawowała ta dynastia.
W 1993 roku, dzięki wspólnym znajomym, Helena poznaje Jaime de Marichalara de Tejada – syna hrabiego jednego z hiszpańskich rodów arystokratycznych. Co interesujące – nie jest to jedyna wersja dotycząca okoliczności poznania się córki króla Hiszpanii ze swym późniejszym mężem. Ta jest jednak oficjalna. Istnieją też źródła, które mówią, iż para miała się poznać podczas jednego z kursów językowych.
Rok później dwór królewski wydaje oświadczenie mówiące o tym, że księżniczka Helena poślubi swojego narzeczonego. Oświadczenie to jest konsekwencja niezwykle uroczystych i wzruszających zaręczyn, które odbywają się 26 listopada 1994 roku w pałacu królewskim. Ślub ma miejsce w 1995 roku w katedrze w Sewilli. Z racji uroczystości król Juan Carols nadaje swojej córce tytuł księżnej de Lugo.
Tym samym, nowo poślubi opony mąż księżnej, Jaime de Marichalar staje się oficjalnie członkiem hiszpańskiej rodziny królewskiej. Związek owocuje przyjściem na świat dwójki dzieci. W 1998 roku rodzi się Felipe – syn książęcej pary otrzymuje imię po swoim wuju, a obecnie królu Hiszpanii – Filipie VI. Dwa lata później na świat przychodzi także córka księżnej de Lugo – Victoria Frederica.
Z czasem, wokół królewskiego małżeństwa zaczyna narastać coraz więcej plotek, które dwór królewski początkowo dementuje, jednak opinia publiczna coraz częściej dostaje sygnały mówiące o tym, że w małżeństwie księżnej nie dzieje się dobrze. W 2007 roku, w listopadzie, dwór królewski podaje oficjalną wiadomość o „zawieszeniu pożycia” w małżeństwie Heleny, co w praktyce oznacza separację księżnej i jej męża. Coraz częstsze plotki na temat rozwodu pary zaczynają się pojawiać już w 2008 roku, zaś dwa lata później, 9 lutego 2010 rozwód pary książęcej staje się faktem.
To pozbawia Jaime de Marichalara tytułu członka rodziny królewskiej. Rozstanie w przypadku każdego małżeństwa oznacza sporo problemów, jednak rozwód w rodzinie królewskiej, zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzą niepełnoletnie dzieci i prawo do tytułu królewskiego, wzbudza o wiele większe emocje, zwłaszcza że w przypadku rodzin królewskich, ich losy i historię śledzi zazwyczaj cały kraj. Także w przypadku rozwodu księżnej de Lugo, nie obyło się bez wielu zawirowań. Media donosiły o wielu rodzinnych niesnaskach, tym bardziej poważnych, że z udziałem dzieci księżnej i jej męża.
Wzajemne oskarżenia, które ocierały się również o branie narkotyków, a także burzliwy przebieg procesu rozwodowego, powodowały, że losy rodziny królewskiej śledziła cała Hiszpania, a sam rozwód był szeroko komentowany, także przez portale plotkarskie i tabloidy, zapewniając księżnej Helenie rozgłos, którego hiszpańska korona z całą pewnością sobie nie życzyła. Mówiło się także o tym, że Jaime de Marichalar miał podejmować kroki dążące do unieważnienia małżeństwa, jednak w ostateczności sąd udzielił małżonkom rozwodu, zakończonego podpisaniem ugody.
Księżna Helena, poza tradycyjnym pełnieniem honorów członka rodu królewskiego dynastii Burbonów, prowadzi niezwykle aktywne życie zawodowe, w którym realizuje się w wielu wymiarach. Początkowo jako nauczycielka, następnie – zakładając działalność zajmująca się finansami i doradztwem dla rozwoju firm. W 2007 roku księżna przejęła spółkę, której działalność skupia się na planowaniu inwestycji i rozwoju miast.
Od lat Helena angażuje się także w działalność wielu rozmaitych fundacji, głównie tych, które pomagają dzieciom chorym bądź pochodzącym z najbiedniejszych rodzin. Działalność charytatywna to wszak „specjalność” wielu możnych członków roku królewskiego i to nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie.
Swego czasu media rozpisywały się o wysokich zarobkach, jakie księżna Helena inkasuje za pracę na rzecz jednej z fundacji. Miała ona otrzymywać 200 tysięcy Euro rocznie, zaś w kontrakcie z firmą znalazł się także luksusowy dom dla Heleny za prawie 2 miliony Euro.
Mimo licznych zawirowań w życiu osobistym i zawodowym, Helena księżna de Lugo cieszy się pozytywną opinia wśród Hiszpanów. Dzięki swojemu dobremu wykształceniu i biegłemu posługiwaniu się językami obcymi, nigdy nie miała jakichkolwiek problemów w biznesie, a jej zdolności przydawały się w negocjacjach, co pozwalało jej zdobywać szacunek i zapracować na opinię spełnionej kobiety sukcesu.
Od 2014 roku Helena jest siostrą króla Hiszpanii Filipa VI. Cieszy się szacunkiem i estymą, zaś jej działalność charytatywna i wspieranie szczytnych inicjatyw w połączeniu z przyjaznym charakterem, od wielu lat zapewniają jej powszechną sympatię.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.