Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Leonardo Torres y Quevedo

Leonardo Torres y Quevedo

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele codziennych czynności, które wykonujemy, możliwych jest dzięki rozwojowi hiszpańskiej myśli naukowej i technicznej. Praca przy komputerze, wykonywanie obliczeń przy użyciu maszyn liczących, zdalne sterowanie urządzeniami, czy chociażby najzwyklejsze przełączanie kanałów telewizyjnych za pomocą pilota – trudno uwierzyć w to, że podwaliny pod tak wiele cennych technologii i urządzeń, bez których dzisiaj nie potrafilibyśmy już wyobrazić sobie naszego życia, zrodziły się w jednym tylko kraju.

Jednak prawdziwym szokiem dla wielu, będzie z pewnością fakt, że wszystkie wyżej wymienione wynalazki, a także wiele innych - niewspomnianych w tym akapicie – są zasługą jednego człowieka. Człowieka genialnego, który swoim talentem, wiedzą i pracowitością przerastał czasy, w których przyszło mu żyć.

Leonardo Torres y Quevedo , bo o nim właśnie mowa, zalicza się do grona tych wybitnych naukowców, którym zawdzięczamy wiele praktycznych udogodnień i innowacyjnych rozwiązań, które sprawiły, że nasze życie wygląda zupełnie inaczej.

TORRES-QUEVEDO

Twórca udogodnień, które ułatwiają życie

Gdyby żył do dnia dzisiejszego, powinien otrzymywać każdego dnia setki wiadomości z podziękowaniami. Jego wynalazki i innowacyjne rozwiązania, nie tylko zrewolucjonizowały świat i przemysł elektrotechniczny, ale również pozwoliły skutecznie zaoszczędzić każdemu z nas sporo czasu. Gdybyśmy podliczyli zaoszczędzony czas, który dzięki wynalazkom Leonardo Torresa y Quevedo oszczędzamy, zapewne uzbierałoby się sporo minut, a może nawet godzin, które zamiast na uporczywe obliczenia czy ręcznie wykonywane czynności, możemy przeznaczyć dzisiaj na rozrywkę, czy spędzić je z najbliższymi.

Dokonania Leonardo Torresa y Quevedo zrewolucjonizowały więc nie tylko technikę, ale także życie każdego z nas, co jest odczuwalne i można to wymiernie sprawdzić. Po tym właśnie poznaje się naukowców i wynalazców, którzy jako główny cel stawiają sobie nie zdobycie sławy czy uznania, ale pomoc ludziom poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań.

Dzieciństwo w domu inżyniera

Santa Cruz de Iguna nie jest wielką miejscowością. Jednak duma mieszkańców miasteczka wielokrotnie przerasta powierzchnię i liczbę mieszkańców miasteczka. Powodem owej dumy jest zaś fakt, że to właśnie w ich mieście urodził się i wychowywał Leonardo Torres y Quevedo. Przyszedł na świat 28 grudnia 1852 roku. Wychował się w rodzinie inteligenckiej, jego ojciec był inżynierem, całe swoje życie poświęcał pracy na kolei. Trudno wiec dziwić się, ze technika i maszyny obecne były w życiu młodego Leonardo od zawsze, a fascynacja nimi i wspólny język, jaki znajdował on ze swoim ojcem, na płaszczyźnie techniki i osiągnięć naukowych, pozwalał mu od najmłodszych lat zagłębiać się w tajniki technicznej wiedzy.

Leonardo Torres y Quevedo może poszczycić się niezwykle bogatym wykształceniem. Ukończył liceum w Bilbao, następnie udał się na dwuletnie studia do Paryża. W stolicy Francji przebywał w latach 1868-1869, a już rok później, powrócił do Hiszpanii, jednak nie do rodzinnej miejscowości, ale do Madrytu, gdzie przeniesiony został jego ojciec. Nowa sytuacja i środowisko nie zmieniły zainteresowań i priorytetów naukowych Leonardo Torresa y Quevedo, który postanowił w Madrycie kontynuować karierę naukową. W 1871 roku rozpoczął studia, które już dwa lata później zostały przerwane.

Młody naukowiec zgłosił się bowiem na ochotnika do armii i wziął udział w obronie Bilbao. Po szczęśliwym powrocie z wojny, ukończył studia, które przerwał wcześniej. Kolejnym etapem jego życia jest praca w przedsiębiorstwie kolejowym – tym samym, w którym pracował jego ojciec. Jednak Quevedo pragnie w pierwszej kolejności poznawać świat i życie ludzi w innych krajach. W tym celu wybiera się w podróż po Europie, podczas której podpatruje rozwiązania techniczne i pracę inżynierów w różnych krajach kontynentu.

Kolejny powrót do Hiszpanii skutkuje następną zmianą miejsca zamieszkania. Leonardo Torres y Quevedo osiedla się w Santander, gdzie poznaje swoja przyszłą żonę, z którą bierze ślub. Małżeństwo doczekało się ośmiorga dzieci.

STEROWIEC

Osiągnięcia i wynalazki: od wielomianów do sterowca

Leonardo Torres y Quevedo postanawia poświęcić się pracy badawczej i naukowej. Skupia się głównie na matematyce i algebrze. Jego największą pasją są wielomiany. Na przełomie wieków, kiedy ponownie osiadł w Madrycie, jego dokonania naukowe zaczynają odbijać się coraz głośniejszym echem.

Powodują one, że dorobek inżyniera zaczyna być coraz bardziej doceniany. W 1902 roku konstruuje i przedstawia on pierwszy model statku powietrznego, zaś w 1905 roku tworzy pierwszy sterowiec. Jego wynalazek okazał się wielkim sukcesem, loty testowe przebiegają zgodnie z planem. Kilka lat później, Leonardo Torres y Quevedo sprzedaje licencję na produkcję sterowców jednej z hiszpańskich firm, która rozpoczyna masową produkcję statków powietrznych.

Naukowiec, który dał początek komputerom

Sterowiec to nie jedyny wynalazek, którego autorem był Leonardo Torres y Quevedo, a który zrewolucjonizował życie ludzi w wielu dziedzinach. Jego matematyczne zamiłowania, zaowocowały wynalezieniem kilku typów maszyn i urządzeń obliczeniowych, które w wielu przypadkach stanowiły podwaliny pod współczesne komputery. Z całą pewnością uznać go można za jednego z pionierów informatyki, z uwagi na innowacyjne rozwiązania, które wniósł do świata nauki.

Oczywiście, maszyny stworzone przez Quevedo nie miały współczesnej mocy obliczeniowej, jednak na ich podstawie przez wiele dekad tworzone były pierwsze komputery. Jego urządzenia liczące miały niezwykle szerokie zastosowania. Poza typowo matematycznymi, jak rozwiązywanie równań trygonometrycznych oraz badania nad wielomianami, sprawdzały się także w wielu innych dziedzinach życia. Leonardo Torres y Quevedo stworzył m.in. maszynę do gry w szachy, która pozwalała rozgrywać partie.

Jednak i na tym nie kończy się bogaty dorobek hiszpańskiego naukowca. Efektem jego studiów nad falami radiowymi było stworzenie podwalin pod zdalne sterowanie urządzeniami, możliwe dzięki wykorzystaniu fal. Jego system pod nazwą „telekino”, umożliwiał między innymi zdalne sterowanie łodzią. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest z pewnością zaprojektowanie kolejki linowej w mieście Niagara Falls w Kanadzie. Kolejka znajduje się w okolicy słynnego wodospadu, i była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie.

Imponująca lista osiągnięć

Lista dokonań i naukowych osiągnięć Leonardo Torresa y Quevedo jest tak imponująca i długa, że bez dwóch zdań można byłoby obdzielić nimi wielu innych naukowców. Z kolei wkład słynnego hiszpańskiego inżyniera w rozwiązania i udogodnienia, z których możemy korzystać na co dzień sprawia, że nie tylko należy go postrzegać jako jednego z najwybitniejszych naukowców hiszpańskich, ale wręcz całego świata nauki.

ZNACZEK-TORRES-QUEVEDO

Jego priorytetem było pomaganie ludziom przez tworzenie innowacji. Nic więc dziwnego, że w ojczyźnie, ten słynny odkrywca cieszy się wielkim szacunkiem, a jego naukowy autorytet, mimo że od śmierci naukowca upłynęło już ponad 70 lat, wciąż każe stawiać go w gronie najwybitniejszych przedstawicieli myśli technicznej przełomu XIX i XX wieku.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij