0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Meksyk w Ameryce Północnej. Przewodnik po kraju i praktyczne informacje, które powinieneś znać przed wyjazdem na wakacje do tego pięknego kraju, gdzie porozumiesz się w języku hiszpańskim. Jeśli swoją turystyczną wizytę na Florydzie uznacie za zakończoną i postanowicie wracać do Polski, albo zamieszkacie na Florydzie w Stanach Zjednoczonych na stałe, warto pomyśleć co można jeszcze zwiedzić, a do czego będąc już po tej stronie Oceanu Atlantyckiego, będziecie mieli bliżej.
Jednym z malowniczych i arcyciekawych krajów w Ameryce Północnej jest Meksyk, a właściwie Meksykańskie Stany Zjednoczone. Sąsiaduje on ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki na północy, oraz Gwatemalą i Belize na południu. Na wschodnim wybrzeżu Meksyku znajduje się akwen Oceanu Spokojnego, na zachodnim wybrzeżu Zatoka Meksykańska i Morze Karaibskie. Meksyk ma powierzchnię liczącą około 2 miliony kilometrów kwadratowych, przez co jest czternastym pod względem powierzchni krajem na świecie.
Meksyk zamieszkuje prawie 117 milionów mieszkańców, co nie stawia Meksyku w pierwszej dziesiątce krajów na świecie, ale daje mu równie zacne jedenaste miejsce. Meksyk dzieli się na 31 stanów i Dystrykt Federalny wraz ze stolicą - miastem Meksyk. Kraj dzieli się na osiem regionów turystycznych, środkowy, środkowo – zachodni, południowo – Pacyficzny, Chiapas, półwysep Jukatan, Zatokę Meksykańską, Północny i Kalifornijski.
Historia i losy Meksyku są bardzo powiązane z Hiszpanią i można ich śledzenie rozpocząć w 1493 roku, kiedy to po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba Hiszpańscy kolonizatorzy zajęli liczne wyspy Karaibskie. W 1517 roku kolejna ekspedycja, tym razem, ekspedycja Francisco Hernandeza de Cordoba podążała w kierunku półwyspu Jukatan.
Podczas pierwszej ekspedycji napotkano opór ze strony plemienia Maya, również druga ekspedycja pod wodzą Juan de Grijalca wdała się w walkę plemieniem Maya i postanowiła w związku z tym pożeglować na zachód, gdzie kolonizatorzy spotykali lud Azteków. Trzecia ekspedycja zakończyła się wewnętrznymi spięciami między wicekrólem Kuby Valazguez de Cuellar i pomysłodawcą trzeciej ekspedycji, burmistrzem Hawany Hernana Cortesa, Cortes, który bał się, że wicekról usunie go ze stanowiska i tylko dlatego wypłynął razem z ekspedycją.
Hiszpanie raz jeszcze stoczyli walki z ludem Maya, tym razem bezapelacyjnie starcie to było zwycięskie. Co zapoczątkowało zejście Hiszpanów na meksykański ląd. Cortes wraz ze swoimi wojskami dotarł w pobliże miasta Tlaxcala, którego mieszkańcy zaatakowali przybyszów, jednak Hiszpanie skutecznie odpierali ataki. Cortes próbował porozumieć się z mieszkańcami miasta, obiecując wspólną walkę przeciwko Aztekom. W mieście Cholula, zabili lokalnego króla obsadzając na jego miejscu swojego człowieka, sprzymierzonego Hiszpanii. Kiedy dotarli do azteckiej stolicy Tenochtitlan, olśniła ich potęga miasta, a król Montezuma II przywitał ich licznymi podarunkami. Hiszpanie dostali pozwolenie na budowę swojej kaplicy w mieście, jednak z czasem Aztecy bardzo się wzburzyli ponieważ wbrew woli króla Hiszpanie wystawili obraz Najświętszej Marii Panny, na szczycie wielkiej azteckiej świątyni, jednocześnie kradnąc z niej złoto i inne kosztowności. Z czasem nastroje lokalnej ludności znacznie pogorszyły się, apogeum osiągnęły kiedy w dniu azteckiego święta wiosny, Hiszpanie obstawiając cztery wejścia do świątyni dokonali masakry, zabijając ponad sześciuset Azteków.
Kiedy po kilku dniach Cortes próbował wyciszyć coraz bardziej negatywne emocje lokalnej ludności, nakazał wyprowadzić Montezumę na szczyt świątyni, aby ten uspokoił tłum. Król został jednak trafiony kamieniem rzuconym z tłumu i zmarł. Próba ucieczki Hiszpanów zakończyła się katastrofą, zabito ponad tysiąc mieszkańców miasta i ponad trzy czwarte uciekających Hiszpanów, większość pojmano żywcem i poświęcono w ofierze bogom azteckim. Tak zwaną tragiczną noc przeżyło zaledwie 440 Hiszpanów.
Mexico City - panorama miasta, jednej z największych metropolii na świecie
Na skutek przywleczonej z Europy epidemii ospy, która wybuchła wśród tubylców, Hiszpanie zyskali trochę czasu. Choroba zabiła również nowego króla Azteków, po którego śmierci doszło do wewnętrznych sporów politycznych i Hiszpanie mogli otrząsnąć się po tragicznej noc. Siły Cortesa podbiły kilka mniejszych miast Azteckich, w maju 1521 roku rozpoczęto oblężenie Tenochtitlan. Aztekowie mimo pogarszającej się sytuacji z zaopatrzeniem bronili się dzielnie, ale mimo wszystko nieskutecznie. Na gruzach Tenochtitlan Hiszpanie wybudowali miasto Meksyk, a Hiszpańscy konkwistadorzy skutecznie zwalczali wszelkie objawy kultury azteckiej. Mimo to, nigdy nie udało im się całkowicie zniszczyć miejscowej kultury.
W związku z burzliwą historią Meksyku nierozłącznie związaną z Hiszpanią, w Meksyku używa się meksykańskiej odmiany języka hiszpańskiego, który używany jest nie tylko w Meksyku, ale również przez diasporę meksykańską w Stanach Zjednoczonych. W Meksyku można wydzielić dziesięć dialektów meksykańskich. W języku meksykańskim hiszpańskim występują nieistniejące w europejskim hiszpańskim fonemy. Mimo to Hiszpanie powinni bez większych problemów rozumieć się z Meksykanami.
Klimat tutaj jest bardzo zróżnicowany, ze względu na dużą rozciągłość południkową kraju. Dominujący wpływ na pogodę ma położenie w strefie zwrotnika Raka. Na północy oraz w centrum kraju panuje klimat zwrotnikowy suchy. Spada tutaj od 400 do 500 milimetrów deszczu rocznie. W części południowej kraju dominuje zaś klimat podrównikowy wilgotny. Spada tutaj od 3000 do 4000 milimetrów deszczu rocznie – spora różnica, prawda? Średnia temperatura w lipcu wynosi 33 stopnie Celsjusza. Pora deszczowa w Meksyku trwa od maja do października, natomiast najwyższe temperatury panują tutaj od czerwca do września. Szczyt sezonu turystycznego w Meksyku wylicza się na okres od grudnia do lutego, ale wiele osób stara przyjeżdżać poza sezonem, w okresie między listopadem a marcem.
Oprócz pięknych i gorących plaż Meksyku, hoteli z ofertą all inclusive, gdzie możecie leniwie spędzić każdy dzień swojego urlopu, możecie urlop spędzić poza kurortami turystycznymi. Zwiedzanie Meksyku może potrwać długo, a to dlatego, że ten piękny kraj może pochwalić się licznymi zabytkami pamiętającymi Hiszpańską konkwistę.
Jednym z takich miejsc jest Chichen Itza, najlepiej zachowany ośrodek kulturalny i religijny Majów. Tempo de los Guerros, czyli Świątynia Wojowników i Patio de las Mil Columnas, Dziedziniec Tysiąca Kolumn zapadają w pamięci, szczególną uwagę zwróćcie na ołtarz na szczycie świątyni, gdzie między dwoma kamiennymi wężami znajduje się posąg, na którego kolanach znajdowało się naczynie na serca ofiar składanych bogom.
Stolica Meksyku, miasto Meksyk jest największym miastem na świecie.
Warto tutaj zobaczyć barokową katedrę, ratusz, bazylikę Nuestra Senora de Guadelupe, czy Pałac Narodowy. Jeśli chcecie zobaczyć szczątki azteckiej piramidy, odwiedzie Plac Trzech Kultur, szczątki świątyni znajdziecie w pobliżu kościoła z XVI wieku, wzniesionego przez Corteza. Miasto Meksyk to również wiele pięknych parków, ogrodów botanicznych i zoologicznych.
Acapulco w Meksyku
Innym miastem wartym odwiedzenia jest Puebla w regionie środkowo – zachodnim, tutejsza niska zabudowa miasta jestem tłem dla wczesnorenesansowej katedry, kościoła Santo Domingo i klasztoru Santa Monica. Tutaj cechą charakterystyczną zdobionych fasad kościołów i budynków są kolorowe płytki ceramiczne, nazywane azulejos.
Kolejnym miastem, które warto odwiedzić jest Zacatecas znajdujące się w środkowym Meksyku. Znajdziecie tutaj bajeczne kamienne, kolorowe domki, które z łatwością przyciągną Wasze oczy. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku.
Jeśli interesują Was atrakcje wybudowane całkiem niedawno i jeśli jesteście w Meksyku możecie zwiedzić Baluarte, najwyższy wiszący most na świecie, położony na tej samej wysokości co szczyt wieży Eifla. Jeśli nie macie lęku wysokości, być może będzie to przygoda Waszego życia. Most otworzono w 2012 roku i miał skrócić czas podróży między miastami Concordia i Pueblo Nuevo do sześciu godzin.
Meksyk to oczywiście setki innych atrakcji, o których na szybko nie sposób wspomnieć. Być może jak już zaplanujecie sobie wyjazd, przeczytacie przewodniki, zaplanujecie wszystko od A do Z, to Wasze wakacje w Meksyku będą należały do tych niezapominanych, bo Meksyk to kraj gdzie przez wieki wymieszało się wiele kultur, których atrybuty do dzisiaj są widoczne na każdym kroku.
Jeśli wybieracie się do Meksyku warto wiedzieć, że obowiązuje tutaj bezwizowy ruch turystyczny, o ile wyjazd nie przekracza dziewięćdziesięciu dniu. Wystarczy, że macie ważny paszport, nawet jego minimalny termin ważności nie jest określony przez żadne przepisy. Należy wypełnić deklarację wjazdową i zadbać o to, by była opieczętowana przez urzędnika migracyjnego, kiedy będziecie przekraczali granice, z reguły jest to pierwsze lotnisko meksykańskie z którym macie styczność, nawet jeśli lecicie z przesiadkami. Urzędnik powinien też wstawić pieczątkę w Waszym paszporcie.
Jeśli chodzi o zakazy wywozu i przywozu różnych rzeczy, to należy pamiętać, że jest całkowity zakaz wywozu i przywozu artykułów spożywczych, roślin czy nasion. Zakazane jest przewożenie przez granicę jak również posiadanie narkotyków. Jeśli chodzi o minimalne wymagania posiadanej gotówki na dzień pobytu, to tutaj nie ma takich wymogów, nie ma również żadnych wymogów określających wymiany czy przywozu i wywozu gotówki.
Pamiętajcie, że w większości hoteli obsługa udostępnia sejf hotelowy, w którym możecie zdeponować kosztowności, paszporty czy bilety lotnicze, ponieważ tylko tutaj obsługa może wziąć odpowiedzialność za ich ewentualne zgubienie. Ambasada Polski sugeruje korzystanie z takich skrytek hotelowych, szczególnie przy wycieczkach do dużych miast lub skupisk turystycznych, gdy istnieje większe zagrożenie kradzieżą. Sugeruje się jeżdżenie taksówkami zamówionymi przez personel hotelowy lub dedykowanymi taksówkami hotelowymi. Jeśli wybierzecie się w podróż z aparatem fotograficznym i będziecie chcieli fotografować ludzi, zapytajcie o zgodę. Z nieporozumienia może wyniknąć wiele nieprzyjemnych sytuacji.
Piramida Chichén Itzá na półwyspie Yucatan w Meksyku
Pamiętajcie też, że woda z wodociągów nie nadaje się do picia, możecie w niej myć zęby, twarz, ale do picia nadaje się tylko woda butelkowana. Jeśli zastanawiają Was kostki lodu, to nie ma z tym problemu, muszą one być przygotowane z czystej wody pitnej. Jeśli źle się poczujecie, każdy hotel powinien mieć kontakt do anglojęzycznego lekarza, który powinien umieć pomóc w większości wypadków.
Jeśli poczujecie głód i nie będziecie się mogli powstrzymać od spróbowania smakołyków przygotowanych na ulicznych straganach, robicie to na własne ryzyko. W związku z zagrożeniem amebozą należy unikać takich posiłków, tak samo jak owoców nie mytych wodą pitną.
Mimo tych kilku przestróg, Meksyk to bardzo ciekawy kraj, w którym możecie zarówno odpocząć, jak i pozwiedzać wiele ciekawych miejsc, jakich w Europie nie uświadczycie, a wycieczkę będziecie wspominać do końca życia.
Zainteresuje Cię również:
hiszpańska konkwista i podboje Ameryki | Francisco Pizarro | lotniska w Hiszpanii - zaplanuj podróż do Meksyku |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.