0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Santiago Calatrava – wizjoner z własnym spojrzeniem na rzeczywistość
Czy spoglądając na budynki warto zastanawiać się jakimi pobudkami i pomysłami kierował się architekt podczas nanoszenia swojej wizji na papier? Z pewnością większość budynków użytkowych i publicznych nie wzbudza aż takich emocji, aby każdy z nas w pędzie codziennego życia rozpatrywał takie kwestie. A jednak istnieje architekt, którego dzieła nie tylko stanowią wysoką wartość architektoniczną, ale także prezentują walory estetyczne, a można nawet śmiało pokusić się o porównanie do sztuki. Budynki stworzone przez Santiago Calatravę to pełne polotu i finezji dzieła, które można zaliczyć do arcydzieł współczesnej architektury.
Santiago Calatrava urodził się w 1951 roku w Walencji. Już od najmłodszych lat interesował się rzeźbiarstwem i budownictwem, dlatego doskonale wiedział jaką ścieżkę kariery obrać, aby spełniać się zawodowo. Jego determinacja i zaangażowanie opłaciły się. Już w wieku 18 lat dostał się na studia w swoim rodzinnym mieście. Pięć pierwszych lat nauki spędził na Uniwersytecie w Walencji, gdzie doskonalił swoje umiejętności i zdobywał wiedzę z zakresu architektury i urbanistyki.
Po ukończeniu kierunku z dyplomem udał się do Zurychu. Celem jego podróży była prestiżowa uczelnia ETH, specjalizująca się w kształceniu z dziedziny konstrukcji i budownictwa. Tam też obronił swoją pracę doktorską i rozpoczął swoją działalność, projektując pierwsze budynki na zlecenie.
Doskonała edukacja, zaplanowana i nakierowana na konkretną specjalizację dała Santiago odpowiednie umiejętności i kompetencje, które w połączeniu z talentem plastycznym i zamiłowaniem do rzeźby zaowocowały, jak się później okazało, dziesiątkami wielkich projektów.
Dziś Santiago Calatrava jest jednym z najsłynniejszych architektów na świecie, a jego nieszablonowe budowle jednocześnie zachwycają i budzą kontrowersje. Jego rodzinne miasto pełne jest budynków jego projektu, choć specjalizuje się on głównie w projektowaniu budynków użyteczności publicznej, dworców oraz mostów.
Chyba każdy wielki artysta i architekt oznacza swoje projekty znakiem rozpoznawczym, nietypowymi cechami, które sprawiają, że patrząc na dzieło mamy w głowie tylko jedno nazwisko. W budynkach Santiago Calatrava także odnajdziemy cechy, dzięki którym już pierwszy kontakt z bryłą przynosi na myśl tylko jednego autora. Sam Calatrava przyznaje, że jego ulubionym materiałem, z którego chętnie wykonałby każdy ze swoich budynków, jest beton. Architekt uważa go za rodzaj skały, który można dowolnie uformować w każdy wymyślony przez siebie kształt. Być może fascynacja plastycznością i wytrzymałością betonu sprawiła, że Santiago Calatrava zdecydował się na urbanistyczne projekty, nie zaś mieszkalne (choć takie także zdarzało mu się wykonywać).
Prace wielkiego hiszpańskiego architekta charakteryzuje łagodna linia i smukłość konstrukcji. Sam Santiago Calatrava przyznaje, ze w swoich pracach inspiruje go głównie dynamika i piękno natury. Widać to szczególnie w projektach, które zrealizował w ciągu ostatnich 25 lat. Jedną z inspiracji do stworzenia kilku wielkich budynków stało się ludzkie ciało.
Na bazie wrażenia o ruchu ludzkiego korpusu stworzył między innymi wieżowiec Turning Torso w Malmo. Budynek powstał w 2005 roku i do dziś budzi zachwyt prostotą i dynamiczną sylwetką. Wieżowiec nie tylko wydaje się lekki i subtelny, ale jest też bardzo trwały i solidnie skonstruowany. Godne podziwu jest właśnie połączenie lekkości i wytrzymałości, które towarzyszą każdemu z budynków zaprojektowanych przez Santiago Calatravę.
Santiago Calatrava we własnej osobie
W pracach Santiago Calatravy odnaleźć można wiele elementów nowoczesnego budownictwa, jednak autor nie zapomina całkowicie o dokonaniach dotychczasowych twórców. Jednym z przykładów architektury hiszpańskiego mistrza jest Auditorio de Tenerife. Wybudowany na przełomie 1997 i 2003 roku budynek to centrum kulturalne położone na przylądku Santa Cruz kanaryjskiej wyspy Teneryfa. Plan budowli został stworzony przez Santiago Calatravę i jest typowym przykładem nurtu nowoczesnego ekspresjonizmu.
Każda, nawet niezaznajomiona z architekturą osoba dostrzeże w bryle budynku niezwykły dynamizm. Zbudowana z betonu, stali i szkła konstrukcja wydaje się być lekka niczym piórko. Santiago Calatrava słynie z podobnych architektonicznych rozwiązań, często określa się także, że jego prace, mimo że wyglądają, jakby przeczyły prawom fizyki, tak naprawdę są solidnymi i trwałymi konstrukcjami. Auditorio de Tenerife to sztandarowy przykład twórczości artysty i architekta w jednym.
Auditorio de Tenerife
Długo po zamachach 11 września 2001 roku trwała dyskusja na temat tego co powstanie w miejscu wielkiej tragedii tysięcy Amerykańskich rodzin. Kiedy świat ochłonął po pamiętnych wydarzeniach, nawarstwiały się pytania o to, co powstanie na zgliszczach World Trade Center. Santiago Calatrava zaproponował swoje własne rozwiązanie – terminal komunikacyjny, którego budowa w założeniu miała kosztować około 2 miliardów dolarów.
Przepiękny budynek swoim kształtem nawiązywał do wyglądu ptaka wzbijającego się do lotu. Rzeczywiście bryła na projektach robi duże wrażenie, jednak rzeczywistość stała się bardziej okrutna, niż zakładał to sam autor projektu.
Okazało się bowiem, że projekt w ostatecznym kształcie znacznie przekroczył zakładany budżet, dlatego artysta musiał skrócić betonowe skrzydła wyrastające spod powierzchni ziemi. W pierwszej wersji projektu terminal obejmował wiele połączeń metra, kolejki miejskiej, w tym także bezpośrednią trasę na lotnisko. Nie było jednak możliwe, by miejsce obsłużyło dostatecznej ilości pasażerów jak na tak drogą inwestycję. Kilka zmian w projekcie sprawiło jednak, że władze przekonały się do rozwiązań proponowanych przez Santiago Calatravę.
W Ground Zero powstanie także komórka komercyjna, aby przyciągało ono także osoby niezainteresowane podróżą. Szacuje się, że projekt Calatravy będzie najdroższym centrum handlowym w Nowym Jorku.
Jednym z wielkich projektów Calatravy jest tworzone w Walencji Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Tworzone we współpracy z Felixem Candelą mini miasteczko nazywane jest przez miejscowych dzielnicą przyszłości. Wszystkie konstrukcje znajdują się tu na powierzchni 350 000 metrów kwadratowych. Centrum składa się z pięciu kompleksów, które kryją w sobie wiele atrakcji.
Coś dla siebie znajdą tu nie tylko miłośnicy astronom, fizyki i innych nauk, ale także ci, którzy pragną najwyższej klasy rozrywki. W ramach pięciu budowli, charakteryzujących się bardzo nowoczesnymi i dynamicznymi kształtami, odwiedzający to miejsce mają okazję obejrzeć seans filmowy w standardach IMAX, odwiedzić nowoczesne planetarium, czy obejrzeć koncert, spektakl albo operę. Znajduje się tu także największe oceanarium Europy, oraz słynne muzeum nauki El Museu de las Ciencies Principe Felipe.
Kiedy Santiago Calatrava oznajmił, że przygotował kolejny projekt budynku, który miałby rozszerzyć ofertę miasteczka, mieszkańcy miasta sprzeciwili się pomysłowi. Pomimo talentu architekta mieszkańcy hiszpańskiej Walencji poddali w wątpliwość zasadność rozbudowywania miasteczka o kolejne konstrukcje w czasach kryzysu. Agora – centrum wystawiennicze i konferencyjne, ma być zbudowana na planie elipsy i mieć 70 metrów wysokości. Wyglądem projekt przypomina w bardzo dużym stopniu propozycję Santiago Calatravy dla Ground Zero w Nowym Jorku. Co ciekawe konstrukcja ma być wyposażona w mechanicznie otwierany dach.
Najbardziej rozpoznawalne dzieła Calatravy w Walencji
Santiago Calatrava czerpie wiele inspiracji ze świata natury. Z pewnością zachwyca się światem roślin, których konstrukcja i elastyczność jest niezwykła. W wielu jego pracach przejawia się motyw roślinny (tak jak zwieńczenie Auditorio de Tenerife przypomina kształt liścia), lub zwierzęcy (kształt budynku zaprojektowanego na miejsce, w którym przed zamachami stały dwie wieże World Trade Center.
W naturze występują materiały o tak skomplikowanej budowie i właściwościach, że w architekturze z użyciem tradycyjnych materiałów nie da się ich odwzorować. Mimo wszystko Santiago Calatrava pokazuje, że nawet będąc niedoskonałym można tworzyć coś, co choć w niewielkim stopniu zbliży się do doskonałości.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.