Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ricardo Bofill

Ricardo Bofill - hiszpański architekt. Życiorys, kariera i dokonania wybitnego hiszpańskiego architekta.
Czy byliście już w Hiszpanii? Spędziliście może tutaj ostatnie wakacje? A może dopiero planujecie spędzić swój najbliższy urlop na jednej z hiszpańskich wysp lub na południowym, gorącym wybrzeżu Hiszpanii? Sprawdzając oferty biur podróży, na pewno znajdziecie takie oferty wczasów w systemie all inclusive, które będą idealnym wyborem na wypoczynek w ciepłych temperaturach, w pełnym słońcu, kiedy w Polsce będzie akurat mroźna zima. Biura podróży oferują również wyjazdy tematyczne, przykładowo do Figures śladami Salvadora Dali, ze sztandarowym punktem wycieczki w Teatro – Museo Dali. Inną wycieczką tematyczną może być taka do Barcelony śladami Antonio Gaudiego z jego słynną katedrą Sagrada Familia na czele.

Hiszpania ma również innych znanych artystów, których dzieła można podziwiać nie tylko w Hiszpanii, ale często w galeriach i muzeach i na ulicach w całej Europie. Bardzo dobrym przykładem jednego z najbardziej znanych i cenionych w całej Europie projektantów jest kataloński architekt Ricardo Bofill, autor wielu znanych budynków znajdujących się choćby w samej Barcelonie.

RICARDO-BOFILL-HISZPAŃSKA-IKONA-ARCHITEKTURY

Edukacja Ricardo Bofilla

Ricardo Bofill urodził się 5 grudnia 1939 roku w Barcelonie w mieszczańskiej rodzinie. Jego ojciec Emilio Bofill był budowniczym i deweloperem, matka natomiast zajmowała się domem i była włoszką z żydowskimi korzeniami. Ricardo skończył liceum w Barcelonie, Lycee Francais de Barcelone i w tym wielkim mieście spędził większą część swojej młodości. Na początku studiował na The Architectural School w Barcelonie, gdzie rozpoczął naukę w 1957 roku. Na studiach zafascynowany ideami marksistowskimi uczestniczył w demonstracji, gdzie został aresztowany i wydalony z uniwersytetu. Ricardo Bofill uciekł z Hiszpanii do Genewy, gdzie w 1958 roku rozpoczął studia na Universite de Beaux – Arts Geneve, aby dokończyć naukę, której oddał się z pasją w Barcelonie.

Pierwsze zawodowe kroki architekta

Po zakończeniu edukacji w 1963 roku Ricardo Bofill dołączył do rodzinnego biznesu, składającego się z wszechstronnie utalentowanych specjalistów takich jak architekci, inżynierowie, planiści, czy deweloper. Architekt Ricardo Bofill oddał się początkowo charakterystycznej dla regionu Barcelony katalońskiej architekturze.

Ricardo Bofill zainteresował się również architekturą od strony politycznej i społecznej od najniższego szczebla samorządowej piramidy, miał świadomość lokalnych problemów urbanistycznych. Dzięki takiemu podejściu zrealizował między innymi projekt Walden 7, nowoczesnego osiedla. Projekty Xanadu w 1971 czy Muralla Roja w 1973 roku traktowane są jako reakcja na tendencje modernistyczne w architekturze i polityce Hiszpanii w tamtym okresie.

La Fabrica

Dość ciekawym projektem z tamtego okresu jest posiadłość w Barcelonie, która powstała w murach fabryki cementu. Zaadaptowane wnętrza przerobiono na przestronne mieszkanie połączone z pracownią. Trzeba przyznać, że jest to imponujący projekt. Ogromne przestrzenie, w których połączone są industrialny charakter zaadaptowanej fabryki cementu, z klimatycznym wykończeniem wnętrz. Trzeba przyznać, że jest to dość specyficzne połączenie, ale daje ono pożądany efekt.

Silosy zostały przekształcone na biura, pracownie, bibliotekę, a także ogromną przestrzeń zwaną dzisiaj „katedrą”, używaną do spotkań, prezentacji i innych spotkań związanych z zawodową pracą Ricardo Bofilla. Opuszczona cementowania z końca XIX wieku, zaadaptowana na mieszkanie, znajduje się nieopodal Walden 7 w Sant Just Desvern, a okolica jest bujnie obsadzona przez bluszcz i inne pnącza. Budowa La Fabrica rozpoczęła się w 1973 roku i łączyła w sobie kataloński styl gotycki, elementy surrealizmu, a także europejskiego postmodernizmu.

Francuski epizod

W związku z kryzysem gospodarczym i dość napiętą sytuacją polityczną w kraju, Ricardo Bofill postanowił skupić się na pracy w zupełnie innym miejscu. W 1971 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie nowych projektów francuskich miast i miasteczek, stworzył grupę w Paryżu, z którą rozpoczął francuski epizod swojej twórczości. Nazwisko Ricardo Bofilla we Francji kojarzy się głównie z projektem Les Halles.

Bofill wygrał w 1974 roku konkurs Ministerstwa Kultury na „le trou des Halles”, w którym brało udział dziesięć innych zespołów. Pomimo, że został on uznany za zwycięzcę i rozpoczął budowę projektu, wokół Les Halles wybuchły ogromne kontrowersje, ówczesny mer Paryża, Jacques Chirac zlecił zaprzestanie budowy i nakazał oddać projekt w ręce innego architekta.
Jego dzieła architektury rozsiane są po całym świecie, głównie oczywiście w Hiszpanii, ale również w sąsiedniej Portugalii, Andorze i Francji, oraz we Włoszech, Luksemburgu, Czechach, Szwecji, Rosji, ale także poza Europą, w Libanie, Maroko, Algierii, w Indiach, Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych

ARCHITEKTURA-RICARDO-BOFILL

Bofill dzisiaj

Od początku tego wieku działania Bofilla skupiły się głównie wokół La Fabrica. Ricardo Bofill Taller de Aequitectura to rodzinny biznes, w którym swój udział mają również obaj synowie Bofilla, którzy zajmują w firmie bardzo ważne stanowiska. Bofill skupia się na tworzeniu obiektów sportowych, kulturalnych i handlowych w całej Europie, a także w Azji. Podczas gdy firma Ricardo Bofill Taller de Arquitectura zajmuje się wszystkimi możliwymi działaniami, nie wykluczając projektowania i planów zagospodarowania luksusowych rezydencji, to trzon działalności nadal skupia się w budownictwie mieszkaniowym, w dodatku na całym świecie.

Styl prac Ricardo Bofilla określany jest jako klasycyzm postmodernistyczny, jego architektura jest pełna ekspresji, monumentalna i rzeźbiarska, o wręcz przeskalowanych detalach klasycznych, do których można zaliczyć między innymi ogromne betonowe kolumny, czy wieże dopełniające zwaliste elewacje.

Projekty Bofilla

Ricardo Bofill jest projektantem takich budynków w Barcelonie jak Nacional d`Educacio de Catalunya, a także wielu budynków mieszkalnych, takich jak nowoczesne osiedle Walden 7 i inne budynki mieszkalne, biurowe i użyteczności publicznej, jak na przykład zespoły mieszkaniowe Xanadu w Calpe, Valpineda w Sitges w pobliżu Barcelony, czy słynny wieżowiec w Chicago.

Walden 7 to kompleks apartamentowy w Sant Just Desvern pod Barceloną. Oryginalny projekt obejmował 446 mieszkań, a budynek składał się z 18 wież. Nazwa kompleksu inspirowana była powieścią science fiction Walden Two z 1948 roku autorstwa Burrhus Frederic Skinner`a, powieść przedstawia utopijną społeczność. Pierwotnie elewacja była pokryta małymi ceramicznymi płytkami, ale te często zaczęły spadać, stwarzając zagrożenie dla pieszych, więc w 1995 roku większość z tych płytek została usunięta, a elewacja pomalowana.

Do najbardziej znanych dzieł Ricardo Bofilla powinniśmy również zaliczyć kompleks Pałac i Teatr d`Abraxas z 1985 roku, położone na wschód od Paryża. Zespół został wykonany z różnokolorowego betonu, który fakturą imituje kamień. Teatr z kompleksem przypomina Koloseum z Rzymu.

Innym znanym obiektem Ricardo Bofilla jest Antigone – czyli Antygona, największy zespół mieszkaniowy tego architekta. Zespół mieszkaniowy znajduje się nowopowstałej wówczas dzielnicy miasteczka Montpellier. Kompleks mieszkalny powstawał między 1970 a 2000 rokiem, ale śmiało można powiedzieć, że w znakomitej większości powstał w latach 90 ubiegłego wieku.

Zespół mieszkaniowy zorientowany jest osiowo i jest idealnie geometryczny. Na placu Antygony znajduje się posąg Nike, oraz budynki administracyjne i dom handlowy. Zespół mieszkaniowy obsadzony został ogromną ilością zieleni, systematycznie obsadzone cyprysy przeplatają się z pięknymi fontannami. Antygona inspirowana jest klasycyzmem, wszystkie jej elementy tworzą spójną i harmonijną całość. Cicha i spokojna atmosfera tego miejsca jest często tłem dla różnych wydarzeń kulturalnych w okolicy, a sama Antygona mieści wiele kawiarenek i restauracji.

Jeszcze innym bardzo znanym architektonicznym dziełem Ricardo Bofilla jest Saint Quentin, czyli tak zwany Wersal dla ubogich, kolejny zespół mieszkaniowy. Ten zespół działa niczym małe miasteczko, ma swój rynek, założony był osiowo. Les Arcades Du Lac to 389 mieszkań w czterech kwadratowych blokach z wewnętrznym dziedzińcem. Na zewnątrz fasady znajdują się schody, które prowadzą do kolejnych pięter, zapewniając jednocześnie dostęp do parkingu. Czemu mówi się o nim Wersal dla ubogich? Z lotu ptaka rzut zespołu mieszkaniowego oddaje układ ogrodów Wersalu.

BOFILL-CALPE

Ricardo Bofill wciąż projektuje, jednym z ostatnich jego projektów jest hotel, który stanął przy porcie w Barcelonie. Nie jest to typowa budowla. Słyszeliście o budowlach w kształcie żagla? No przecież to najlepszy kształt na budowlę, która ma się znaleźć nad brzegiem morza. Hotel mieści się przy Nova Bocana i łączy historyczne centrum miasta z wybrzeżem.

Bryła wieżowca została osadzona w atrium niższego, sąsiedniego budynku, którego hol otwarty jest na morze, w ten sposób, wprowadzono dużo naturalnego światła do wnętrz budynku, a także zagwarantowano niespotykane widoki przyszłym gościom. Ten dwudziesto sześciopiętrowy, pięciogwiazdkowy hotel, zwany Hotel W Barcelona, może pochwalić się 473 pokojami i 67 apartamentami, a także butikami, SPA, restauracjami, barami, w tym jednym usytuowanym na dachu, a także salą balową.

Nagrody i publikacje Ricardo Bofilla

Ricardo Bofill otrzymał wiele ważnych nagród i odznaczeń. Otrzymał między innymi w 1968 roku nagrodę Fritz Schumacher, doktorat Honoris Causa Uniwersytetu w Hamburgu, 10 lat później otrzymał nagrodę American Society of Interior Designers, International Prize, New York. W 1979 roku otrzymał nagrodę Agree Degree Ordre National des Architectes w Paryżu. W 1980 roku otrzymał nagrodę Ciuad de Barcelona Prize, za zaadaptowanie dawnej fabryki cementu w Sant Just Desvern. Nie sposób wymienić wszystkich jego nagród, tych mniejszych i większych, ale Ricardo Bofil nie odchodzi w niepamięć, otrzymując ciągle kolejne wyróżnienia, ostatnie w 2009 roku Vittorio de Sica Architecture Prize, czy Life Time Achievement Award za Israeli Building Center.

Ricardo Bofil oddał się również pasji publikacji branżowych. Jego pierwszą publikacją było Hacia una Formalización de la Ciuad en El Scpacio, wydane w 1968 roku w Barcelonie. Kolejne dzieła publikowane były przez kolejne lata, w różnych krańcach świata. Ricardo Bofill wyreżyserował również dwa filmy, siedemnasto minutowy „Circles” w 1968 roku i godzinny „Schizo” w 1970 roku.

Działalność Bofilla

Być może patrząc na projekty Ricardo Bofilla, nie powalają one na kolana jak Sagrada Familia Antoni Gaudiego, które odwiedza miliony turystów rocznie, ale w gąszczu budowli mieszkaniowych na całym świecie, znajdują się też architektoniczne perełki Ricardo Bofilla. W ten sposób można podziwiać kunszt jednego z najlepszych architektów katalońskich, wystarczy, że na myśl przyjdzie zaadaptowana stara cementowania z XIX wieku, czy kompleks mieszkaniowy Walden 7.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij