Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Juan Ponce de Leon

Juan Ponce de León – odkrywca-awanturnik

Okres hiszpańskich podbojów kolonialnych i wielkich odkryć geograficznych, których autorami byli w większości obywatele tego kraju, przyniósł Hiszpanii sławę i miano światowej potęgi gospodarczo – politycznej. Zapoczątkowane w XV wieku wyprawy konkwistadorów z jednej strony zaowocowały odkryciem nowego, nieznanego do tej pory świata i wielkim cywilizacyjnym rozwojem, z drugiej zaś – przyniosły nie zawsze pożądane skutki w zakresie asymilacji ludności, która zamieszkiwała dziewicze tereny.

Jednak wielkie odkrycia geograficzne stanowią jeden z najważniejszych momentów w historii Hiszpanii, a najsłynniejsi odkrywcy z Krzysztofem Kolumbem na czele, to postacie, których sława nie gaśnie, mimo że od wieków nie żyją. Jednym z bohaterów epoki kolonialnej jest bez dwóch zdań Juan Ponce de León – jeden z najsłynniejszych hiszpańskich konkwistadorów, wierny i pilny uczeń Krzysztofa Kolumba.

Druga połowa XV wieku to czasy końca rekonkwisty i upadku Emiratu Granady. Zjednoczenie Hiszpanii z całą pewnością sprzyjało budowaniu potęgi militarnej, gospodarczej i politycznej nie tylko w basenie Morza Śródziemnego (którego kraje w średniowieczu uchodziły za centrum świata), ale również w całej Europie. Aby potęga Hiszpanii była wielka i wynikająca z realnych dokonań, zaczęto snuć mocarstwowe plany na temat stopniowego poszerzania terenów imperium.

JUAN-PONCE-DE-LEON-SLAWNI-HISZPANIE

Odkrywanie nowych lądów, zasiedlanie się na nich na prawach hiszpańskich, a także – co było niezwykle ważne – przejmowanie istniejących i tworzenie nowych szlaków handlowych – pozwalało stopniowo zdobywać nowe tereny, a że miejscowa ludność w starciu z dobrze wyposażonymi załogami hiszpańskich statków w większości była bezradna, skala imperium kolonialnego Hiszpanii w szczytowym okresie obejmowała obszary obu Ameryk, Azji i Afryki.

Juan Ponce de León przyszedł na świat w 1474 roku, w miejscowości Santervas de Campos – bardzo niewielkiej, bo liczącej zaledwie 136 mieszkańców wiosce w Kastylii, w okolicach Valladolid. Wychowywał się w zamożnej i bardzo wpływowej rodzinie hiszpańskiej szlachty, dzięki czemu odebrał dobre wykształcenie i mógł zrealizować swoje marzenia o żeglarstwie. Członkowie jego rodu jak i on sam zasłużyli się w wojnach z Maurami, co w znacznym stopniu ułatwiło mu drogę do podbojów morskich.

Druga wyprawa Kolumba

Kiedy Krzysztof Kolumb, we wrześniu 1493 roku wypływał na swoją drugą wielką wyprawę, otoczony wielkim splendorem i chwałą największego odkrywcy w historii ówczesnego świata, nie zdawał sobie pewnie sprawy, że na pokładzie statku, którym jego załoga wyruszała w – jak się później okazało – niezwykle trudny rejs, znajduje się ten, który za pewien czas będzie porównywany z samym Kolumbem. Juan Ponce de León uczestniczył w wyprawie, pilnie pracując na własne nazwisko. Z całą pewnością w jego życiu było wiele słynnych rejsów, jednak ten był przełomowy, ponieważ otworzył mu drogę do zapisania się w historii morskich podbojów.

Druga wyprawa Kolumba była pokłosiem pierwszej, zakończonej odkryciem m.in.: Wysp Bahama, Kuby i Haiti. Wróciwszy do Barcelony, po kilku miesiącach żeglowania, Kolumb złożył szczegółowe sprawozdania na temat odkrytych lądów oraz występujących tam surowców naturalnych, wśród których najcenniejsze było oczywiście złoto. Podobne wizje roztaczał przed królową Izabelą Kastylijską i królem Ferdynandem Aragońskim, których przekonywał, że jeśli ekspedycja będzie miała swój dalszy ciąg, Hiszpania stanie się najbogatszym państwem świata, a jej potęga trwać będzie po wsze czasy.

Para królewska, przekonana o słuszności sądów Kolumba, zadecydowała o organizacji kolejnej wyprawy, która rozpoczęła się na jesień 1493 roku, czyli zalewie kilka miesięcy po zakończeniu pierwszej ekspedycji. Juan Ponce de León odegrał w niej niezwykle istotną rolę. Santa Maria wyruszyła na południe, co zaowocowało odkryciem do wybrzeży wysp takich jak Dominika, Haiti, Gwadelupa, Antigua oraz Portoryko. Szczególnie ta ostatnia wyspa ma wielkie znaczenie dla życia i kariery Juana Ponce de Leóna.

Bowiem to właśnie jemu powierzono misję wprowadzenia hiszpańskich obyczajów, czyniąc go pierwszym w historii gubernatorem Portoryko. De Leon nie wrócił z załogą Kolumba do Hiszpanii, osiadł bowiem na wyspie Hispaniola, czyli dzisiejszym Haiti. Pełnienie funkcji gubernatora przypadało na lata 1508-1511. Juan Ponce de León stworzył na wyspie grupę kolonizatorów, która wprowadzała hiszpańskie porządki, zaś sam przeszedł do historii jako gubernator niezwykle surowy, co na swojej skórze szczególnie mocno odczuli rdzenni mieszkańcy wyspy – Indianie Taino.

Nowy gubernator zasłużył się w niechlubnych dziejach hiszpańskiego kolonializmu między innymi dlatego, że wszelkie oznaki buntu pacyfikował w niezwykle krwawy sposób. Traktowanie rdzennej ludności przez konkwistadorów, którzy krwawo podporządkowywali sobie nowe tereny i zamieszkującą na nich ludność, przeszły do historii kolonializmu, nie tylko zresztą hiszpańskiego. Podobnie ocenia się działania chociażby brytyjskich konkwistadorów, którzy również nie szczędzili przemocy w stosunku do ludności zamieszkującej dziewicze tereny, do których dopływały statki pod brytyjską banderą.

ODKRYCIA-JUAN-PONCE-DE-LEON

Wróćmy jednak do Ponce de Leona. Jego panowanie na Portoryko zakończyło się w 1511 roku, kiedy to pozbawiono go gubernatorstwa. W żadnym stopniu nie zaspokoiło to jednak podróżniczych ambicji konkwistadora, ani jego determinacji do odkrywania nowych lądów. Zaowocowały one w 1513 roku największym bodaj życiowym osiągnięciem Juana Ponce de Leóna, którym okazało się odkrycie Florydy.

Wśród Indian Taino, zamieszkujących ziemie Portoryko, krążyła legenda o mitycznym źródle młodości, zwanym Fontanną Młodości. Po wypiciu wody z owego źródła, człowiek miał stać się z powrotem młody i wolny od upływu czasu, a co za tym idzie, także od śmierci. Hiszpańscy konkwistadorzy z całą pewnością nie należeli do ludzi bojaźliwych, gdyby tacy byli, nie dokonaliby tylu wielkich odkryć, jak również próżno podejrzewać ich o pospolitą głupotę.

Historia, o magicznym źródle, którą słynny odkrywca usłyszał z ust rdzennych mieszkańców Portoryko, musiała więc zrobić na nim oszałamiające wrażenie. Tak wielkie, że w 1513 roku Juan Ponce de León zorganizował wielką wyprawę w poszukiwaniu Fontanny Młodości. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kolonizator i odkrywca w jednym, miał w swojej misji pełne wsparcie hiszpańskiej korony. Dzięki temu, że nie dwór nie szczędził ani nakładów finansowych, ani swojej floty na odkrycia geograficzne, Juan Ponce de León mógł dokonywać kolejnych odkryć.

Floryda i Fontanna Młodości

Flotylla, która udała się na północ w poszukiwaniu źródła, do wybrzeży nieznanej do tej pory wyspy, dotarła 27 marca 1513 roku. Dla Leona spraw była jasna – oto, jako pierwszy i jedyny w historii, dopłynął do wybrzeży legendarnej Fontanny Młodości. Poszukiwania mitycznego źródła rozpoczęły się natychmiast. Niestety, opłynięcie lądu (okazało się, że jest to półwysep) dookoła, jak i dokładne poszukiwania, nie zaowocowały znalezieniem jakiegokolwiek cudownego źródła. O tym, czy członkowie ekspedycji moce tajemnej wody testować mieli na własnym ciele, źródła historyczne milczą.

Żadnej fontanny, ani niczego, co by ją przypominało jednak nie znaleziono. Półwysep nazwano Floryda, a hiszpańscy konkwistadorzy niemal natychmiast rozpoczęli na jego terenie działania kolonizacyjne, które przejawiały się m.in. poprzez przeprowadzenie tam misji chrystianizacyjnej. Juan Ponce de León popadł wtedy w głęboką niełaskę dworu hiszpańskiego, w związku ze swoimi krwawymi metodami rządzenia, a także intrygami, które knuli przeciwko niemu jego polityczni wrogowie. Odkrycie, którego dokonał pozwoliło mu na powrót zyskać przychylność rodziny królewskiej, czego wyrazem było mianowanie go na stanowisko gubernatora Florydy.

Krwawe rządy w Portoryko, których dopuszczał się Leon, nie przeszły bez echa w dalszej części jego geograficznych wojaży. Kiedy na Florydę dotarła zła sława konkwistadora, który bezwzględną ręką likwidował nieprzychylnych mu rdzennych mieszkańców oraz swych przeciwników, wśród miejscowych Indian wybuchły niezwykle gwałtowne zamieszki. Był rok 1521. Wielu rodaków Leona życiem przypłaciło krwawe rządy swojego przywódcy, zaś sam Juan Ponce de León został trafiony zatrutą strzałą w walce. Odniesione rany okazały się na tyle głębokie, że konkwistador, pomimo przetransportowania go na Kubę, zmarł w Hawanie. W Portoryko, którego był pierwszym gubernatorem, doczekał się miasta nazwanego na swoją cześć Ponce. Jego pomnik znajduje się w mieście St. Augustine na Florydzie.

ODKRYCIA-NOWEGO-SWIATA-HISZPANIE

Śmierć Juana Ponce de Leóna nie przeszła bez echa w Barcelonie i Madrycie. Jej efektem było tymczasowe zawieszenie aktywności u wybrzeży Ameryki Północnej. Hiszpanie, nie chcąc prowokować Indian do kolejnych krwawych starć, które przyczyniałyby się do śmierci wielu obywateli królestwa, a samym Hiszpanom przypinały łatkę krwawych i nie liczących się z niczym ludobójców, zrezygnowali z działań na północy i skierowali swoją aktywność w rejony Meksyku.

Tam zajmowali się eksploatacją złóż surowców, które stanowiły najważniejszy profit ze wszystkich korzyści odnoszonych przy ekspansji kolonialnej obu Ameryk. Transporty ze złotem i metalami szlachetnymi płynęły do Hiszpanii przez lata, niestety nie bez problemów i awantur, wywoływanych przez grasujących u wybrzeży piratów. Żywot i dokonania Juana Ponce de Leóna doskonale oddają naturę i charakter hiszpańskiego kolonializmu, a jego losy posłużyłyby na doskonały film przygodowy.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij