Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Gran Canaria

Przewodnik turystyczny po Gran Canaria na Wyspach Kanaryjskich. Poznaj jedną z najpiękniejszych wysp w archipelagu Wysp Kanaryjskich, czyli Gran Canaria. Atrakcje turystyczne, zwiedzanie, hotele na Gran Canaria, oraz wszystkie możliwości zakwaterowania na wyspie.

Zaplanuj swoje wakacje na Gran Canaria z naszym przewodnikiem internetowym po tej niezwykłej wyspie. Pogoda i mapa Gran Canaria.

W naszym internetowym przewodniku po Gran Canaria, staraliśmy się umieścić jak najwięcej informacji, przydatnych dla podróżującego lub wybierającego się na wakacje na Gran Canaria.
Poniższe informacje, przydadzą się także dla inwestorów i osób planujących zakupić nieruchomość na Gran Canaria.

Zawsze warto jest zdobyć maksymalną ilość użytecznych i wartościowych informacji, przed podjęciem tak ważnej decyzji życiowej, jak zakup nieruchomości za granicą. W tym wypadku nieruchomości na Wyspach Kanaryjskich.

Gdzie na wakacje na Gran Canaria

Gran Canaria to, jak twierdzą znawcy, ostatni "raj w Europie". Wyspa Gran Canaria, to kontynent w miniaturze, takie określenia znajdziesz w każdym przewodniku turystycznym po wyspie. Na wyspie znajdziesz tripikalne lasy, choć ich nie widać z okien lądującego samolotu.

Wyspa z daleka przypomina raczej nagą skałę, a nie tropikalny raj...., ale znajdziesz tutaj, egzotyczną faunę i florę. Na wyspie są wydmy przypominające Saharę, są góry dla miłośników trekkingu, kratery wulkanów, dramatyczne scenerie i piękne góry.

MAPA-GRAN-CANARIA

Na najwyższych szczytach górskich Gran Canaria, leży śnieg, co tworzy niezwykły obrazek, dla, po raz pierwszy odwiedzającego wyspę, turysty. Stolica wyspy Las Palmas de Gran Canaria, to dynamiczne miasto z pięknymi plażami, pięknym wybrzeżem i świetnymi hotelami w których możesz zarezerwować swoje wakacje na Wyspach Kanaryjskich.

WYNAJEM-SAMOCHODOW

Najstarsza z Wysp Kanaryjskich

Gran Canaria, to najstarsza geologicznie ze wszystkich Wysp Kanaryjskich, wyspa liczy przeszło 14,5 mln lat, jast najbardziej dotknięta przez erozję. Nazwa Gran Canaria, pochodzi od normandzkich i portugalskich żeglarzy, którzy uważali wyspę za największą z całego archipelagu Kanarów, stąd pochodzi nazwa "Grande", zauważyli także, iż na wyspie jest duża ilość psów, stąd przydomek "canes". Jeszcze inaczej, wyspa nazywała się w języku aborygenów, autochtonicznych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, nazywała sie Tamaran.

Podobnie jak wszystkie inne wyspy w archipelagu, Gran Canaria, jest pochodzenia wulkanicznego, wyspa ma kształt stożkowatej piramidy. Najwyższym szczytem wyspy jest góra o nazwie Pico de las Nieves wznosząca się na 1949 m n.p.m. Na Gran Canaria, podobnie jak na Teneryfie część północna wyspy jest bardziej wilgotna i zielona, bardziej obfita w roślinność, znajdziemy tu tarasowe plantacje bananowców (znany gatunek bananów z Gran Canaria).

Natomiast południe wyspy jest suche, wypalone przez słońce, gdzie znajdziesz wiele, piaszczystych plaż. Gran Canaria bazuje na turystyce i obcokrajowcach. Ponad 80% dochodu Gran Canaria pochodzi z turystyki. Ważną rolę odgrywa również, budownictwo mieszkaniowe i sprzedaż nieruchomości na wyspie. Aczkolwiek są na wyspie restrykcje, dotyczące rozbudowy urbanistycznej.

Gran Canaria to druga, najgęściej zaludniona wyspa z wszystkich wysp, Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Liczba mieszkańców na wyspie to blisko 840.000 mieszkańców, co daje blisko 40% populacji mieszkańców wszystkich Wysp Kanaryjskich. Gran Canaria leży na Oceanie Atlantyckim w odległości 150km na północny-zachód od wybrzeży Afryki. Gran Canaria jest oddalona o 1350 km od Europy.
Stolicą wyspy jest miasto Las Palmas de Gran Canaria. Jest to także największe miasto na wyspie i stolica regionu autonomicznego Wysp Kanaryjskich.

Turystyka na Gran Canaria - kiedy najlepiej się wybrać

Wyspę odwiedza niesamowite 2,2 mln turystów rocznie! Większość turystów kieruje się do ośrodków wczasowych na południowej części wyspy. Tutaj znajduje się najwięcej hoteli, ośrodków wypoczynkowych, domów wczasowych, hosteli i tutaj, najłatwiej jest wynająć apartament, willę lub dom z basenem, na wakacje na Wyspach Kanaryjskich. Północna część Gran Canaria jest bardziej chłodna, kiedy południowa część wyspy, jest bardziej sprzyjająca wypoczynkowi wakacyjnemu. Wschodnia część wyspy, posiada najwięcej piaszczystych plaż, kiedy zachodnia część jest  bardziej skalista i trudniej dostępna.

Często Gran Canaria, nazywa się miniaturowym kontynentem. Dlaczego? Znajdziesz tutaj kilka klimatów, kilka stref roślinnych, różne formacje skalne i kilka terenów i obszarów, zupełnie przypominających afrykańską Saharę. Są tu przepiękne zielone doliny i malownicze wioski, jak z obrazka. Prawie jedna trzecia wyspy, jest pod ochroną, jako rezerwat biosfery pod patronatem UNESCO.
W sumie, wyspa posiada 32 parki narodowe i obszary pod ochroną prawną. Najpopularniejsze z nich to: Nublo Parque, "dżungla" Doramas, dolina Azuaje, Tamadaba i Pino Santo.

Większość turystów, podczas wakacji na Gran Canaria zostaje w południowej części wyspy, która jest bardziej słoneczna i na której jest mniej opadów. Na południu, warto odwiedzić Park Palmitos, jak również wiele ładnych plaż i ośrodków turystycznych tego regionu na wyspie. Ośrodki turystyczne i hotele na wyspie, koncentrują się na obszarze w centralno-wschodniej części południowego wybrzeża, na obszarze Maspalomas, gdzie również leżą miasta San Agustin, Sonnenland, Playa del Ingles, Maspalomas, oraz Meloneras.

Wydmy Maspalomas, znajdują się pomiędzy Playa del Ingles, a Maspalomas. Warta odwiedzenia jest również latarnia morska w Maspalomas, która znajduje się w zachodniej części Maspalomas. W miejscowości Tarajalillo znajduje się małe lotnisko, gdzie można wykupić loty turystyczne małym samolocikiem i zobaczyć Gran Canaria z lotu ptaka.

Kolejnym, ładnym i atrakcyjnym pod względem turystycznym, miejscem na wyspie, jest wioska, zwana małą Wenecją. Jest to miasteczko Puerto Rico i Puerto de Mogan, gdzie znajduje się wiele kanałów, przypominających trochę kanały w Wenecji, stąd pochodzi nazwa...

PLAŻA-NA-GRAN-CANARIA

Inną atrakcją turystyczną na Gran Canaria, to park krokodyli o nazwie Cocodrilos Parque, oraz skalny monolit, wysoki na 80 metrów, o nazwie Roque Nublo. Warto też odwiedzić Cenobio de Valeron, gdzie znajduje się blisko 290 jaskiń. Dla miłośników archeologii, konieczna jest wizyta w Cueva Pintada, to najważniejsze miejsce odkryć archeologicznych na wyspie. Na Gran Canaria, są dwa ogrody botaniczne: Jardin Canario w Tarifa Alta, oraz Cactualdea w miejscowości La Aldea de San Nicolas.

 Noclegi na Gran Canaria

 Hotele i apartamenty
 Sprawdź ceny noclegów
 Zarezerwuj na wakacje

Palec Boży

Jako ciekawostkę przytaczamy informację: była jeszcze jedna, ciekawa atrakcja turystyczna na Gran Canaria, o nazwie El Dedo de Dios, czyli Palec Boży, była to skała stercząca w górę, ale niestety, została zniszczona w roku 2005, przez tropikalny sztorm o nazwie "Delta", jaki nawiedził wyspę w roku 2005.
Inne, znane formacje skalne na wyspie to: El Fraile, znany pod nazwą El Cura, La Rana, Bentayga, Roque de Gando, Penon Bermejo. Najwyższym szczytem na wyspie jest Pico de las Nieves (1950 m n.p.m.).

Jak wspomnieliśmy powyżej w naszym przewodniku turystycznym po Gran Canaria, stolicą wyspy jest miasto Las Palmas de Gran Canaria, które znane jest również ze swojego corocznego karnawału, podobnie jak karnawał na Teneryfie. Najładniejszą plażą w stolicy, jest plaża Las Canteras Playa, która leży w sercu miasta. To także dobre miejsce do nurkowania na Wyspach Kanaryjskich.

Las Palmas de Gran Canaria, to pierwsze miejsce, gdzie postawił stopę, Krzysztof Kolumb w drodze powrotnej z Ameryki. Na pamiątkę tego faktu, wybudowano San Antonio Abad, gdzie sławny żeglarz często modlił się. Zwiedź też Casa de Colon. Inne atrakcje w stolicy Gran Canaria, to Muzeum Kanaryjskie, jest to najważniejsze muzeum archeologiczne na wszystkich wyspach archipelagu. Warto zwiedzić katedrę w mieście, oraz plac Plaza de Espiritu Santo.
W miejscowości Teror, znajduje się sławna kaplica i miejsce kultu Virgen del Pino, patronki wyspy.

LAS-PALMAS
Plaże na Gran Canaria
  LAS-PALMAS
Plaza Cairasco w Las Palmas de Gran Canaria

Dla miłośników historii, warto odwiedzić miejscowość Aguimes, we wschodniej części wyspy, miasteczko zostało pieczołowicie odrestaurowane, szczególnie centrum miasteczka, skoncentrowane wokół starych budynków, kamienic i kościołów.

Można zobaczyć jak spokojnie wyglądało życie na wyspie, przed inwazją turystów i obcokrajowców. Ten obszar posiada również najlepiej zachowane jaskinie, kiedyś zamieszkane przez człowieka w Guayadeque. Nawet kościół, jest tutaj wbudowany w skałę, a turyści moga spożyć posiłek w jednej z restauracji w jaskini.
Również tutaj, znajdują się najlepsze miejsca do nurkowania na Gran Canaria, najważniejsze z nich, rezerwat marynistyczny na Playa de El Cabron, tuż obok miasta Arinaga.

Inne ważnie miejscowości, dla pragnącego zwiedzić dokładnie wyspę, to miejscowości Telde i Vecindario w gminach Santa Lucia, oraz Tirajana. Także obszar Galdar, gdzie również znajdują się miejsca najlepsze do nurkowania na Wyspach Kanaryjskich. W miejscowości Aruca, znajduje się neogotycka świątynia, znana pod nazwą Katedry w Arucas.

Na równinach tego obszaru Gran Canaria, uprawia się najwięcej bananów. Tutaj także, dokonano największych odkryć archeologicznych na wyspie. Np. Cueva Pintada (Cenobio de Valeron), starożytne groby i ślady osad prehistorycznych. Tuż obok leży port, gdzie Krzysztof Kolumb, zaopatrywał swoje statki, port Sardina del Norte. Na południu, znajduje się jeszcze jedno miasteczko rybackie: Arguineguin.

Klimat na Gran Canaria

Wyspa znana jest ze swoich specyficznych mikroklimatów. Ale generalnie, klimat na wyspie, można opisać w ten oto sposób: średnie, roczne temperatury na Gran Canaria, oscylują wokół 20 stopni C, latem 26 stopni C. W zimie zdarzają się zimniejsze noce i chłodne wiatry na wyspie, ale rzadko temperatura spada poniżej 10 stopni C, na wybrzeżu.

Trochę inaczej ma się sprawa wewnątrz wyspy z dala od morza. Ciągle klimat tutaj jest łagodny, ale obszary górskie i wyżej położone, doświadczają nawet przymrozków i temperatur poniżej zera w zimie.  Czasami popada śnieg.

Średnie roczne opady na Gran Canaria to 229 mm, gdzie wiekszość opadów ma miejsce w zimie. Miesiące letnie, od maja do października, zwykle nie doświadczają żadnych opadów. Opady deszczu na wyspie, są niezwykle nierównomierne, gdzie część wyspy, dostaje sporo deszczu, podczas, gdy inne obszary, są kompletnie bezdeszczowe.
Lato na Gran Canaria, jest niezwykle przewidywalne, nie grożą nam tutaj żadne opady, szczególnie, jeżeli na wczasy wybierze się na południowa część wyspy. W zimie, dni bywają zachmurzone i może popadać deszcz.

Najważniejsze miasta na wyspie

Gran Canaria jest podzielona na gminy. Poniżej, znajduje się dokładna lista wszystkich miast na Gran Canaria. Wyspa liczy blisko 840.000 mieszkańców. Stolicą jest Las Palmas de Gran Canaria. Miasto Las Palmas de Gran Canaria, to drugie, największe miasto na Wyspach Kanaryjskich i jest stolicą prowincji Las Palmas, jest także stolica całych Wysp Kanaryjskich, wespół z miastem Santa Cruz de Tenerife. Wyspy Kanaryjskie posiadają dwie stolice.

 • Agaete
 • Aguimes
 • Artenara
 • Arucas
 • Firgas
 • Galdar
 • Ingenio
 • Las Palmas de Gran Canaria
 • Mogan
 • Moya
 • San Bartolome de Tirajana
 • San Nicolas de Tolentino
 • Sta. Brigida
 • Sta. Lucia de Tirajana
 • Santa Maria de Guia
 • Tejeda
 • Teror
 • Valleseco
 • Valsequillo
 • Vega de San Mateo

 
Transport na wyspie

Gdy popatrzymy na mapę Gran Canaria, szybko dostrzeżemy, iż drogi i autostrady na wyspie, otaczają pierścieniem wyspę. Jest to podyktowane ukształtowaniem powierzchni Gran Canaria. Część centralna wyspy, jest górzysta i  niedostępna dla transportu kołowego. Jest tylko kilkadziesiąt dróg, prowadzących w wyższe partie górskie na wyspie. W latach 90-tych, pobudowano na wyspie autostrady, były to pierwsze autostrady na Wyspach Kanaryjskich, Gran Canaria dzierży palmę pierwszeństwa w tym temacie.

HOTELE-NA-GRAN-CANARIA

Zbudowano obwodnicę wokół Las Palmas, później wybudowano północną nitkę i połączono z lotniskiem na Gran Canaria. Kiedy turystyka się intensywnie rozwijała, dobudowano południową częśc autostrady. Autostrady na wyspie, mają swoje oficjalne oznakowania i są to: autostrada GC1, GC2, oraz GC3, drogi ekspresowe na wyspie to GC4 i GC5. Obszary zachodnie i północno zachodnie wyspy, gdzie jest mniejsza liczba mieszkańców, łączą tylko drogi krajowe (dwukierunkowe).

Gran Canaria posiada także ważny port morski Port Las Palmas w stolicy wyspy Las Palmas de Gran Canaria. Inne ważne porty morskie na wyspie to: Arinaga, jeden z ważniejszych portów dalekomorskich w całej Hiszpanii, port w Arguineguin. Największy port pasażerski na wyspie to port La Luz i port Las Nieves na obszarze miasta Agaete. Są plany otwarcia linii kolejowej, mającej połączyć stolicę wyspy las Palmas de Gran Canaria z miejscowościami wzdłuż południowego wybrzeża wyspy, jednak kryzys w Hiszpanii, wstrzymał tego rodzaju plany.

Lotnisko na Gran Canaria

Jedyne pasażerskie lotnisko na wyspie to: Gran Canaria Airport o symbolu IATA (LPA). Mimo wszystko, jest to jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Hiszpanii. Dowiedz się więcej o lotnisku na Gran Canaria z innego rozdziału w naszym przewodniku po lotniskach w Hiszpanii. Na lotnisku w Gran Canaria, również znajduje się centrum kontroli lotów, obsługujące wszystkie wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Na lotnisko w Gran Canaria, istnieje sporo lotów z Hiszpanii, oraz innych krajów europejskich w tym z Polską, aczkolwiek nie są to łatwo dostępne loty. Dobrze jest poszukać loty czarterowe z Polski na Gran Canaria, szczególnie jeśli musisz podróżowac tu często, gdyż posiadasz własną nieruchomość na Gran Canaria.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij