Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Muzyka hiszpańska

Muzyka hiszpańska. W naszym przewodniku, po kulturze hiszpańskiej, muzyka Hiszpanii i hiszpańscy artyści muzyczni. Któż z nasz nie słyszał o hiszpańskiej muzyce. Jezyk hiszpański i hiszpańska muzyka pop i hiszpańska muzyka rozrywkowa, rozbrzmiewa w każdym zakątku kuli ziemskiej.

Bardzo dobrze są znani również polskim fanom muzyki rozrywkowej, najpopularniejsi artyści muzyki hiszpańskiej, nie tylko ostatnich lat, takich jak: Alejandro Sanz, La Oreja de Van Gogh, David Bisbal, Miguel Bose, Amaral, Amistades Peligrosas, David Bustamente, Luz Casal, Chambao, Chenoa, El sueno de Morfeo, Ella baila sola, Heroes de Silencio, Huecco, Malu, Mago de Oz, Mecano, Merche, Amaia Montero (była solistka zespołu Oreja de Van Gogh, Monica Naranjo, Nena Daconte, Nino Bravo, Quijano.

To tylko nieliczni artyści hiszpańscy ze scen muzycznych Europy i świata. W tym rozdziale przewodnika postaramy się przybliżyć Wam trochę hiszpańska muzykę.Hiszpańska muzyka, to kipiąca energia, pasja, kolor, wszystkie odcienie miłości i namiętności. Tak jak Hiszpanie są otwarci w przekazywaniu uczuć, taka jest muzyka hiszpańska. Powyższe, to tylko nieliczne przymiotniki, opisujące muzykę hiszpańską. Mówić o hiszpańskiej muzyce można godzinami, pisać można książkę, dla przykładu, tylko w samej Katalonii, istnieje ponad 200 tradycyjnych tańców hiszpańskich, tylko z tego regionu kraju. Do każdego tańca jest inna, tradycyjna muzyka.

Na rozwój muzyki hiszpańskiej miało wpływ, przede wszystkim, położenie geograficzne kraju, wpływy afrykańskie, wpływy arabskie i cygańskie. Bogata kultura, miała niewątpliwy wpływ na hiszpańską muzykę i hiszpański folklor. Na terenach dzisiejszej Hiszpanii przebywali Arabowie, Żydzi, Grecy i Rzymianie. W wieku XX na nowo odżyło flamenco, sławna muzyka i taniec już w tej chwili podbija cały świat. Nie zapominajmy też o gitarze hiszpańskiej i tak charakterystycznych rytmach, dla tego rodzaju muzyki. W naszym przewodniku po kulturze Hiszpanii, postaramy się przedstawić najistotniejsze fakty z hiszpańskiej muzyki.

Hiszpańscy muzycy folkowi

Współczesna muzyka hiszpańska folkowa, rozwinęła się głównie na północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, od Galicji na zachodzie, po Kraj Basków, na północnym wschodzie. Ta część to Hiszpania celtycka. Do dziś wiodącą rolę odgrywa tam tzw. Fiesta del Mundo Celta, odbywająca sie w mieście Ortigueira. Lokalne festiwale muzyczne, odbywają się także w Asturii, oraz miasteczkach Galicji.

Najbardziej przystępną dla laika i słuchaną przez Hiszpanów w całej Hiszpanii, odmianą muzyki folkowej, jest wykorzystująca dudy, kobzy i bębny, muzyka, zwana muzyką galicyjską. Z tego regionu Hiszpanii, pochodzi między innymi, znana grupa muzyczna o nazwie Milladoiro, często dająca pokazy na festiwalach muzycznych w Europie. Galicyjski dudziarz, Carlos Nunez, jest tym reprezentantem nowego pokolenia, który wyrósł w tradycji hiszpańskiej z klasycznym wykształceniem i pasją dla różnych gatunków muzycznych. Odbył on turnee z irlandzką grupą

Chieftains, którego głównym celem, miała być wymiana doświadczeń muzycznych.
Dzięki intensywnej współpracy z wieloma międzynarodowymi muzykami, Nunez, ukazuje różne aspekty muzyki galicyjskiej. Przykładem może być współpraca z inspirującą grupą muzyczną o nazwie Pandereta (hiszpański tamburyn) i śpiewakami Cantegueiras Xiradella z Martezo (miasteczko w pobliżu La Coruna), którzy od starych, wiejskich kobiet, posiedli sztukę wykonywania, tradycyjnych, niezwykle porywających pieśni i "jotas".

MONICA-NARANJO
Monica Naranjo
  ALEJANDRO-SANZ
Alejandro Sanz

Carlos Ninez grał również z pochodzącym z Ameryki Północnej gitarzystą, Ray Cooderem, oraz Vieja Trova Santiaguera, pochodzącym z Kuby. Muzyczny projekt z 1999 roku Os Amores Libres, z udziałem artystów muzyków z Irlandii i Szkocji, szuka powiązań między muzyką celtycką, a hiszpańskim flamenco.

Innymi muzykami, mającymi swój udział w odrodzeniu się muzyki galicyjskiej są: La Nua (saksofon i dudy), Citania, Doa, Trisquell, Fia Na Roca i Xorima. Wszystkie zespoły, wykonują muzykę tradycyjną na instrumentach akustycznych. Jak widzimy, nawet nazwy zespołów muzycznych z tego regionu, nie kojarzą się z hiszpańskim językiem...
Palla Mallada, oraz Brath, Matto Congrio i Alecrin, Emilio Cao, porusza się między tradycyjnym folkiem, a współczesną piosenką autorską.

Muzyka hiszpańska a historia kraju

Hiszpańska scena muzyczna, dziś w 2012 roku, w diametralny sposób różni się od muzyki hiszpańskiej z lat 60-tych i 70-tych XX wieku, kiedy to kraj, zaczął się powoli odradzać po wielu ciemnych i ponurych latach dyktatury wojskowej. W owych czasach, muzyka albo stanowiła wyzwanie dla panującego reżimu, albo była nic dla nikogo, nieznaczącym frazesem. Popularni wtedy w Hiszpanii piosenkarze, tacy jak: Raimon, Joan Manuel Serrat, Luis Eduardo Aute czy Lluis Llach, prowokowali publiczność swymi silnymi głosami, tekstami politycznymi utworów, tłumami na koncertach muzycznych i tysiącami sprzedawanych płyt.

IGLESIAS

Dziś w muzyce hiszpańskiej, słychać piosenki łatwe i przyjemne, mówiące o miłości i namiętności, a ich znanymi wszystkim wykonawcami są Julio Iglesias, Raphael, Enrique Iglesias lub Camilo Sesto. W tamtych czasach, nie było zbyt wiele miejsca na eksperymenty muzyczne, a te, które udało się przeprowadzić, nawiązywały do jazzu np. zespół Pegasus i awangardowego rocka np. zespół Rock Laieta.

W latach 80-tych ubiegłego wieku. muzyka hiszpańska, szczególnie w dużych metropoliach jak Barcelona i Madryt, otworzyła się na zagraniczne wpływy, głównie latynoamerykańskie, oraz wpływy muzyki anglosaskiej. Hiszpańscy artyści, zaczęli swobodnie eksperymentować, muzycy folkowi wprowadzili dźwięki elektroniczne, tworząc w ten sposób nową kategorię, muzycy popowi i rockowi byli pod wpływem angielskiej nowej fali i punka, a hiszpańscy wykonawcy flamenco, wzbogacali swoją muzykę elementami muzyki pop, rocka i bluesa.

Zaczęła kształtować się charakterystyczna dla dzisiejszych czasów hiszpańska scena muzyczna. Najbardziej popularne kapele popowe i rockowe nowej generacji to: El Ultimo de la Fila, Radio Futura, Gabinete Caligari, zespół La Union, Loquillo y los Trogloditas, Los Secretos, Rebeldes, Heroes del Silencio, Nacha Pop i Mecano. Te i inne zespoły, do dziś, puszczane są w hiszpańskich rozgłośniach radiowych, a płyty się ciągle sprzedają z wyjątkiem oczywiście, darmowego ściągania hiszpańskiej muzyki, przez internet.

Muzyka rockowa, pop i hip hop w Hiszpanii

W latach 70-tych XX wieku, muzyka rockowa angloamerykańska, zainspirowała powstanie pierwszych zespołów rockowych w Hiszpanii, takich jak Miguel Rios i zespół Los Bravos, oraz grup muzycznych, grających rock progresywny, Los Canarios, Maquina, oraz zespół Musica Dispersa, będących pionierami muzyki "Undergroundowej" w Hiszpanii.

PAULINA-RUBIO

W stolicy, Madrycie, dominował heavy rock, tworzony przez wiele zespołów, wśród nich Marmelada, Indiana, Burning, których fani, wywodzili się głównie z robotniczych dzielnic stolicy Hiszpanii i osiedli mieszkaniowych na jej obrzeżach. Dokładnie w tym samym czasie, scena muzyczna Barcelony, podzieliła się między muzyków, grających wyrafinowany jazz-rock, bardziej energiczną katalońską salsę i specyficzną dla Barcelony, muzykę cygańską, katalońską rumbę, spopularyzowaną przez Pereta, barcelońskiego znanego muzyka.
Z boku sceny, byli pieśniarze, wykonujący własne utwory muzyczne, oraz grupy muzyczne, pochodzące z Ameryki Południowej i Ameryki Łacińskiej.

Pod koniec lat 70-tych XX wieku, Hiszpania, doganiała już kraje anglosaskie. Tak jak w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, nastolatki w Hiszpanii, zachwycały się punkiem i muzyką awangardową. Niektórzy starsi muzycy rockowi, jak np. Ramoncin, próbowali przejąć ten styl, ale rasowy punk zerwał ze starym porządkiem w muzyce. Pojawiły się niezliczone zespoły, próbujące zdobyć szerszą popularność. Od tamtego czasu, najwięcej fanów ma zwykły pop, w różnych fazach, odnosiły sukces również zespoły muzyczne, grające punk, garajitas, techno, romantic rock, rockabilly i inne rodzaje muzyki rozrywkowej.

Kilka lat temu, królową hiszpańskiej muzyki rozrywkowej była Monica Naranjo, która swój sukces sceniczny, zawdzięcza kiczowatemu, ale niezwykłemu wyglądowi (co do tego można byłoby się spierać), żarliwym tekstom piosenek i wyjątkowemu głosowi. Królem hiszpańskiego rocka, wydaje się do dziś artysta, Alejandro Sanz, który idolem nastolatków stał się już na początku lat 90-tych XX wieku.

Po wydaniu ostatniej płyty, artysta ciągle jest bardzo popularny w Hiszpanii. Alejandro Sanz to artysta niezwykle utalentowany, komponujący w różnych stylach muzycznych, począwszy od flamenco, do latynoskiej muzyki rozrywkowej, a jego debiutancka płyta zatytułowana "Mas" dziś już stanowi hiszpańską klasykę muzyki pop.

Muzycy i piosenkarze hiszpańscy
Dowiedz się więcej o artystach, muzykach i piosenkarzach hiszpańskich. Najpopularniejsze zespoły muzyczne Hiszpanii na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Hiszpańska scena muzyczna dziś. Zobacz najpopularniejszych hiszpańskich piosenkarzy i muzyków od rocka, przez pop, do heavy metalu.

Zainteresuje Cię również:
muzyka flamenco | Julio Iglesias | Enrique Iglesias | sławni Hiszpanie | Javier Barden | Penelope Cruz |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij