Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Sztuka i rzemiosło Hiszpanii

Sztuka i hiszpańskie rzemiosło w naszym przewodniku po Hiszpanii i hiszpańskiej kulturze i sztuce. Hiszpania to kolebka i dom największych artystów i malarzy, a miasta tego kraju to największe destynacje turystyczne dla miłośników kultury i sztuki. Jeżeli kochasz sztukę i kulturę, Hiszpania Cię nie rozczaruje....
W tym rozdziale przewodnika przybliżymy sztukę i rzemiosło Hiszpanii.

Największym artystą renesansu, pracującym w tym czasie w Hiszpanii był Grek z pochodzenia o pseudonimie El Greco (czyli Grek), który przeniósł się do hiszpańskiego Toledo, gdzie dziś, znajdziemy jego najznakomitsze dzieła malarstwa. Najwięcej dzieł El Greco znajduje się w kościołach w Toledo, ale także w Muzeum del Prado w Madrycie. Największym hiszpańskim malarzem na przestrzeni dziejów i historii Hiszpanii, był bez wątpienia Diego Velazquez, którego dzieła również znajdziemy w Muzeum Prado w Madrycie. W tym samym muzeum znajdziemy dzieła kolejnego wielkiego hiszpańskiego artysty, Francisco Goya. Jeżeli jesteś miłośnikiem malarstwa Twoja pierwszą destynacja w Hiszpanii z pewnością powinno być Muzeum Prado w Madrycie.

Najwcześniejszymi przykładami wielkiej ekspansji artystycznej Hiszpanii są iluminowane manuskrypty i malowidła ścienne z XI i XII wieku. Wśród manuskryptów prym wiodą wersje komentarzy do Apokalipsy Beatusa, których oryginalny tekst, napisany został w VIII w. przez hiszpańskiego mnicha. Na jego podstawie powstała seria dzieł sztuki, wspaniale iluminowana kolorowymi miniaturami. Książki te znalazły się w bibliotekach całego świata. Z licznych egzemplarzy, które zostały w Hiszpanii, najbardziej godne uwagi pochodzą z miasta Girony w Katalonii, El Burgo de Osmai z miasta La Seu d'Urgell.

Typowe dla tego okresu były malowidła w wiejskich kościółkach, głównie w Katalonii. Większość z nich już nie istnieje, wiele w ostatniej chwili uratowano przez zniszczeniem. Dzieła trafiły do licznych muzeów, głównie w Barcelonie. Najbardziej znanym artystą tego czasu był Mistrz z Taull. Jego ozdoby absydy w kościele w San Clemente łączą bizantyjski układ hierarchiczny z żywą kolorystyką i iluminacjami o silnie zarysowanych konturach. Sprawiają one wrażenie monumentalizmu i surowości.

W wiosce Taull około roku 1120 pracowało dwóch innych, wielce utalentowanych malarzy hiszpańskich. Historycy sztuki nadali im imione Mistrza Maderulo i Mistrza Sądu Ostatecznego. Ważnym artystą tego okresu jest również Mistrz z Pedrytu, który na swoich malowidłach uwieczniał sceny z życia codziennego.
Hiszpańskiej sztuki i hiszpańskich twórców, rzeźbiarzy malarzy i architektów nie sposób opisać w jednym rozdziale przewodnika. Odwiedź poszczególne regiony Hiszpanii, jakimi jesteś zainteresowany i jakie zamierzasz odwiedzić podczas swojej wycieczki lub podróży do Hiszpanii, aby uzyskać więcej informacji o danej miejscowości lub mieście w Hiszpanii.

PICASSO-SZTUKA-MALARSTWO-OBRAZY
Dzieła Picassa
 

DALI-OBRAZY-MALARSTWO-DZIEŁATwórczość Salvadora Dali

Hiszpańskie galerie sztuki

Muzeum Prado w Madrycie
Jedno z największych muzeów i galerii sztuki na świecie. Absolutny nr. 1 podczas zwiedzania Madrytu i całej Hiszpanii. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika o Hiszpanii jak wygląda zwiedzanie muzeum Prado. Co zwiedzić, czego nie przegapić podczas wycieczki do Madrytu i muzeum Prado. Godziny otwarcia i ceny biletów do Muzeum Prado w Madrycie.

Muzeum Thyssena-Bornemisza w Madrycie
Po Muzeum del Prado w Madrycie, Muzeum Thyssena-Bornemisza w Madrycie, to najbogatsza galeria dzieł sztuki w całej Hiszpanii. Jedna z największych prywatnych galerii sztuki na świecie. Konieczny punkt zwiedzania podczas wycieczki do Madrytu. Dowiedz się więcej o tym pięknym muzeum w Madrycie. Ceny biletów, godziny otwarcia i wszystkie informacje niezbędne podczas zwiedzania tego muzeum w Madrycie.

Muzeum Reina Sofia w Madrycie
Muzeum Reina Sofia w Madrycie to bardzo ważne muzeum i galeria malarstwa w Madrycie, w której znajdziemy m.in. najsławniejsze dzieło "Guernika" Pabla Picassa. Godziny otwarcia muzeum, zwiedzanie, najważniejsi artyści i ich prace, prezentowane w muzeum Centro de Arte Reina Sofia. Link do strony muzeum i inne przydatne informacje podczas zwiedzania tego madryciego muzeum.

Barcelona galerie sztuki muzea
Lista najważniejszych galerii sztuki i muzeów w stolicy Katalonii i wybrzeża Costa Brava. Tutaj znajdziesz listę muzeów oraz galerii malarstwa i sztuki w Barcelonie. Przydatne informacje podczas wycieczki do Barcelony i zwiedzania stolicy Katalonii. Zdobądź więcej informacji o Barcelonie, drugiej zaraz po Madrycie, destynacji turystycznej w Hiszpanii.

Muzeum Picassa w Barcelonie
Więcej informacji o tym sławnym i popularnym artyście i jego muzeum w Barcelonie.

Muzeum Salvador Dali w Figueras w pobliżu Barcelony
Największe muzeum poświęcone temu znakomitemu artyście i hiszpańskiemu ekscentrykowi.

Muzeum sztuki nowoczesnej w Barcelonie
Więcej informacji o galerii i muzeum sztuki nowoczesnej w Barcelonie.

Architektura Gaudiego w Barcelonie
Dowiedz się więcej o Gaudim, jego wspaniałej architekturze i Barcelonie. Dzieła Gaudiego w Barcelonie, od kościoła Sagrada Familia, po sławny Parc Guell w Barcelonie. Podróż po Barcelonie i podziwianie dzieł Antonio Gaudiego, katalońskiego architekta, który wyprzedzał swoja epokę. Wszystko co powinieneś wiedzieć podczas zwiedzania dzieł architektury Gaudiego w Barcelonie.

Galerie sztuki w Bilbao
Informacje o galeriach malarstwa, muzeach i innych atrakcjach artystycznych w Bilbao, w Kraju Basków, na północy Hiszpanii. Bilbao oczami artysty. Zwiedzanie miasta i jego galerii sztuki. Dowiedz sie więcej o tym drugim, co do wielkości mieście w Kraju Basków, w Hiszpanii.

DALI-TWORCZOSC

Dzieła hiszpańskich mistrzów

W pracowniach w Katalonii, powstawały również malowane na prostym drewnie nastawy ołtarzowe. Centralne miejsce zajmuje na nich figura świętego, a wokół niej przedstawiano sceny z życia tej postaci. Po pewnym okresie czasu nastawy te przybrały formę ogromnych retabulów przy głównym ołtarzu w kościele, które od wieków stanowią najbardziej charakterystyczną cechę kościołów hiszpańskich.
Najciekawsze freski, poza Katalonią, znajdują się w Panteon de los Reyes w San Isidoro w mieście Leon na północy Hiszpanii. Datowane na drugą połowę XII wieku, prezentują delikatniejszy, bardziej dworski styl, być może zaczerpnięty z wzorców francuskich.

Hiszpańska sztuka w porządku chronologicznym

Szkoła katalońska
Szkoła katalońska w Hiszpanii. W sztuce gotyku dominowała postępowa Katalonia, a jedyną jest rywalką, dotrzymującą kroku, była Walencja.

Szkoła walencka
Szkoła walencka w Hiszpanii. Poddawała się wpływom włoskim. Najważniejsi artyści tego okresu to: Pedro Nicolau, Andres Marzal de Sax.

Szkoła kastylijska
Szkoła kastylijska w Hiszpanii. Na terenie Kastylii dominowali malarze obcego pochodzenia: Nicolas Frances w mieście Leon i Deillo Delli w Salamance.

Późny renesans
Szkoła późnego renesansu w Hiszpanii. W sztuce hiszpańskiej w tym okresie dominowała ckliwość i sentymentalizm, cechy sztuki włoskiej nie znalazły naśladowców w Hiszpanii.

Wiek XVII
Wiek VII w Hiszpanii. Na początku wieku XVII w miejsce Madrytu i Sewilli, jako głównych ośrodków życia artystycznego, zajęły Walencja i piękne Toledo.

Wiek XVIII i XIX
Wiek XVIII i XIX w Hiszpanii. Niezbyt obfity w wielkich artystów, okres dla hiszpańskiej sztuki, jednakże pojawił się najsławniejszy malarz Francisco Goya.

Wiek XX i sztuka współczesna
Wiek XX i sztuka współczesna w Hiszpanii. Dowiedz się więcej o sztuce i artystach z ostatniego wieku do czasów teraźniejszych.

Hotel NH Alicante
Hotel NH Alicante
Costa Blanca płd. / Alicante
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij