Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Korrida

Turystyczna wyprawa do Hiszpanii nie obejdzie się bez wizyty na korridzie hiszpańskiej. Korrida informacje. Hiszpańska walka z bykami. W tej części naszego przewodnika dowiesz się wszystkiego jak wygląda hiszpańska korrida, czyli sławna walka z bykami na arenie. Matadorzy i torreadorzy hiszpańscy.
Korrida to legenda i integralna część wielu hiszpańskich świąt i uroczystości narodowych, fiest lokalnych i obchodów rocznic, wszelkiego rodzaju celebracji państwowych i lokalnych świąt. W języku polskim spotyka się dwa rodzaje pisowni słowa "korrida" przez literę "k", oraz przez literę "c". W naszym przewodniku po Hiszpanii i hiszpańskiej korridzie, będziemy używać obydwu pisowni wyrazu "korrida".

Korrida to kwintesencja Hiszpanii i hiszpańskiej kultury, oraz obyczajów tego niezwykłego kraju na Półwyspie Iberyjskim. Sport lub sztuka (jak twierdzą znawcy) budzi kontrowersje i spory od kilkudziesięciu lat, nawet wśród Hiszpanów. Moralność, okrucieństwo, tradycja w Hiszpanii..... ale w dalszym ciągu podczas spędzania wakacji w Hiszpanii, możesz pójść na arenę walki byków i zobaczyć prawdziwą hiszpańską korridę "na żywo".

Oprócz, niestety Katalonii, i Wysp Kanaryjskich, które to dwa regiony autonomiczne Hiszpanii, zakazały już, walki z bykami.
W szczególności na południu Hiszpanii, w Andaluzji, każda wioska lub małe miasteczko, które może sobie na to pozwolić, organizuje popołudniową korridę, podczas gdy w dużych miastach jak Madryt, Walencja czy Sewilla, główne święta są poprzedzane, tygodniowym lub nawet dłuższym okresem walk byków. Część tego typu imprez jest transmitowana "na żywo" przez telewizję hiszpańską.

BILETY-OGLOSZENIA-WALKA-BYKÓW-HISZPANIA

Gdzie na corridę w Hiszpanii

Z wyjątkiem miasta Pampeluna, gdzie co roku w lipcu odbywa się święto i fiesta San Fermin, czyli gonitwa byków na ulicach Pampeluny, walki z bykami są bardziej popularne w Madrycie i w południowej części kraju, bardziej niż na północy Hiszpanii, oraz na Balearach. W niektórych północnych miastach Hiszpanii w ogólne nie istnieją areny do walki z bykami, a rząd Kanaryjski zupełnie zabronił rozgrywania walk na Teneryfie, Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote.

"Los Torros" jak Hiszpanie nazywają korridy, są bardzo lukratywnym interesem i ogromnym biznesem samym w sobie. Mówi się w Hiszpanii, że około 150 tysięcy osób w Hiszpanii, jest w jakiś sposób, pośrednio lub bezpośrednio, zaangażowanych w ten przemysł, a główni bohaterowie corridy, czyli matadorzy, zarabiają krocie, na równi z hiszpańskimi gwiazdami muzyki pop i innymi artystami w telewizji i kinie hiszpańskim. Co chwilę słychać głosy protestów, przeciwko temu procederowi, głównie ze strony towarzystw ochrony zwierząt, ale nie są one zbyt rozpowszechnione i skuteczne, aczkolwiek widoczne w środkach masowego przekazu.

WALKA-BYKÓW
Korrida na arenie
  PRZECIWNICY-KORRIDY-DEMONSTRACJE
Przeciwnicy korridy w Hiszpanii

W hiszpańskiej kolorowej i "różowej" prasie, regularnie pojawiają się gwiazdy korridy, wraz ze swoimi żonami, partnerkami i kochankami. Torreadorzy w Hiszpanii to znani wszystkim celebryci, na których polują paparazzi. Ich wybranki zawsze pojawiają się w portalach plotkarskich i hiszpańskiej prasie, poświęconej plotkom z życia gwiazd.
Jeśli Hiszpanie mówią, że korridy budzą kontrowersje, mają raczej na myśli, praktyki wewnątrz samego biznesu. W ostatnich latach krytycy walk z bykami, stale wyrażają swoje oburzenie wobec rozpowszechnionej, chociaż nielegalnej, praktyki spiłowywania rogów byka, tuż przed wyjściem na arenę.

Rogi byka są tak czułe jak paznokcie u człowieka, wystarczy przyciąć kilka milimetrów, aby powstrzymać zwierzę od szarżowania. Powoduje to także zachwianie równowagi byka, znacznie obniżając stopień niebezpieczeństwa zagrażającego matadorowi. Mimo tych nadużyć, Los Torros nadal cieszą się dużą popularnością w całej Hiszpanii. Dla miłośników korridy walki są rytuałem, w którym największe znaczenie ma sposób, w jaki człowiek i byk występują razem, bardziej liczy się "arte" czyli sztuka, niż okrucieństwo. Hiszpanie, wydaje się, w ogóle nie rozumieją wątpliwości moralnych, jakie budzi mordowanie zwierząt na oczach tysięcy ludzi. Byki, jak twierdzą, są specjalnie hodowane dla korridy. Zanim zostają zabite, mają troskliwą opiekę, a jeśli walki zostałyby zniesione w Hiszpanii, to stada byków by wybito.

Argumenty za i przecim można by mnożyć. Nie ustają głosy za i przeciw, ale wydaje się iż powoli Hiszpania idzie w kierunku zakazu walki z bykami, jaki już zrobiły regiony autonomiczne Katalonii i Wysp Kanaryjskich. Decyzje zależą od ustaw poszczególnych Comunidad Autonomas (rządów autonomicznych danego regionu Hiszpanii).
Kiedy przebywa się w Hiszpanii w sezonie od marca do października, chcąc czy nie chcąc, zawsze można zobaczyć korridę, choćby w telewizji, w barze czy kafeterii, co prawdopodobie powinno wystarczyć, by samemu zdecydować, czy chce się obejrzeć walki byków na żywo, czy też nie. Jeśli już ktoś postanowi zobaczyć korridę, niech postara się wybrać największą i najbardziej prestiżową imprezę, gdzie wielkie gwiazdy korridy potrafią uśmiercić byka "czysto" i szybko. Niewiele jest rzeczy mniej przyjemnych od widoku matadora zabijającego byka zbyt długo, podczas gdy z widowni dochodzą gwizdy, a poduszki z siedzeń na arenie, przelatują nad publicznością. To też zdarza się podczas transmisji telewizyjnych corridy w Hiszpanii.

Warto zwrócić uwagę iż najbardziej wymagające i pasjonujące są korridy w których biorą udział matadorzy na koniach, czyli "rejoneadores". Jest to najstarsza forma walk z bykami, która rozwinęła się w Andaluzji w XVII wieku.
Nasłynniejsi matadorzy w historii Hiszpanii to:

Enrique Ponce, Cesar Rincon, Victor Mendes, Joselito, Litri, David "El Rey" Silveti i Jose Maria Manzanares. To legendy hiszpańskiej korridy. W ostatnich latach pojawiły się nowe gwiazdy, cały czas obecne na czołówkach gazet i kolorowych pism, są to Julian zwany "El Juli" Lopez i stawiający swe pierwsze kroki w Grenadzie, David "El Fandi" Fandila.

USZY-OBCIĘTE-TORREADOR

Kobiety rzadko pojawiają się na arenach, ale jest ich kilka, o których warto wspomnieć w naszym przewodniku po hiszpańskiej korridzie, są to: najsławniejsza z nich to Cristina Sanchez, pierwsza od dziesiątków lat kobieta, której udało się osiągnąć sukces w tym trudnym i ryzykownym zawodzie/sporcie, odeszła na emeryturę w roku 1999, jednocześnie zarzucając seksizm organizatorom, widzom i innym matadorom, z których wielu nie zgadzało się, by ich nazwiska figurowały na jednym afiszu, reklamującym korridę, z nazwiskiem kobiety.

Historia korridy

Korrida w Hiszpanii na przestrzeni wieków. Spektakl walki z bykami istniał w różnych formach od czasów antycznych. Zobacz, gdzie znajduje się kolebka hiszpańskiej korridy. Malunki na ścianach odkrytych w miejscowości Knossos na Krecie w Grecji, datowane na około 2.000 lat p.n.e. pokazują mężczyznę i kobietę w starciu z bykiem, chwytając go za rogi. Walki byków, oglądane przez publiczność "na żywo" były bardzo popularne w starożytnym Rzymie, ale najbardziej tego typu walki, człowieka ze zwierzęciem, rozwinęły się na Półwyspie Iberyjskim.

Maurowie z Północnej Afryki, którzy okupowali Półwysep Iberyjski i Andaluzję w roku 711 n.e. zmienili diametralnie formę walki, z brutalnego zabijania byków na oczach publiczności, przez podbitych Wizygotów, do rytualistycznego spektaklu, przeznaczonego wyłącznie dla publiczności. Korrida rozwinęła się do konfrontacji człowieka tylko ze zwierzęciem, bez obecności konia, to zaczęło przyciągać większą uwagę publiczności.

W ten sposób rozpoczęła się nowoczesna korrida w Hiszpanii. W dzisiejszych czasach korrida wygląda mniej więcej tak samo jak w roku 1726, kiedy to Francisco Romero z miasta Ronda w Andaluzji wprowadził "estoque" czyli miecz i "muleta" czyli czerwoną płachtę. Więcej o hiszpanskiej korridzie na naszych stronach.

Interesuje cię korrida? Odwiedź miasto Ronda w Andaluzji, to kolebka hiszpańskiej korridy. W mieście do zwiedzenia pierwsza arena do walki z bykami i muzeum poświęcone hiszpańskiej korridzie. Tylko 2h jazdy z wybrzeża Costa del Sol do miasta Ronda. Warto zorganizować sobie jednodniową wycieczke do Ronda, podczas wypoczynku na wybrzeżu Costa del Sol.

BYK-WYPADEK-SMIERTELNY-CORRIDA

Korrida informacje

Korrida
Dowiedz się więcej o hiszpańskiej corridzie. Ten najbardziej hiszpański "sport" narodowy na naszych stronach internetowych. Poszukujesz informacje o korridzie w Hiszpanii? Wyczerpujące informacje o walce z bykami. Wybierasz się na wakacje do Hiszpanii? Chciałbyś doświadczyć korridy? Dowiedz się o zasadach i regułach panujących w tym najbardziej hiszpańskim sporcie/sztuce...

Bilety na walki byków w Hiszpanii
Informacje jak zdobyć bilety na walki byków. Kup bilet na korridę on-line. Rezerwacje i ceny biletów na spektakle korridy w Hiszpanii. Jedziesz na wakacje do Hiszpanii? Chciałbyś zobaczyć korridę "na żywo"? Sprawdź gdzie odbywaja się walki byków w Hiszpanii i kup bilet na korridę przez internet.

Zdjęcia z walk
Fotografie prezentujące walki byków w Hiszpanii. Korrida w obiektywie aparatu fotograficznego. Zobacz dobre zdjęcia torreadorów i gwiaz hiszpańskiej korridy. Walka z bykami na arenie do walki byków. Zdjęcia z walk byków z różnych regionów Hiszpanii. Obejrzyj najlepsze zdjęcia z hiszpańskiej korridy.

Manolete
Największy torreador w historii Hiszpanii. Legenda hiszpańskiej korridy. Życiorys i kariera Manolete, hiszpańskiego torreadora, największego mistrza tej sztuki walki w Hiszpanii. Informacje o Manolete. Zdobądź więcej informacji o tym legendarnym, hiszpańskim torreadorze. Życie i kariera Manolete.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij