Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Byki przy drodze

Sprawdź co oznaczają czarne byki przy drogach w Hiszpanii. Zaplanowałeś sobie podróż przez całą Europę z Polski aż do Hiszpanii. Po dwóch dniach spokojnej jazdy swoim wehikułem, przekraczasz granicę francusko - hiszpańską. Jedziemy sobie dalej spokojnie na południe w kierunku Portugalii. Postanawiasz zjechać trochę z autostrady, aby lepiej poznać okolice.

Po przejechaniu paru kilometrów co widzisz? Ogromnego czarnego byka, właściwie wizerunek byka, czarna sylweta z rogami i innymi częściami ciała dobrze widocznymi. I myślisz sobie, no tak, teraz jestem w prawdziwej Hiszpanii, wszędzie byki... Ale co to właściwie jest?

To sławny Byk Osborne'a. Gigantyczne wizerunki byków, postawione w sąsiedztwie dróg i autostrad w Hiszpanii, to sprawka firmy Osborne'a, zajmującej się produkcją alkoholu, głównie koniaku i brandy. A dokładnie firma Osborne'a w latach 50-tych zleciła artyście Manolo Prieto wykonanie reklamy swojej marki brandy "Veterano" (ten trunek jest również dostępny i dzisiaj w każdym sklepie z alkoholem w Hiszpanii).

Czarne byki na hiszpańskich drogach

Pierwsze byki najpierw z białymi rogami i napisem "Veterano" wykonane były z drewna i miały jedynie 4 metry wysokości. Na przestrzeni lat byki rozrosły się, niektóre sylwetki mają az po 14 metrów. Z czasem konstrukcja byków przerodziła się w bardziej solidną, metalową, odporną na warunki atmosferyczne i intensywne hiszpańskie słońce.
I tak narodził się czarny byk przy hiszpańskich drogach.

FOTOGRAFIA-BYK-DROGA-HISZPANIA
Takie widoki czekają na Ciebie podczas podróży przez Hiszpanię ...

Byk Osborne'a dzisiaj

Wszystko zmieniło się w roku 1988, kiedy hiszpański rząd wydał dekret nakazujący zlikwidowanie wszelkiego rodzaju billboardów znajdujących się w pobliżu szos i dróg.

Wtedy odezwała się opinia publiczna Hiszpanii. W obronie wizerunków byków, stanęła wówczas cała niemal Hiszpania, co zaowocowało wpisaniem pomalowanych już na czarno byków, na listę narodowych dóbr kultury Hiszpanii! I tak czarne byki przetrwały do dziś, dodając tak niesamowitego uroku temu krajowi.

Jadąc sobie przez Hiszpanię będziesz je spotykał co kilkaset kilometrów. Aczkolwiek północ Hiszpanii i Kraj Basków nie jest tak obfity w czarne byki Osborne'a jak południowe wybrzeża Hiszpanii.

HISZPANSKIE-BYKI
A to oryginał byka i pierwowzór reklamy koniaku

Co najciekawsze, mimo swojej początkowej roli reklamowej, byk Osborne'a zamienił się w symbol kraju i w chwili obecnej spotkamy go praktycznie w każdym zakątku Hiszpanii. Na południu Hiszpanii możesz kupić w kiosku naklejki z czarnym bykiem, nawet Hiszpanie go naklejają na tyły samochodów.

Dla turystów dostępnych jest cała masa pamiątek z Hiszpanii w postaci czarnego byka Osborne'a. Byk stał się również z czasem symbolem hiszpańskich kibiców piłki nożnej. Zobaczymy go na flagach, na hiszpańskich stadionach.

ALKOHOL-HISZPANSKI-KONIAK-OSBORNEA
Zwróć uwagę na małego byczka u dołu etykiety

Byk Osborne'a stał się symbolem hiszpańskości. Kilka bardziej separatystycznych regionów w Hiszpanii, nawet wymyślili swoje własne symbole. I tak na północy w Kraju Basków symbolem stała się czarna owca, w Katalonii symbolem regionu jest osioł, a w Kastylii L a Mancha symbolem jest Don Kichot.

Oficjalnie konserwacja czarnych byków przy drogach, oraz produkcja nowych np. w miejsce tych zniszczonych przez wiatr i wichury, byków, zajmuje się rodzina Tejada z Puerto de Santa Maria.
Jak będziesz w Hiszpanii, koniecznie zatrzymaj się przy drodze i zrób sobie zdjęcie przy czarnym byku Osborne'a.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij