Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Luz Casal

LUZ CASAL hiszpańska piosenkarka

Luz Casal urodzona 11 listopada 1958 w Boimorto. Jest hiszpańską piosenkarką pop. Dorastała w sąsiednim Boimorto, odbywała lekcje śpiewu, fortepianu i baletu, po czym przeniosła się do Madrytu, aby kontynuować karierę jako muzyk. Stała się sławna na początku lat 80. XX wieku i pozostała ważną postacią hiszpańskiej muzyki pop przez całą dekadę, a jej brzmienie zaczęło stopniowo dojrzewać na miękki pop dorosłych.

Nagrywała wersję francuskiego utworu Étienne Daho "Duel au Soleil" w języku hiszpańskim o nazwie "Un nuevo día brillará", który stał się hitem. Od początku swojej kariery sprzedała ponad pięć milionów albumów. W 1992 roku cieszyła się wielkim sukcesem ze swojego występu na ścieżce dźwiękowej nagrodzonego przez Pedro Almodóvar filmu High Heels śpiewające motyw "Agustín Lara's" "Piensa en mí".

W styczniu 2007 r. u Luz Casal został zdiagnozowany rak piersi i po operacji w Ruber Clinic w Madrycie, siedem miesięcy później, ujawniła hiszpańskim mediom, że przezwyciężyła swoją chorobę. Niedawno w maju 2010 r. poinformowała, że w drugiej piersi też został zdiagnozowany rak przez co musiała zrezygnować z bieżącej trasy, aby ponownie odbyć operację. Jej imię, Luz, oznacza "światło" w języku hiszpańskim.

Biografia

Luz Casal jest córką José Casal i Matilde Paz. Kiedy zaczęła żyć w Avilés, studiowała w szkole Paula Frassinetti, zbudowanej przez Dorotean Sisters of Charity. Potem rodzina zamieszkała w mieście Gijón, gdzie po raz pierwszy Luz wystąpiła przed pięćdziesięcioosobową publicznością. Tam studiowała grę na fortepianie i balet, poza tym utworzyła część grupy Rock zwanej Los Fannys, która wykonała covery utworów innych artystów. Luz również była częścią innego zespołu, który wystąpił w Asturii, León i Galicji. Mimo to, zawsze chciała być solistką.

LUZ-CASAL

W 1977 roku zaczęła karierę na scenie muzycznej, a po przekonaniu rodziców udała się do Madrytu, gdzie dokonała pierwszego nagrania zatytułowanego "La guapa" (Piękna) i nawiązała kontakty z wieloma wytwórniami płytowymi. Niezależna firma produkcyjna dała jej przesłuchanie jako piosenkarka, tym samym, weszła do świata muzyki profesjonalnej.

Była wokalistką nagrań, w rzeczywistości towarzyszy Juan Pardo w jego występach na żywo. Od tamtej chwili zaczęła komponować swoje pierwsze piosenki, z których nagrali dziesięć, ale nie zostały wydane. W tych latach wystąpiła tylko w teatrze, grając rolę Raquela Mellera w musicalu "Las Divinas", występując w Madryce w Reina Victoria. W 1980 roku wydała swój pierwszy singiel z międzynarodową firmą "El ascensor" ("Winda"), piosenkę o silnym stylu z reggae w hołdzie Bobowi Marleyowi. Brała udział w wielu festiwalach odbywających się w wielu krajach i odbywała zajęcia taneczne z Karen Taft, Arnold Taraborelli, Lindsay Kemp, Merche Esmeralda i Goyo Montero.

W 1981 roku, poszukując kontroli nad własnym życiem, wstąpiła do firmy Zafiro i brała udział w albumie wydanym przez grupę Leño. W następnym roku rozpoczęła nagrywanie swojego pierwszego solowego albumu, w Madrycie, Brukseli i Amsterdamie, który został wydany we wrześniu 1982 roku i został nazwany: "Luz". Album został wyprodukowany przez Carlosa Nareę i zawierał utwory składane przez siebie i przez Roque Navaja. Po raz pierwszy pojawiła się w programie telewizyjnym i brała udział w książko-albumie poety Xaime Noguerol.

W 1983 roku nagrała teledysk z płyty Maxiego "No aguanto más" (nie mogę już dłużej wytrzymać), potem zaczęła występy na żywo i wzięła udział w trasie koncertowej. Podczas lata występowała z Miguel Ríos i Leño w 35 miastach Hiszpanii. W 1984 wydała swój drugi album "Los ojos del gato", nagrany w Hiszpanii, Belgii i Niemczech. Niektóre utwory, napisane przez Ramoncín i Hilario Camacho, zaczęły być słuchane w całej Europie. Luz III, wydany rok później, w 1985 roku, zawiera bardzo popularny utwór "Rufino", Carmen Santonja (członek Vainica Doble).

W tamtym roku występowała w festiwalu w Czechosłowacji, z artystami z innych krajów. Ludzie nadal pamiętają wpływ słuchania "Nie aguanto más" i "Ciudad sin ley" (bez zarzutu miasta) grając na orkiestrę z instrumentami Wind. W 1986 roku zagrała ponad 90 koncertów i występowała ponownie w Telewizji Czeskiej. W Niemczech nagrała piosenkę "The water is life", dla kampanii środowiskowej z gwiazdami takimi jak Mark Knopfler. W 1987 roku nagrała piosenkę z grupą "The Christians" na program telewizyjny, a w maju tego roku, został wydany jej kolejny album "Quiéreme aunque te duela" ("Miłuj mnie chociaż to cię boli") został wydany.

Na płycie znalazł się jej hit "A Cada Paso", który stał się hitem w Ameryce Łacińskiej, a w Argentynie, Chile, Urugwaju i Meksyku znalazła się na pierwszym miejscu. Meksykańska grupa pop-Flans wykonała cover piosenki z 1990 roku, która także stała się wielkim hitem w tym kraju. Brała udział w programie telewizyjnym "Qué noche la de aquel año!" ("Jaka była niesamowita noc tej nocy!"), którego gospodarzem był Miguel Ríos, a następnie udała się do Meksyku, Wenezueli i Nowego Jorku. W 1988 roku wystąpiła w programie telewizyjnym "Viaje con nosotros" Javiera Gurruchagę (wokalistka La orquesta Mondragón), a także w programie koncertowym w Sewilli w wykonaniu Tango Quiereme aunque te duela.

LUZ_CASAL-MUZYKA

OGROMNY SUKCES

W 1989 roku wydała wraz ze swoją nową firmą Hispavox Luz produkowaną dla Paco Trinidad i Chucho Merchán oraz muzykiem Eurythmics. Płyta, która sprzedała się w ponad 300 000 egzemplarzy była jej ostatecznym krokiem do stania się gwiazdą, zawiera dwie najważniejsze pieśni z dziejów Hiszpanii, "Te Dejé Marchar" (I Let You Go) i "No Me Importa Nada "(Nic nie jest dla mnie ważne). W tamtym roku wzięła udział w festiwalu, który odbył się w Chile na rzecz praw człowieka, wśród różnych artystów i grup takich jak Sting i U2. W roku 1991 Luz wydała A Contraluz (Behind The Light), który sprzedał się w liczbie ponad 400 000 egzemplarzy, uzyskując cztery platyny.

W tym albumie jest "Piensa en mí" ("Pomyśl o mnie"), w składzie Agustín Lara i piosenka "Un año de amor", którą Pedro Almodóvar wybrał na film Tacones Lejanos (Wysokie obcasy). Almodóvar przetłumaczył ostatnią piosenkę, pierwotnie francuskiego Nino Ferrera, z włoskiej wersji hitowej Miny. Te dwa ogromne przeboje uczyniły ją super gwiazdą, szczególnie podziwianą we Francji.

W związku z tym Luz stwierdziła, że zrobi sobie czteroletnią przerwę w nagrywaniu, kiedy zaczęła myśleć o swojej karierze z powodu tak wielkich sukcesów, jednakże kontynuowała występy w Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej, Francji i innych krajach europejskich. Na początku 1995 roku Luz wyjechała do Londynu z producentem Paco Trinidadem, aby współpracować z inżynierem Eurythmics Darrenem Allisonem i członkami zespołu Paul McCartney, a mianowicie Paul "Wix" Wickens i Robbie Mackintosh na kawałkach swojego następnego albumu Como La Flor Prometida (jak Promised Flower).

Płyta została wydana później w 1995 roku, cztery lata po jej poprzednim albumie. Sprzedał się w liczbie ponad 800 000 egzemplarzy, zostając najlepszym albumem w jej karierze. W 1996 wydała płytę kompilacyjną, Pequeños Y Grandes Exitos (Hits, Wielka i Mała). Dwa lata później wydała kolejny album kompilacyjny, tylko we Francji, Luz Casal, sprzedający ponad 400 000 egzemplarzy i zawierający dwie piosenki po francusku: "Tu Ne L'Emporteras Pas" i "Entre Mes Souvenirs". Wersje "No Me Importa Nada" i "Entre Mis Recuerdos" występowały odpowiednio w Teatrze Olimpijskim w Paryżu.

Luz stała się pierwszą hiszpańską piosenkarką pop grającą nieprzerwanie przez pięć lat, od 24 do 28 października, w Teatrze La Cigalle. W 1999 roku, po czterech latach bez uwolnienia czegokolwiek po śmierci ojca, nagrała "Un Mar De Confianza", która sprzedała się w liczbie ponad 600 000 egzemplarzy. W tym roku piosenka "Mi Confianza" ("My Trust") została nagrodzona Nagrodą Ondas w kategorii Najlepsza piosenka. Następnie rozpoczęła europejską trasę koncertową we Francji, Włoszech, Szwajcarii i Belgii.

Współpracowała z albumem Rosendo o nazwie Siempre Hay Una Historia, który nagrano w Carabanchel Prison. W 2001 roku otrzymała nagrodę Goya w kategorii Najlepsza pieśń oryginalna z soundtracku do filmu animowanego El Bosque Animado. W listopadzie 2002 r. Luz wydała album Con Otra Mirada w liczbie ponad 150 000 sprzedanych egzemplarzy, a w październiku 2004 wydała album Sencilla Alegría (Single Happiness), nagrany w Studio Du Manoir z produkcją Javiera Limona. Album sprzedający się w ponad 150 000 egzemplarzach, w którym Luz podkładała głos, obejmuje styl z Flamenco i jazzu, a także Chris Barron, Jerry Gonzalez, Olivier Durán, Pablo Guerrero, Rui Veloso, Niño Josele, Quique González I Pablo Novoa.

LUZ-CASAL-PLYTA

Ten album zawiera "Negra Sombra" (Czarne Cień), wiersz Rosalía de Castro, utwór do muzyki Juan Montes Capón, który był na ścieżce dźwiękowej do Mar Adentro, Alejandro Amenábar. Po wyeliminowaniu raka piersi, 12 października 2007 roku Luz wydała nowy singiel "Se Feliz" (Be Happy) z jej nowego albumu, Vida Tóxica (Toxic Life), inspirowanego doświadczeniem z chemioterapii.

Płyta została nagrana i zmixowana w Londynie znowu z Darrenem Allisonem i tym samym zespołem muzyków, którzy wystąpili na Como La Flor Prometida z dodatkiem gitarzysty basowego Pino Palladino. Vida Tóxica pojawiła się w listopadzie 2007. 29 września 2009 r. wydała nowy album zatytułowany La Pasión (The Passion), album, w którym piosenkarka oddawała hołd najważniejszym śpiewakom bolero z lat czterdziestych do lat sześćdziesiątych.

W tym albumie wykonała utwory takie jak "Alma Mía" ("Moja dusza"), "Cenizas" ("Popiół") oraz "Historia de un amor" (historia miłości). Ten album zdobył złoto w Hiszpanii i platynę we Francji. Oprócz wydania nowego albumu, Luz Casal otrzymała Medal Sztuki i Kultury Francji, który zbiegł się z wydaniem nowego albumu.

Dyskografia

„Luz” 1982
„Los ojos del gato” 1984
„Luz III” 1985
„Quiéreme aunque te duela” 1987
„Luz V” 1989
„A contra luz” 1991
„Como la flor pometida” 1995
„Un mar de confianza” 2000
„Con otra mirada” 2002
„Sencilla alegria” 2005
„Vida toxica” 2007
„La Pasion” 2009
„Un ramo de rosas” 2011
„Almas gemelas” 2013
„Luz Casal chante Dalida, A mi manera” 2017 (Tylko we Francji)

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij