Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Praktyczne info

Hiszpania - praktyczne informacje w podróży do tego kraju. Informacje praktyczne, przydatne przy planowaniu wakacji lub wczasów w Hiszpanii. Planując wakacje, wczasy lub indywidualny urlop w Hiszpanii, oraz wybierając się na zwiedzanie Hiszpanii, najrozsądniej będzie ograniczyć plany podróży do jednego lub maksymalnie dwóch regionów Hiszpanii.

Hiszpania to wbrew pozorom duży kraj i nie sposób jest zobaczenie i zwiedzenie wszystkiego w przeciągu dwutygodniowych wakacji lub wczasów, szczególnie w okresie letnim, kiedy doskwierają bardzo wysokie temperatury i upały.

Kiedy podróżować do Hiszpanii? Najlepszą porą na wyjazd bądzie wiosna lub jesień, dla tych "nastawionych" na zwiedzanie. Jeżeli szukasz plaży i słońca, to z pewnością upalne miesiące wakacyjne, takie jak lipiec i sierpień będą Ci odpowiadać.

Ale pogoda w Hiszpanii zależy w głównej mierze od regionu Hiszpanii. Centralne płaskowyże Hiszpanii, charakteryzują się ostrym klimatem, w miesiącach letnich występują tam upały, natomiast zimą jest mroźnie i wietrznie. Na plażach Atlantyku panuje klimat morski, jest mgliście i wilgotno, a dość deszczowe lato trwa stosunkowo krótko, to północne wybrzeża Hiszpanii. Na śródziemnomorskim południu, przez cały rok warunki klimatyczne są zbliżone do subtropikalnego klimatu.

Jesień i zima dobre na wczasy na południu Hiszpanii lub na wyspach

Niektóre części Andaluzji i Comunidad Valenciana (Wspólnota Walencjańska) przyciągają nawet wczasowiczów spragnionych południowego słońca, nawet w grudniu i styczniu. Natomiast w pełni lata do Hiszpanii przyjeżdżają niezliczone tłumy wczasowiczów z całego kontynentu, oraz z Ameryki i innych kontynentów. Hiszpanię, rocznie, odwiedza ponad 30 mln turystów, czyli prawie tyle samo ile HISZPANIA MAPA KRAJUliczy ona mieszkańców. Od końca maja do początków października wszystkie bardziej znane miejscowości wypoczynkowe na południu Hiszpanii, oraz miejsca w których znajdują są ważniejsze atrakcje turystyczne są wypełnione po brzegi turystami, młodzieżą i wczasowiczami. W sierpniu natomiast, sami Hiszpanie biorą tradycyjne urlopy i spędzają wczasy na południu, na wybrzeżach Costa Brava, Costa Blanca lub Costa del Sol.

Wtedy na wybrzeżach i plażach Hiszpanii panuje największy tłok, a miasta w centralnej lub północnej Hiszpanii pustoszeją i zamierają. Jeżeli chcesz uniknąć tłumów na plażach hiszpańskich, omijaj miesiąc sierpień z daleka. Niezależnie od pory roku, do oddalonych o parę kilometrów od wybrzeży, mniejszych, nadmorskich miejscowości, trafia stosunkowo niewielu turystów. Przepiękne plaże Hiszpanii znajdziemy nie tylko w popularnych regionach wypoczynkowych, na Balearach lub na Wyspach Kanaryjskich. Warto na własną rękę poodkrywać Hiszpanię i trafić w miejsca nie odwiedzane przez turystów.

A ciągle takie miejsca istnieją w tym kraju. Najgoręcej latem jest w Sewilli (stolica Andaluzji), w godzinach południowych temperatura często przekracza 35 stopni Celsjusza. W godzinach przedpołudniowych i wieczornych temperatura utrzymuje się na bardzo przyjemnym poziomie od 23 do 27 stopni Celsjusza. Podróżując zimą do Hiszpanii, trzeba wziąć pod uwagę możliwość spadku temperatury nocą, czasami poniżej 0 stopni. W północnych regionach, np. w Galicji i Kantabrii, temperatury też mogą być bardzo niskie.

Północ Hiszpanii nie zawsze przywita Cię słońcem ...

Deszcz i intensywne opady nie są rzadkością w północnej Hiszpanii. Na północy Hiszpanii zdarzają się intensywne opady śniegu, takie obrazki często pokazuje polska telewizja zimą z Hiszpanii, gdy tymczasem na południu Hiszpanii, np. na Costa Blanca, setki ludzi wygrzewa się na plaży...

Pamiętajcie, iż to duży kraj, z kilkoma strefami klimatycznymi.
W rejonach górskich np. w Pirenejach na granicy z Francją i w przepięknych górach, Sierra Nevada w Andaluzji, może się zrobić bardzo zimno, praktycznie o każdej porze roku. Tutaj zawsze należy być dobrze przygotowanym i mieć w pogotowiu kurtkę przeciwdeszczową i ciepły sweter.

Obowiązującą walutą w Hiszpanii jest EURO. Na zdjęciu poniżej w naszym przewodniku, sentymentalna fotografia pesety hiszpańskiej. Euro zastąpiło pesetę w Hiszpanii w roku 2002. Do dziś, niektórzy starsi Hiszpanie, przeliczają ceny w Hiszpanii na pesetę. Podczas kryzysu sporo osób tęsknie spogląda w przeszłość, do czasów hiszpańskiej pesety....

SALAMANKA
Salamanka Plaza Mayor
  BILBAO-GUGGENHEIM-MUZEUM
Bilbao w Kraju Basków


Największe atrakcje turystyczne Hiszpanii

Hiszpania to duży kraj. Tysiące zabytków, kościołów, galerii i niebywałych atrakcji czekają na turystę. Nie spodziewaj się zobaczyć wszystkiego podczas dwutygodniowych wczasów. Hiszpanię trzeba odwiedzić kilkakrotnie i podzielić sobie najważniejsze miasta i regiony, oraz warto skoncentrować się tylko na kilku miejscach. Np. na samą Barcelonę z ledwością wystarcza 3 dni na zwiedzanie. Oczywiście mówimy o zwiedzaniu najważniejszych zabytków włącznie z muzeami i galeriami. Np Muzeo del Prado w Madrycie to minimum jeden dzień zwiedzanie (pobieżnie !). Także dobre planowanie zwiedzania Hiszpanii do podstawa sukcesu. Skoncentruj się na konkretnym mieście lub na konkretnym regionie i na rzeczach które Cię interesują w Hiszpanii.
Poniżej kilka naszych propozycji i highlights Hiszpanii. Tylko kilka najważniejszych propozycji, resztę pozostawiamy Twojej wyobraźni.

Madryt
Stolica Hiszpanii. Poświęć minimum 3 dni! Miasto może nie jest tak urokliwe i czarujące jak Barcelona ( to trochę krzywdząca opinia dla stolicy Hiszpanii), ale niezaprzeczalnie ma swoje atrakcje i najważniejsze muzea, oraz dzieła sztuki w Hiszpanii, znajdują się właśnie w Madrycie.
Przepiękna stolica Hiszpanii i jej niezwykli i żywiołowi mieszkańcy, uwiecznieni w kontrowersyjnych filmach Pedra Almodovara, posiadają niezwykły i własny styl. Bogate życie towarzyskie stolicy, życie nocne, to legalne i to nielegalne, toczące się w fantastycznych barach i knajpkach Madrytu o każdej porze dnia i nocy. W Madrycie znajdują się trzy, najważniejsze hiszpańskie galerie: Muzeum Prado, Muzeum Thysssena-Bornemisza i Centro Reina Sofia z dziełami Picassa. Te trzy madryckie muzea musisz koniecznie zwiedzić podczas wycieczki do Madrytu.
Madryt to dom, chyba najsławniejszej drużyny piłkarskiej na świecie - Real Madrid. Stadion i klub piłkarski, również warty zwiedzenia dla fanatyków futbolu hiszpańskiego. Dowiedz się więcej o Madrycie i klubie piłkarskim Real Madryt z naszego przewodnika po Hiszpanii.

Barcelona

Stolica autonomicznej Katalonii i brama wjazdowa na Costa Brava. Numer jeden wśród najczęściej odwiedzanych miast Hiszpanii. Dla spragnionych wrażeń artystycznych, powinno się ją odwiedzić przede wszystkim z uwagi na fantazyjną i niesamowitą architekturę Antonia Gaudiego, olbrzymi deptak Las Ramblas, czterokilometrową plażę, Muzeum Picassa, bujne życie nocne, oraz najbardziej znany klub piłkarski FC Barcelona.
Jednym z najważniejszych zabytków w Barcelonie jest kościół, zaprojektowany przez genialnego Gaudiego Sagrada Familia, numer jeden wśród atrakcji turystycznych Barcelony.  Dowiedz się więcej o Barcelonie z naszego przewodnika po Hiszpanii, o atrakcjach turystycznych w Barcelonie i okolicach Costa Brava. Wszystko o Barcelonie.

Sewilla
Największe miasto i stolica kulturalna i autonomiczna Andaluzji, kolebka hiszpańskiego tańca flamenco i prawdziwej południowej Hiszpanii, oraz wszystkiego co się nam z tym kojarzy. Przepięna Sewilla warta jest wizyty i zwiedzania, na które trzeba poświęcić minimum dwa dni w swojej podróży po południowej Hiszpanii i Andaluzji. Jeżeli planujesz wakacje na Costa del Sol koniecznie poświęć minimum dwa dni na zwiedzanie pięknej Sewilli. Dowiedz się więcej o Sewilli z naszego przewodnika po Hiszpanii południowej. Sławna wieża La Giralda i inne atrakcje Sewilli czekają na odkrycie...

Walencja
Piękna i majestatyczna Walencja, stolica Wspólnoty Walencjańskiej. Ciekawe i niezwykle nowoczesne miasto na południu Hiszpanii (Comunidad Valenciana). Absolutnie musisz odwiedzić sławne Oceanarium w Walencji i Muzeum Nauki i Techniki w Walencji. Liczne zabytki sztuki i niesamowicie bogate życie nocne miasta. Walencja to stolica regionu Comunidad Valenciana i trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii. Posiada świetną infrastrukturę komunikacyjną, nowoczesne metro, ładną starówkę i największą atrakcję, architekturę Calatravy, najsłynniejszego, hiszpańskiego architekta. Poznaj Walencję i jej atrakcje turystyczne z naszego przewodnika po Hiszpanii. Wszystko o Walencji i o Las Fallas w Walencji, święto ognia, którego musisz doświadczyć...

Bilbao
Miasto w Kraju Basków lub Baskonii jak wolą niektórzy. W Bilbao znajdziemy sławne Muzeum Guggenheima, mieszczące się w budynku zaprojektowanym przez Franka Gehry'ego. To obowiązkowy punkt wycieczek do Hiszpanii. Przemysłowa stolica Kraju Basków i najzamożniejsze miasto północnej Hiszpanii. Tutaj widać prawdziwe bogactwo Hiszpanii. Miasto tak różne od biedniejszego południa kraju. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Hiszpanii o Kraju Basków i Bilbao na granicy hiszpańsko-francuskiej, na północy kraju. Przewodnik turystyczny po Bilbao.

PESETA HISZPANSKA
Była hiszpańska waluta - Peseta

Praktyczne informacje o Hiszpanii

Podział administracyjny Hiszpanii
Zobacz na jakie regiony i prowincje dzieli się Hiszpania. Dowiedz się z naszego przewodnika o dokładnym podziale administracyjnym Hiszpanii. Kraj dzieli się na prowincje i Comunidades Autonomas (Prowincje Autonomiczne) z własnym rządem, językiem i innym prawem. Poznaj jak różna jest Hiszpania w zależności od regionu, przez który podróżujemy. Zobacz dokładną mapę Hiszpanii i poznaj podział administracyjny Hiszpanii.

Dojazd do Hiszpanii
Najlepsze opcje dotarcia na Półwysep Iberyjski. Podróż do Hiszpanii samolotem, dojazd do Hiszpanii samochodem, promem, koleją lub innym środkiem transportu. Połączenia komunikacyjne do Hiszpanii w naszym przewodniku. Informacje dla osób planujących w jaki sposób dostać się do Hiszpanii na wakacje lub na wycieczkę krajoznawczą i również dla tych, poszukujących nieruchomości w Hiszpanii.

Transport w Hiszpanii
Pociągi, samoloty, autobusy, transport publiczny i inne formy transportu w Hiszpanii. W naszym przewodniku dokładne informacje o wszystkich formach transportu dostępnych w Hiszpanii. Informacje niezwykle przydatne podczas wakacji w Hiszpanii lub podczas planowania podróży przez Hiszpanię. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika o transporcie w Hiszpanii i jak z niego korzystać, nawet bez znajomości języka hiszpańskiego.

Mapa Hiszpanii
Zobacz interaktywną mapę Hiszpanii. Szukasz dokładnej mapy Hiszpanii w internecie? Znajdziesz ją w naszym przewodniku po Hiszpanii. Na naszej stronie mapa Hiszpanii Google z której łatwo i wygodnie można korzystać podczas planowania wyprawy do Hiszpanii. Zarówno gdy są to wczasy na plaży jak i wyprawa w nieznane. Mapa Hiszpanii on-line.

Pogoda w Hiszpanii
Aktualna temperatura i prognoza pogody w Hiszpanii. Sprawdż dokładne temperatury panujące w Hiszpanii, oraz średnie roczne temperatury w Hiszpanii dla poszczególnych regionów. Hiszpania to nie tylko słońce i plaże. W północnych regionach kraju, w Santander, Galicji, Asturii i kraju Basków, częste są opady deszczu i temperatury bywają o wiele niższe niż na śródziemnomorskim południu Hiszpanii. Sprawdż w naszym przewodniku temperatury i pogodę w Hiszpanii.

Napięcie elektryczne w Hiszpanii
W Hiszpanii obowiązuje napięcie elektryczne 230 V, 50 Hz
Wtyczki elektryczne: typ C, typ C-2, typ F. Czyli dokładnie te same standarty co obowiązujące w Polsce.

Wypożyczalnia samochodów w Hiszpanii
Zarezerwuj samochód w Hiszpanii on-line. Wyszukiwarka wszystkich operatorów zajmujących się wynajmem samochodów w Hiszpanii. Najlepsze oferty i najniższe ceny. Sprawdź oferty, porównaj ceny za wynajem i zarezerwuj auto w Hiszpanii przez naszą stronę internetową.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij